Kurdele çiçeği, Chlorophytum comosum

Susuzluğa dayanıklı, hem gölgeye hem güneşe uyum sağlayan kurdele çiçeği yetiştirilmesi en kolay süs bitkilerindendir. Bakımına ne kadar özen gösterirseniz o derece dekoratif olur.

Genel özellikler

Upuzun çiçek saplarında köklenmiş fideler üretir. Bu sayede nasıl çoğaltabilirim diye düşünmenize gerek kalmıyor. Succulent bitkilerdendir – köklerinde besin ve su depolar. Aylarca hiç sulamazsanız bile hayatta kalır.

Kurdele çiçeği Asparagaceae familyasının Chlorophytum cinsinin bir türüdür. Bilimsel adı: Chlorophytum comosum. Biz kurdele çiçeği olarak adlandırmışız. İngilizcede ise ‘Spider plant’ deniyor, yani örümcek bitki.

Habitat

Anavatanı Afrika’nın güney yarısı kıyı kesimleri. Genellikle  tropikal ormanların sınırlarında bulunurlar. Bu da kurdele çiçeğinin koyu gölgeyi sevmediğini gösterir. Yılın yağışlı döneminde gelişir serpilir, bol bol su deposu yumrular oluşturur. Yılın kurak döneminde depoladığı su ile hayatta kalır.

Kışa dayanıklılığı

Sıfır derece soğukta yapraklar zarar görür. Sıfırın altında birkaç derece soğuğa (belki en fazla -7C dereceye kadar soğuğa) yapraklarını kaybederek dayanır.

Kurdele çiçeğinin yumruları

Çok sayıda yumru oluşturduğu halde yumrulu bitkilerden kabul edilmez. Çünkü o yumrular filizlenme özelliğine sahip değildir, sadece su ve besin deposudur. Normal köklerin bir parçasıdır.

Çeşitleri

Kurdele çiçeğinin birkaç çeşidi var. Yaprakları dümdüz dik gelişenler, zarif kavisli gelişenler, ortası beyaz kenarları yeşil ve tam tersi ortası yeşil kenarları beyaz. Ayrıca bir düz yeşil çeşidi var ki bu aslında ayrı bir türdür. Çok kısa gövde oluşturur. Diğerlerinde gövde oluşumu hiç görülmez.

En çok yetiştirilen iki kurdeleçiçeği çeşidi

C. comosum ‘Variegatum’ Türkiye’de çok eskiden beri yetiştirilen klasik ev çiçeklerimizdendir. Yeşil yaprakların kenarları beyaz, uzun sapları yeşil olur.

Kurdele çiçeğinin bakımı yetiştirilmesi

Kurdele çiçeği

C. comosum ‘Vittatum’ şimdi çiçekçilerde görüyoruz. Yaprak ortası beyaz, kenarları yeşil olup uzun sapları da beyaza yakın renktedir.

Evlerde kurdele çiçeği yetiştirilmesi

Koyu gölgeye uyumludur ama pek sağlıklı gelişemez. Yeri şidddetli aydınlık olmalı. Eğer bir parça sabah veya akşam güneşi de alabilirse daha sağlıklı, daha güzel gelişir. Yazın öğle civarı güneşinden korumalısınız.

Yaprak sağlığı

Kurdele çiçeği yaprak güzellliği için yetiştirilir. Yaprak sağlığına çok dikkat etmek gerekiyor. Klorlu su yaprak üçlarında ve yer yer yaprak kenarlarında bozulmalara kurumalara sebep olur. Sulama suyu açıkta iki gün bekletilmeli ki suyun kloru floru uçsun.

Tuzlu toprakları sevmez. Doğal gübre kullanacaksanız koyun, keçi ve solucan gübresi kullanın. Diğerleri toprağın tuzluluğunu arttırır. Sonuçta gelişim aksar, yapraklar zarar görür.

