Yaprakların parlak olması için

Yaprak sağlığına zarar vermeden güzel bir parlaklık veren spreylerden kullanabilirsiniz. Süs bitkileri satış yerlerinden “yaprak parlatıcı sprey” diye sorarak bulabilirsiniz.

Birçok çiçek meraklısı alıp evine getirdiği parlak ve gösterişli yapraklı bitkilerin birkaç ay sonra parlaklığının kalmadığından şikâyet eder. Kimileri yaprakları parlatmak için zeytinyağı, süt gibi şeyler sürer. Bunlar bitkilere zarar verebilir. Işıl ışıl parlak yapraklar için en iyisi bu iş için imal edilmiş özel spreyleri kullanmaktır.

Yaprak sağlığına zarar vermeden güzel bir parlaklık veren spreylerden kullanabilirsiniz. Süs bitkileri satış yerlerinden “yaprak parlatıcı sprey” diye sorarak bulabilirsiniz. Fiyatları 5 – 10 lira arasında değişir.

Kauçuk, devatabanı, antoryum, kroton, paşa kılıcı gibi “yaprakları kalın olan” bitkilerin yapraklarında sprey değil muz kabuklarını kullanabilirsiniz. Muz kabuğunu elinizde sıkıp biraz ezdikten sonra bununla yapraklara hafifçe sürtün. Benjamin gibi küçük küçük çok yapraklılara ve barış çiçeği gibi nazenin yapraklılara muz kabuğu ile ovma yapamazsınız. Bunlar ve benzer yaprak özelliği taşıyan bitkilere ancak yukarda bahsettiğim spreyden kullanılabilir.

Yaprakları parlatmak

Çiçekçiler dükkânlarında satışların artması için yaprak parlatmaya önem vermeli. Parlak ve sağlıklı görünümlü yapraklar bitkilerin albenisini kat kat arttırır. Hatta meraklısı olmayan kişiler bile ışıl ışıl parlayan güzel yapraklı dekoratif bitkileri görünce almak ister.

Uyarılar

1- Her bitkiye uygun değil. Önce bir iki yaprakta denemelisiniz.

2- Parfümlü olanları tavsiye etmem. Rahatsız edici yoğunlukta evi kokutuyor ve etkisi yaklaşık 24 saat sürüyor.

3- Sık sık kullanmayın zararı olabiliyor. Özel günlerde, bayramlarda, önemli misafirlerin geleceği zamanlarda yapmalısınız.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler: |


'Yaprakların parlak olması için' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İlteriş K. dedi ki:

  Bu spreyleri hangi sıklıkla sıkabiliriz? Sık kullanımda bitkiye zararı olur mu acaba?
  ***
  Uyarılar kısmında yazdığım gibi devamlı kullanmasanız daha iyi. Sizin için çok önemliyse en azından parlaklık etkisi tamamıyla geçene kadar bekleyin.

 2. Aylin dedi ki:

  Kauçuk, devetabanı gibi “kalın yapraklı bitkileri”n yapraklarını parlatmak için annemin sıklıkla kullandığı yöntem yapraklarını bira ile ıslatılmış bir bezle silmek…

 3. Ercan Yigit dedi ki:

  Ben çiçek ve bitkileri seven biri olarak sitenizi takip ediyorum. Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı sizlere teşekkür ediyorum.

 4. Emel, Aydın dedi ki:

  Benim orkidem, kratonum, barış çiçegim, begonyam var. Bu spreyi bu çiceklerimde rahatlıkla kullanabilir miyim?
  ***
  Barış çiçeğinde sakıncası yok ama saydığınız diğerlerinde denemediğim için bilmiyorum. Birer yapraklarından deneyin isterseniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)