Çim alanlar ve rulo çim döşemek

Hazır rulo çim mi döşettireceksiniz yoksa çim tohumu mu ekeceksiniz düşünülmesi gereken ve ihtiyaca göre en uygununun yapılması gereken bir mesele. Çok büyük ve geniş yerlerde en iyisi bu işi ilgili firmalara yaptırmaktır.

Geniş alanların çimlendirilmesi

Çim denince ilk aklımıza gelen şey toprağı yemyeşil bir örtü gibi kaplayan ince çimenlerdir. Hep tatlı canlı yeşil çim aklımıza gelir. Ama her zaman öyle değil. Renk ve yapı itibarıyla farklı farklı türler çim olarak kullanılır. Ayrıca bildiğimiz çimen gibi ince şerit yapraklı türlerden başka mini yapraklı ve çok sık dallanıp sürekli gelişim halinde olan yer örtücü bitkiler de kullanılabilir. Ama görsel özelliklerinden daha önemli şartlar var. Çim ile kaplayacağınız yer için rasgele sipariş vermeyin. Bu işi ehline bırakın. İlgili kişiler size sorular sorarak ve yerinize gelip araştırmalar yaparak en uygun ne ise onu en iyi şekilde hallederler. Yerinize elverişli birkaç farklı tür var ise o durumda renk ve şekil seçimi için size örnekler göstererek tercihi size bırakırlar.

Çim, çimenlik çayırlık alanlar yapma işi

Nelere dikkat etmeli?

1- Toprağın, arazinin yapısı. Bunun için toprak analizi gerekiyor. Bir veya birkaç dönüm arazi söz konusu ise bu durumda arazinin her yerinde toprak özelliği aynı olmayabilir. Farklılıkların tespit edilmesi şart. Niçin? Çünkü çim olarak kullanılan farklı türler vardır. Bunlar süs için değil uygulanacakları arazide sağlıklı gelişim gösterebilmeleri içindir. Yani toprağınızın özelliği en iyi hangi türlere göre ise o türlerin seçilmesi şart.

2- Çim alanının sulanmasında kullanılacak suyun özelliği. Bunun da en başta belirlenmesi önemli. Zira suyun pH derecesi yüksekse toprağı da kendisine benzetecektir. Bu durumda alkalinli toprakları seven çim türleri kullanılır.

3- İklim. Bulunduğunuz yerin havası kuru mu, nemli mi, yazın şiddetli sıcak oluyor mu, kış soğukları nasıl.. İşte bu şartlara göre bölgenize uygun veya dayanıklı çim türleri seçilir.

4- Güneş. Çim kaplatacağınız yer çok büyük ve çok yüksek yapıların boydan boya kuzey cephesi ise oraya direkt güneşe ihtiyacı olamayan gölge uyumlu türlerden çim ekilmelidir. Alan ağaçların gölgesinde kalıyorsa yine aynı şekilde gölge uyumlu türler gerekir.

5- Bu müşteriyle firma arasında bir şart. Çim tohumu ektirme veya rulo çim döşettirme hizmetini aldığınız firmadan gelecek aylarda ve yıllarda her türlü bakım hizmeti alıp alamayacağınızı ve ücretlerini en başta net olarak öğrenin.

Hazır rulo çim

Hazır rulo çim

Ekme, döşeme ve bakım işleri

Çok geniş alanlar için, fazlaca geniş bahçeler için rulo çim kullanılabilir. Her kim rulo çim istiyorsa bilmeli ki rulo çim hazır alınıp kolayca yapılacak bir iş değil. Sonradan olabilecek problemlerle de herkes halledemez. Kapıcıya, site görevlisine, hastane-okul hademelerine, şuna buna yaptırılmaz. Bu işler ehline bırakılmalı.

Hazır rulo çimler genellikle uzun ömürlü çim türlerinden yapılmıştır. Yıllarca aynı yerde kalacağından dolayı her türlü bakımını uygulayan firmaya düzenli aralıklarla yaptırmalısınız. Sorularınızı ve şikayetlerinizi de onlara yöneltmeniz gerekir.

