Gaura çiçeği, Oenothera lindheimeri

İlkbahar başından kış başına kadar sürekli çiçek açması, şiddetli sıcaklara, aşırı güneşe ve susuzluğa son derece dayanıklı olması gibi özelliklerinden dolayı gaura çok sevilen bahçe süs bitkilerinden biri olmuştur.

Bu türün eski adı bilimsel adı Gaura lindheimeri idi. Şimdi artık Oenothera lindheimeri olarak değiştirilmiş olsa da halk arasında gaura ismi kalıcı olmuş durumda.

Gaura çiçeği

Gaura Akdeniz iklimine (şiddetli sıcaklara ve kurak yaz aylarına) en uygun bitkilerdendir. Kışa dayanıklılığı -20C derece dolaylarındadır (kışın bundan daha şiddetli soğuk olmayan karasal iklimli yerlere de uygundur).

Bir bahçe bitkisi olan gaura çok sıcak yaz günlerinde bile ilkbahar güzelliklerini andıran çiçekli dallarıyla ferahlatıcı görüntü verir. Bahçelere ortalama 60cm mesafelerle dikilmelidir. Balkon ve teras saksılarında yetiştirmeye de gayet uygundur. Sıcakta ve güneşte olmasına rağmen çok uzun süre susuzluğa müthiş bir dayanıklılık gösterdiğinden dolayı bahçelerde en fazla güneş alan yerlere ve sulanması ihmal edilen yerlere dikilebilir. Çiçeklenmesi için uzun süre güneş alması şart değil. Çok koyu gölgeli olmaması kaydıyla bahçenin gölge yerlerine de dikilebilir ve sorunsuzca çiçek açar.

Gauranın birçok kültivarları türetilmiş. Çiçekleri genellikle pembe ve beyaz arası çeşitli tonlarda olur. Pembe çiçekli çeşitlerinin çoğunda yeni filizleri kızıl renkte olur. Yapraklar olgunlaştıkça yavaş yavaş gümüşi yeşile dönerler. Boyları bakım şartarına göre 40 cm ile 1,5 metre arasında değişir. 2 metreyi de bulabilirler. Gaura yetiştirmede makbul olan şey boylarının kısa kalmasıdır. Bu ise yerlerinin çok uzun süre güneş alabilmesine ve/veya sulamanın seyrek tutulmasına bağlıdır. Bunu sağlamak için aşağıdaki bakım inceliklerine dikkat etmelisiniz.

Yetiştirilmesi, bakımı

Gaura ilkbahar dışında pek bakım istemez (bunu aşağıda sulama kısmında okuyabilirsiniz). Buradaki bilgilere elinizden geldiğince uyduğunuzda her şey yolunda gider.

Toprak

Bahçelere dikili olunca toprak seçmez. Saksılarda ise mutlaka doğal arazi topraklarından kullanmalısınız. Bitkilerin sağlıklı geliştiği bir bahçeden ya da toprağı verimli olan bir tarladan toprak alın. Saksıda en önemli şart toprağın ağır killi olmaması gerekliliğidir. Toprak ağır killi ise dişli kum karıştırmalısınız. 1/4 oranında yeterli olur.

Sulama

Bu konuda en önemli şey ilkbahar başı bakımıdır. Kış sonunda tüm dallarını iyice kısaltın. Toprak hafifçe kurudukça hemen bol bol su dökerek sulayın. Hızlı ve güçlü uzayacak (ve dolayısıyla istenen güzelliği engeleyecek olan) dallar 25cm olunca kalınlıklarıyla ve güçleriyle kendilerini belli eder. O zaman onları yarı yarıya kısaltın. Böylece gerektiği gibi dipten fazlaca dallanacaktır. Dipten dallanıp budaklama gürleştiğinde sulamayı bırakın. Artık sadece toprak adamakıllı kurudukça sulayın.

Saksıda sıcak ve güneşli teraslarda yetişen gauralar ise toprak üst yüzeyi iyice kurudukça sulanmalıdır.

Budama

Kış sonunda bütün dallar 15 cm’den daha kısa kalacak şekilde kısaltılmalı (zaten kışın gauraların dallarının pekçoğu kurur). Yaz boyunca çiçekleri azalmış, keyfi kaçmış gibi görünen ya da çiçek açmadan güçlüce uzayan kalın dalları hiç vakit kaybetmeden en dipten kesmelisiniz ki yeni sürgünler çıkararak daha fazla çiçek açsın. Dikkat edeceğiniz şey yeni dip sürgünlerinin ince olmasıdır. Kalın olanlar oyun bozucu gibidir. 10cm kadar kalacakları şekilde dibe yakın kesmelisiniz.

