Filkulağı (Alocasia ve Colocasia)

Dünyada en çok fil kulağı (elephant ear) adıyla bilinen süs bitkileri iki ayrı cinsin çeşitli türleri ve hibritleridir. Alocasia türlerinin yaprakları genelde uçları yukarı doğru gelişir. Colocasia türlerinin yapraklarıysa birçok bitki gibi yaprak uçları aşağı yöneliktir.

Her ikisi de Araceae familyasının Colocasieae grubundan yumrulu ve rizomlu bitkilerdir. Alocasia cinsinin yumrulu ve rizomlu 81 türü var. Colocasia cinsi büyük rizomlara sahiptir ve en az 25 türü biliniyor.

Fil kulağı çiçeği

Bu bitkiler zehirlidir fakat Güneydoğu Asya, Okyanusya civarında bazı türleri iyice pişirilerek yeniyor ve bu amaçla tarımı yapılıyor. Türkiye’de de aynı şekilde Mersin civarlarında Colocasia esculenta türü yemeklik amacıyla tarlalarda yetiştirilir. Yenmesi açısından patates gibi kullanılır. Bizdeki yöresel adı gölevezdir.

Salon ve ofislerin dekorasyonunda önemli yeri olan filkulağı çeşitlerinden bazılarına daha sonra tek tek değineceğim. Şimdilik bakımı ve yetiştirilmesi hakkında bilgi vermiyorum. Aşağıda bahçelerde yetiştirilebilecek birkaç tür hakkında kısa bilgileri isterseniz okuyabilirsiniz.

Bahçelerde yetiştirilebilecek fil kulağı çeşitlerinden birkaçı

Yaprakları devleşebilen Alocasia türlerinin yaprakları havası nemli (deniz etkisindeki) yerlerde güneş sayesinde 1m kareden daha fazla geniş ve uzun yapılı olabiliyor. Yaprak sapı uzunluğuyla beraber 3 metreyi bulabilirler. Birkaç tür ve kültivar kışın don olaylarının hemen hiç görülmediği (veya sadece kışın don olaylarının çok hafif geçtiği) il ve ilçelerimizde bahçelerde yetiştirilebilir.

Direkt güneşe ya da filtrelenmiş güneşe ihtiyaçları var. Kışın -1°C derece soğuğa kadar pek zarar görmezler. Soğuğa dayanıklılıkları kof değil de dengeli gelişimlerine göre değişir. Soğuğun uzun sürmesine göre yapraklar soğuktan yanabilir. Ama her yıl baharda sıcakların artmasıyla beraber yeniden yeşerir ve her yıl çok daha büyük yapraklı olurlar.  Küçük bir yavru iyi bakılırsa en geç 3. yılda devleşir. Devleşmeleri yumru – rizom kısmının zamanla güçlenmesine bağlı.

Bahçe havuzlarında su içinde yetiştirilmeye uygundurlar. Fakat su sabit, her zaman aynı olursa oksijen tükenir, kökler çürüyüp bitkiler ölür. Devamlı akan bir süs çeşmesi veya bir süs fıskiyesi ile suyun oksijen kazanması sağlanmalıdır.

Alocasia macrorrhizos (yabani taro)

Alocasia macrorrhizos - taro

Kış soğuklarına dayanıklılığı: -9,4°C derece. Toprak: Nötr (pH 6.6 ila 7.5). Boy: 2 metreye çıkabilir. Çiçek rengi: Krem, koyu krem, ten renginde.

Alocasia macrorrhizos ‘Borneo Giant’

A. macrorrhizos 'Borneo Giant'

Kış soğuklarına dayanıklılığı: -4°C derece. Boy: 3 metrenin üzerinde. Çiçek rengi: Yeşilimsi.

Alocasia macrorrhizos ‘Black Stem’ (kara sap’lı yabani taro)

A. macrorrhizos 'Black Stem'

Kış soğuklarına dayanıklılığı: -7 °C derece. Toprak: asitli, hafif asitli ve nötr (pH 5.6 ila 7.5). Boy: 5 metreye yakın.

Alocasia odora

Alocasia odora

Kış soğuklarına dayanıklılığı: -15°C derece. Toprak: orta asitli ila hafif alkalinli topraklar (pH 5.6 ila 7.8). Boy: 2 metrenin üstünde. Çiçek rengi: Soluk pembe ve fuşya renklerinde.

