Philodendron xanadu

Salon ve ofislerde yavaş gelişimli ve dayanıklı, Akdeniz ikliminde bahçe bitkisi olmaya uygun, açık havada hızlı ve güçlü gelişen bir bitkidir.

Philodendron xanadu Araceae familyasından ve Güney Amerika kıtası bitkilerindendir (Paraguay ve yakın civarları). Hakkında hibrit mi veya kültivar mı yoksa has tür mü tartışmaları çok yapılmıştır. En çok Philodendron bipinnatifidum‘un bir sport hibriti olduğu iddia ediliyordu. En son bilgiler ise kesin delillerle has tür olduğu yönündedir. Geçmişte, 1980’li yıllarda birileri “bizim hibritimiz” diye patentini bile almışlar. Şimdi o patent geçersiz.

Philodendron xanadu

Philodendron xanadu doğal ortamında 2 metreye kadar boylanabilir. Saksılarda evlerde yetiştirince o kadar büyük olmaz (genelde 90cm’ye zor ulaşırlar). Ayrıca doku kültürü ile türetilenler dipten çok kardeşli yapılanmış ve çok gövdeli gelişmiş oldukları için daha yavaş gelişirler.

Uzunca oval şeklindeki yaprakları derince taraklıdır. Güneşe karşı fazlaca ulaşma çabasındadırlar. Eğer Philodendron xanadu yeterince uzun süre güneş alabiliyorsa gövde dimdik yukarı uzar. Dik durması için desteğe ihtiyacı olmaz. Az güneşli yerde yapraklar daha gösterişli olur fakat gövde güneşi en kuvvetli hissettiği yöne eğimli, hatta yere yatık gelişir. Küçük saksılarda satılan doku kültürü ürünü küçük tipler ev ortamlarında kolay kolay palazlanamaz. Ancak yerini severlerse iki üç yılda toparlanmaya başlarlar.

Yetiştirilmesi ve bakımı

Philodendron xanadu tam gün direkt, kızgın güneşe uyum sağlayabilse de seyrek gölge veren ağaç altlarında daha gösterişli ve sağlıklı görünürler.

Evlerde dayanıklı ve uyumlu bir süs bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz. Müşkülpesentlikleri yoktur. Yavaş gelişim gösterir. Bir an önce büyüsün derdine düşmeyin. En önemli şey sağlıklı görünümü olmasıdır. Sade-zarif bir saksıda Philodendron xanadu’nun güzelliği daha iyi belli olur. Hızlı gelişmeyen süs bitkileri için en iyi çözüm onu daha güzel gösterecek saksı modelini bulmanızdır.

Hazır poşet toprak yeterlidir. Büyür ve ağırlaşırsa toprağına mutlaka ponza taşı karıştırın.

Sulamaları toprak elinizle yoklayıp hissedebileceğiniz derecede kurumadıkça yapayın. Buna dikkat edin. Bitki besini vermeniz gereklidir. Çabuk kuruyan toprakta ise ayda bir defa, 15-20 günde zor kuruyan toprakta ise iki ayda bir defa suya karıştırılan salon-ofis bitkilerine uygun bitki besininden verin.

Bahçede yetiştirilmesi: Kış soğuklarına -7C dereceye kadar ciddi hasarlarla dayanabilen Philodendron xanadu -4C dereceye kadar hafif don olaylarını duruma göre ya hiç hasar görmeden ya da ufak tefek zararlarla atlatır. Akdeniz’in ve Güney Ege’nin kıyı kesimlerinde bahçeye dikilebilir. Güney cephe ama biraz gölgeli yer olursa orada çok iyi serpilir. Onun için 1,20m ara ile ve duvara 75cm’den yakın olmaması şartıyla dikilmeleri tavsiye edilir. Philodendron xanadu dikeceğiniz yerde önce en az 30cm toprağı boşaltın ve çukuru hazır poşet toprak + solucan gübresi + dişli kum eşit oranlarda karışımı ile doldurun. Bitkiyi dikip suladıktan sonra toprak yüzeyini tekrar malç ile veya hazır poşet toprak ile üç parmak yüksekliğinde örtün. İki-üç yıl sonra aralarda hiç boşluk kalmamış şekilde serpilmiş, gelişmiş olurlar.

Philodendron xanadu dipten geliştirdiği dallarının ayrılmasıyla çoğaltılır. Bu parçaların kendi kökleri olanlarını tercih edin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)