Madagaskar Yasemini (Stephanotis floribunda)

Apocynaceae familyasının Stephanotis floribunda türü Avustralya, Madagaskar ve Afrika’nın torpikal ve subtropikal iklim kuşaklarının bitkisidir. Yaşam alanlarında genelde yazları yağışlı ve çok sıcak, kışları ise kurak ve az soğuk geçer. Madagaskar yasemini, gelin buketi ve gelin mumu çiçeği olmak üzere üç yaygın adı vardır.

Özellikleri

Madagaskar yasemini dalları mum çiçeğinde olduğu gibi biraz ince ve oldukça esnektir. Diğer bitkilere, ağaçlara sarılarak ve tırmanarak 6m kadar uzar gider. Yaprakları sanki minyatür kauçuk yapraklarını andırır. Meyveleri ise avokado meyvesine benzer. Fakat iç mekan yetiştiriciliğinde meyve vermez.

Madagaskar yasemini çiçekleri ve çiçek açma şartları

Çiçeklerinin şekli ve kokusu yasemini hatırlatsa da onunla hiçbir akrabalığı yoktur. Çiçekleri mumdan yapılmış gibidir. Solmadan önce rengi krem rengine dönüşür ve güzel kokusu ekşimsi bir hal alır. Sonra solar.

Madagaskar yasemini sadece yeni gelişim dallarından çiçek açar. Tomurcuk vermeye sıcak etkisiyle yeltenir. Yani sıcak hava + yeni uzayan dallar gerekiyor. Eğer güneşten köşe bucak kaçırıyorsanız ve bulunduğu yer çok sıcak olmuyorsa çiçek açmasını beklemeyin. Tomurcuk vermeye başlamasının ilk başlangıcı ise havaların ısınmasına göre değişir. Akdeniz ikliminde genelde ilkbahar ortasından sonradır. Çiçek açacağı zaman yerini değiştirmeyin ve dalları bükmeyin. Yoksa tomurcuklarını döker. Yerini severse, yeni gelişimlere devam ediyorsa sonbahara kadar ara sıra birkaç defa tomurcuklanıp çiçekler açacaktır.

Madagaskar yasemini

Yetiştirilmesi ve bakımı

Stephanotis floribunda, Madagaskar yasemini ev içinde yetişmeye uygun, hem dekoratif yapraklı hem güzel kokulu çiçek açan, sarılıcı – tırmanıcı bir süs bitkisidir. Evlerde yetiştirmek için yeri son derece havadar olmalıdır. Buna çok dikkat edin. Aksi takdirde evde yetiştirmeyi hiç denemeyin.

Dalları fazla uzayınca (çok esnek oldukları için) bir çubuğa bağlamak gerekir. Fazla uzamasına izin vermezseniz (uzayan dalları kısatırsanız) çalı görünümlü olur. Hem bu sayede çiçek açmaya daha fazla gayretli olacaktır. Dalların uzarken başını alıp gitmesine izin vermeyin. Yeni yan dallar güneşten ısınma sayesinde tomurcuk verecektir.

Güneş ihtiyacı

Madagaskar yasemini direkt güneşi sevse de, eğer oda yaz mevsiminde çok fena sıcak oluyorsa biraz filtrelenmiş güneş daha iyidir. Veya sadece öğle ortası güneşinden korumalısınız. Çiçek açması için bünyesinin yeterince sıcaklamaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Isınması güneş ışınlarının üzerine gelmesiyle kesindir. Ev içinde batıya bakan pencere önünde çiçek açması daha mümkündür.

Isı

21C – 35C dereceler arası sıcaklık en uygunudur. Kış soğuklarına dayanıklılığı pek yoktur. Akdeniz bölgesi düşük rakım kıyı kesimlerinde, bahçelerde dikili olanlar -3C dereceye kadar soğukta az zarar görür. Fakat bu kadar soğuk kesintisiz fazla uzun süreli olursa tüm dalları kurur. Ama ilkbaharda köklerden kuvvetlice yeni dallar uzamaya başlar. Saksıda yetiştiriyorsanız tedbiren +5C dereceden daha düşük soğuğa maruz bırakmayın. Çünkü Madagaskar yasemini saksıda olunca 0C derece soğukta bile köklerinden kolayca soğuk alıp donarak ölür.

Hava akımları Madagaskar yasemini için olmazsa olmaz bir gereklilik

Büyük ihtiyacı var. Hem sağlığının devamı hem gelişim olması buna bağlıdır. Ayrıca ılık/sıcak hava akımları tomurcuk vermesini sağlar. Bu şarta ilaveten gün içinde iki-üç saat kadar güneş ışınları yaprakları ısıtırsa tomurcuk vermesi, çiçek açması kesindir.