Çok geniş alanlarda rulo çim değil normal tohum ekmeyle çimlendirme yapılacaksa bu işin de uzman kişilere yaptırılması gerekir. Tohumların düzgün ekilmesi için araçlar, makineler vardır. Ve çimenler yetiştikten sonra kök sıkıştırma işlemi için yine uygun bir araç gerekiyor. Tüm araçları alsanız işin içinden çıkamazsınız. O araçlarla uğraşmak, araçların bakımı vb. gibi başınıza bir yığın iş açarsınız.

Geniş çim alanlar sulama tesisatından bakım işlerine, sadece çimlerin değil o tesisatın dahi bakımından çimleri gübrelemeye kadar birçok özel işlemler gerektirir. Bunlardan başka, bir de çim biçme / kırpma makinesi kullanılır. Yeriniz fazlaca geniş ise anlaştığınız firmanın adamları arada gelir çimlerinizin kırpılmasını, sulama tesisatının kontrolünü, her türlü bakımını yaparlar. Daha küçük alanlarda her türlü bakım işini kendiniz yapacaksanız çim ektirdiğiniz firmaya danışarak onların talimatlarını uygulamalısınız. Size ne tür çim ekmişlerse ve toprağınızın yapısına göre onlar size bilgi vermek zorunda.

Küçük alanlarda tohum ekerek çim alan yapılması

Alan küçük diye işi gelişigüzel yapmak hata olur. Hiç olmazsa en önemli gereklilikleri dikkate alın.

Çim türü seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Önce toprağınızın yapısını bilmelisiniz. Bir de çim ile kaplamak istediğiniz yerin güneş alma durumunu dikkate almalısınız. Çim tohumu seçmeyi buna göre yapacaksınız.

1- Toprağınız fazla mı kumlu? Killi mi? killi ise beyaz killi mi? Toprak yerine kayalık yüzey mi var? Yoksa sadece kum mu? Veya iyi bir toprak mı? Sorunlu sahalar için çözümler:
a) Kayalık yüzey en az 10 cm yüksekliğinde iyi kalitede gerçek toprak ile kaplanmalı. Çim alanlar için en iyisi süzekliği dişli kum ile arttırılmış kırmızı killi topraktır. Salt mil de kullanılıyor.
b) Sırf kum yüzeylere kırmızı killi toprak ve bitkisel çürüntüler karıştırılmalı.
c) Ağır killi arazi dişli kum ve saman karışımı ile terbiye edilmeli.
d) Beyaz killi toprak bitkisel çürüntüler, leonardit, bolca çiftlik gübresi ve dişli kum ile terbiye edilmelidir. Çünkü böylesi topraklar tamamen kıraç özelliklidir ve mutlaka ıslah edilmesi gerekir.

2- Toprağınızı tanıdıktan ve gerekli ön çalışmaları yaptıktan sonra o toprağa uygun çim türlerini tespit etmelisiniz.
Çabuk kuruyan topraklara uygun, hiç kurumayan fazla su tutan topraklara uygun, asitli toprak isteyen, alkalinli toprağı seven vesaire çim türleri vardır.

3- Yukarıdaki ikinci maddeye göre tespit ettiğiniz çeşitlerin güneşe veya gölgeye uyumluluklarını araştıracaksınız. Yerinize en uygun türün tohumunu alacaksınız. Tabii bu arada çimlerin renklerine göre de tercih yapmak mümkünse bunu da değerlendirin.

Çim tohumlarının ekilmesi

Önce toprak yüzeyi çapalanır ve tırmıkla dümdüz edilir. Sonra tohumlar örneğin bir avuç tohum bir litre toprakla iyice karıştırılıp bu karışım bütün yüzeye serpilir. Tırmıkla tohumların toprağa karışması “rasgele” sağlanır. Dışarıda kalanlar olacaktır. Önemli değil onlar da çimlenir. Sonra bütün yüzey yağmurlama gibi ince ince su dökmeyle iyice sulanır.

