Perlit

Perlit, karıştırıldığı toprağın drenajını yani toprağın su süzdürebilirliğini arttırır. Isı değişimlerinde toprağı korur, fazla buharlaşmayı da önler. Asit ve alkalinden etkilenmez, bilakis toprağı dengeler. Fakat etkisi geçicidir. Zamanla yapısı bozulur.

Sebzecilik ve süs bitkileri yetiştiriciliğinde kullanılan perlit oldukça işe yarayan bir maddedir. Doğada volkanik kayalar olarak bulunur. Yüksek sıcaklıklarda patlatılır: Hacmi 15 misli kadar artmış olarak köpük taneleri gibi beyaz küçük parçacıklara ayrılır. Bitkiler için bu haliyle kullanılır. Satın aldığımız çoğu süs bitkilerinin toprağında perlit tanelerine rastlarız.

Perlit hangi maddeleri içerir?

Bitkiler için kullanımında içerdiği maddelerin bir önemi yoktur. Bitkilere ayrıca gübre, bitki besini, tarım kireci vb maddeler verilmesi gerekir.
Perlitin içeriği: SiO2, Al2O3, K2O, Na2O, CaO, MgO, Fe2O3, TiO2, MnO2, SO3..

Çiçekçilikte, tarımda perlit niçin kullanılır?

— Perlit, karıştırıldığı toprağın drenajını yani toprağın su süzdürebilirliğini arttırır.
— Isı değişimlerinde toprağı korur, fazla buharlaşmayı da önler.
— Asit ve alkalin dereceleri açısından toprağı dengeler.
— Torf ile karışımı süs bitkileri için sık kullanılır.
— Süs bitkisi üretiminde sade veya yarı yarıya saf torf ile karışık kullanılan perlit çeliklerin köklendirilmesinde havadar ve steril bir ortam sağlar.
— Bazı bitkilerin tohumlarının çimlendirilmesinde de perlit tercih edilir.

Bahçelerde ve Seralarda

Topraksız tarımda ve çelikle üretim işlerinde perlit kullanılır. Killi, sert, ıslanınca yapışkan balçık haline gelip zorluk çıkaran bahçe ve sera zemini topraklar perlit kullanılarak terbiye edilir.

Ev / ofis süs bitkilerinde perlit

Ben genellikle tavsiye etmiyorum. Sadece birkaç türde, ve eğer perlit yarı yarıya veya başka inorganik maddelerle karışık kullanılacaksa uygundur. Genelde uygun değildir.

Nerde satılır, fiyatı nedir?

Perlit sebzecilik ve süs bitkisi sektöründe çok kullanılan bir madde olduğundan dolayı tüm fidanlıklarda satılması gerekir. Ancak neredeyse pamuk kadar hafif olduğundan dolayı ve Türkiye’de fiyatı içme suyundan daha ucuz olduğundan dolayı perakende satışını yapmak kimsenin işine gelmez (iki kuruşluk şey dükkânlarda çok yer tutar, işgal ettiği alana göre iyi kâr getirmez). Dolayısıyla da maalesef fidalıklarda, çiçekçilerde pek bulunmuyor. Hacim hesabıyla, litre hesabı ile ölçülür. Litresi 50 kuruştan fazla etmez (perakende fiyatı).

Zararları

Perliti ne amaçla kullanacaksanız ona göre zararlarını bilmelisiniz. Perlit sadece çelik köklendirme vb. amaçlar için kısa süreli kullanımlarda çok işe yarar bir maddedir. Kendiliğinden sterildir.

perlit

Bir avuç perlit

Ev / ofis ortamlarında bitkilere zararı

Toprağa katılmasında buharlaşmayı önler. Tozlarının jelleşme gibi etkisi olur bu da toprağın hiç kurumamasına, ev / ofis süs bitkilerinin köklerinin havasız kalıp çürümesine yol açar. Ev ortamlarında hiç kullanılmamalı. Sadece bir iki türde uygundur ama ponza taşı gibi başka inorganik maddelerle birlikte.

Perlit Deracena türleri vb Asparagaceae fomilyasından birçok bitkilere zarar verir. Sebep toprağa saldığı bazı maddeler. Bunlarda ya çok az miktarda kullanılmalı ya da en iyisi hiç kullanılmamalı.

