Torf

Torf çimliklerde, seralarda, tarlalarda ve toprağı iyi olmayan yerlerin bahçelerinde kullanılıyor. Eski göl yataklarından elde edilir. Tam kömürleşmemiş bitki çürüntüleridir.

Dikkat:
Ev süs bitkileri için kapalı poşetlerde satılan hazır topraklar torf adı ile satılsa da gerçek torf değildir. Saksı bitkilerimiz için olan bu hazır topraklar torftan çok daha iyi özel karışımlardır.

Torfun özellikleri

Torf bitkilerin ihtiyacı olan elementleri ve mineralleri tutar (kendisinde yok, özel olarak verilenleri tutar kum gibi yitirmez), ayrıca ısıyı korur. Su tutma özelliği var ama bir defa tamamen su kaybettikleri zaman su tutma özelliklerini tamamen kaybederler. Onun için torfun sadece kıraç ve aşırı killi arazilerde toprağa karıştırılarak kullanılması uygundur. Yani toprak düzenleyicisi olarak kullanılmalıdır.

Kullanılabileceği yerler

Tuzlu, kireçli kıraç arazi topraklarına ve ağır killi arazi topraklarına torf karıştırılırsa o topraklar tarıma elverişli olur. Torf karıştırılmış toprak macunlaşmaz, taşlaşmaz. İçerdiği asitler sayesinde torf kireçli topraklara katıldığında topraktaki elementlerin bitkiler tarafından alınmasını mümkün kılar. Kumlu topraklara (ya da kum arazilere) torf fayda etmez. Kumlu topraklara kompost ve kırmızı killi toprak karıştırılmalı.

Köklendirme toprağı olarak kullanımı

Gerçek torfun perlit ile eşit oranlarda karıştırılıp çelik köklendirmede kullanılması yaygındır Bu karışım doğal olarak kendinden sterildir ve çelikler çürümeden köklenir. Kökler hızlı gelişir.

Torf karıştırıldığı toprağı zenginleştirir mi?

İşlenmemiş ham torf

İşlenmemiş ham torf

Kesinlikle hayır. Ama besleyiciliği zengin olan topraklara katıldığında bitkilerin köklerinin daha iyi gelişip topraktaki elementleri alabilmelerini mümkün kılar. Tarıma elverişsiz toprakların kimyasal dengesini düzenler. Torflu toprak gübrelenmelidir. Torf sayesinde bitkiler gübreden faydalanabilir. Ama zaten verimli ve pH açısından yeterince asitli veya nötr olan topraklara torf hiç gerekmez, kalite arttırmaz bilakis toprağın kimyasal dengesini bozabilir.

Kıraç ve ağır killi arazilere torftan daha iyi maddeler

Kıraç topraklara kompost ve loenardit (ikisi karışık kullanılmalı) torftan daha iyidir. Ağır killi topraklara mutlaka ponza taşı karıştırılmalı -toprağın özelliğine göre kompost ve leonardit gerekiyorsa kullanılmalı. Kompost özel oluşturulmuş bitkisel çürüntülerdir. Gıda firmaları vb. yerlerde kullanılan bitkilerin artıkları ve tarlalarda hasat sonrası geri kalan bitki kalıntıları daima toplanarak büyük yığınlar halinde kompost yapılabilir. Bu tür artıklar kompost yapımı için değerlendirilmeli. Elde edilecek ürün kıraç toprakların iyileştirilmesinde torftan yüzbin kat daha faydalıdır.

İçmekan süs bitkilerinde torf kullanılması

Artık gelişmiş batılı ülkelerde torfun yerine başka maddeler tercih ediliyor (özel kompostlar, Hindistancevizi lifleri vesaire). Zira torf kullanmak iki yönden sakıncalı:
1- Torf tüketimi sonucunda doğal arazilerden yeni torf çıkarılmakta ve o doğal araziler mahvedilmekte. Yani torf ticareti arttıkça torf çıkarılan yerlerde ekosistem çökmekte, mahvolmaktadır.
2- Torf bir defa kupkuru olduğunda bir daha su tutmaz oluyor. Sonuçta bitkiler zarar görüyor.

