Salix alba, ak söğüt ağacı

Salicaceae (Söğütgiller) familyasından orta boylu bir ağaçtır. Yapraklarının alt yüzeyi beyaza yakın renkte olduğu için ak söğüt denmiştir. Bilimsel adı da aynı şekilde Salix alba‘dır. Alba yani beyaz.

Salix alba türünün anayurdu Avrupa, Anadolu, batı Asya ve orta Asyadır. Olgun bir ak söğüt ağacının boyu 10m ile 30m arasında değişir. Gövdesi epeyce kalınlaşabilir. Kışın yapraklarını döker.

Ak söğüt ağacı yapraklarının görünümü

Söğüt ağaçlarının dişisi ve erkeği ayrıdır. Doğada sulak yerlerde, dere kenarlarında görülürler. Mantar, bakteri ve virüs hastalıklarına dirençli olmadıklarından dolayı genellikle kısa ömürlüdürler ama rüzgar tohumlarını çevreye dağıttıkça sulak yerlerden eksik olmazlar.

Sulak olmayan yerlerde ak söğüt fidanı birkaç yıl dikkatli yetiştirildikten sonra kökleri toprağa iyice yerleşir ve artık bakım istemez. Orada hastalıklanmaz ve uzun yıllar boyunca yaşayarak koca ağaç olurlar.

Ak söğüt ağacının uzaktan görünümü

Ak söğütün kullanım amaçlarından biri iyi bir gölge verici ağaç olmasıdır. Görünümü de güzeldir. Sulak yerlerde yetişenlerin ince uzun sürgün dalları ve bu dalların soyulan kabukları sepet yapımında kullanılır.

Dallarının köklenme özelliği çok kuvvetlidir. Sonbahar – kış sonu arasında rastgele dikeceğiniz ak söğüt dalları ilkbaharda hem filizlenir hem köklenir. Susuz bırakmazsanız hızlıca büyürler. Söğüt dallarının ayrıca köklendirme özelliği var. Suda bekleterek köklendirmek istediğiniz herhangi tür bitkileri özellikle narenciye dallarını söğüt dallarıyla beraber suda bekletirseniz köklenmeleri kolaylaşır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)