Philodendron xanadu

Philodendron xanadu Araceae familyasından ve Güney Amerika kıtası bitkilerindendir (Paraguay ve yakın civarları). Hakkında hibrit mi veya kültivar mı yoksa has tür mü tartışmaları çok yapılmıştır. En çok Philodendron bipinnatifidum‘un bir sport hibriti olduğu iddia ediliyordu. En son bilgiler ise kesin delillerle has tür olduğu yönündedir. Geçmişte, 1980’li yıllarda birileri “bizim hibritimiz” diye patentini bile almışlar. Şimdi o patent geçersiz.

Philodendron xanadu doğal ortamında 2 metreye kadar uzar. Saksılarda evlerde yetiştirince o kadar büyük olmaz. Genelde 90cm’ye zor ulaşırlar. Ayrıca doku kültürü ile türetilenler dipten çok kardeşli yapılanmış ve çok gövdeli gelişmiş oldukları için daha yavaş gelişirler.

Uzunca oval şeklindeki yaprakları derince taraklıdır. Güneşe karşı fazlaca ulaşma çabasındadırlar. Eğer Philodendron xanadu yeterince uzun süre güneş alırsa gövde dimdik yukarı uzar. Dik durması için desteğe ihtiyacı olmaz. Gerçi az güneşli yerde yapraklar daha gösterişli olur. Fakat gövde güneşi en kuvvetli hissettiği yöne eğimli, hatta yere yatık gelişir.

Yetiştirme ve bakımı

Philodendron xanadu tam gün direkt, kızgın güneşe uyum sağlasa da seyrek gölge veren ağaç altlarında daha gösterişli ve sağlıklı görünürler.

Evlerde dayanıklı ve uyumlu bir süs bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz. Müşkülpesentlikleri yoktur. Yavaş gelişim gösterir. Bir an önce büyüsün derdine düşmeyin. En önemli şey sağlıklı görünümü olmasıdır. Sade-zarif bir saksıda Philodendron xanadu’nun güzelliği daha iyi belli olur. Hızlı gelişmeyen süs bitkileri için en iyi çözüm onu daha güzel gösterecek saksı modelini bulmanızdır.

Toprak yeterlidir. Büyür ve ağırlaşırsa toprağına mutlaka ponza taşı karıştırın.

Sulamaları toprağını kontrol ederek yapın. Eğer elinizle yoklayıp hissedeceğiniz derecede kurumadıkça sulamayın. Buna dikkat edin.

Bitki besini vermeniz gereklidir. Çabuk kuruyan toprakta ise ayda bir defa, 15-20 günde zor kuruyan toprakta ise iki ayda bir defa suya karıştırılan salon-ofis bitkilerine uygun bitki besininden verin.

Bahçede yetiştirme

Kış soğuklarına -7C dereceye kadar ciddi hasarlarla dayanan Philodendron xanadu -2C dereceye kadar hafif don olaylarını duruma göre ya hiç hasar görmeden ya da ufak tefek zararlarla atlatır. Akdeniz’in ve Güney Ege’nin kıyı kesimlerinde bahçeye dikilebilir. Güney cephe ama biraz gölgeli yer olursa orada çok iyi serpilir. Onun için 120cm ara ile ve duvara 75cm’den yakın olmaması şartıyla dikmelisiniz.

Bitkinizi dikeceğiniz yerde önce en az 30cm derinlikte toprağı boşaltın ve eşit oranlarda olarak torf toprak + dere kumu + çıkardığınız topraktan hepsini harmanlayın. Sonra bu karışımla çukuru doldurun. Bitkiyi dikip suladıktan sonra toprak yüzeyini malç ile veya sırf torf toprak ile üç parmak yüksekliğinde örtün. İki-üç yıl sonra aralarda hiç boşluk kalmamış şekilde serpilmiş, gelişmiş olurlar.

Gübre vermek yerine dozajını yarıya indirdiğiniz bitki besinli su ile ayda bir besleyin.

Çoğaltma

Philodendron xanadu dipten geliştirdiği dallarının ayrılmasıyla çoğaltılır. Bu parçaların kendi kökleri olanlarını tercih edin. Köksüz dallarını ise önce suda bekletin. Yeni kökler 5cm olunca saksıya dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Philodendron xanadu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Buse, Ankara dedi ki:

  Xanadumun son günlerde alt filiz yapraklarında sararmalar meydana geldi. Büyük bir saksıda. Toprağı kurumadan pek su vermiyorum aslında. Ama yine de suyu az ya da fazla mı geliyor? Yoksa başka bir problem mi emin olamıyorum.
  ***
  Neyi nasıl yaptığınızı bilmeden bir şey diyemem. Toprağın kimyasal dengelerinin sağlıklı düzeylerde olması bu tür için çok ciddi önem taşır. Yukarıdaki bakım bilgileri ve ayrıca şu sayfayı mutlaka okumalısınız: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 2. Ayça, Adana dedi ki:

  Tatile giderken küçük su şişesini delip toprağına saplamıştım. Geldiğimde birçok yaprağı sararıp kurumuştu ve toprağı hala nemliydi. Suyu fazla gelmiş olabilir mi? Nasıl kurtarabilirim bitkimi?
  ***
  Suyun fazlalığı değil toprağın özelliği dolayısıyla sürekli fazla ıslaklık o toprağı bozmuş ve bitkinin kökleri zehirlenmiştir. Eğer ana gövdesi sağlıklı ise tekrar yapraklanır. Acilen toprağını değiştirin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.