Çevreci isen torftan uzak dur

Doğadaki torf alanlarının boşaltılması doğal çevreye çok büyük zararlar veriyor. Bu zarar çevre ikliminden o çevrenin bitki ve hayvan sağlığına kadar çok geniş bir çeşitlilikte oluyor. İngiltere’de ve İrlanda’da torfu boşaltılmış doğal arazilerde büyük zararlar kaydedilmiş ve şimdi mücadeleye çalışılıyor. Yurdumuzda ise torf kaynaklarımız yeterli kalitede olmadığı halde hunharca tüketilmektedir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Toprak - Gübre

Etiketler: | |


'Torf' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kamber, İstanbul dedi ki:

  çok yararlandım. Emeği geçenlere teşekkür etmeyi borç saydım.

 2. Seda, İstanbul dedi ki:

  Muhteşem gayet açık net ve sade bir dille anlattığınız için sonsuz teşekkürler.

 3. Sabit Kara dedi ki:

  Aldığım torflardan memnun değilim. Bir süre sonra içerisinden mantar üretıyor. bu konuda ilgi…
  ***
  Saksılardan mantar çıkması kötü bir şey değil. Ev ortamlarında her türlü toprakta zaman zaman mini mantarlar oluşabiliyor. Torfla ilgisi yok.

 4. Manisa, Kırkagac dedi ki:

  Bu torf tek kullanımlık mıdır geri dönüşümü de var mıdır? Mesela bir defa kullandık, özelliğini kaybetti ise tekrar kullanılıyor mu?
  ***
  Bence atmamalısınız. Hiçbir şeyi israf etmeyelim.
  Şu sayfadaki gibi değerlendirebilirsiniz: https://azbitki.com/eski-topraklari-atmayin

 5. Başak, İstanbul dedi ki:

  Torf u yiyebileceğimiz bitkiyi yetiştirmekte de kullanabilir miyiz? İnternet üzerinden en güvenilirine nasıl ulaşabilirim? Birçoğu karışımlı diye okuyorum internetten.
  ***
  Yukarda da açıkladığım gibi gerçek torf başkadır, bitkilere pek faydası yoktur. Ama torf adıyla satılan hazır topraklar bitkilere faydalıdır. Her şey yetiştirebilirsiniz. İnternetten satış yapanları ben bilmiyorum tanımıyorum. Çevrenizden bulabileceğiniz hazır topraklardan şu iki markayı tavsiye ederim: Biri “kts” diğeri “emin torf”.. Ben bunları defalarca denedim memnun kaldım.

 6. Onur, İstanbul dedi ki:

  Bir torf toprak su tutma kapasitesini kaybederse bitkiye ne olur ve su tutma kapasitesi nasıl kazandırılır?
  ***
  O özellik saf torf için geçerlidir. Poşetlerde torf diye satılanlar birkaç madde ile karışıktır. Bazılarında torf hiç yoktur. Onun yerine kompost vardır.

 7. Mustafa, İzmir dedi ki:

  Çuval içinde bekleyen ve hiç kullanılmamış torf alındıktan 6 7 sonra kıllanılabilir mi? Özelliğinde değişme olur mu? Şu an kurumuş durumda saksıya konulup tekrar su verilirse özelliği değişmemiş olarak verim alınır mı?
  ***
  Gerçek torf başka torf adıyla piyasada satılan topraklar başka. Bunlar kurusa bile daha sonra suladığınızda sorun olmaz. Gerçek torf ise Türkiyede kolay kolay bulunmaz.

 8. Ziynet, Antalya dedi ki:

  hindistan cevizi torfunu evde nasıl yapabilirim?
  ***
  Hindistan cevizi ağaçlarındaki kocaman h. cevizleri bildiğimiz cevizde olduğu gibi yeşil, etli yapı ile kaplıdır. O yeşil kısımlardan yaparlar. Eğer onlardan bulabilirseniz yapabilirsiniz de nasıl yaparsınız bilmiyorum.

 9. Sibel, Balıkesir dedi ki:

  Göl toprağı torf olarak kullanılabilir mi?
  ***
  Bu sayfada açıklanan gerçek torftan bahsediyorsanız hayır. Ev bitkileri için yanlış yere torf adıyla satılan hazır poşet topraklar gibi kullanmak istiyorsanız riskli bir iş. Gölgeden göle değişir. Ayrıca birçok parazitler olabilir. Faydalı olacağından eminseniz önce pastörize etmenizi tavsiye ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)