Çimlerin ilk biçilmesinden önce

Çimlenen tohumlarda yapraklanma 10 cm’ye yaklaşınca akşamdan iyice sulayın. Ertesi gün öğleye doğru üstünden bir silindir geçirerek veya çoluk çocuğu üzerinde yürüterek köklerin toprakta sıkışmasını sağlayın. Bu arada yapraklar da zarar görecek ama önemli değil. Bundan sonra daha gür bir gelişme olacaktır. O zaman her gerektiğinde rahatça çimleri biçebilirsiniz.

Besin, gübre

Kırmızı killi topraklarda ilk yıl gübre vermek hiç gerekmez. Diğer tür topraklarda çimlerin ilk kırkılmalarına kadar gübre vermeyin. Sonra, her çim kırpma işleminden sonra besin olarak en iyi şey, yüzeye çok ince bir tabaka eski sığır gübresi yaymak ve iyice sulamaktır. Yapay besinleri tavsiye etmem. Toprağınızın kimyasal dengesini bozdukları gibi topraktaki birçok faydalı organizmaları yakıp öldürür.

Yapay besinler ve fermantasyonu tamamlanmamış taze doğal gübreler sulamalardaki dengesizliklerle birleşince çimleri bozar. Sebep hastalıklar, zehirlenmeler ya da her ikisidir. Tüm yüzeyin çimsiz kalmasına bile sebep olabilirler.

Çim alanlarının sulanması

Eğer sulamayı artezyen kuyularından sağlıyorsanız ona göre tuzlu, kireçli / alkalinli topraklarda sorunsuz gelişebilen çim türlerinden tercih etmeniz en başta gerekir. Sulama sıklığı ise toprak yarı yarıya kurudukça olmalıdır. Tamamen kupkuru olana kadar bekletmemelisiniz. Gerekirse hem sabah hem akşam sulama yapılabilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


'Çim alanlar ve rulo çim döşemek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Özen B. -Ayvalık dedi ki:

  Bahçemize 15 gün önce 6 karışımlı tabir edilen çimden ektik. İlk hafta toprak kurudukça suladım. yani günde 3-4 sefer. Çıkmalarını başardım ama kısım kısım boşluklar oluştu. Şimdi sabah akşam suluyorum. Acaba boşluklar dolar mı? Ayrıca da çıkan çimlerin bir kısmında kurumaya başladı. Acaba nedendir?
  ***
  Günde 3 – 4 sefer sulamak çok yanlış. Yani ancak belki günde 40 derece sıcak varsa ve toprak fazla kumlu olup anında kuruyorsa bu kadar sık sulamak gerekir. Siz tohumların çimlenmesi için çamur gibi ıslak toprak gerektiğini sanıyorsunuz sanıyorum. Bu çok yanlış bir düşünce. Az nemli topraktan bile tohumlar nem çekerler gelişim başlar. Fazla sulamanız toprağın bütün dengelerini bozarak bazlaşmalara tuzlaşmalara sebep olabilir. Bir de sulama suyunuz fazla kireçli ise alkalinlilik değeri haddinden fazla artabilir. Onun için toprak sadece ıslaklığını değil, nemini de anlaşılacak derecede kaybedince sulamalısınız.
  15 günde bütün tohumların çimlenmemesi normaldir. biraz daha bekleyin. Bazı çimlerin kurumaları aşırı sulama yüzünden olmuştur diye tahmin ediyorum.

 2. Özen, Ayvalık dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler. Bende çok çabuk kuruduğu için sulamıştım. Toprağın hiç kurumaması lazım denmişti. Çıktıktan sonra artık sabah akşam suluyorum. Bundan sonra inşallah problem olmaz. Tekrar teşekkürler.
  ***
  Yanlış bilgi vermişler. Daha doğrusu toprağın hiç kurumaması ifadesi çok eksik. Önce ıslaklığı gider, sonra nemi azalmaya başlar işte o zaman “toprak tamamen kupkuru olmadan önce” tekrar sulamak gerekiyor.

