Lavanta – Lavandula stoechas – Karabaş otu

Lavantalar çok güneşli, çok havadar, açıklık, toprağı kumlu veya suyu iyi süzdüren taşlı arazilerde ve bahçelerde yetişirler.

Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasının Lavandula cinsi olan lavantanın yıllık, uzun ömürlü, minyatür çalı ve küçük çalı şeklinde gibi farklı farklı pekçok türleri var. Akdeniz ülkelerinde en yaygını bizde karabaş otu denen Lavandula stoechas türüdür. Bu türün iki alt türü şunlar:
L. stoechas luisieri ve L. stoechas pedunculata.. Bunlardan L. stoechas pedunculata daha önce L. Pedunculata adıyla ayrı bir lavanta türü kabul edilirdi.

Lavanta, Karabaş otu

Lavanta, Karabaş otu

Lavandula stoechas (karabaş otu) kış soğuklarına -24 dereceye kadar dayanabiliyor. Akdeniz ülkelerinde farklı çeşitlerinin, kültivarlarının, melezlerinin her birinin soğuğa dayanıklılıkları farklıdır. -6 ile -24 dereceler arasında değişir.

Lavantanın süs bitkisi olarak Avrupa ülkelerinde yetiştirilen türü Lavandula angustifolia soğuğa biraz daha dayanıklıdır (-28C). İngiliz lavantası adıyla bilinir. Bunun birçok hibritleri türetilmiştir.

Lavantalar gübre, besin filan istemez. Sadece eğer fazlaca fakir kumlu toprakta yetiştiriyorsanız yılda bir defa dibini iyice çapalayıp eski sığır gübresi verebilirsiniz.

Toprağı fazlaca kumlu değilse sulamak gerekmiyor. Ama arada bir sulamanın da bir zararı olmaz.

Budama

Lavantalar arasıra budanmak ister. Bu budamaları rahatlatma – temizlik budaması ve güçlendirme budamaları diye ikiye ayırabiliriz.

Rahatlatma, temizleme budamaları

Baharda yeni filizler uzarken bazılarını yok etmelisiniz. Böylece daha düzgünce gelişir ve daha sağlıklıca ve güçlüce çiçeklenirler. Yaz boyunca çelimsiz kalmış dalları dipten kesmelisiniz. Sonbaharda ise kurumuş ve bozulmuş çiçekleri dal uçlarından keserek temizleyin.

Güçlendirme budamaları

Aralık ayının son günlerinde lavantanızın tüm dallarını tepelerinden 10cm kadar kesin. Daha fazla kısaltmayın. Bu budama sayesinde kesik yerlerin soğuk almasıyla dallardaki besin-enerji birikimleri aşağılara ve köklere çekilerek depolanır. Bu iş kış boyunca yavaşça devam eder. Kış sonunda ise lavantaların tüm dallarını bir hayli kısatmalısınız. Ama tam dipten değil. En güçsüzleri tam dipten kesin. Güçlüleri ise ortalama 15cm kalacak şekilde (en az 10cm kalacak şekilde) kısaltmalısınız.

Lavantaların çoğaltılması

İlkbahar ortalarında, gece sıcaklıkları 12’den aşağı düşmeyen vakit geldiği zaman dalları direkt olarak toprağa dikeceksiniz.

Çelikleri almadan bir gün önce köklendireceğiniz kap ve toprak bulun. Kırlık temiz arazilerden temiz bir yerden alacağınız toprağı yarı yarıya perlit ile karıştırın. Sulayın. Bir gün bekleyecek.

Dalları almak için aşağıdaki iki ayrı metot uygundur.
1- Bu ilkbaharda yeni gelişmiş ama olgun dallarından dipten kesip alın.
2- Geçen yıl gelişmiş yan dallarından.. Dalı esas yere birleştiği yerle birlikte, aşağıda resmini gördüğünüz şekilde ayırın. Buna topuklu çelik denir. Lavanta için en çok tavsiye edilen bu yöntemdir.

Lavanta topuklu çelik

Çeliklerin toprak altında kalacak kısımlarının yapraklarını giderin, dikin ve hafifçe sulayın. Tamamen açık havada, çok aydınlık bir yerde sabah çok erken saatlerin güneşini alan bir yerde tutun. Her gün üstlerine su püskürtün. Toprak hafifçe kurudukça sulayın.