Devamlı az ışıklı ortamda yetiştirilmiş kurdele çiçeğinin yaprakları yazın birden bire çok güneşli yere alınırsa direkt güneş görünce bozulur. Yerini tekrar değiştirmezseniz kısa sürede güneşe uyumlu yeni yapraklar çıkaracaktır. Daha sağlıklı olur. Güneşe alıştırmayı yazın değil kışın yapmanızı tavsiye ederim. Böylece yaprak kaybı olmadan güneşe yavaş yavaş alışır.

Fide oluşturmama sorunu

Uzun saplarda oluşan fideler (resimde gördüğünüz gibi) kurdele çiçeklerinin bir başka dekoratif güzelliğidir. Uzun saplar aslında çiçek saplarıdır fakat kurdele çiçeği tohum oluşturması çok zor olup çiçekler solunca aynı yerde birçok fideler oluşturur. Çiçek sapı çıkması ışığın kuvvetine bağlı. Işığın zayıf olduğu yerlerde çiçek sapı çıkaramaz dolayısıyla fide üretemez. Çözümü, daha aydınlık ve en az iki saat sabah veya akşam güneşi  alan bir yere almaktır.

Sulama

Toprak hafifçe kurumaya başladığı zaman sulayın. Su, açıkta iyice dinlendirilmiş kloru kalmamış ve tortusu giderilmiş su olmalı. Yoksa yapraklarda zararlara yol açar. İsterseniz kış boyunca serin bir yerde tutup hiç sulamadan bekletebilirsiniz. Doğal ortamındaki gibi susuz dönem dinlenmesi yaşar.

Toprak, besin

Hava yeterince sıcak ve sıcak esintili olmadığı takdirde asitli toprakta kalsiyum alamaz ve kısmi çürümeler, gelişimin durması gibi problemler görülür. Toprak asitli ise serin zamanlarda sulama sıklığını azaltın, daha da serinde hiç sulamayın.

Kurdele çiçeği için nötr civarı, az asitli veya az alkalinli, suyu iyi süzdüren humuslu topraklar tercih edilmeli. Doğal humuslu toprak tek başına yeter. Bunda ne gübre ister ne de bitki besini. Birkaç yıl gayet güzel gelişim gösterir. Sonra toprağı değiştirmelisiniz.

Hazır poşet topraklarda ise mayıs – eylül arasında her dört sulamada bir defa sulama suyuna genel kullanım bitki besini karıştırın.

Toprağına havadarlık ve süzeklik kazandırmak için..

Perlit asla kullanmayın. Asparagaceae familyasından bitkilere perlit zarar verir. Ponza taşı ise kurdele çiçeğine şu sebeple uymaz: Kurdele çiçeği köklerinde aşırı çoklukta su deposu yumrular oluşur. Bu yüzden zamanla kök ortamı sıkışır. En başta toprağına 1/5 oranında rendelenmiş strafor karıştırırsanız yumrular arttıkta strafor taneleri kolayca ezilir hacimleri küçlür ve köklerdeki sıkışmalar bir ölçüde daha az olur. Bundan dolayı, eğer toprak sert ve killi ise süzekliği arttırmak için kurdele çiçeğine en uygun madde strafordur.

Çoğaltılması

Uzun çiçek saplarında oluşan hazır köklü fideleri kesip alın dikin. Bu kadar basit. Yılın her zamanında yapılabilir. Kış aylarında yeterince sıcak bir yer yoksa kışın yapmayın. Fideciklerin kökleri fazla gelişmemişse ilk bir iki hafta boyunca yapraklar pörsük durur. Zamanla düzelecektir.

Kurdele çiçeğini uzun saplarındaki fidelerinden çoğaltabileceğiniz gibi kökten ayırmayla da çoğaltabilirsiniz. Zamanla dipten yeni sürgünler oluşturur saksıdaki sayısı artar. Dört yılda bir ayırabilirsiniz.

