Disocactus (Aporocactus) türleri

Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasının Disocactus cinsinden olan türlerden en tanınanı ve en çok yetiştirileni Disocactus flagelliformis’tir. Ayrıca bu cinsin Atlas kaktüsleri grubuna ait hibritleri de oldukça yaygın yetiştirilir.

Özellikleri

Disocactus (veya diğer adıyla Aporocactus) türlerinin anavatanları Güney Amerika kıtasının kuzey kesimleri ile Kuzey Amerika kıtasının Meksika ve Karaibler civarları güney kesimleridir. Çoğunlukla tropikal iklime ve tropikal – subtropikal geçiş iklimi bölgelere aittirler. Doğal yaşam alanlarında topraksız ortamlarda, ağaçlar üzerinde (epifit olarak) ve kayaların üzerinde (litofit olarak) yaşayan kaktüslerdir. Çiçekleri (yapı, şekil itibarıyle) yılbaşı kaktüsünün çiçeklerine benzer.

Disocactus cinsinin başlıca iki tarz gelişim gösteren türleri var

Bazıları ince uzun silindir gövdeler halinde, bazıları şerit yaprak gibi uzun yassı gövdeler halinde gelişir. iki metreden fazla uzayabilirler. Yüksekten aşağı sarkık gelişebilecekleri şekilde yer ayarlamalısınız. Şerit yaprak benzeri gövdeli olanlarını (isterseniz) uzun değneklere bağlı halde dik yetiştirebilirsiniz.

Disocactus flagelliformis

Disocactus flagelliformis

Uzun – incecik silindir gövdeler halinde yetişenlere iki örnek: Disocactus flagelliformis ve Disocactus martianus.. Bunlar “Sıçan kuyruğu kaktüsleri” diye bilinir. Her iki tür birbirlerine ayırt edilemeyecek kadar benzer. Ancak çiçekleri farklıdır. Disocactus cinsinin süs bitkisi olarak en yaygın yetiştirilen türü Disocactus flagelliformis’tir. Çiçekleri hafifçe mora çalan pembedir. Diğer türün çiçekleri kırmızıdır.

Disocactus martianus

Disocactus martianus

Şerit yaprak gibi gövdeler halinde gelişen bir türü: Disocactus phyllanthoides. Atlas kaktüsleri diye tanıdığımız hibritlerden bazıları Disocactus phyllanthoides hibritleridir.

Disocactus phyllanthoides

Disocactus phyllanthoides

Yetiştirilmeleri ve bakımları

Disocactus cinsinin her türü için aynı bakım yapılabilir. Haziran ortası – eylül sonu arasında az güneşli yerde bulundurulmalılar (ya da sabah güneşini veya akşam güneşini birkaç saat direkt alabilirler). Diğer zamanlarda uzun süre direkt güneş alan yerde bulundurulmalılar.

Kış soğuklarına dayanıklılıkları pek yoktur. Kısa süreliğine -4C dereceye kadar dayanabilseler de dikkatli olmalısınız.

Toprak olarak şu karışım en iyisidir:
1 ölçü lifli – çürüntülü hazır poşet toprak + 1 ölçü iri taneli kum (dişli kum) + 1 ölçü kestane çürüntüsü (bunun yerine kullanılmamış kuru çay da olabilir) + 1 ölçü ponza taşı.

Çok havadar yer isterler. Evde tutacaksanız mümkün mertebe sık sık ve uzun süreli açık tutabileceğiniz bir pencere yanında tutmalısınız. İklim uygunsa sürekli dışarıda olmaları daha iyidir. Veya mayıs ortası – eylül sonu arasında dışarıda tutun.

Toprağı aynen tarif ettiğim gibi olması şartıyla gece ısısı 12C derece altına düşmeyen zamanlarda sık sık sulamalısınız. Sıcak ve esintili zamanlarda, mekanlarda toprak hiç kupkuru kalmamalı. Bu arada özellikle sıcak aylarda mutlaka gece boyu yerleri çok havadar olmak zorunda. Gece ısı 12C dereceden daha soğuk olan zamanlarda sulamayı çok seyrek yapın. Hatta soğukluğa göre hiç sulamasanız da olur.

Bitki besini mayıs sonu – eylül ortası arasında her 4 sulamada bir vermelisiniz. Fazla gelişim gösterdikleri için buna ihtiyaçları var. Ev bitkileri için olan genel kullanım sıvı besini veya özel kaktüs sıvı besini olabilir. Dozajı ise tavsiye edilen dozajı çeyrek miktar veya yarıya kadar azaltarak ayarlayın. Sadece saksının en kenarlarından yavaşça dökerek verin.

Disocactus türleri nasıl çoğaltılır?

İlkbaharın serin günleri geride kaldığı günler geldiğinde (mayıs ayının başından sonuna kadar en iyi zamandır) ortalama 8cm parçalara ayırın. kesik yerlerin kuruması için 5 gün kadar açıkta bekletin. Sonra dişli kum + kestane toprağı karışımına dikin. Kestane toprağı bulamazsanız onun yerine kullanılmamış kuru çay kullanın. Parçaların yarısı kadarını gömerek dikin ve sulayın. Bu karışımda çürümeden hızlıca köklenirler. Yarı gölge bir yerde açık havada bekletin. Toprak kupkuru kalmayacak şekilde ara sıra sulayın. Haziran sonunda veya temmuz başında esas saksılarına dikin ve yukarıda anlatıldığı gibi normal bakıma geçin.

Dipten gelişen yavruları ayırmakla da çoğaltabilirsiniz. Bunları da aynı usulde köklendirin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)