Toprak ve gübreleme

Madagaskar yasemini bitki besinlerinden ziyade gübreli topraktan beslenmeyi sever. Ama toprağa karıştırmayın. Nasıl yapacaksınız aynen ⇒ şu sayfada anlattığım gibi yapın. Toprağa gelince: 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı.

Sulama

Hava ne kadar sıcak ise o kadar sık, hava ne kadar soğuk ise o kadar nadir sulama yapın. Sıcak yaz aylarında toprak yüzeyi hafifçe kuruduğu zaman, serin aylarda toprak yüzeyi 2-3cm derine kadar kuruduğunda, soğukta ise toprak kupkuru olduktan sonra birkaç gün geciktirmeli olarak sulamalısınız. Sulama suyu daima oda ısısından daha soğuk olmayacak. Ayrıca su miktarı yaz kış her zaman saksı alt deliklerinden dışarı su çıkacak kadar bolca olmalıdır.

Dinlendirme

İç mekanlarda saksıda yetiştirilen madagaskar yasemini kış boyu çok serin ve güneşli bir yerde ayda bir gibi çok seyrek aralıklarla sulayarak dinlendirilse çok iyi olur. Fakat dinlendirmek için alışık olduğu sıcak yerden alıp serin yere hemen götürmeyin. Önce toprağının iyice kurumasını bekleyin. Zira sıcaktan serin yere gittiğinde, o esnada toprağı ıslaksa kökler derhal çürümeye başlar. Kuru toprakta iken yer değiştirin. Ve serin yerde kuru toprakta 10 gün dolmadıkça sulamayın.

Madagaskar yasemini nasıl budama ister?

İlkbaharda havalar biraz daha ısındığı zaman budayın. En eski dallarını dipten kesin. diğer dalları ise kısaltın. Böylece güçlü yeni gelişimler olur ve yukarıda anlattığım diğer sıcaklık şartları da uygun ise mutlaka bol bol çiçekler açar durur. Sonbahara kadar bu şekilde devam eder. Yaz içinde güçsüz kalmış veya gereksiz fazlalık olmuş olan dalları da budayabilirsiniz ama aşırıya kaçmayın. Ayrıca çok güçlü uzayan dallar olursa, boyları 1m’ye varınca uçlarını budayın. Daha kısa tutmanız daha iyi. Mesela 60cm civarlarında sınırlayın. Ağustos ayı girince artık hiçbir budama yapmayın. Sadece uzayıp giden yeni dallar varsa onları kısaltın.

Çoğaltılması

Madagaskar yasemini genç, yaşlı fark etmez tüm dallarından kolayca köklenir. Yani yaprak çeliği hariç her tip çelikle üretim yöntemi uygundur. Kesip aldığınız dal uzun ise 15cm parçalara bölün. Bunları önce suda bekletin. Köklenme başlar başlamaz toprağa dikin. Ayrıca Daldırma yöntemleriyle de çoğaltabilirsiniz.

Tohumdan Madagaskar yasemini üretimi

Avokado meyvesine benzeyen (ama çok iri değil) meyveleri bir yılda olgunlaşır. Meyveler dalda kuruyunca tohumları alın. Çekirdeklerini hiç bekletmeden dikmeniz gerekiyor. Bir haftada çimlenirler. Tohumlar ne kadar çok bekletilirse çimlenmesi de o kadar geç olur ve tohumların bazıları hiç çimlenmez. Tohumları dikince çimlenip mini fideler oluncaya kadar direkt güneş almayan, 24 – 25 derece sıcak bir ortamda bulundurmalısınız. Eğer tohumları acilen ekmeyip bekletecekseniz mutlaka kış sonuna doğru ekin ve bir ay kadar süreyle soğuk ve ıslak toprakta üşüme süreci yaşatın. Bu sayede ilkbaharda havalar ısınırken çimlenirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | | |

'Madagaskar Yasemini (Stephanotis floribunda)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Özgül, Antalya dedi ki:

  Madagaskar yasemini yeni hediye aldım. Bu çiçek hakkında hiç bilgim yok. Bir telin etrafına sarılmış 50cm boyunda. Acaba bu teli açmalı mıyım yoksa öyle mi kalsın? Bol çiçekleri var. Saksısını ne zaman değiştireyim?
  ***
  Telden çözüp çözmemek sizin tercihiniz. Antalya’da en iyi sürekli dışarıda açık havada yetişir. Saksısını değiştirecekseniz şimdi uygundur. Ama saksıdan çıkarırken eski toprağından kökleri hiç ayrımadan, toprak ile bir bütün halinde çıkarın ve yeni toprak ilavesiyle o halde yeni saksıya yerleştirin. Yeni saksısından itibaren mutlaka sürekli dışarıda tutun. Ev ortamında hemen çürüme riski var. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun.