Zararlıları

Ben çocukluğumdan beri kurdele çiçeğine zarar verecek hastalık veya parazit görmedim. Ama asitli topraklarda kış sulamaları çürümelere sebep oluyor. Şöyle ki, toprak asitli ise ve hava serin olup kurdele çiçeğinin gelişim göstereceği yeterlilikte ise yani fazla soğuk değilse bu takdirde hem yeni gelişimler oluyor hem çürümeler başlıyor. Serin zamanlarda hiç sulamamak daha iyi. Asitsiz toprak kullanmak ve eylül ortasından itibaren bitki besini vermeyi bırakmak iyi bir tedbir olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | |


'Kurdele çiçeği, Chlorophytum comosum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Şule 24 dedi ki:

  Benim de ebruli yapraklı kurdele çiçeğim var ama son bir aydır yapraklarının uçları kurumaya başladı. Doğuya bakan pencere önünde güneş fazla gelmiyor. Zaten direk güneşe alışkın. Neden olduğunu yazarsanız sevinirim.
  ***
  Serin zamanlarda sulama sıklığı sebep olabilir. Toprak iyice kurumadan sulamayın. Merak etmeyin köklerinde belki bir litre su depolamıştır bunun huyu böyle. Sonra direkt musluk suyu kullanmayın. Klor yapraklarda bozukluklara sebep olur. Suyu birkaç gün bekletin kloru uçsun. Yaz sonundan itibaren besin vermeniz de çeşitli zararlara sebep olabilir.

 2. Elif, İstanbul dedi ki:

  İç mekanda yasayan bir kurdele bitkisinin uzerinde koklenmis bir halde duran filizini koparip ektim ve balkona koydum. Yalniz balkonum acik. Disarida durmasinin bitkiye bir zarari olur mu? Bu aralar Istanbulda havalar biraz soguk.
  ***
  Bir şey olmaz ama eğer ısı sıfıra düşerse yeni fideler hiç dayanamaz, yetişkinlerinin de sıfırın altında soğukta sadece yaprakları zarar görür. İstanbul soğuklarının bu bitkiye etkisi bu kadar. Fakat iç ortama alışmış kurdele çiçeği aniden kışın dışarı alınırsa hepten ölebilir.

 3. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Kurdele çiçeğini nereden bulabilirim?
  ***
  Her yerde var. Çevrede dolaşırken dükkanlarda görebilirsiniz. Eğer saplar ucunda bol bol fide üretmişse rica edin bir iki fide seve seve verirler. Satın almak istiyorsanız ara sıra Koçtaş gibi yerlerde satılır.

 4. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Bugün çilingire anahtar için gitmiştim orada gördüm dayanamayıp istedim. Çok küçük bir fide verdi. Umarım tutar.
  ***
  Tutar. Ben şimdiye kadar tutmayan kurdele çiçeği fidesi görmedim.

 5. Huseyin, Bursa dedi ki:

  Kurdela çiçeğim var ama nasıl çoğaltacagimi bilmiyorum. Tarif ederseniz teşekkür ederim. Yazıdan anlayamadım.
  ***
  Anlaşılmayacak bir şey yok. Resme bakın yeter. İnce uzantılar uçlarındaki fidecikleri kesip alın ayrı saksıya dikin. Bu kadar. Sizinkinde saplar çıkmamışsa, fidecikler oluşmamışsa kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz.

 6. Özlem dedi ki:

  Bizim evde bulunan kurdela çiçeği 1982 yılında ekildi. Tam 30 yıldır evin aynı odasında duruyor. Ailemizin bir ferdi gibi. Çok dayanıklı. kesinlikle çok su istemiyor.

 7. Sumeyra dedi ki:

  Kurdela cicegimin yaprak ucları kuruyor ve hic uclarinda dugumleri olusmadı. bır yil once dikmistim.
  ***
  Yaprak uçları hafiften kuruyabilir, normaldir. Fazlaca kuruma oluyorsa sebeplerini yazı içinde anlatmıştım. Yeterince güneş almıyorsa çiçek sapı çıkarmaz, uzun dallarda fide oluşması da mümkün olmaz böylece. Yeterince güneş var diyorsanız o halde geçen yıl diktiğinizde çok küçük bir yavruydu. Ben de tam bir yıl önce tam tırnak kadar bir yavru fidecik dikmiştim. Bir hayli büyüdü ama o da henüz sap çıkarmadı.

