Tradescantia sillamontana

Commelinaceae (Telgrafçiçeğigiller) familyasından Tradescantia cinsinin en ilginç türlerinden biri Tradescantia sillamontana’dır. Susuzluğa, şiddetli güneşe ve sıcağa dayanıklılığı iyidir. Meksika’nın kuzeydoğusunda Nuevo Leon bölgesinin kurak iklimli dağlarına endemiktir.

Tradescantia sillamontana’nın yaprakları, dalları ve çiçek tomurcukları örümcek ağlarına benzeyen incecik grimsi beyaz tüylerle kaplıdır. Dalları 30-40cm uzayabilir. İyice olgunlaşıp ağırlaştıklarından dik durmaz yere yatarlar. Dallar toprağa değen yerlerinden toprağa kök salar. Yaprakları gümüşi yeşil renktedir. Işık ve ısı şartlarına göre yeşili bir hayli azalıp grimsi ve mavimsi olur. Yapraklarındaki tüylülüğün yoğunluğu bazen yeşilimsiliği tamamen ortadan kaldırır.

Tradescantia sillamontana

Tradescantia sillamontana

Tüylü ve etli yapraklarıyla güzel bir bitki olan Tradescantia sillamontana yaz aylarında eflatun-pembe çiçekler açarak daha da güzel bir hale gelir. Çiçeksiz kalan dalları keserek temiz tutun.

Güneşi sever. Yeri güneşli, yarı gölgeli veya en azından kuvvetli aydınlık olmalı. Koyu gölgede çirkinleşir ve orijinal görüntüsünü de güzelliğini de kaybeder.

Kış soğuklarına dayanıklılığı en fazla -12C dereceye kadardır. 1C dereceye kadar pek sorun olmaz. Daha fazla soğukta dallar kurur. En dip kısmı ve toprak altı kısmı dayanır. Kışın soğuğa göre yapraklarını ve dallarını kaybedebilir. Bu sırada dipten rozet gibi filizlenmeler yapar. İlkbaharda havalar ısındıkça yeni dallar yükselmeye başlar. Kısaca kışın hafif – orta arası don olayı olan yerlerde hayatta kalabilir ama her ihtimale karşı üstleri kuru yapraklarla iyice örtülmelidir.

Toprağı çabuk kuruyan ve havadar özellikli olmalı. Hafif asitli ve nötr topraklar uygundur. Hazır poşet topraklar bazen fazla asitli gelebilir. Bu da Tradescantia sillamontana için zarar demektir. Ama toprağına sert kireç taşı kırpıntıları (veya mıcır) karıştırırsanız sorun çıkmaz.

4 ölçü toprak + 1 ölçü iri taneli kum + 1 ölçü ponza taşı + 1 ölçü sert kireç taşı kırpıntıları karışımı idealdir.

Sulamasına gelince: Tradescantia sillamontana gereğinden fazla sulandığında çirkinleşir. Sıcak yaz aylarında toprağında farkedilir derecede kuruma gördükçe sulayın. Diğer zamanlarda toprak tamamen kurudukça sulayın. Kışın soğuk zamanlarda hemen hiç sulamasanız daha iyi olur. Kışın sıcak odalarda tutuyorsanız bu durumda toprak kupkuru oldukça az miktar su ile sulayın.

Her telgraf türü gibi Tradescantia sillamontana da dallarını kırıp direkt toprağa dikmeyle kolayca çoğaltılabilir. Fakat ilkin iri taneli kum oranı yarıdan fazla olan karışımda köklendirmelisiniz. Aksi takdirde köklenmeden çürüme riski var.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)