 2. Sevcan, İstanbul dedi ki:

  Yer değişikliği nedeni ile tomurcukları dökülen çiçeğimi çiçeklerin döküldüğü yerden budamalı mıyım?
  ***
  Dallar ve yaprakları çok fazla değilse hiçbir budama yapmayın. Yapraksız kalmış ve kötüleşmeye başlamış olan yerlerini budayın.

 3. Tuğçe, Mersin dedi ki:

  İlk geldiğinde çiçeklerini döktü ancak yapraklar yeşil ve gür şekilde kaldı. Sulamasını yaptıkça yaprakların yan tarafından tekrar sürgün verdi. Üç farklı yerden tekrar yapraklar açtı. Önceki yapraklar demire bağlı ancak bu yeni açan yapraklar demire bağlı değil ve her gün uzamaya devam ediyor. Ne yapmalıyım? Çiçek açar mı? Üstüne daha büyük bir demirle bunu da sabitlemeli miyim yoksa bu eski demire devam mı etmeliyim? Eski demire devam edeceksem eski ve sağlıklı görünen yaprakları ne yapacağım?
  ***
  Süslü görüntü verip satış için cazip hale getiriyorlar. Yani bu bitkinin o şekilde bağlanmasının hiçbir gerekliliği yok. Hatta öyle bağlamazsanız daha iyi olur. Veya siz nasıl isterseniz o şekilde yapın. İsterseniz uzun bir değneğe bağlayın. Bunların önemi yok. Önemli olan şey bakımını doğru yapmak ve sevdiği şartları sağlamaktır.

 4. Büşra, Ankara dedi ki:

  Bir senelik Madagaskar yaseminimiz var. Alüminyum tele sardırdık. Güzel gelişti baya büyüdü. Bu sene birkaç tane uzayan dalında çiçek tomurcuğu gördüm. Tele sarması için müdahale ettik çünkü bir türlü sarmadı. Şu an o tomurcuk sararmış. Muhtemelen dökülecek. Nerede yanlış yaptık?
  ***
  O müdahaleniz yüzünden olmuş. Bir daha şu iki hatayı yapmayın:
  1- Tomurcuklu dalların pozisyonunu değiştirmeyin. Eğip bükmeyin. Bir şeylere sarmaya çalışmayın.
  2- Asla sevdiği yerden ayırmayın. Tomurcuklanmaya başladığı zaman yerini değiştirmek ve dalları eğmek tomurcukların dökülmesine sebep olabiliyor.

 5. Tuğçe, Mersin dedi ki:

  Çiçeklerini döken yaseminimin eski yaprakları sağlıklı ve gür. Ancak yan taraftan tekrar yaprak açtı. Eski yaprakları kesmeli miyim? Keseceksem eğer nasıl kesmeliyim?
  ***
  Hayır öyle bir gereklilik yok.

 6. Yağmur, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene Madagaskar yasemini aldım. Çiçeklerini döktü. Sonra kış boyunca çok büyümedi. Baharın gelmesiyle birlikte çok güzel büyütüp çiçekler vermeye başladı. Ancak sadece bir dalı çok güzel büyüyüp tomurcuk verdiği halde yaprakları birden sapsarı oldu. Tomurcukları da kuruyup döküldü ama bir dal komple böyle oldu. Hala da sararmaya devam ediyor. Neden olmuş olabilir?
  ***
  Topraktaki tuzlaşma yüzünden olur. Sadece bir dalda sorun varsa, diğer dallar sağlıklı ise tuzlaşma henüz çok fazla ilerlememiş. Bundan sonra tuzlaşmanın artmaya devam etmemesi ve gerilemesi için şu sayfayı okuyun ve gereğini yapın: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 7. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Madagaskar yaseminimin şu anda yeni iki sürgün dalları uzadı. Yukarı doğru ip yapıp ona sarılmasını sağladık. Şu anda epey tomurcuklu ve çiçek açtı. Bugün baktım bazı yeni doğan yaprakları sararmış. Bu normal mi? Neden olabilir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Yeni çıkıyor olan yapraklarda sararma hiç normal değil. Yaprakları çok dikkatle inceleyin. Bazen yaprak bitlerinin bu tip zararları oluyor. Bit yoksa daha ayrıntılı bilgiler vermeniz lazım. Ne zamandır sizde, son günlerde yerini değiştirdiniz mi, toprak değişimi yaptınız mı, sulamaları nasıl yapmaktasınız vesaire.

