Austrocylindropuntia subulata

Cactaceae – Kaktüsgiller‘den, And Dağları’nın Peru civarına mensup bir kaktüstür. Hızlı gelişimi, dekoratif görünümü ve -7C dereceye kadar kış soğuklarına dayanıklı olması özelliklerinden dolayı dünyanın pekçok yerinde bahçelerde yetiştirilir.

Austrocylindropuntia subulata’nın çok sayıda dallanma özelliği vardır. Boyu 6m’ye varabilir ve ana gövde genişliği 10cm’e kadar kalın olabilir. İyice geliştiğinde tek başına ortalama 1m² yer kaplar.

Austrocylindropuntia subulata

 

Küçük yaprakları olur. Kalın, şişkin iğnelere benzeyen silindirik yapraklar sivri uçludur ve bir yıldan fazla dayanabilir. Güney Amerika kıtasında bazı yerlerde bu yapraklar yenir. Toplayıp bir sebze olarak satarlar.

Austrocylindropuntia subulata f. cristata

Cristata formu (Austrocylindropuntia subulata f. cristata) yassı gövdelidir. Kesin bir şekli yoktur. İstiridye şekli, horoz ibiği şekli, liken benzeri gelişimler, kıvrımlı gelişim vesaire.. Düz kaktüslerin üzerine aşılanarak kullanılması yaygındır.

Güneşe olan ihtiyacı fazladır. Günde en az 4 saat kesintisiz güneş ışınları alabilmeli.

Bahçelerde yetiştirince toprak seçmez. Sadece killiliği fazla olan topraklarda çürüme riski yüksektir. Çürümenin genelde köklerden başladığını biliriz ama Austrocylindropuntia subulata tepeden başlayarak da çürüyebiliyor. Saksıda ise mutlaka süzek toprak kullanmak lazım. ⇒Kaktüs toprağı sayfasında uygun toprak karışımı örnekleri var. Gübre ve bitki besini kullanmayın. Her yıl ilkbaharda toprağını değiştirin.

Sulamada dikkatli olun. Diğer çöl kaktüslerinden daha hassastır. Yaz boyunca toprakta önemli derecede kuruma görmedikçe sulamayın. Yaz sıcaklarında sulamayı kesinlikle toprağının ısınmışlığının en aza indiği saatlerde yapın. Serin aylarda susuzluktan rahatsız olduğunu görmedikçe asla sulamayın. Kışın daha da seyrek sulayın veya kaktüsünüzün bünyesi iyice güçlenmişse kış boyu hiç sulamayın.

Saksı özelliği de önem taşıyor. Austrocylindropuntia subulata’nın saksısı güneşte ısınabilir özellikte olmamalıdır. Kalın kenarlı toprak saksı en iyi çözüm olur. Yoksa saksıya güneş ışınlarının değmemesi için önlem alın (alüminyum folyo ile saksının kenarlarını sarabilirsiniz). Saksının ısınmasının toprak kuru oldukça zararı yok. Islak toprakta olunca saksı güneşte ısınmamalı.

Çoğaltılması gayet basit ve kolaydır. Aşağıdaki iki yol ikisi de uygun.
1- İlkbahar ortasında uzun bir dalı 6cm parçalar halinde kesin. Kesik yerlerin iyice kuruması için 15 gün açıkta, serin-havadar bir yerde bekletin. Sonra hafifçe nemli toprağa dikin ve 15 gün boyunca hiç sulamadan, direkt güneş almayan bir yerde bekletin. Sonra güneşli bir yerde tutup toprak kurudukça sulayın. Açık havada köklenmeleri ve filizlenip büyümeleri kesindir. Kapalı mekanlarda hiçbir garantisi yok.
2- İlkbahar sonu/yaz başı döneminde yan dalları ana gövdeden çıktıkları en ince yerinden kesip alın. Bir hafta kadar süreyle açıkta bekletin (kesik yerin kuruması için). Sonra dikin ve sulayın. Açık havada güneşli bir yerde tutmalısınız.
Austrocylindropuntia subulata yukarıda anlattığım yollarla çoğaltıldığı gibi tohumla da çoğaltılabilir ama fazlaca dallanıp budaklanıcı özelliğinden dolayı tohumlarla uğraşma zahmetine değmez. Çelikle çoğaltılması daha avantajlıdır. Hızlıca büyürler.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)