Yeni gelişimler başlamışsa aynı zamanda kökleniyordur. Yeni gelişimler 10 cm’yi bulunca artık yeterince köklenmişlerdir. Daha fazla güneş almalarını sağlayın (sabahtan öğleye kadar). Toprağı yarı yarıya kurudukça (ama tamamen kurumasını beklemeden) sulayın. İki hafta daha geçince esas yerlerine dikebilirsiniz.

Çelikle çoğaltma yönteminden başka ayrıca lavanta dallarını suda bekleterek köklendirebilirsiniz.

Not: İlkbaharda geceleri ısının fazlaca düşük olduğu memleketlerde çelikler köklenene kadar kapalı bir yerde tutsanız daha iyi olur.


'Lavanta – Lavandula stoechas – Karabaş otu' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Işıl, Almanya dedi ki:

  Lavanta cicegimin kökü yani dip yapraklari çürümüs gibi olmus. Ve cicek de acmadi ne yapmam lazim?
  ***
  Dipteki yaprakların bozulması önemli değil. Güneşi, açık havayı sever. Kapalı yerlerde tutmayın. Bahçe veya balkon bitkisidir. Ev bitkisi değildir. Geçici olarak evde tutulabilir ama bu sırada sulama seyrek ve az miktarda tutulmalı ve yerinin evin en havadar ve serin bir köşesi olması gerekir.

 2. Riza K. -Erzincan dedi ki:

  Benim babamdan bana düşen 50 dönüm tarlam var. Bu tarlaları nasıl değerlendirim diye düşünmekteyim. Aklima lavanta çiçeği yetiştirme geldi. O zamanda iki sorun kafamda olustu. biri bu bitkinin yetiştirilmesi. ikincisi bu bitkinin endüstriyel degeri olup olmaması ve bir de Türkiyede pazarının olup olmaması. Daha soracak başka sorularımda var fakat şimdilik bu kadar.
  ***
  Bu sitede konular ağırlıklı olarak hobi amaçlı çiçek yetiştiren meraklılara yöneliktir. Başka kaynaklardan araştırmalısınız. Sorularınızın cevaplarını yeterince bilmiyorum.

 3. Gülşad K. -Viyana dedi ki:

  Terasımda bakmak üzere saksıda açmış lavanta aldım. İlk iki gün sanırım yanlış yaparak suladım. 2. günün sonunda lavantalarımın boyunları bükülmüştü. Dünden beri sulamıyorum ancak hala diri değiller. Onları kurtarmam için ne yapmam gerekli acaba?
  ***
  Kökler çürürse böyle olur. Kökler tamamıyla çürüdüyse yapılacak pek fazla bir şey yok. En sağlıklı dallarından alıp suda bekletin. Suda köklenme özelliği var. Sonra kumlu toprak hazırlayıp dikersiniz. Eğer fazla su yüzünden köklerin sadece hassas yüzeyleri zarar görmüşse yakında yeni kökler gelişir ve yeniden filizlenir.

 4. Nida, Ankara dedi ki:

  Saksıda lavantam alalı üç hafta olacak neredeyse. Saksısını ve toprağını değişmedim. Kötü durumda değil ancak çiçek açmadı henüz. Üstünde küçük tomurcuk gibi şeyler var. Toprağını ve saksısını değiştirmeyi düşünüyorum. Toprağını tarif ettiğiniz şekilde uygulayacağım ancak saksı için şu çanak saksılar uygun olur mu? Bu saksıların altları delik olmadığı için bir sıkıntı yaratır mı?
  ***
  Altı delik olmayan kaplarda hiçbir bitki yetiştirilmez. Kesinlikle tavsiye etmem.

 5. Aslı A. -Bursa dedi ki:

  Merhaba, balkonda baktığım lavantam inanılmaz derecede büyüdü ve çiçeklendi. ancak bir yandan da dipleri kurumaya başladı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. bir de lavanta nasıl budanır bu konu ile ilgili de bilgi verebilirseniz çok sevinirim.
  ***
  Gidişat normal. Problem yok. Çirkinleşen tepelerini kesebilirsiniz. Yapraksız kalmayacak şekilde budamayın. Mutlaka yapraklı dallar kalabilmeli. Zamanla dipten yeni sürgünler çıkarır. Kış sonunda eski dalları dipten kesin.