 8. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Tekrardan merhabalar. Söylediğiniz gibi yaprakları kontrol ettim bit yok. Ve o sararan yapraklar döküldü. 8-9 ay önce aldım bu çiçeği. Ve iki tane Filiz verdi birden perdeye doğru uzamaya başladı çiçeklendi. Ben de perdeden incitmeden aldım yine perdeye yakın şekilde ip çektim tavana o Filiz de güzelce sarıldı şuan yine bir sürü çiçeği Ve tomurcukları var. Diğer filizlenip uzayan dalın yapraklarında bir sararma yok. 3 günde 1 suluyorum. Toprak değişimi de yaptım 1 ay önce. Çünkü saksısı küçüktü.
  ***
  Şimdi anlaşıldı. Üç günde bir sulamanız yanlış. Eğer üç günde toprak adam akıllı kupkuru oluyorsa elbette sulayacaksınız ama o kadar çabuk kuruyan toprak artık bulunmuyor. Gün sayısı ile sulama yapmak genelde birkaç ay sonra bitkileri öldürür. Parmağınızla toprak yüzeyini 3-4 santim eşeleyin. O kısım kupkuru gibi olmuşsa tamamdır ama sulama suyunu bol tutun. Önemli ayrıntılar şu sayfada: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 9. Elfiye, Kırklareli dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay önce aldım. Çiçeklerini döktü. Yaprakları güzeldi. O nedenle çiçek dökmesini önemsemedim. Şimdi bazı yapraklarında ortası beyaz, kenarları kahverengileşmiş lekeler var. O yaprakları kopardım. Verandada ve kapıya yakın. Genellikle hava alıyor. Sulamasını da toprak kurudukça yapıyorum. Mantar tarzı bir şey olabilir mi?
  ***
  En eski yapraklarda olmuşsa önemli değil. Ama bozulmalar sürekli oluyorsa muhtemelen toprak bozulmuştur. Sürekli az miktarda su ile sulama yüzünden bazen böyle oluyor. Sularken miktar saksı alt deliklerden dışarıya su çıkacak kadar olmalı. Böylece toprakta kendiliğinden artıp duran zararlı maddeleri su alır dışarı götürür. Ama az miktar su ile sulamaya devam etmek yüzünden bahsettiğiniz gibi problemler olur. Zamanla kökler de çürür ve bitki ölür.

 10. Semih, Kocaeli dedi ki:

  Madagaskar yasemini çiçek açtıktan sonra gövdeleri yapış yapış olmaya başladı ve çiçekleri dökülüyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Yaprak bitleri fena halde istila etmiş. Acilen ilaçlamak şart. Bakınız: Bitki bitleri (basra, koşnil vs yaprak bitleri)

 11. Sevgi, İstanbul dedi ki:

  Yeni çıkan daldaki yaprakların bazısı yumuşamaya başladı. Daha diri duruyordu halbuki. Yaprağın çıkış yeri kararmış gibi haftada 1 suluyordum. Az geliyordur diye en son biraz suyu fazla kaçtı sanırım. Ondan mı oldu acaba?
  ***
  Toprağın özelliği bozulmuşsa köklerde çürümeler başlar. Yukarıdaki toprak ve sulama bölümlerini yeniledim. Okuyarak gerekenler yapmalısınız. Ama öncelikle şu sayfayı okumalısınız: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 12. Reyhan, Mardin dedi ki:

  Eşim hediye olarak almış Madagaskar yasemini ancak Mardin çok sıcak. Klima olan odamda mı bulundurmalıyım? Orası gölge ama güneş pek almıyor. Yoksa güneş alan ama sıcak odamda mı durmalı ilk önce daha serin diye 28C klimalı odada bulundurduk. Yeni açan yaprakları sararmaya başladı.
  ***
  Sanıyorum o oda 28C derece değil bir hayli daha fazla serinmiş ki ani toprak üşümesi köklerde sorunlara yol açmış. Madagaskar yasemini şiddetli sıcak iklime uyumludur. Mardin’de ev içinde durması dışarıda açık havada durmasından daha iyi olur. Ama ortam fazlaca havadar olmak zorunda. Güneşsiz, ışıksız ve daha da kötüsü havasız dip köşe yerlerde tutmayın.

