Anthurium scherzerianum

Bu türün bildiğimiz antoryumdan en dikkat çeken farkı çiçeğinin özelliğidir: Spat denen renkli kısmı oval, spadiks denen mini koçan benzeri uzantısı ise daha uzun ve kıvrımlıdır.

Spat rengi turuncu ve skarlet rengi arasında değişir. Spadiks koyu turuncu olur. Yaprakları 8cm genişlikte 25cm uzunlukta olur (ortalama). Yaprak sapları ise 20cm kadardır. Gövdede yaprak boğumları arası çok kısa olup bu yüzden pek uzamazlar. Hibrit ve kültivarılarında farklı renkli çiçekler ve geniş yapraklar olabiliyor.

Anthurium scherzerianum yetiştirilmesi, bakımı ve özellikleri

Anthurium scherzerianum

Araceae familyasından ve tropikal kuşak dağ ormanı bitkisidir. Kosta Rika’da 1300 metreden  2100 metreye kadar yükseltilerde sis ormanları Anthurium scherzerianum’un yaşam alanlarıdır. Hem ağaçlar üzerinde (epifit tarzında) hem orman zemininde kümeler halinde rastlanır.

Flamingo çiçeği adı Anthurium scherzerianum’a daha çok yakışsa da hem buna hem Anthurium andraeanum’a verilmiş olan ortak bir addır.

Anthurium scherzerianum sürekli havadar olabilen yerleri sever. Fazla sıcağı sevmez. Havasız ortamlarda çabucak bozulur. Hızlı gelişim için gereken ısı dereceleri: Gece en düşük 15C derece, gündüz en yüksek 25C derece aralıklarıdır. Daha serinde pek sorun çıkmaz. Sıcağın fazlasında gelişiminin yavaşlaması, durması, hatta sıcağın şiddetine göre bozulmaya başlaması mümkündür. Sıcaklık yükseldikçe hava nemliliğinin ve hava hareketlerinin artması gerekir.

Toprak, sulama ve bitki besini ihtiyaçları aynen ⇒ antoryum bitkisindeki gibi ayarlanmalıdır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)