Ruellia simplex, Meksika petunyası

Park ve bahçelerde Meksika petunyaları mevsimlik değil daimi ve hatta daimi yer örtücü olarak kullanılabiliyor. Neredeyse hiçbir bakım istemezler. Kışa dayanıklılık türe, kültivara göre -12C ile -23C dereceler arasında değişir.

Acanthaceae (Ayıpençesigiller) familyasından Ruellia simplex türü Meksika petunyası ismiyle tanınır. Bilimsel adı bazı kaynaklarda Ruellia brittoniana’dır. Petunya ile hiçbir alakası yoktur. Ana vatanı Meksika, Karaibler civarı ve Güney Amerika kıtasının kuzeyidir. Akdeniz iklimine tam uyumludur. Ağır sıcaklara, şiddetli güneşe ve kuraklığa dayanıklıdır. Az güneşli yerlerde de sorunsuz yetişir. Kışın -12C dereceden daha fazla soğuk olmayan yerlerde park, bahçe, balkon ve teras süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Meksika petunyası çiçekli dalları

Meksika petunyası çiçekli dalları

Yaprakları dar yapılı, ortalama 8cm kadar uzunlukta, sert, sağlam ve koyu yeşil olur. Çiçek açması ısı şartları uygun olduğu sürece daimidir. Mor, metalik mavi, pembe ve beyaz çeşitleri var. Çiçekleri öğleden sonra solar ama devamlı tomurcuklandıkları için problem değildir. Ruellia simplex ‘Katie’ kültivarı bodurdur ve en yaygın Meksika petunyalarından biridir.

Ruellia simplex ile Ruellia cinsinin diğer birkaç türü birbirlerine çok benzerler. Bunlara ve biraz farklı olan bazı Ruellia türlerinin hepsine Meksika petunyası denir. Pekçok hibrit ve kültivarları türetilmiştir. Bazıları bodurdur. Sıcak memleketlerde güneşli yerlere en uygun yer örtücülerindendir. Bodur olmayanları bile yer örtücü olarak kullanılır (ara sıra boyları kısaltılara 20cm’e indirilir). Boylanan Meksika petunyaları genel olarak yerine ve bakımına göre 40cm ile 1m arasında gelişirler. Yarı güneşli yerde yetiştirilip susuz bırakılmazlarsa dallanıp budaklanarak 2 metreye ulaşabilirler. 1m ve daha fazla boylandıklarında dik duramazlar. Ya ara sıra boyları kısaltılmalı ya da değnekle desteklenmelidir.

Meksika petunyaları dipten sürgünler çıkararak daha da sıklaşır ve yavaş yavaş yaşadığı alanı genişletir. Bu özelliğinden dolayı çit bitkisi olmaya tam uygundur. Normalde yukarı dik gelişirler. Bodurları dipten geliştirdiği dallarını rozet gibi çevreye yayma eğilimlidir.

Ankara’ya uygun olabilecek (kışın -23C dereceye kadar soğuğa dayanıklı) Ruellia tür veya hibritleri mevcuttur. Park-bahçeler için satış yapan fidanlıkçılar tarafından iyi tanınmalıdır. Susuzluğa, bakımsızlığa ve hastalıklara iyi dayanıklı oldukları için aranan ve herkese tavsiye edilecek türlerdendir.

Toprak seçmez. Sulamalarda ihmallere gelir. Hastalıklanmaz. Parazit problemi de hemen hemen hiç yoktur.

Çoğaltılması: Süs bitkisi olarak yetiştirilen Meksika petunyası çeşitleri genellikle hibrit ve kültivardır ve tohum yapmazlar. Önemli değil zira serin aylarda dallarını kırıp direkt toprağa dikince köklenip büyürler. Sıcak yaz aylarında ise önce suda bekletip köklendirmek gerekiyor. Ayrıca dip sürgünlerini ayırmakla veya kökten bölükler halinde ayırmakla da çoğaltılabilir.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)