Echinopsis chamaecereus

Fıstık kaktüs ve parmak kaktüs gibi adlar verilen, serçe parmak gibi ince yapılı, çok uzamayan bir kaktüs türü.

Echinopsis chamaecereus’un diğer bilimsel adı Chamaecereus silvestrii’dir. Cactaceae familyasının bu küçük türünün ana vatanı ve yaşam alanı tam bilinmiyor. Arjantin’e ait olduğu ve dağlarda, 1200m yüksek arazilerde bulunduğu söyleniyor. Doğada bir veya iki kişiden fazla rastlayan olmamış.

Echinopsis chamaecereus kaktüsü, yetiştirilmesi, bakımı, özellikleri ve çoğaltılması

Uzunluğu 10cm’yi pek geçmez (yerine göre 15cm uzayabilir) ve dik duramaz ama bol bol dallanıp budaklanarak çevreye yayılır. Echinopsis chamaecereus yaz başına doğru çok fazla sayıda çiçek açar. Bunun için kışın uzunca bir süre soğukta kalması şarttır (9C derecenin altında soğuk olabilen yerde kalmalı). Kışın -7C dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Hatta kışın su birikintisi içinde kalsa ve su buz haline gelse bile kesinlikle zarar görmez. Zarar göreceği soğukluk -5C dereceden daha fazla kuru soğukta bir gün gibi kesintisiz uzun bir süre poyraza açık yerde durmasıdır. Kar altında kalsa korunur.

Echinopsis chamaecereus kaktüsünün çiçek rengi turuncu ile kırmızı arasıdır. Bir çiçek bir günde solar ama peş peşe her gün tekrar tekrar ve çok sayıda yeni çiçekler açar. Çiçekli olduğu günler bir hafta ile üç hafta arasında değişir. Ne kadar çok kolonileşmişse ve kışın ne kadar çok üşümüşse o kadar çok sayıda tomurcuklanır.

Uzun süre güneşli ve güçlü ışıklı yer istediği için güneşsiz ev ortamlarına hiç uygun değildir. Güneşli bir pencerenin tam yanında olacaksa sorun yok. Güneşli balkonlarda sarkıcı saksı bitkisi olarak yetiştirilebilir.

Doğal humuslu arazi toprağı uygundur. Killilik oranı yüksekse dişli kum ile süzekliğini arttırın. Fazla killi toprakları sevmez. Bunun dışında en büyük ihtiyacı uzun süre direkt güneştir. Kök çürüme riski diğer birçok kaktüs ve sukulent türlere göre oldukça düşüktür. İlkbahardan sonbahara kadar susuz bırakmayın. Sulamaktan korkmayın. Böylece bol bol çoğalır. Kışın yeterince üşüyebilirse ilkbaharda tomurcuklanır. Kışın üşümezse kesinlikle tomurcuklanmaz ve çiçek açmaz.

Derin olmayan ama genişçe saksı kullanın. İlkbahar başında ve yaz başında çevresindeki toprağın üst yüzeyine ince bir tabaka solucan gübresi yayın.

Echinopsis chamaecereus çoğaltılması yan dallarını ayırarak, uzun bir gövdeyi ikiye veya üçe bölerek yapılabilir. Önce kesik yerlerin kuruması için bir afta açıkta bekletin. Sonra hafifçe nemli toprağa dikin. İlk bir ay boyunca toprak kupkuru oldukça sulayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)