Toprağa beyaz köpük strafor katmanın faydası

Toprağa havadarlık ve gevreklik kazandırmak için strafor gayet faydalı bir maddedir. Pirinç ve nohut kadar gibi çok küçük parçalara ayrılarak toprağa karıştırılabilir.

Strofor taneleri, sıkışınca hacminin küçülmesi özelliğinden dolayı toprağa esneklik kazandırır. Saksılarda zamanla köklerdeki aşırı çoklukta artış, hızlı yumru ve rizom büyümesi çoğalması gibi durumlarda toprak fazlaca sıkışır. Strafor katılmışsa, basınç karşısında küçülen strafor taneleri toprağa esneklik kazandırmış olur. Sıkışmadan doğacak sorunları biraz olsun azaltır.

Ne gibi özelliklere sahip bitkiler için?
Saksılarda yetiştirilen şu bitkilere lazım: Kurdele çiçeği köklerde yüzlerce depo yumru oluşturur. Paşa kılıcı kalın rizomlar geliştirerek sürgünler çıkarır. Süsen de aynı özelliktedir. Amarillis soğanı çabuk büyüdüğü gibi yavru soğan oluşturur o da çabuk büyür, ayrıca çok kök geliştirir. Aşk merdiveni toprak altında çok sayıda fındık büyüklüğünde yumrular oluşturur. Klivya çok fazla kök çıkarır, kökten yavru verirse onlar da süratle köklenir.

Yukarda anlattığım gibi özellikler taşıyan bitkileri saksılarda yetiştirecekseniz toprağına 1/5 oranında strafor eklemelisiniz ki toprağın esnekliği olsun. Ya da oran şöyle: Hangi bitkinin toprağına ne oranda ponza taşı ekliyorsanız ponza yerine strafor aynı oranda kullanın.

Strafor taneleri ortalama kuru nohut büyüklüğünde olmalı. Renklendirilmiş strafor kullanmayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Toprağa beyaz köpük strafor katmanın faydası' hakkında sorular, açıklamalar

 1. jkl dedi ki:

  Strafor saksının altına yerleştirildiğinde bitkiye ısı verir mi?
  ***
  Isı vermez, sadece straforun ısı değişmlerinden çok yavaş etkilenme özelliği var. Yani ani ısı değişimlerinden korur. Ama altında olması bir şey ifade etmez.

 2. Sercan, İstanbul dedi ki:

  Strafor aynen ponza taşının kullanıldığı şekilde, aynı amaçla kullanılabilir mi? ikisini karşılaştırabilir misiniz? straforu bulmak çok daha kolay.
  ***
  Genelde aynı işi görür. Bazı istisnai durumlar var. Mesela difenbayada kullanmıştım. Mükemmel sağlıklı gelişti kocaman oldu. Fakat difenbahya çok kalın gövdeli ve kocaman olunca hep sağa sola yatmaya başadı. Toprak sıkıştı. Değnek sokup bağladım. Straforlu toprak yine taşıyamadı. Ben de dik durabilsin diye daha fazla sıkıştırdım. Ama yetmiyor çünkü straforlar eziliyor daha da sıkıştırmak gerekiyor. Bu sefer aşırı sıkışıklık yüzünden kökleri çürüdü. Eğer ponnza taşı kullansaydım bu sorunlar olmayacaktı. İşte böyle durumlara dikkat etmelisiniz. Uzun boylu ve ağır bitkilerde ponza taşı lazım. Diğerlerinde onun yerine strafor kullanabilirsiniz tamamıyla aynı işi görür.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)