Plumbago auriculata, mavi yasemin

Çiçekleri şekil olarak benzerlik gösterdiği için mavi yasemin denmiştir. Yaseminlerle bir ilgisi yoktur. Kurşunkök diğer ismidir. Çiçekleri açık mavidir. Gök mavisinin biraz soluk ve açık tonunda.

Plumbaginaceae familyasından olup bilimsel adındaki Plumbago sözcüğü Latince kurşun anlamına gelen plumbum’dan geliyor. Eskiden kurşun zehirlenmelerine iyi geldiği düşünülüyormuş. Ana vatanı Güney Afrika’da Cape bölgesinin güneyi ve doğusudur.

Mavi yasemin özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgiler

Mavi yasemin orta boy çalı şeklinde gelişir. 3m kadar uzayabilir. Dalları dik duramaz. Sarılıcı, tutunucu özelliği yoktur. Bir yerlere dayanarak yükselir. Dalları dondurucu soğuğa hassastır. Bu yüzden yaşlı dallar çoğa zaman yerini genç dallara bırakarak kurur giderler. Hızlı geliştiği için bunlar problemden sayılmaz. Akdeniz iklimine tam uyumludur. Yaz sıcakları fazla şiddetli olan yerlerde öğle civarı güneşi almayan yerlerde daha sağlıklı gelişir. Diğer yerlerde tam gün güneş hiç zarar vermez. Kışın -4C dereceden daha şiddetli don olaylarında toprak üstü kısımları tamamıyla kuruyabilir. Toprak altı kısmı -12C dereceye kadar dayanır ve ilkbaharda hızlıca tekrar dallanmaya başlar. Eğer kışın dalları pek zarar görmezse kış sonunda erkenden çiçeklenmeye başlar.

Bahçeye dikerseniz toprak seçmiyor. Ağır killi toprakta bile sorunsuz gelişir. Saksıda yetiştirecekseniz doğal arazi toprağı (humuslu kara toprak) ve bir miktar dişli kum karışımı yapsanız iyi olur. Görünüşe göre mavi yasemin serin toprak seviyor. Hazır poşet toprak sıcak memleketlerde uygun olmaz. Hem kışın kökleri soğuktan koruyamaz. Gübre olarak yaprak çürüntüleri veya kestane gübresi çok iyi gelir.

Kurak yaz mevsimi yaşanan bölgelere uygundur ama yine de ilkbahar – sonbahar arası sık sık sulayın. Bu sayede çiçeklenmesi sürekli olur.

Mavi yasemin nasıl budanır? Budama daha gür gelişmesini sağlamaz. Çünkü zaten hep gür gelişim özelliklidir. Çiçekleri geçmiş ve zayıf kalmış dalları keserek yeni gelişen dalların düzgün gelişmesini sağlayın. Bahçe giriş kapısının yanlarını ve üstünü kaplayabilir. Eğer saksıda yetiştiriyorsanız fazla uzayacağı belli olan güçlü sürgün dallarının tepelerini kırın ki o güçlü dallar birkaç yan dal uzatsın. Bu şekilde ne kadar kompakt tutarsanız bolca çiçeklenmesiyle saksıda görünümü o kadar güzel olur.

Çoğaltılması: Mavi yasemin kökten ayırmayla ve dip sürgünlerinden güçlü olanlarının ayrılmasıyla çoğaltılır. Toprak altında sürekli sürgünler geliştirerek çoğalma özelliği var. Bunları kış sonunda ayırarak çoğaltabilirsiniz. Yaz aylarında gelişimini yeni tamamlamış olgun dalları dişli kumda köklendirilebilir. Tohumla da çoğaltılabilir. Tohumlar ilkbahar başında ekilmelidir. Fazla geç kalınmamalıdır (fazla sıcakta mavi yasemin tohumları çimlenemeyebilir).

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)