 6. Deniz A. -Ankara dedi ki:

  İki hafta önce küçük bir saksıda lavanta çiçeği aldım. nerdeyse ölü gibiydi. dip yaprakları hep kurumuştu. eve getirdikten sonra saksısından 3 numara fazla saksıya diktim ve suladım. kendine geldi. şu anda kapalı balkonda ama camları yaz kış açıktır. yazın sabahtan öğlene kadar kışınsa daha az güneş görüyor. acaba kışın çok soğukta içeri almalı mıyım yoksa balkonda mı kalsın? sonuçta üzerine kar yağmıyor. bir de nasıl çiçek açtırabilirim üstten yeni yapraklar çıkıyor ama çiçek ya da en ufak bir tohum belirtisi yok. çiçek coşturan versem bir faydası olur mu?
  ***
  Kışın kapalı balkonununda donmaz ama her ihtimale karşı açık pencereden direkt rüzgar almamasına dikkat etseniz iyi olur. Gelecek yaz çiçek açacaktır.

 7. Şükrü, İzmir dedi ki:

  Bugün bir poşet içinde çiçekçide yaprakları griye çalan bir lavanta aldım. Bir de dönüşte parktan 15 – 20 santimlik yaprakları koyu yeşil iki lavanta çeliği kırdım. Çelikleri dediğiniz gibi daldırdım ve suladım. Biri balkonda diğeri 8-10 saat açık duran bir pencerenin önünde. İçerde olana bu kadar açık hava yeter mi yoksa illa dışarı mı almlıyım? Topraklı poşette olanı da saksıya dikeceğim ama güneş alan ve havadar bir bölümü limonluk gibi hazırlamaya çalışıyorum. içerde tutmanın yolu yok mudur?
  ***
  Daima dışarda tutun. Lavanta açıklık, rüzgarlı yamaçların bitkisidir. Evde yaşayamaz. Devamlı rüzgar ve güneş ister.

 8. Mine D. -Antalya dedi ki:

  Üç yıldır bahçemizde halinden oldukça memnun lavantamız var. Fakat hiç çiçek açmadı. Kendisini aldığımız diğer lavanta da şimdiye kadar hiç açmamış. Bitkimiz lavandula officinalis in aynısı. Tür olarak da belirgin.
  ***
  Gölgeli yerlerde çiçek açmazlar. Bol bol güneş lazım. Çok humuslu, çok besleyici toprakları da sevmez. Bütün bunlarda sorun yoksa belki de kışın hiç üşümediği için çiçek açmıyor olabilir. Her lavanta için değil ama mümkün. Bazı lavantalar yüksek dağ bitkisidir. Kış soğuğu isterler.

 9. Seçil, İstanbul dedi ki:

  Çok sulamışım. Alt yapraklarında ciddi kuruma ve bazı yapraklarında da çürüme var. Fakat hala çiçekli. Saksısı küçük kendi büyük. Daha büyük bir saksıya diksem ne dersiniz?
  ***
  Daha büyük saksıya dikmenizin lavanta için bir sakıncası yok.

 10. Tülin, İstanbul dedi ki:

  Bir hafta önce saksıda lavanta aldım. 11den 2ye güneşe camın önüne koyuyorum. Yapraklarına fısfısla su sıkıyorum. Bugün yaprakları sönmüş durumda. Dip kısmı biraz kararmış görünüyor.
  ***
  Devamlı dışarıda güneşli esintili yerde tutmalıydınız. Yapraklara su fısfıslamanız ve kapalı evde tutmanız yanlış. Kökleri çürümeye başlamıştır sanıyorum.

 11. Fatma Z. -İzmit dedi ki:

  Şimdi çiçekçiden 15 tl.ye saksıda lavanta aldım. Boyu 50cm kadar vardır. Dibi kurumuş. Yaprakları da aynı şekilde kuru, kararmış. Yani 25cm kadarı kurumuş. Üstünde yesil yapraklar var. 3-4 dalda tomurcuk daha açmamış lavantalar var. Çiçekçi pek bir ilgisiz ve sert bir tipi olduğundan soramadım bir şey. Kökü bayağı kalın ve sert. Ne yapacağımı bilmiyorum gerçekten. İnternetteki lavanta resimleri ne kadar güzel. Bitkinin her yeri mosmor. Ama benimki biberiye gibi aynı.
  ***
  Uygun toprağa dikerseniz, iyi bakarsanız, yerinin güneşi havası da uygunsa gelecek yıl ilkbahardan itibaren sizinki de öyle güzelleşebilir. Umutsuz olmayın. Uzun ömürlü bitkiler sabır ister. Çiçekçilere bir şey sormayın onlar sadece satıcıdır. Bilmiyorlar. İyi ki sormamışsınız.