 3. Taner Ü. -İstanbul dedi ki:

  40 m2′lik bahçemde köpek beslediğimden belirli bölgelerde kellikler oluştu. İlgili bölgeler için yaklaşık 1 ay önce rulo çim yaptırdım. Bahçem kuzeydoğu cephesinde olduğundan saat 14:00′e kadar güneş almakta. Bu yüzden de 6′lı karışım yaptırıp sabah ve aksam olmak üzere 2 kez suladım. Buna karşın belli bölgelerde kuruma ve sararma (köpeğin olmadığı alanlar) belli bölgelerde ise zemine oturmama sorunları ile karşılaştım. Bahçesinde köpek besleyen biri olarak çimlerimi nasıl koruyabilirim? Tekrar rulo çim yaptırmak istesem önerileriniz neler?
  ***
  40 metrekare alan küçük bir alan olduğu için ufak tefek gayretlerle sorunları çözebilirsiniz. Rulo çim neticede doğal bir çim tabakasıdır. Hiç korkmadan parçalayarak düzenlemeler yapabilirsiniz. Bazı yerlerde kelleşmeler belki o kısmın zeminle temas edememesi sonucu oluşur. Çim halıda en önemli şey, alt yüzeyinin zemindeki toprakla bütünleşebilmesini sağlayabilmektir. Yani halı döşenmeden önce toprak iyice kabartılmalı, sonra çim halı tabakası toprağa bastırılarak yayılmalı ki kökler zemin toprağına erişip tutunsun.
  Oturmama sorunu: Halı parçasının deformesi sorun teşkil etmişse keserek düzeltmelisiniz. Deforme yoksa “çivi çakar gibi” tahta çubukları çakmalısınız ki toprakla sıkı temas mümkün olsun.
  Kelleşmiş yerlere çözüm: Bir yerden halıyı parçalayıp ayırarak sonra aynı yere ve kelleşmiş yere “seyreltilmiş öbekler halinde” yama gibi ekebilirsiniz. Köklerden yeni sürgünler vererek daha iyi gelişirler ve aralardaki açıklıklar kapanır. Yeter ki zemin toprakla kökler iyice bütünleşebilsin.
  Kelleşme sebepleri: Bazen suni gübre ve bitki besini kökleri yakıp öldürebiliyor. Veya daha önce ruloda çeşitli sebeplerden dolayı köklerde hayat kaybı başlangıcı olmuştur. Sizin bahçenizde o süreç aynen devam etmiştir.
  Tohumla çim ektiğiniz halde kelleşen yerler varsa bir sebep de bazı yerlerin fazla su tutması ya da tam tersi hiç su tutamamasıdır. Zemini iyi tanımak gerekiyor. Sonra, bahçenizin toprak özellikleri o çim türüne uygun mu değil mi.. ayrıca çim halıda karışık çim türleri varsa.. Diyelim ki alkalinli toprağınız var. Bu durumda halıda bazı yerlerde asitli toprak isteyen çimler gruplaşmışsa sizin bahçenizde zamanla o bölge ölecektir. Bunun gibi, bahçede bazı noktalarda bazı sebeplerden dolayı alkalinleşme veya asitlileşme olursa buna bağlı olarak oraya uyum sağlayamayan çimler hayatını kaybedecektir. Çim dikmek için düzenlediğiniz toprakta atmak istemediğiniz bir iki taş bulunduğu yerde asitleşme veya alkalinleşme yapabilir. Mesela özellikle çimentodan yapılmış suni dekoratif kayalar bulunduğu yeri alkalinli eder ve dolayısıyla orada asitli toprak isteyen bitkiler zayıf ve çelimsiz olur ve fazla yaşamaz.
  Köpeğinize gelince kendi usullerinizle köpeği terbiye etmelisiniz diye düşünüyorum. Köpekler kolayca öğrenen ve öğrendiklerini unutmayan hayvanlar. Sizin kızdığınız, yasakladığınız şeyleri yapmazlar.