Özel markalardan bir süs bitkisi toprağı saf torfla perlit karışımına sıvı leonardit emdirmekle oluşturulmuş (perlit artık siyah olmuş). Böyle bir karışım az bilgili kişilere akıllıca gibi görünüyor ama hiç iyi değil. Mineralleri, elementleri tutabilme özelliği hemen hiç yok. Bir defa tamamen kuruduğunda torf artık hiç su tutmaz oluyor, perlitse emdiği suyu çabucak kaybediyor. O zaman saçak köklerin tutunduğu parçalar işe yaramaz hal alıp toprak kuruduğunda saçak köklerin hassas tutunma lifleri de kurur. Toprak artık toprak gibi değil, birbirine tutunamayan taneli bir hal alıyor (öyle ki saksıyı eğseniz dökülür). Yazın günde iki üç defa sulamak gerekiyor. Marka adını vermek istemiyorum. Aldığınız toprakları iyi tanımaya çalışın. Tarifime uygun bir toprağa rastlarsanız ondan bir daha almayın.

Tarlalarda, bahçelerde zararı

Toprakta zamanla perlitin yapısı bozulur. Toprağın dengesini bozabilir. Tarla vb açık alanlarda rüzgar perliti daima sürükler götürür.

Çelik köklendirmede zararı

Perlit tek başına veya saf torf ile karışık olarak çelik köklendirmede en iyi maddedir. Fakat bitkilere hiç kalsiyum sağlamaz. Köklenme olduktan sonra daha da bekletmek gerekirse kalsiyum takviyesi yapmak gerekir. Yoksa kalsiyum ihtiyacını karşılayamayan bitkilerin kökleri bir süre sonra çürümeye başlayacaktır. Sulama suyunuz fazla kireçli ise sorun yok. Değilse tehlike büyük. Ya köklenme olunca çelikleri hemen alıp uygun toprağa dikeceksiniz ya da on gün aralıklarla tarım kireci karıştırılmış su ile sulayacaksınız. Ölçüsü bir litre suya 1 çay kaşığı tarım kireci.. Onun yerine kalker taşı tozu, tebeşir tozu da olur. Ayrıca, köklenme olduktan sonra daha bekletilecekse bitki besini de vermek gerekir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: | |


'Perlit' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Firdevs, Montreal dedi ki:

  Perliti ne yazik ki cok bilincsizce kullaniyormusum. Mutlaka ayri bir poset alip, her saksiya gozkarari (!) ilave ediyordum. Yazdiklarinizi okuduktan sonra ev ciceklerinde hic kullanmamak gerektigini anladim. Ama kullanmayinca da toprak gunlerce hic kurumuyor. Bilgileriniz icin tekrar tesekkur ediyorum.
  ***
  Topraklara süzeklik ve çabuk kuruyucu özellik kazandırmak için en iyisi ponza taşıdır. Toprağa beşte bir veya dörtte bir oranda karıştırmalısınız. Perlitin en işe yaradığı yer çelik köklendirme toprak karışımları. Temiz bir toprakla yarı yarıya karıştırmak lazım. Çelikler çok sağlıklı köklenir.

 2. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Tarım perliti ile inşaat perlitinin farkı nedir?
  ***
  Tarım perliti rüzgarda, en küçük bir esintide kolaylıkla uçacak kadar hafif, pilavlık pirinç taneleri gibi küçük taneli, rengi bembeyaz, rendelenmiş strafor tanelerine çok benzeyen ve tozsuz yapıda olur. Tertemizdir. Tozsuz olmalıdır. İnşaat perlitinden böyle özellikler beklenmez. Nasıldır hiç görmedim bilmiyorum. Sadece tarım perlitini gördüm ve kullandım.

