Torf

Bitkilerin toprakları için direkt değil katkı maddesi, bazen de toprak düzenleyicisi olarak kullanılan torf şu iki ürün ile aynı şey değildir, karıştırmayalım:

1- Saksı süs bitkileri için kapalı poşetlerde satılan hazır topraklar torf adı ile satılsa da aynı şey değildir. Saksı bitkilerimiz için olan bu hazır topraklar saf torftan çok daha iyi özel karışımlardır. Burada konu her yerde bulamayacağımız gerçek saf torf‘tur.

2- Ukrayna’da ve Rusya’da çok revaçta olan çernezyom topraklar bazı yerlerde torf adıyla satılır. Oysa hiç alakası yok. Çernezyom müthiş verimli muhteşem bir tarım toprağıdır.

Torf nedir? Nasıl özellikleri var?

Torf eski göl yataklarından çıkarılır. Kömür gibi yer altında ama o kadar fazla derinde değildir. Tam kömürleşmemiş bitki çürüntüleridir. Kısa tanımı budur. Su tutuculuğu çok iyidir. Bitkilerin ihtiyacı olan elementler suyla karışık verilirse suyu tuttuğu gibi onları da tutar. Torfta o elementler normalde yoktur. Karbon oranı son derece yüksektir. Havadarlığı, süzekliği ve ısıyı koruma özellikleri çok iyidir. Bazı asitler içerir.

İşlenmemiş ham torf

Dezavantajlarına gelince en kötü yanı saksı bitkileri için olan riskidir. Yani bir defa tamamıyla kurursa bir daha su emmez. O özelliğini yitirir. Hacmi de küçülür ve bir daha genişlemez. Diğer bir dezavantajı ekolojik yöndendir. Doğada kömür gibi fazla derinde olmaması yüzünden torf çıkarılan yerlerde araziler çok ciddi anlamda tahrip olur. İnsanlar o çevredeki bitki örtüsüne ve oralar yaşam alanı olan birçok canlı türüne zarar vermiş olurlar. Bu yetmiyor gibi bir de arazi her türlü erozyonlara ve heyelanlara açık hale gelir. Bazı ülkelerde torf yüzünden bir hayli geniş arazilerin tüm doğal düzeni yok olup gitmiştir. Türkiye’de pek yok. Olanları ise kalite açısından yarı torf hükmündedir. Yine de işe yarar. Bu yüzden insanlar oraları kazarak torf çıkarırlar.

Kullanım alanları

1- Karbon oranı düşük topraklar, ağır killi topraklar ve tuzlu topraklar için iyi ve etkili bir toprak düzenleyicisi maddedir. Torfun içerdiği çeşitli asitler ve yüksek orandaki karbon özellikle kıraç topraklara çok iyi gelir. Böylece o topraklar tarıma elverişli hale gelir. Bu amaçlarla kullanacaksanız aslında leonardit‘i tercih etmelisiniz (bitkisel çürüntüler veya saman ile karışık olarak). Hem daha işlevsel hem çok daha ucuzdur.

2- Saksı bitkileri için kullanımı var ama ben tavsiye etmiyorum. Yukarıda dezavantajları kısmında sebebi yazılı.

3- Köklendirme toprağı hazırlamada: Eskiden beri torfun en yaygın ve en doğru kullanımı budur. Torf ile perlit eşit oranlarda karışımı kısa vadeli köklendirme çalışmaları için mükemmel bir köklendirme toprağıdır. Her iki madde de sterildir. Hiçbir zararlı madde veya parazit içermezler. Tuzluluk oranı (veya EC derecesi) yok denecek düzeydedir. Köklendirme çalışmalarında her şeyiyle mükemmeldir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre - Saksı

Etiketler: | | |

'Torf' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sibel, Balıkesir dedi ki:

  Göl toprağı torf olarak kullanılabilir mi?
  ***
  Bu sayfada açıklanan gerçek torftan bahsediyorsanız hayır. Ev bitkileri için yanlış yere torf adıyla satılan hazır poşet topraklar gibi kullanmak istiyorsanız riskli bir iş. Gölden göle değişir. Ayrıca birçok parazitler olabilir. Faydalı olacağından eminseniz önce pastörize etmenizi tavsiye ederim.

 2. Medine, Konya dedi ki:

  Süs bitkilerimde Torf yerine kullanabileceğim ve sizin önerebileceginiz toprak var mı acaba?
  ***
  Bu sayfada bahsedilen torf ile piyasada torf adıyla satılan hazır poşet toprak aynı şey değil. Onlar zaten salon bitkileri için hazırlanmış iyi ve faydalı karışımlardır. Yanlış olarak torf diyorlar. Yukarıda ayrıntılar var. Yani torf adıyla satılan hazır poşet topraklardan kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca şu sayfada tavsiye ettiğim işlemi de yaparsanız daha iyi olur: ⇒ Hazır satılan suni toprak karışımlarını iyileştirmek

 3. İsimsiz dedi ki:

  Biz içinde gübre olmayan torf (gerçek torf değil) almak istiyorduk. acaba bildiğiniz bir marka var mı?
  ***
  Bilmiyorum. Ama kendiniz şu sayfada tarif edildiğinden biraz daha fazla uğraşarak (yani yıkamayla) gübrenin etkisini giderebilirsiniz: Köklendirme ve tohum çimlendirme toprağı hazırlama

 4. Özlem dedi ki:

  Torf toprağı hangi çiçekler için kullanılır?
  ***
  Burada gerçek saf torftan bahsediliyor. Bir de şu sayfaya bakın: Salon bitkilerine sağlıklı torf toprak hazırlamak

 5. Harun, Kilis dedi ki:

  Zeotorf tam olarak nedir? Evde saksıda yetiştirdiğim bitkiler için kullanmam uygun mudur?
  ***
  Açık havada güneşli parkların, bahçelerin çiçekliklerinde ve yine açık hava bahçe, balkon ve teras saksılarındaki bitkiler için kullanır. Salon bitkilerine çok ciddi zarar verir.

 6. Seba, Kıbrıs dedi ki:

  Köklendirme toprağı için torf ararken xxx torfuna denk geldim. Yine hata yapmak istemiyorum. Doğru torf toprak almak istiyorum. Çelikten köklendirme için yazıyor ama korkum acaba yosun felan torfu mudur seralarda kullanılan sormak istedim.
  ***
  Hakkında yazılanlar Almanca. Pek anlamadım. O kadar zor şeyler araştıracağınıza sadece saf torf arayın. Ve perlit. Eşit oranlarda karıştıracaksınız. Kendiniz karışım yapacaksınız. Bu iki maddeyi bulmak çok kolay. Bu karışım eskiden beri en yaygın kullanılan yegane köklendirme toprağıdır. Siz hazır karışım ararsanız ancak fide yastığı toprağı bulursunuz ki hiç uygun olmaz. Fide yastığı toprakları besleyicidir. Hatta gübre gibi bile kullanılabilir. Mesela şurada olduğu gibi: Mevsimlik çiçek-sebze fidesi üretim toprağı hazırlama
  Saf torf ve perlit ayrı ayrı almak istemiyorsanız, illa hazır bir karışım almak istiyorsanız tavsiyem Afrika menekşeleri için hazırlanmış özel topraktan alın. Bunu sadece birkaç gün havalandırır ve bir defa bol bol sulayıp suyunu süzerseniz biraz kuruyunca tam uygun hale gelir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.