Parlak yapraklar

Salon bitkilerinde yaprakların parlak olması güzelliklerini arttırır. Bazı türler kendiliğinden parlaktır ama birçoğu değildir. Birçok çiçek meraklısı alıp evine getirdiği parlak ve gösterişli yapraklı bitkilerin birkaç ay sonra parlaklığının kalmadığından şikâyet eder. Çünkü etkisi sürekli olmayan parlatıcı sprey kullanmışlardır. Kim ev kadınları yaprakları parlatmak için zeytinyağı, süt gibi şeyler sürer. Ama bunlar bitkilere zarar verir.

Işıl ışıl parlak yapraklar için en iyisi bu iş için imal edilmiş özel yaprak parlatıcı sprey kullanmaktır.

Yaprakların parlak olması için neler yaparız?

Çiçekçiler dükkânlarında satışların artması için yaprak parlatmaya önem vermek iyi olur. Yaprakların parlak olması bitkilerin albenisini kat kat arttırır. Hatta meraklısı olmayan kişiler bile ışıl ışıl parlayan güzel yapraklı dekoratif bitkileri görünce almak ister.

Yaprak parlatan spreyler için uyarılar

1- Her bitkiye uygun değil. Önce bir iki yaprakta denemelisiniz.

2- Parfümlü olanları tavsiye etmem. Rahatsız edici yoğunlukta evi kokutuyor ve etkisi en az 24 saat sürüyor.

3- Sık sık kullanmanın zararı olur. Özel günlerde, bayramlarda, önemli misafirlerin geleceği zamanlarda yapmalısınız. Veya en azından parlatıcı etki tamamıyla geçtikten sonra kullanın.

Yaprakların parlak olması için diğer alternatifler

1- Muz kabuğu. Kauçuk, devatabanı, antoryum, kroton, paşa kılıcı gibi “yaprakları kalın olan” bitkilerin yapraklarında sprey değil muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Muz kabuğunu elinizde sıkıp biraz ezdikten sonra yapraklara hafifçe sürtün.

2- Bebek yağı. Parafinden yapılmıştır. Zaten özel yaprak parlatıcı spreyler de parafin esaslıdır. Bebek yağı bebek cildine zarar vermediği gibi sağlam yapraklara da zarar vermez. Bir yaprağa çok küçük bir damla bebek yağını parmak ucunuzla tüm yüzeye yayın. Veya bu işi pamukla yapın.

Benjamin gibi küçük küçük çok yapraklılara tek tek ovma yapamazsınız. Bunlar ve benzer yaprak özelliği taşıyan bitkilere ancak yukarıda bahsettiğim sprey uygundur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.