 12. Uğur, Mersin dedi ki:

  1.5 sene önce seradan küçük bir lavanta alıp saksıya ektim. Evin içinde balkon kapısının önünde ve güneşli bir yerde tuttum. Çok iyi büyüdü ama çiçek açmıyor. Bütün kışı dışarda geçiren lavantalar çiçek açmış. Acaba lavantalar kış soğukluğu görmek ister mi?
  ***
  Bunu henüz bilmiyorum ama ağustosa kadar çiçek açabilir. Belki bugünlerde tomurcuklanmaya başlayabilir. Belki evinizin güneş yetmiyordur. Bence balkonda tutsanız daha iyi. Ankara’da bile kışa dayanabilen bir bitkidir.

 13. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Lavanta harika bir bitki. En az özen gösterdiğim bitki o, yine de en iyi sonucu ondan alıyorum. haftalardır çiçekli. Saksısı küçük gelmeye başladı. Ne zaman değiştirmeliyim? Diğer bitkilerden kalan eski topraklara dikebilir miyim? Tohumla çoğaltılabilir mi?
  ***
  Kökleri rahatsız etmeyecekseniz hemen şimdi daha büyük saksıya aktarın. Yok eğer şimdiki saksısındaki toprağı köklerden arındıracaksanız bu işi kış sonu yapmalısınız. Eski toprakları tavsiye etmem. Doğal, temiz toprak bulun. Lavanta tohumla çoğaltılabilir. Ama tohumlara kış üşümesi gerekiyor. İstanbul iklimine göre tohumları ocak-şubat aylarında, en geç şubat sonunda ekmelisiniz.

 14. Hakan, Erzurum dedi ki:

  Lavanta tohumdan nasıl yetişir?
  ***
  Biraz kış üşümesi lazım. Kış sonunda, son don olayından önce tohumları ekmek lazım. Erzurum’da ise kışın şiddetli donmalara hiç dayanamazlar. Kapalı yerde denemelisiniz.

 15. Cansu Enkara dedi ki:

  Manevi değeri yüksek bir lavantam var. Dalları tamamen kurumuş (sadece minik bir kısmı hariç). Çiçeksiz ve koyu renk kuru yapraklı. Saksısını ve toprağını değiştirmek istedim. Değiştirirken dibinde 3-4 adet solucanla karşılaştım. Kapalı balkonda ve güneş gören bir yerde. Nasıl kurtarabilirim acaba?
  ***
  Birkaç tane solucanların zararı olmaz. Esas problem kapalı yerde olması. Lavantalar açıklıkta en çok rüzgarlı yamaçlarda yetişmeyi severler.

 16. Hatıce Kocaelı dedi ki:

  Tohumdan kaç günde çıkar acaba? Hemen eksem olur mu?
  ***
  Yaşadığınız yerin iklimine göre tohumları ekmede çok geç kalmışsınız. 5-6 hafta kadar kış üşümesi gerekiyor (yani şubat sonuna kadar ekmeniz gerekirdi). Tohumlar anca bu sayede, kışı geçirdikten sonra çimlenir. Siz yine de tohumları derhal ekin.

 17. İsimsiz dedi ki:

  Bugün 3 yıllık lavantalarımı Baya kısa budadım. Doğru mu yaptım?
  ***
  Nasıl budadığınıza göre değişir. Tam dipten budadıysanız sakıncalı. Sorunuz üzerine yukardaki bilgilerden budama kısmını yeniledim. Lütfen orayı bir okuyun.

 18. Yusuf, Kayseri dedi ki:

  Lavantanın soğuğa karşı dayanıklı olan türü nedir? Kayseri’de lavanta bahçesi yapmak istiyorum. Sizin öneriniz tür olarak lavantanın hangisidir?
  ***
  Bildiğim kadarıyla İngiliz lavantası denen tür (Lavandula angustifolia) birkaç kültivarıya ortalama -25C derece soğuklara dayanıyor. Bu türün kültivarlarından bazıları -23C derece, bazıları -28C derece, bazıları -34C derece ağır don olaylarına dayanır. Sizin oralara uygundurlar. Ama Türkiye’de bunları bulabilir misiniz veya dışarıdan nasıl getirtebilirsiniz bilmiyorum.

