Su yasemini, Wrightia religiosa

Apocynaceae familyasından, çalı formunda gelişen bir bitkidir. Bilimsel adı: Wrightia religiosa.. Anavatanı güneydoğu Asya’dır (Güney Çin, Filipinler ve Malezya). İngilizcede yaygın ismi “Water jasmine”dir.

Wrightia religiosa - su yasemini yetiştirilmesi, bakımı, özellikleri, çoğaltılması

Özellikleri

Wrightia religiosa ev içinde, salonlarda güzel kokulu çiçek açan bir bitki olarak yetiştirmeye uygun olan nadir bitkilerdendir. En ağır budamalardan bile zarar görmez. Her şekli alır. Sık yapraklı dalları ile gayet dekoratiftir. Ancak kışın devamlı ısıtılmayan evlerde kışın yapraklarını döker.

Çiçeklerinin kokusu yasemin kokusuna benzer. Boyu 1m – 1.5m civarlarında olup duruma göre 3 metreye yaklaşır.

Budizmde kutsal sayılır. Güney-doğu Asya’da Budist tapınaklarının bahçelerine, avlularına dikerler. Ayrıca su yasemini Wrightia religiosa bonsai sanatına en elverişli bitkilerdendir. Akla gelen her çeşit bonsai şekillendirmelerine uygundur ve hızlı gelişim gösterip istenen şekli alır.

Su yasemini kış soğuklarına dayanamaz. -1C derece ve -4C derece arası hafif don olaylarına ancak çok kıs süreli dayanır. Sıcağı seven bir bitkidir. 15C dereceye pek çıkmayan soğuk günlerde veya mekanlarda yapraklarını döker. Sıcaklık ve güneş yeterli ölçülerde olduğu sürece tüm yıl sürekli çiçek açar.

Su yasemininin çiçekleri

Wrightia religiosa yetiştirme, bakım

Günde en az 3-4 saat direkt güneş alması gerekiyor. Yoksa sağlıklı gelişemez ve çiçek açmaz. Ne kadar çok güneş alırsa o kadar iyidir.

Toprak isteği

Suyu çok iyi süzdüren ve pH 5.6 – 7.5 arası değerindeki her türlü toprak olur. Fakat besin ihtiyacı fazla olduğu için şu şekilde toprak karışımı yapmalısınız:

1 ölçü humuslu doğal toprak + 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü 2-3mm dere kumu.

Ponza taşı ve dişli kum toprağın süzekliğini ve havadarlığını arttırmak içindir. Yoksa Wrightia religiosa kolayca kök çürümesine yakalanır.

Saksı değişimini mayıs veya haziran ayında yapmalısınız.

Sulama ve bitki besini verme

Toprağı biraz nem kaybedene kadar beklemelisiniz. Gerekmediği halde sulamayın. Çünkü su yasemini kök çürümesi çok görülen bir bitkidir. Bununla beraber hiçbir zaman toprağın tamamen kupkuru kurumasına kadar susuz bırakmayın.

Bitki besinini gelişim gösterdiği sürece ayda bir defa verin.

Su yasemininden bir bonsai

Su yasemininden bir bonsai

Üretim

Su yasemini Wrightia religiosa tohumla, çelikle ve kök parçaları ile çoğaltılır. Tohumu çabuk çimlenir ve çıkardığı filiz hızlı büyür. Çiçek açacak olgunluğa gelmesi 2 veya en fazla 3 yılı bulur. Çelikleri kolayca köklenir. Kök parçalarını alıp ayrı bir yere diker ve yarım santim gibi bir parçasını toprak dışında bırakırsanız kısa sürede filizlenme olur.

Kaynaklar

Wikipedia
Dave’s Garden

'Su yasemini, Wrightia religiosa' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Asım Aslan dedi ki:

  Bu bitkiyi her yerde arıyorum, bulamıyorum. kimse bilmiyor. istanbulda yönlendirebileceğiniz bir yer var mı? tohumu internetten arattığımda da bulamadım.
  ***
  İstanbul’da bilmiyorum ama Muğla -Köyceğiz’de Palmiye Merkezi adlı yerde belki olabilir. Gerçek meraklı ve gerçekten çok dürüst temiz iş yapan bir kuruluş. Eğer varsa size kargo ile göndebilirler mi kendilerine bir şekilde ulaşıp sorun.

 2. Mine, İstanbul dedi ki:

  Bu kadar güzel bir bitki olup üstelik bakımının ve çoğaltmasının da kolay olmasına rağmen neden hiçbir yerde yok anlayamadım. Üstelik de ev içerisinde kokulu nadir bitkilerden biri demişsiniz. internette tohumunu dahi bulamıyorum. önceki yorumda da bulamadıkları yazılmış. Fotoğraflarına ve yazdıklarınıza baktıkça bu bitkiyi daha yoğun bir şekilde istiyorum.
  ***
  Hollanda’da tanıdıklarınız varsa onlar sizin için orada araştırsınlar. Orada olması mümkündür.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.