 13. Ayşe T. -Antalya dedi ki:

  Madagaskar yasemini aldım. Bu da telli vaziyette. Doğuya bakan balkonumda koydum filtreli güneş alıyor. Ama çiçeklerin hepsi döküldü. Yapraklar sağlıklı. Ne yapmam lazım? Bahçeye mi dikeyim saksı mı değiştireyim? Tellerinden kurtarmayı düşünüyorum uygun mudur?
  ***
  Çiçeklerini dökmesi normal bir şey. Düşündüğünüz şeylerden hepsi uygun. Yalnız şimdiki saksısından çıkarırken kökleri ve toprağı birbirinden ayırmayın. Kökleri tutunduğu topraktan ayırırsanız çok kötü olur.

 14. Zeynep, Gaziantep dedi ki:

  Birkaç gün önce eşim hediye olarak bana madagaskar yasemini aldı. Bazı yapraklarında sararma gördüm. Neden olabilir? Ben mutfak masama koydum. Orası güzel güneş görüyor. Direk güneş görmeli mi yoksa cam arkasında görse yeterli mi?
  ***
  Cam arkasından da olsa arada pencere tülü vesaire güneşin etkisini hafifleten şeyler yoksa o yine direkt güneştir. Madagaskar yasemini direkt güneşi sever. Ancak çok daha önemlisi hava akımlarıdır. Yaz boyunca günün serin saatlerinde ama topraktan daha soğuk olmayan su ile sulayın. Güneşte ısınmış veya çok sıcak hava yüzünden ısınmış toprak sulanmamalıdır. Bu yüzden günün serin saatlerinde, en iyisi sabahın çok erken saatlerinde sulayın. Sulama sıklığı ise toprakta en üst 3-4cm derinliğe kadar önemli bir kuruma olduğu zamanlara göre olmalıdır.

 15. Aslı, İstanbul dedi ki:

  Bendeki yasemin çiçek açtı ama çiçekler tam olarak yuvarlak sekil almadan yani sonuna kadar açmadan büzüştüler. Haftada bir suluyorum. Acaba az mı? Salon büyük havadarlığı iyi. 1 yıldır yerini sevdi sanırım ama çiçeklerin öyle olması korkuttu beni.
  ***
  Çiçek açacakken yer değiştirmek, yön değiştirmek, dalları büküp bağlamak gibi şeyler çiçekleri kötü etkiler. Haftada bir sulamak az mı çok mu bana sormanız yanlış. Toprağı kontrol edeceksiniz. Yeterli kuruma bir günde de olabilir bir ayda da olabilir. Ne zaman yeterince kuruma olursa o zaman sulayın. Bu işin hesabı gün sayısı ile olmaz.

 16. NB, İstanbul dedi ki:

  Benim Madagaskar yaseminimin yeri güzel, ışıklı ve havadar olan büyük bir salon. Dal verdi. Boydan güzel gidiyor. Bugün bir yaprağı sararmış. 3-4 günde bir su veriyorum. Başka ne yapmam gerek acaba?
  ***
  Muhtemelen sulama konusunda ciddi hatalarınız var. Birincisi belirli gün aralıklarıyla sulamak yanlış. Toprak daima ıslak kalmamalı. Önemli bir kuruma olduğu zamanlarda sulamanız lazım. İkincisi ise sulamalarda su miktarı. Açıklaması şu sayfada lütfen okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 17. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Madagaskar yaseminin yeni sürgün dalından koparılıp suya bırakıldığında kök salar mı?
  ***
  Hiç denemedim ama aynı familyadan bitkilerden bazılarında oluyor. Mesela hem aynı familyadan hem de dalları itibarıyla büyük benzerlik gösteren mum çiçeğinde hızlı bir şekilde oluyor. Madagaskar yasemininde de olabilir. Bence deneyin.

 18. İsmail, Muğla dedi ki:

  Eşime 2021 Şubat ayında Madagaskar yasemini almıştım. O zaman bol çiçeği vardı ve bir daha hiç çiçek açmadı. Ne yapmamız gerekiyor?
  ***
  Gündüz boyunca güneş ışınlarıyla ısınması ve gece boyunca ılık esintiler olması şartlarında mutlaka çiçek açar. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun.

 19. Vahide, Konya dedi ki:

  Eşim hediye madagaskar yasemini aldı. Geldiğinde çok güzel çiçekleri vardı. Hepsini döktü ve yaprakları da sararıyor. Ne yapmalıyım? Direkt güneşe koymadım. Haftada bir suluyorum. Ne yapacağımı bilemedim.
  ***
  Direkt güneş alması kesinlikle gereklidir. Sulamanız felaket yanlış. Toprak kupkuru olmadıkça asla sulamayın. Toprak ıslak olduğu halde haftada bir gibi düzenli aralıklarla sulamak kökleri çürütür ve bitki ölür.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.