Ferah, aydınlık kış bahçesi

Bunlar düşündüğümüz gibi bir bahçe ya da sera filan değil. Camekanlı yapılmış manzara gören odalara kış bahçesi diyorlar.

Eve bitişik olarak bahçenizin bir kısmında veya terasınızda bu işin uzmanlarına çatısı ve yanları camlarla kaplanmış bir oda yaptırıyorsunuz. Normal bir oda gibi döşüyorsunuz. İşte buna kış bahçesi deniyor. Bahçe demelerinin sebebi üst kısmının da camlı olması ve duvar yerine cam çerçeveler kullanılmış olmasıdır. İçerisi çok aydınlık ve çok ferah olur. Böyle bir şey yaptırmak tabii eğer dışarıda görmeye değer bir manzara varsa mantıklıca olur. Yoksa masrafa değmez.

Kış bahçesi

Fıratpen, Winsa vb. size en yakın firmalarla görüşerek ihtiyacınıza göre bir kış bahçesi yaptırabilirsiniz. Çevrenizde bazı kafe ve restoranların üstü ve yanları camdan yapılmış ek  alanlarını görmüşsünüzdür. İşte onlar da mantıken kış bahçesidir ve muhtemelen de o alanları kış bahçesi firmalarına yaptırmışlardır.

Firmaların internet web sayfalarındaki açıklamalar bana cazip geldi. Gayet elverişli işlevsellikte camlı alan yapıyorlar. Güneşi istediğiniz şekilde filtrelemeniz mümkün. Camlar ısı yalıtımlı..

Kış bahçesi adı verilen camekan odalar tam olarak sera gibi kullanılamaz ama sık sık havalandırmak şartıyla bitkilerin ev ortamlarında olduklarından çok daha sağlıklı gelişim gösterecekleri kesindir.

Bitkilerinizin kış soğuklarını atlatabilecekleri uygunlukta, sadece bu amaçla kullanmak üzere bahçede ya da balkonda küçük, pratik bir seracığı kendiniz yapabilirsiniz. Şu yazıma bir göz atın: ⇒ Hobi bahçesi sera

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ekipman, Ekosistem, Püf Noktaları

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)