Çoğaltılması

Gaura üretiminin en kolay yolu kış sonunda tepe çeliği ile çoğaltılmasıdır. Kış sonu – bahar başı döneminde ilk gelişen körpe dallardan en az 10cm, en fazla 15cm uzunluğunda tepe çelikleri alın. Doğrudan kalıcı olacakları yerlere dikin ve sulayın. Kısa sürede köklenerek hızlıca dallanıp budaklanırlar. Gür gelişim görene kadar sulamayı ihmal etmeyin. İlkbahar başında sulamak yaz sulamasından daha önemlidir. Dipten dallanma çok az oluyorsa tepelerini koparın ki fazlaca dallanıp budaklansın. Gelişim çok hızlı olur. Bu sayede ilkbahardan kışa kadar sürekli gelişimde ve sürekli bol bol çiçeklenmede bulunurlar. Bu işin önemli bir püf noktası var: Kıştan sonra ilk gelişen dallar yeterince uzar uzamaz hemen tepe çeliği almak.. Biraz gecikirseniz aynı performans söz konusu olmayabilir.

Tohumla da çoğaltılabilir. Gaura tohumları ya sonbahar sonunda ekilmeli ya da kış sonuna doğru, ilkbahardan yaklaşık bir ay önce ekilmelidir. Biraz kış üşümesi geçiren tohumlar havalar ısındığında kolaylıkla çimlenir ve büyümeye başlarlar. Uzadıkça tepelerini koparın. Dipten dallanmalar iyice çoğalana kadar tepe kırkmayı ve sulamayı ihmal etmeyin.

Problemleri

Gauralar aslında bir iki püf noktasına dikkat ederseniz neredeyse tamamıyla sorunsuz bitkilerdendir. Tek sorun ilkbahar bakımında düşülecek hataların yaz boyunca sağlıklı gelişimi azaltacak ve çiçek verimini düşürecek olmasıdır. Bunu yukarıda sulama kısmında okudunuz.

Yaz sıcakları iyice bastırdığı halde arsızca gelişip yeterince çiçeklenmeyen gauralar ne yapsanız doğru dürüst çiçeklenmez. Hiç beklemeyin. En dipten kesin ve bir defa bolca sulayın (ve sonra çiçeklenene kadar hiç sulamayın). Bu takdirde dipten gürce fışkıran birçok filiz hepsi çiçeklenecektir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


'Gaura çiçeği, Oenothera lindheimeri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bugün gaura çiçeğimin köküne baktım çürümüş. üzüldüm. nasıl kuruttuğumu bilemedim. sanırım çok suladım.
  ***
  Çok sulama, yanlış toprak.. Bence toprağı da yanlıştı.

 2. Erkan, Balıkesir dedi ki:

  Beyaz açan gauranın adı nedir? Sabahleyin açan gaura neden öğleden sonra kapanıyor?

 3. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Gaura çiçek açmayı durdurdu. Bol güneşli yerde duruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kökleri güçlendikçe çiçek açması azalır. Her baharda tepe çeliği ile yenilerini çoğaltın.

 4. Özge G. -Ankara dedi ki:

  Merhaba, benim gauram böceklendi. evde hazırlayabileceğim bir ilaç var mıdır? Fazla sulamakla ilgili olabilir mi?
  ***
  Ne şekilde böceklendiğini bilmediğim için siz şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/bitler

 5. Hatice A. -İzmir dedi ki:

  Hattuşa Termal Tesisleri’nde bulunuyorum. Burada her yerde gavura çiçeği var. Çelikten kesip suda bekleteceğim. Tutar mı acaba?
  ***
  O şekilde ne olur bilmem. Yukarıda yazdığım çoğaltılması kısmını okuyun.

 6. Rabia E. -Kurtköy dedi ki:

  Evin girişinde sol tarafa gavura dikmiştim. Çok güzel oldular. İyi güneş alıyor. Hemen yanındada yerden biraz yüksek balkonumuz var. Balkonun etrafına eski Bahçıvan taflana benzeyen ama daha farklı bir yeşillik dikmişti. Bunlar yaprakları çürük kokuyor. Şimdi bunları söktüm. Aynı yerlere gavura diksem nasıl olur diye düşünüyorum. Malum Kurtköy İstanbul’a göre biraz daha soğuk. Acaba kışın nasıl görünür?
  ***
  Kışa dayanacağı kesindir ama kışın gelişim göstereceğini pek sanmıyorum. Ama kesin bilmiyorum. Kışınki hallerini bana bildirin. Taflan gibi şeylerden daha iyi, daha güzel. İyi düşünmüşsünüz.

 7. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Çit bitkisi olarak düşünsek, sürekli aynı boyda tutacak şekilde budayabilir miyiz?
  ***
  Bence olur, uygundur. Sulamayı düzenli tutunca çok fazla büyüyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)