 8. Funda, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 3 ay kadar önce köklendirip diktiğim kurdele çiçeğim aynen diktiğim gibi duruyor. Ne büyüdü, ne soldu, hiç bir hareket yok, yapma çiçek gibi duruyor. Öğleden sonra güneş alan havadar, aydınlık da bir yerde. Anlayamadım sebebini.
  ***
  Poşet topraklarda böyle şeyler olabiliyor. Açık pencere yanında tutmalısınız.

 9. Sukru, İzmir dedi ki:

  Ben bu yaz bir bahçeden 4-5 yumruluk bir parça aldım biri tuttu ama ne tutmak. Fakat tamamen yeşil yaprakları. Bu cinsiyle mi alakalı? Yaz boyunca balkonda durdu bu ara içeri aldım. Gelişiminde bir sorun yok.
  ***
  Evet düz yeşil yapraklısı da var.

 10. Alev O. -İzmit dedi ki:

  Benim var böyle bir çiçegim. Dışarıya attım yaprakları yandı. ben de yanan yaprakları kestim ama kökü duruyor. böyle tekrar canlanır mı?
  ***
  Dışarda belki hayatta kalabilir, ilkbaharda canlanır. Şimdi tekrar eve alırsanız evde hemen canlanır.

 11. Alparslan, Antalya dedi ki:

  10 gün önce Kurdela çiçeği aldım. Çiçeği koydugum yer yuksek ve güneş görmeyen, koridorda soğuk bir konumdaydı. Sonra çiçekde kurumalar ve çürümeler olmaya başladı. İlk aldığımda toprak tam kuru iken sulamıştım. bir de dün suladım. Şimdi yerini değiştirdim. pencere kenarı, kısmen güneş gören, sıcak olan odaya aldım. Çiçek toparlar mı kendini bu odada?
  ***
  Kurdele çiçeği mutlaka güneş görmek istiyor. Hakkında verilen bilgilerin yanlış olduğunu birkaç yıllık deneyimlerimle anladım. Güneşsiz odalarda kesinlikle kötüleşiyor. Şimdi yeni yerinde anlattığınız şartlarda mutlaka canlanacaktır.

 12. Canca dedi ki:

  Komşunun penceresinden gizlice çubuğundan kopardım. Hemen getirip küçük bir saksıya diktim. Sizce büyür mü? Yaprakları var.
  ***
  Sırf çubuk ise ondan bir şey olmaz. Eğer çubukta olan fidelerden almışsanız kesinlikle tutar.

 13. Canca dedi ki:

  Çubuğun ucundaki fideleri ayırıp tekrar toprağa gömdüm. Tuttuğunu nasıl anlarım?
  ***
  Ayırmaya gerek yok ama önemli de değil. Fidenin kök çıkarma yeri toprak altında kalacak şekilde dikeceksiniz. İlk onbeş gün cansızlaşmış görünecek. Sonra canlanır ve böylece tuttuğunu anlarsınız.

 14. Betül, İstanbul dedi ki:

  Bendeki kurdele çiçeğinin saksısı biraz büyük geliyor gibi. Ve çok sağlikli büyümediğini düşünüyorum. Kökleri sabit durmuyor. Var mı bunun bir ölçüsü? Hangi büyüklükteki saksıları tercih etmeliyiz?
  ***
  Eğer güneşte ısınabilirse hem yaprakları daha güzel, daha sağlam olur hem hızlı büyür. Önemli olan budur. Gölgede çok çirkin oluyor. Bu durumda kurdele çiçeği yetiştirmenin bir zevki de kalmıyor.

 15. Kadriye, İstanbul dedi ki:

  Kurdele çiçeğine bir kere kireçli su vermek hemen zararlı etki gösterir mi? Etkisini gidermek için yapılacak bir şey var mı? Musluk suyu demek istemiştim. Dinlendirmeden.
  ***
  Hayır hiçbir zararı olmaz. Ben zaten hep kireçli su ile suluyorum. Canavar gibi büyüyor. Güneşi ve sıcağı sever. Suyu en az 24 saat dinlendirin ki kloru uçsun. Klor yaprak uçlarında kurumalara sebep olabilir. Bu familyadan bitkilere klorlu su ve perlit karıştırılmış toprak yaprak sağlığı açısından sakıncalıdır.

