Carex

Birçok türleri olan Carex cinsi Cyperaceae familyasındandır. Cyperaceae familyasında çimene benzer birçok bitkiler var. Japon şemsiyesi onlardan biridir. Carex cinsinin burada sadece üç türünün resimlerini görüyorsunuz. Bizde bu bitkilere ayak otu derler.

Carex bitki türleri

Özellikleri

Carex türleri genelde güneşi, açıklığı severler. Bataklık ve su kıyıları bitkilerinden oldukları için gölgeli – fazla nemli bahçelere uyum sağlarlar. Çok çeşitleri var. Tümü uzun ömürlüdür. Koyu gölgeli yerlere düz yeşil yapraklılarını tercih etmelisiniz. Renkli yapraklı türleri az gölgeli, yarı güneşli yerler ister.

Yaprak çeşitliliği zengini türler: Türlerin kimisinin yaprakları çimen yaprakları gibi dar, incecik ve upuzun, kimisinin kurdele çiçeği yaprakları gibi biraz genişçedir. Renklileri, çizgili yapraklıları, ebrulileri vb. birçok farklı dekoratif çeşitleri var. Tüm çeşitleri fazla gürce sık çıkardığı yaprakları için yetiştirilir.

Carex frosted curls (Carex albula)

Carex frosted curls (Carex albula)

Kışa dayanıklılık: Kareks türleri ve bunların hitrit-kültivarları genelde don olaylarına iyi dayanır. Ancak hangi türü veya kültivarı yetiştirecekseniz ismini öğrenerek hakkında araştırma yapmalısınız. Bu sayfada sadece genel bir bilgi verdim.

Carex testacea

Carex testacea

Kullanım: Kareks bitkileri su bahçeleri, havuz kenarları ve yeterince sulamak kaydıyla birçok tarzda bahçelerin ve parkların süslenmesi içindir. Su bahçeleri, havuz kenarları ve yeterince sulamak kaydıyla birçok tarzda bahçelerin, parkların süslenmesinde kullanılabilir. Ev ve ofislere uygun çeşitleri de var.

Yetiştirme, bakım ihtiyaçları

Saksılarda doğal gerçek toprak kullanmalısınız. Aslında kareks (veya ayak otu) daha ziyade su ile ilgileniyor. Yani susuz bırakmayın da ne tür toprak olursa olsun.

Sulama: Sınırsız. Ne kadar çok su, o kadar mutlu carex. Fakat bu özelliği aslında türüne göre ve bir de bazı türlerinde 28C derece üstü sıcak zamanlar içindir. Daha serin günlerde toprak ıslaklığını kaybedip nemini de biraz yitirmeye başladığında tekrar sulayın. Gereksiz yere aşırı sulama özellikle esintisi olmayan kuytu bahçelerde hastalıklara yol açar.

Carex ice dance

Carex ice dance

Evlerde ofislerde yetiştirmek

Kareks içmekânlarda havadar toprak ister. Güneşli pencere önünde tutmalısınız. Sık sık hava akımlarına ihtiyacı var. Haftada bir duşun altında banyo yaptırın.

İçmekânlarda yetiştirmek istediğiniz kareks bitkileri için toprak olarak torf toprak kullanın. İkinci yıl saksı değiştirmeyecekseniz bitki besini vermeye başlasanız iyi olur.

Carex çoğaltma

Eğer susuz kalmazsa hızla çevreye yayılır. ilkbahar başında kürekle bulunduğu topraktan parçalar halinde toprakla beraber ayırıp istediğiniz yerlere dikersiniz. Tohumla da çoğaltabilirsiniz. Zaten kareks tohumları düştüğü yerde kendiliğinden gelişir. Her iki şekilde çevreye yayılma özelliği var. Susuz kalmazsa tabii ki.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.