Hobi bahçesi; mini sera veya limonluk

Söz konusu mini sera veya limonluklara için hobi sera da deniyor. Eski klasik limonluklardan farkı bunların şimdi çiçek ve bahçe meraklıları için portatif olacak şekilde üretimlerinin yapılıp satışa sunulmasıdır.

Bunlara ingilizcede hobby garden, greenhouse, atrium gibi isimler verilir. Hobi bahçesi denince bizde normal bahçeler anlaşılıyor. Mini sera denince de el kadar, akvaryum gibi gerçekten mini seralar anlaşılıyor (halbuki bunlara terrarium denir).

Polikarbondan yapılmış sera

Polikarbon levhalardan yapılmış mini sera

Yazımın konusu olan hobi bahçesi mini seralar büyük bir tavuk kümesi gibidir. En azından bir köpek kulübesinden üç dört misli kadar büyüktür. Gelişmiş batı ülkelerinde ve ABD’de yapı market tarzı yerlerde ve süs bitkileri / bahçe meraklıları için olan mağazalarda hazır satılır. Yurt içinde adresinize yakın “hazır satın alabileceğiniz” bir yer bulmak için internetten araştırabilir veya 118 80’den sorabilirsiniz.

Madem bizde henüz pek bilinmiyor ve her yerde satılmıyor, o halde kendiniz de yapabilirsiniz.

Sera muşambasından..

Sera muşambasından yapılabilecek mini bir sera.

Hobi sera / hobi bahçesi en kolay yoldan nasıl yapılır? Sera muşambası veya bulamazsanız onun yerine metreyle satılan hem kalın hem cam gibi tam şeffaf polyester branda / muşamba alarak çadır ya da tavuk kümesi yapar gibi pvc ya da alüminyum çerçevelerle ihtiyacınıza uygun bir limonluk yapmanız kolay. Muşamba yerine polikarbon levhalar kullanırsanız özellikle kışları fazla soğuk geçen yerlerde ısı yalıtımı için çok elverişlidir. Rüzgârdan uçup gitmesin diye yere sağlamca sabitlemek ve güneş içerideki bitkileri pişirmesin diye gereken tedbirleri düşünmek gerekiyor. Daha uzun ömürlü ve bahçe serası olarak bir şey tasarlamak istiyorsanız hiçbir tahta malzeme kullanmamanızı tavsiye ederim.

Bu tip limonluklar hangi amaçlarla kullanılır?
1- Kış boyunca bazı bitkileri ağır dondan korumak..
2- İlkbahar başında / kış sonunda ekeceğiniz tohumların daha hızlı büyüyebilmeleri ve nisan sonuna doğru esas yerlerine dikilebilecek hale gelmeleri..
3- Kışın da sebze yetiştirilmesi..
4- Gülden Afrika menekşesine kadar birçok bitkinin çelikle üretimi için yüksek hava nemliliği sağlaması..
5- Fazlaca hava nemliliği isteyen bitkilerin havası yeterince nemli olmayan yörelerde yetiştirilmesi..
6- Gece ısının çok düştüğü yerlerde soğuk sevmeyen bitkilerin yetiştirilmesi..
7- Bahçelerde tavukların değil süs bitkilerinin devamlı kapalı yerde yetiştirilmesi..

Daha birkaç amaç sayılabilir.

Zararlı yönlerine gelince:
– Birçok hastalıklar ve parazitler içeride kolayca çoğalabilir.
– Direkt güneş alan bir yerde bulunuyorsa sıcak günlerde bitkiler sıcaktan pişebilir.
Onun için yukarıdaki amaçlardan en çok ilk dört madde için uygundur: Tüm kış boyunca ve diğer mevsimlerde kısa süreli amaçla kullanılması.

Yüksek nem isteyen bitkiler için devamlı kullanılacaksa içerde iyi bir havalandırma tertibatı, nemlendirme tertibatı ve ısı dengeleyici tertibat kullanmak gerekiyor. Bu tip limonluklar tam teşekküllü mini ve kompakt bir sera gibidir. Gelişmiş ülkelerde bunlar orkideler için hazır satılır. Ev içinde kullanılabilecek ölçülerde olup güneş etkisi veren ışıklandırma sistemine de sahiptir.

Bahçelerde ve balkonlarda yapılacak mini seralarda dikkat edilecek hususlar:
Direkt öğle güneşi almaması gerekiyor. Ya seyrek gölge veren ağaçların altında bulunmalı ya da güneşi filtreleyen sera örtüleri bulmalısınız.
İçerisi daha sıcak olacağından dolayı içeride toprak normale göre daha çabuk su kaybeder. Sulama kontrollü olarak yapılmalı.
Hastalıklara ve parazitlere karşı dikkat edilmeli.
İçerisinin iyi havalandırılması sağlanmalı.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ekipman, Ekosistem, Püf Noktaları

Etiketler:


'Hobi bahçesi; mini sera veya limonluk' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Yiğit T. -Ankara dedi ki:

  Müzisyenim. Tarım ve ziraate ilgim var. Bana uygun, kendimi geliştirebileceğim bir sera ya da bir bahçe arıyorum. Konu hakkında önerilerinizi bekliyorum.
  ***
  Siz galiba başkalarına ait bir yerde eğitim amaçlı düşünüyorsunuz. Böyle yerler var mı, bilmiyorum. Ama bahçevanlık kursları arasıra oluyor. Mutlaka bulursunuz. Bence siz bahçevanlık kurslarını araştırın.

 2. Kadir dedi ki:

  Sera yapmak istiyorum ama havalandırma hakkında bilgim yok. Bitkiler yanmasın diye önemli.
  ***
  Küçük bir serada tepeye bir vatilatör pervane, bir pencereye de içeri havasını dışarı atacak bir aspiratör yeterlidir sanıyorum. Bu konularda en iyisi bu işi yapan tecrübeli kişilere danışın. Ne tarz bir iş yapacaksanız ona göre.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)