Su yasemini, Wrightia religiosa

Su yasemini güzel kokulu çiçekleri için yetiştirilir. Apocynaceae familyasından, çalı formunda gelişen bir bitkidir. Bilimsel adı: Wrightia religiosa.. Anavatanı güneydoğu Asya’dır. İngilizcede yaygın ismi “Water jasmine”dir.

Ev içinde, salonlarda güzel kokulu çiçek açan bir bitki olarak yetiştirilmeye uygun olan nadir bitkilerdendir. En ağır budamalardan bile zarar görmez. Her şekil verilebilir. Sık yapraklı dalları ile gayet dekoratiftir. Ancak kışın devamlı ısıtılmayan evlerde kışın yapraklarını döker. Budizmde kutsal sayılır. Güney-doğu Asya’da Budist tapınaklarının bahçelerine, avlularına dikilir. Ayrıca su yasemini bonsai sanatında en elverişli bitkilerdendir (akla gelebilen her çeşit bonsai şekillendirmelerine uygundur ve hızlı gelişim gösterip istenilen şekli alır).

Su yasemini kış soğuklarına dayanamaz. -1C derece ve -4C derece arası hafif don olaylarına ancak çok kıs süreli dayanabilir. Sıcağı seven bir bitkidir. 15C dereceye pek çıkamayan soğuk günlerde veya mekanlarda yapraklarını döker. Sıcaklık ve güneş yeterli ölçülerde olduğu sürece tüm yıl sürekli çiçek açar.

Yetiştirilmesi, bakımı

Günde en az 3-4 saat direkt güneş alması gerekiyor. Yoksa sağlıklı gelişemez ve çiçek açmaz. Ne kadar çok güneş alırsa o kadar iyidir.

Toprak: Suyu iyi süzdüren ve pH 5.6 – 7.5 arası değerindeki her türlü toprak olur fakat besin ihtiyacı fazla olduğu için humuslu doğal toprak + solucan gübresi + ponza taşı + dişli kum her birinden eşit ölçülerde karışım yapın. Ponza taşı ve dişli kum toprağın süzekliğini ve havadarlığını arttırmak içindir. Yoksa su yasemini kolayca kök çürümesine yakalanır. Saksı ve toprak değişimini mayıs veya haziran ayında yapmalısınız.

Sulama: Toprağı biraz nem kaybedene kadar beklemelisiniz. Gerekmediği halde sulamayın çünkü su yasemini kök çürümesi çok görülen bir bitkidir. Bununla beraber hiçbir zaman toprağın tamamen kurumasına kadar susuz bırakmayın.

Besin: Gelişim gösterdiği sürece ayda bir defa verin.

Çoğaltılması

Su yasemini tohumla, çelikle ve kök parçaları ile çoğaltılabilir. Tohumu çabuk çimlenir ve çıkardığı filiz hızlı büyür. Çiçek açacak olgunluğa gelmesi iki yılı bulur. Çelikleri kolayca köklenir. Kök parçalarını alıp ayrı bir yere diker ve yarım santim gibi bir parçasını toprak dışında bırakırsanız kısa sürede filizlenme olur.

FotoğraflarıSorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)