Alocasia Robusta

Alocasia Robusta

Kış soğuklarına dayanıklılığı: -3.8°C derece. Toprak: orta asitli, hafif asitli, nötr (pH 5.6 – 7.5 aralığı). Boy: 6 metre. Çiçek rengi: Çok açık krem ve beyaz..

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Filkulağı (Alocasia ve Colocasia)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bütün çiçeklerimi çok seviyorum ama benim en sevdiğim çiçeğim budur yani fil kulağı Alocasia macrorrhiza. Bende iki saksı var. birisi dört diğeri beş yapraklı. En büyük yaprak çapı 50 cm’yi geçkin olabilir ya da o civardadır. Boyları da 1m’den daha yüksek. İkisinin de birer tane çocuğu var yanlarında. Belki bu bahar çoğaltmayı düşünebilirim ama kıyamıyorum açıkçası. hatta geçenlerde kardeşim “abla bu çiçekler seni yer” demişti de çok gülmüştük. İkisi de üç yıllık çiçeklerim ve çok sağlıklılar. Eski Türk filmlerinde görülüyor haklısınız. Kibar Feyzo filminde Feyzo evlenmek için ağadan (Şener Şen) izin almaya geldiğinde ağa sedire bağdaş kurmuş oturuyor ve arka fonda saksıda fil kulağı vardır. :)
  Bir de bunun akrabası Alocasia amozanica denen bir bitki var o da çok güzel ama o bende yok. Amozanica’nın yaprağında siyah desenler var. Şimdi sosyete çiçekçilerinde moda. Geçenlerde bizim burda bir çiçekçide sordum 40cm boyunda 4-5 küçük yaprağı var. Çiçekçi “80 tl ama abla sana 60 tl olur” dedi. Yapmayın dedim “yapmayın bu çiçeğin bakımı da üretimi de zor değil, çiçeğin de sosyetesi olmaz ki” dedim. “Abla sen işi biliyosun ama bize gelişi pahalı” dediler. Yani çok haklısınız. artık her şey gibi çiçeğin de modası ve sosyetesi var.

 2. Sukran G. -Sydney dedi ki:

  Ablamin bahcesinde Fil kulagi var. Çiçek sonrasi kirmizi taneli ici cekirdekli nar gibi ama uzun meyva veriyor. Ablam ve ben birer tane yedik. Kirmizi kismi tatli, cekirdegi buyuk bir meyva. Mumkun olsa size resim gonderebilsem.

 3. Kadriye, Kuşadası dedi ki:

  Ben gecen sene otelimize gelen fil kulaklarından yaz sonuna doğru bir yavru almıştım. Kışın hiç tepki vermedi. Tam ümidimi kaybettim dedim baharda yeni yapraklar başladı. Her bir yaprak birbirinden büyük ve muhteşem. Tek sorun tahminimden hızlı büyümekte ve saksım git gide küçük kalmakta. Bu aralarda sıcak olduğu için dokunamıyorum zarar vermemek adına. Balkona koydum kesinlikle direkt güneş ışığı görmüyor. Sık sık sulamaktayım. Gelisim harika.
  ***
  Saksı çok küçük değilse problem yok. Toprağını biraz eşelemeye gerek bile kalmadan eğer yoğun köklenme görüyorsanız bu takdirde bir boy büyük saksıya aktarmanız iyi olur. Hemen yapın. Hiçbir zarar görmez merak etmeyin. Ama aynı özellikli topraktan kullanın çünkü farklı topraklara hassaslık gösterme özelliği var.

 4. Aydın, Aydın dedi ki:

  Bitkim gayet güzel gelişim göstermekte fakat yaprak uçlarında yanıklar oluşmaya başladı. Her boğumda var. Sanki bilerek yakmışsınız gibi koyu renkli yanıklar. Yerini değiştirmedim. Düzenli olarak su vermekteyim. Direkt güneş almıyor. Balkonumda ve esinti almakta. Ne yapmam gerektiğini bilemedim. Bu bitki ile ilgili de çok fazla bilgi ne yazık ki mevcut değil. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Beş yıldır yetiştiriyorum böyle bir probleme hiç rastlamadım. Bitlenme yüzünden olabilir. Güneşte biraz ısınınca büyüteçle dikkatle inceleyin. Zararları çok büyük. Benim filkulağında kararma değil ama ağarma, kuruma ve yaprakların kısa ömürlü olmalarına yol açıyorlar. İlaçlamak şart. Problem ayrıca toprağının özelliğinden kaynaklanıyor da olabilir. Öncelikle bit kontrolü yapın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)