Graptopetalum bellum

Crassulaceae familyasının en büyük çiçek açan türlerinden biridir. Eski bilimsel adı Tacitus bellus ismi hala yaygın olarak kullanılıyor.

Özellikleri

Graptopetalum bellum (Tacitus bellus) Meksika’nın kuzey-batı kesimlerine özgü, 1400m – 1500m yüksek kesimlerde kayalıklı yamaçların az güneşli cephelerinde yaşayan succulent bir türdür. Gövdesi kısadır. Sıkıca rozet biçiminde dizilmiş yapraklarla biraz yükseldiğinde yan filiz verip yeni bir rozet yapraklı tepe daha oluşturur. Bu şekilde yan dallarla çoğalır.

Graptopetalum bellum yetiştirilmes, bakımı, özellikleri, çoğaltılması hakkında

Graptopetalum bellum

Yaprakları kalın ve etli, pürüzsüz, uç yarısı üçgen biçimli, sivri uçludur. İlkbahar ortasından yaz başına kadarki dönemde çiçek açar ve birkaç hafta çiçekli kalır. Bir çiçek 2,5cm kadar geniştir.

Kış soğuklarına dayanıklılığı -7C dereceye kadardır (eğer toprağı kuru ise ve dondurucu rüzgarları direkt almazsa). Aslında saksıda yetiştirip kışın o kadar soğukta açıkta bırakmamak, kapalı ve soğuk bir yerde korumaya almak daha iyi olur. Kapalı yerin havası nemli olmamalıdır.

Graptopetalum bellum ‘Super Star’

Graptopetalum bellum’un bu kültivarı kırmızıya yakın koyu pembe çiçek açar. Yaprakları daha yeşilimsi, daha gösterişli ve iridir. Yılda iki defa çiçeklenebilir.

Yetiştirilmesi, bakımı

Diğer krasulaların aksine az güneş ister. Sadece sabah erken saatlerinin güneşini alacağı yerde yetiştirmelisiniz. Kışın biraz daha fazla güneş almasında pek sakınca yok. Tamamen gölgede tutulması gerekir iddiaları yanlıştır. Tam gölgede hiçbir güzelliği kalmaz. Deforme gelişim gösterir. Ancak hiç direkt güneş almasa bile kuvvetli aydınlık bir yerde olmasında bir sakınca yok.

Çiçeklenmede olmazsa olmaz gereklilik: Kış boyunca 15C dereceden daha serinde durmazsa çiçek açmaz.

Graptopetalum bellum”un kış soğuklarında ıslak toprakta çürüme özelliği var. Toprakta ciddi bir kuruma görseniz bile yapraklar sert ve sağlıklı göründükçe sulamayın. Sulama (gerektiğinde) öğle saatinde az miktar su ile yapılmalı. İlkbahar ilk yarısında da hemen hemen aynı şekilde devam edin. Yaz aylarında toprak iyice kurumaya yaklaştıkça bol su dökerek sulayın. Eylül ortasında sulama sıklığını azaltın.

2 ölçü humuslu doğal toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ince taneli ponza taşı karışımı olan toprakta yetiştirmelisiniz. Yazın fazla sıcak günlerde gece boyunca yeri kesinlikle esintili olmalı. Hem havasız sıcak yer hem ıslak toprak bir araya gelirse aniden baştan aşağı tümüyle ölür. Kışın ise hiç sulamasanız bile bulunduğu yerde hava nemliliği yüksek olunca yine çürüyebilir. Havadar yer ve havadar-süzek toprak her zaman şart.

Yılda bir defa, gelişim zamanında, dozajı dörtte bir azaltılmış kaktüs besini verseniz iyi olur.

Çoğaltılması

Graptopetalum bellum dallarından çelikle, tek yaprak çeliği ile ve tohumla çoğaltılır. Yapraklarını dalından sağa sola eğip bükmelerle koparıp alın. Önce 5-6 gün kuru ve esintili gölge bir yerde bekletin. Sonra az sıklıkta suladığınız bir bitkinin dibine toprağa yatırın. Kısa sürede filizlenir ve köklenir. Kırdığınız dalı ise birkaç gün açıkta beklettikten sonra kumu fazla olan çok az nemli toprağa dikin. Toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)