 19. Fazlı E. -Niğde dedi ki:

  Sizi verdiğiniz değerli bilgilerden dolayi kutluyorum. Sayenizde lavantalarım kurtuldu. 100 kadar fide yaptım. Çoğu yeşerdi büyüyolar. Niğde’de yaşiyorum ve bazı yıllar hava şartları çok dengesiz oluyor. Yaz sonu çiçekleri kesip atıyorum. Bitki yeniden yeşeriyor. Bu da haliyle kışın soğuk almasına neden oluyor. Buna bir çare var mı?
  ***
  Çiçekleri kesmeyi veya budamayı yaz sonu yapmayın. Havalar iyice soğuyunca en uç dallardaki birikimler aşağıya doğru çekilir ve en uç kısımlardan başlayan kurumalar olur. Bitkiler böylece bütün dallardaki besin-enerji birikimlerinin bir kısmını köklere çekerek gelecek baharda daha gür gelişim için güç toplarlar. Ama keser atarsanız bu iş olmaz ve bünye fazlaca güçlenemez. Kışın fazla soğuk olan yerlerde budamaları ve ayıklamaları ilkbahar başında, don tehlikesi geçtiği zaman yapmak daha iyi olur.

 20. Ünal Ü. -Ankara dedi ki:

  Lavanta çiçeğinin nasıl budanması gerektiğini öğrenmek için Google’a girdim. Lavanta hakkında bilgi veren düzinelerle sitenin hiç birinde doğru dürüst bir şey görmedim. Sizin sitenizle tanışıncaya kadar. Sizi gerçekten kutlarım. Ciddi, disiplinli, söyledikleri rahatça anlaşılan bir araştırmacı olduğunuz için.. Başarılı çalışmalarınızın devamı dileğiyle teşekkürler.

 21. Berna, İzmir dedi ki:

  Yaprakları yoğun kokulu, tırtıklı ve tüylü lavantalarım 25-30cm boylarında. Bazılarının üstünde hala tomurcuk veya çiçek var. Bahsettiğiniz kış sonu budamasını şimdi yapmalı mıyım? Henüz ciddi bir odunlaşma yok ama yine de gerekir mi?
  ***
  Fazladan dallanmış, dallar odunlaşmış olup bir de üzerlerinde bol bol dallar varsa onların kötüleşmişleri kesilmelidir. Yoksa budamak şart değil ama isteğe göre tam bir gençleştirme daha doğrusu hepsi aynı seviyede yeniden gelişme olsun diye budanabilir. Sizinki zaten yavru ve anladığım kadarıyla budamak gerekmiyor. Gerekli olduğunu düşündüğünüz kadar fazla dallı ise şimdi tam zamanı.

 22. Berna, İzmir dedi ki:

  Dediğiniz gibi budadım iyi de oldu. Meğer birçok yaprağı kararmış siyah olmuş. Nedenini anlamadım. Siyah yapraklar yumuşak, kurumuş değil. Lavantalar tahmin ettiğiniz gibi genç. Sadece çok yağış alıyor. Yazın sıcağında bile üç günde bir sularken bu ay çok yağış aldı buralar. Bahçede küçük göller oluştu. Acaba lavantaların üstüne naylondan çadır mı yapsam? Çürürler mi? Baharda acaba toparlanırlar mı?
  ***
  O tip yaprak çürümeleri kışın bazı türlerde oluyor. Bir zararı yok. Bahçenizde oluşan su birikintileri yağmur dindikten sonra hemen kayboluyorsa sorun değil. Ama beş altı saat veya daha fazla kalıyorsa toprak hiç süzek değil. Yağmursuz günlerde toprak kuruyunca derinden belleyerek ve çapalayarak ponza taşı ya da dişli kum ve bolca yaprak çürüntüsü, kuru ot, hatta hayvan yemi olan kuru otlardan dökün. Sonra tekrar çapalayarak toprakla iyice karışmasını sağlayın. Çadır vs. başka türlü çözüm aramayın. Kış yağmurlarının toprağı yıkaması iyidir. Zararlı maddeleri derinlere indirir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)