 16. Elnure, Bakü dedi ki:

  Ben kurdele çiçeği aldım. Adam dedi ki burda bakımsız kalmış. Evde canlanır. Aldım getirdim. Yaprakları tek-tek döküldü. Şimdi hiç yaprak yok. Sadece kökü var ama çürümüş mü duruyor mu bilmiyorum. Yine de suluyorun. Çıkar mı sizce?
  ***
  Eğer yaprakların bozulması en dipten kakarma, çürüme şeklinde olmuşsa büyük ihtimal ölmüştür. Yapraklar sarararak kurudu ise yaşıyor olması ihtimali yüksek. Hem güneşli hem havadar yerde canlanabilir.

 17. Murat, Kars dedi ki:

  Benim kurdale çiçeğim kaç ay geçti çok güzel kök yapısı oldu ama yaprak hiç mi hiç çıkartmıyor. Yapraklar çok çok sağlam. Yedi Ay oldu dikeli bekliyorum. Öneriniz nedir? Saksı, toprak, su.. ne yapmak gerekir acaba?
  ***
  Güneş almalı. Bir de yeri çok havadar olursa çok hızlıca yeni yapraklar çıkarır.

 18. Mine, İstanbul dedi ki:

  Kurdele çiçeğimİ geçen yaz sonu ektim. Büyümesi gayet iyi. Şimdiye kadar oturduğumuz odada cam kenarında duruyordu. Diğer çiçeklerimle birlikte onu da açık öğlen 1-2 den sonra güneş gören balkonuma koydum. Yapraklarının yeşilliğinde açılma olmaya başladı. Renginde açılma ileride kurumaya döner mi? Dışarıya uyum sağlar mı? Bu durum normal mi?
  ***
  Şimdi eski yapraklar bozulsa bile çok daha sağlam ve daha iri yapılı yapraklar çıkarır. Eylül ayının ilk yarısında tekrar içeri alın. Havaların serinlemesini beklemeyin. Yoksa serin havaya adapte olmaya başlarlar ve sonra aniden sıcak ve havasız eve geçtiklerinde ölümcül şoka uğrayıp çok feci zarar görürler. Bu yüzde salon-ofis bitkileri yerlerini sevmişlerse yazın dışarıya çıkarmak iyi olmayabilir. bu riski göz önüne alıp eylül başlarında tekrar içeri almayı geciktirmeyin.

 19. Celal, Şanlıurfa dedi ki:

  Kurdela cçiçeğini geçen sene aldım. 7-8 dallı fidesi vardı. Onları koparıp ektim ama kuş gübresini toprakla karıştırıp ektim. Uçlarda kuruma başladı. Klorlu sudan mıdır yoksa kuş gubresinden mi?
  ***
  Yaprak uçlarının kuruması kurdele çiçeğinin özelliğidir. Kuruyan uçları daima keseriz. Sadece hızlı gelişim zamanlarında çok sayıda uçları henüz kurumamış yapraklar olur.

 20. Tezcan, Ankara dedi ki:

  Kurdele cicegimi suya koymustum. 2 3 hafta durdu ama kok vermedi. Topraga ektim. Yapraklar dibinden curuyor. Arkadastan bir daha isteyecegim. Bahce topragina ekmeyi dusunuyorum. Tutar mi acaba?
  ***
  Toprak seçmiyor ama bahçe toprakları her yerde aynı özellikte değil ve bazen zararlı olabilir. Hem kumlu hem humuslu olması lazım. Ya da hazır poşet toprak kullanın. Arkadaşınızdan alacağınız fide biraz köklü olsun. Bunu ıslak olmayan, hatta çok fazla nemli olmayan, sadece orta nemlilikteki toprağa dikin. Sulamayın. Hava almayacağı şekilde şeffaf naylonla kapayın. 8-10 gün içinde kökler canlanıp uzar ve toprağa tutunurlar. Sonra artık kapalı tutmak gerekmez. Naylonu çıkarıp sulayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)