 3. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Bir internet sitesindeki tarım perliti siparişime sıva ve izolasyon perliti geldi. Gönderen firma sera ve saksıda kullanabileceğimi yazmış. Özellikleri sizin anlattığınız tarım perliti tanımına benziyor, daha küçük taneli ve % 20 civarında tozlu. 100 litre sipariş vermiştim. Oldukça da çok. Deneme olarak bir kaç saksıda kullanacağım. Bir sıkıntı yaşarsam vaz geçerim.
  ***
  Tozundan iyice arındırmadan kullanmamanızı tavsiye ederim. Tozları toprakta jelleşme yapıyor toprak bolca su tutuyor ve asla kurumuyor. Ayrıca dracaena, paşa kılıcı, kuşkonmaz, agav, yucca vb asparagaceae familyasından türlerde kesinlikle perlit kullanmayın.

 4. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Ponza, vermikulit ve perlit’ten seçme şansımız olsa saksı toprak harcında öncelikle hangisini kullanmalıyız?
  ***
  Ben her zaman sadece ponza taşını tavsiye ediyorum. Zamanla bozulmaz, değişime uğramaz, toprağın dengelerini hiçbir yönde kötü etkilemez. Ayrıca uzun yıllar boyunca tekrar tekrar kullanılabilir. Perlit ise çelik köklendirmesinde çok önemlidir. Perlit ayrıca orkide, antoryum gibi çok fazla havadar toprak isteyen bitkilerde havası kuru olan yerlerde toprak karışımında kullanılabilir bu açıdan faydalıdır. Ponza taşı ile beraber kullanılmalıdır. Perlit fazlasıyla havadar olması gereken toprak karışımında organik maddelerin su tutucukuklarına destek olur çabuk kurumayı önler.

 5. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Sıva perlitini eleyip, elek üstünde kalan kısmını kullanacağım. Tozları atacağım. Birkaç tane perlit fabrikasına sorduğum soruyu Persan perlit fabrikası cevaplandırdı. Tarım ve inşaat perlitinin içeriği aynıymış, sadece tane boyutları farklıymış. Onlara da teşekkür ederim.
  ***
  Celal Bey, araştırıp inşaat perliti hakkında öğrendiklerini bana bildirdiğiniz için ben de size teşekkür ederim.

 6. Cengizhan, İstanbul dedi ki:

  Perlit sebze toprağında kullanıldığında sebzelere zararlı etkisi olur mu? Hiç araştırılmış mı?
  ***
  Bence zararı olmaz ama gerekmez de. Toprağı ağır killi olan bahçelerde sebzelerin çok iyi geliştiğini görüyorum. İlle de fazla geçirgen toprak isteyen bitkiler yetiştireceseniz onlar için lazımdır. Perlitten çok daha faydalısı ponza taşıdır onu tavsiye ederim.

 7. Mustafa K. -Malatya dedi ki:

  Perlitli kiremitin kanserrojen madde taşıdını söylüyorlar. Gerçek nedir rica ediyorum.
  ***
  O konuda bilgim yok. Perlitten değil de kullanılan yapıştırı, bir arada tutucu diğer maddeler yüzünden olabilir. Veya haber yalandır. Ama öyle olsa bile evinizin dışındaki kiremitlerin size nasıl zararı olacak? Evimizin içindeki eşyaların hemen hepsinde kanserojen maddeler var. Giymeden yapmadığımız ayakkabılarımızda, terliklerimizde bile var. Keşke kanserojen maddelerle ilgili tek derdimiz kiremitler olsaydı.

 8. Ferhat, Hatay dedi ki:

  Sadece Perlitle celik koklendirme isleminde bitkilerin topraga alisma problemi yasayacagi ve fazla kayip yasanacagi soyleniyor. Bu dogru mudur?
  ***
  Doğru değil. Kullandıkları topraklar problemlidir. Torf denen hazır poşet topraklar ya da kompost topraklar eğer tam olarak olgunlaşmamışsa kökleri çürütüyor. Bu tür toprakları kullanmadan önce açıkta birkaç ay bekletmek iyi olur. Kupkuru olmayacak şekilde ara sıra sulayarak ve alt üst ederek bekletmek lazım. Böylece güvenilir hale gelirler. 6 ay bekletme süresi en iyi süredir.

 9. Giresun dedi ki:

  Pertil fındık bahcesinde kullanılabilir mi? Ne ölçüde kullanmak lazım?
  ***
  Hayır hiçbir işe yaramaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)