Gelin teli çiçeği, Saxifraga stolonifera

Gelin teli çiçeği Saxifragaceae (Taşkırangiller) familyasından, Saxifraga stolonifera türüdür. Diğer adı taşkıran çiçeğidir. Bir de çilek begonyası derler ki ne çilek ile ne de begonyalar ile hiçbir alakası yoktur. Ana vatanı Asya’nın doğusunda Çin, Japonya ve Güney Kore’dir. Kayalık uçurumlarda yaşarlar.

Taşkıran, gelin teli çiçeği, Saxifraga stolonifera

Özellikleri

Gelin teli çiçeği ev bitkisi sanılsa da aslında iç mekanlara pek uygun değildir. Bahçelerde gayet güzel yetişir. Kışın hafif don olaylarına tam dayanıklıdır. Daha fazla soğuğa en fazla -20C dereceye kadar dayanır. Fakat bu durumda sonbaharda diplerini malç ile örterek korumak gerekir.

Çiçek açması kışın üşümesine bağlıdır. Çiçekleri oldukça küçüktür ama çok güzeldir. İlkbaharda çiçek açarlar. Yaprakları hafifçe seyrek tüylü ve gümüş renk desenlere sahiptir. İncecik, iplik gibi uzantılar çıkarır. Saksıdan sarkan uzantıların üzerinde fideler oluşup büyür.

Saxifraga stolonifera evlerde pencere önü sehpalarında, balkonlarda askılı saksılarda hoş görünümlü sarkan bitki olarak yetiştirilir. Bahçelerde uzun ömürlü yer örtücü olarak kullanıma uygundur. Dekoratif kayalıklarda da yetişir. Böyle yerleri sever. Yeter ki uzun süre susuz kalmasın. Ayrıca terrarium içinde yetişmeye uygun bitkilerdendir.

Gelin teli çiçeği yetiştirme, bakım

Yaz sıcaklarında rahatsız olur. Gelişimi yavaşlar ve eğer geceler de sıcak ise gelişimi tamamen durur. Serin aylarda hızlı gelişir. Yaz boyunca güneşi az almalı. Kışın daha çok güneş almalıdır.

Gelin teli çiçeği nötr ve alkalinli toprakları sever. Toprağınız asitli ise bir miktar küçük taneli mıcır veya sert doğal kireç taşı kırpıntıları karıştırın. Ayrıca toprak ponza taşı ve iri taneli dere kumu karıştırarak havadarlık ve süzeklik sağlayın.

Serinliği sevdiğinden dolayı çömlek veya seramik saksı kullanmanız daha iyi olur.

Çoğaltma

İp gibi uzantılar üzerinde kendi ürettiği fidelerle gelin teli çiçeğini kolaylıkla çoğaltabilirsiniz. Tutmasını kesinleştirmek için fideleri ayırıp dikmeyi serin aylarda yapın. Çünkü sıcakta pek aktif olmaları mümkün değildir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |

'Gelin teli çiçeği, Saxifraga stolonifera' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ülke Y. -Buca dedi ki:

  Gelin teli çiçeği yazın kaç günde kışın kaç günde sulanır?
  ***
  Bunun gün ölçüsü olmaz. Toprakta kuruma gördükçe sulayın. Yaz sıcaklarını hiç sevmez. Gelişimi durur. Yaz aylarında serin ve gölge bir yerde dinlenmesini sağlayın.

 2. İsimsiz dedi ki:

  15 günde bir aspirin verebilir miyim? Yavaş gelişiyor iplik atmıyor.
  ***
  Bu bitki yazın gelişmez ve kısmi bozulmalar olur. Aspirin verirseniz kesin öldürür. Vermeyin. Eylül sonunda itibaren canlanmaya başlar.

 3. Gülten, Buca dedi ki:

  İzmir yazın çok sıcak. Benim evim güneş alıyor. Ne yapmalıyım? Taşkıran çiçeğim gelişmiyor. Şimdi balkonda gelişti. Yazın olunca üzülüyorum gelişimi duruyor.
  ***
  Bunda üzüleceğiniz bir şey yok. Bazı bitkiler kışın gelişmez ama gelin teli çiçeği tam tersi hareket ediyor. Daha iyi. Kışın balkonunuz neşelenir. Yaz ayları ise dinlenme zamanı.

 4. Güler, Bartin dedi ki:

  Gelinteli çiçeği fidesi aldım. Bu mevsimde bu fideyi soğuk gölge bir yerde mi tutayım günes gören bir yere mi koyayım? Kalıcı saksısına ne zaman geçireyim?
  ***
  Güneşli, serin yerleri sever. Yukarıdaki toprak ihtiyacı vesaire bilgilerini dikkatle okuyun. Ona göre iki hafta sonra saksısına dikin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.