 4. Yonca, Bartın dedi ki:

  Çok büyük bir alanı rulo çim ile kaplamak istiyorum ama bu konuda hiç bilgim yok. Bana rulo çim nasıl serilir nasıl bakım yapılır anlatır mısınız? Bir de Bartına firmanızdan çim getirtsek m2 fiyatı ne olur montaj yapılır mı fiyat ne olur?
  ***
  Yonca Hanım benim firmam yok. Yukarıdaki yazım genel bir bilgi ve genel tavsiyemdir. O firmaları bulup onlara danışmalısınız. Geniş alanlara çim döşemek basit bir iş değil. Önce toprak durumu, eğim vesaire her şey ince ince analiz edilir ölçülür biçilir. Bir alanın her parçası aynı toprak özelliğinde olmayabilir ve ona göre farklı çim türleri kullanmak gerekebilir. Bu işin ehli bir firma bulup işi onlara yaptırın.

 5. Günsel E. -Ayvalık dedi ki:

  Sizce Haziran ortalarına geldiğimiz şu anda 30’lu dereceleri yaşayan Ayvalık için rulo çim döşemek uygun bir zaman mıdır?
  ***
  Bence her zaman uygundur. Yeter ki çok farklı iklimi olan bir yerden getirilmiş olmasınlar.

 6. Berkant E. dedi ki:

  15 yıldır Burhaniye ve Dikili’de süs bitkileri meyve fidanı hazır çim üretiyoruz. Size özellikle çim ile ilgili bilgiler verebilirim.
  Tohum ekimi
  Genel kanı şöyledir: 5’li 6’lı karışım gibi ifadelerle ilaç bayilerinden alınan tohumlarla genellikle başarılı olmanız çok zordur. Nedeni ise şöyle ki önemli olan karışımın ne kadar çok olduğu değil bahçenizin bulundugu alandaki gölge, güneş, su basılma, tuz ve bunun gibi etkenlere göre kullanılması gerekir. Bazen öyle olur ki tek çeşit çim orada çimlenir ve sonuç alınır. Diğer çeşitler o alanda çimlenmez bile. Böyle olunca kellikler ortaya çıkar. Örneğin gölgelik alanda en randımanlı çeşit Lolium perenne’dir. Diğerleri istenilen sonucu vermeyebilir ya da aşırı basılan, ezilen alanlarda Festuca varyeteleri daha doğrudur. Bunları dikkate alırsanız sonuçların daha sağlıklı olduğu görülür.
  Hazır çim
  10 yıldır hazır çim üretiyoruz. Yanlış bir kanıyı düzeltelim önce. Hazır çim her dönem serilip kullanılır. Yeter ki hazır çimde adaptasyon dönemi olan 10-15 günlük dönemde doğru bakımlar yapılsın. Ayrıca en önemli konu şudur: Hazır çimi bölgenize en yakın yerden alın ve satın aldığınız firmaya döşetin. Bölgeden ne kadar uzaklaşırsasanız adaptasyon süreci iklim ve toprak yapısı değiştiği için uzar.

 7. Özgür, İst dedi ki:

  Fazla büyük olmayan bir alanda rulo çim ektim. Bazı yerler yeşil bazı yerler sarı, kurumuş gibi. Bahçıvan ayesillenck diyor. Benim hiç umudum yok. Sizce rulo çim kuruduktan sora tekrar yeşillenir mi? Daha yeni ektim. İki günde sapsarı oldu.
  ***
  Rulo çim nasıl bir yerden getirildiğine göre ya da yer, su ve hava sıcaklığı değişikliğine göre bozulma olmuş olabilir. Eğer dipleri sağlıklı ise yeniden yeşerir. Fakat dipleri, kökleri çürümüş veya kurumuş ise umut yok. Rulo çimde başarılı olmak bu işi yapan güvenilir bir firmadan uzman kişilerin gelip arazinizin ve suyunuzun şartlarını incelemelerine ve gerekeni yapmalarına bağlıdır. Ona göre size uygun çim türlerinden yapılmış rulo çim getirip kendileri döşerler. Bu durumda hayal kırıklığına uğramazsınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)