Succulent türlere özel toprak

Burada sukulent ve kaktüs türlerinin özelliklerine göre birkaç toprak karışımı tarifi verdim. Eğer uğraşamayacaksanız hazır kaktüs toprağı ismiyle paketlerde satılanlardan alıp kullanabilirsiniz (ancak her tür için tam uygun değildir).

Her tip sukulent bitkilere yanlış olarak kaktüs denmesi bütün dünyada yaygındır. Başka bir yaygın ciddi hata ise bu türlerin hepsinin çöl bitkisi sanılmasıdır. Diğer bir hata sadece Sedum ve Echeveria ve benzeri türlerin sukulent kabul edilmesi (yani bazı insanlar sukulent demekle sadece bunları kast ederler). Oysa yılbaşı kaktüsleri, her tip kaktüsler, paşa kılıcı, yuka, mum çiçeği ve hatta orkideler ve guzmanya gibi Bromelyad türleri kesinlikle sukulent özellikli bitkilerdir.

Sukulent özellikli bitkilerin başlıca özellikleri suyu ve besinleri bünyelerinde değişik tarzlarda depolayıp aylar süren kurak zamanlarda kullanabilmeleridir. Kimi gövdesinde, kimi yapraklarında, kimi dallarında, kimileri de köklerinde depolama yapar. Diğer genel özellikleri fotosentez tarzlarının farklı olmasıdır (sukulent bitkilerin çoğu ⇒ Krasula asit metabolizmasına sahiptir).

Toprak karışım malzemeleri

Toprak olarak humuslu doğal arazi toprağı en iyisidir. Bulamazsanız hazır poşet toprak uygundur. Kum olarak en iyisi kuvars kumudur. Ama onun yerine iyice yıkanmış temizlenmiş dişli kum da kullanılabilir. Perlit asla kullanmayın. Sadece ponza taşı ya da ona benzer lav taşları kullanılabilir. Bazı karışımlarda kestane toprağı tavsiye edilir (kök çürüme riskini en aza indirir). Bulamazsanız onun yerine kullanılmamış kuru çay ve çay posası kullanın.  Hindistan cevizi lifleri kullanmayın. Çünkü bu lifler toprak karışımındaki kum ve ponza gibi maddelerle bir araya geldiğinde toprağı daha fazla boşluklu kılıyor ve köklere çok feci zarar veren pamuklu veya unlu bitlerin yaşayıp süratle çoğalmalarına en iyi imkanı sağlıyor. Eğer kullanmak istiyorsanız mutlaka makasla keserek lifleri mümkün olduğunca kısaltın.

Çöl bitkileri için toprak karışımı

Maalesef tek tip çöl özelliği yok ve dolayısıyla çöl bitkilerine tek tip toprak tarifi verilemez. Kıraç, fazla kumlu ve hatta killi, besleyici alüvyonlu çöl toprakları bile var. Bu yüzden elinizdeki çöl bitkisinie uygun toprağı uzmanlarından öğrenin ya da araştırarak ana vatanını ve nasıl yerlerde yaşadıklarını öğrenin. Yani toprakta mı, toprakta ise ne özellikte toprak, veya kayalıkların içinde mi.. Ayrıca hiçbir çöl bitkisi salt çöl kumunda yaşayamaz. Bunu da bilelim. Kumda görseniz bile emin olun ki kökleri daha aşağıda toprağa bağlıdır.

Kıraç topraklara ait çöl ve yarı çöl bitkileri için ağır killi olmayan orta verimli veya iyi verimli herhangi bir tarlanın veya bahçenin toprağı fazlasıyla uygundur. Bu türler eğer saksıda yetiştirilecekse toprağına ponza taşı ve dişli kum karıştırılmalıdır. Oranları:

4 ölçü toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı

Kayalıklarda yaşayan (Adenium gibi) çöl bitkilerine ve soğuk çöllerin tuzlu-mineralli topraklarının bitkisi olan Lithops türlerine daha fazla havadar, fazlaca süzek ve çabuk kuruyan özellikte toprak gerekir. Fakat karışımın minerallerce ve elementlerce biraz zengin olması da gerekiyor. Bunun için doğal kırmızı toprak elek üzerinde yıkanıp geri kalan kalan suda erimeyen mini kaya parçaları karışımda kullanılırsa iyi olur. Oranlar şöyle olmalı:

3 ölçü toprak + 1 ölçü çeşitli kaya kırpıntıları + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı

Sudan – Yemen civarı sıcak ve kumlu çöllerde kayalıklı zeminlere özgü Aloe vera bu kuralın dışında.. aşağıdaki Akdeniz iklimi uyumlusu bitkiler kısmındaki gibi toprak ister.

Orman sukulentlerine uygun toprak karışımı

Bunları dört gruba ayırıyorum:

1— Yılbaşı ve paskalya kaktüsleri, Atlas kaktüsleri ve Disocactus türleri için: Bunların doğal has türleri orman zemininde değil ağaçlar üzerinde yaşar. Hazırlayacağınız toprak hafif, havadar ve biraz da humuslu özelliklere sahip olmalıdır. Karışımda kullanılacak maddeler ve oranları:
1 ölçü humuslu doğal toprak (bundan bulamazsanız hazır poşet toprak) + 1 ölçü kestane gübresi (bulamazsanız kullanılmamış kuru çay) + 1 ölçü dişli kum veya küçük taneli ponza

2— Orkideler: Saksılarda salon ve ofisler için en çok Phalaenopsis orkideleri satılır. Bunlar salt çam kabuğu kırpıntılarında yetiştirilir. Ama ev ortamlarında kesinlikle ponza taşı ile karıştırmanızı tavsiye ederim. Kök çürüme riskini bir hayli azaltır. Oranları:
2 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı

3— Bromelyadlar: Guzmanya, eşmeya ve efe püskülü gibi türlerde kökler çoğunlukla bir yerlere tutunma amaçlıdır. Su ve besin ihtiyaçlarını yaprak aralarındaki birikimlerden sağlarlar. Köklerinin sağlığı için oldukça havadar bir karışım yapmalısınız. Oranları ve maddeleri:
2 ölçü hazır poşet toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı

4- Hoya türleri hem humusça zengin orman zeminine kök salmış olarak hem ağaçlar üzerinde epifit olarak yaşayabiliyor. Humuslu doğal arazi toprağı tek başına uygundur. Bulamazsanız hazır poşet toprak da tek başına uyar ama daha az besleyicidir. Ev ortamlarında yetiştirilen Hoya türlerinin toprağına iyice havadarlık kazandırılmalıdır:
3 ölçü humuslu arazi toprağı (veya hazır poşet toprak) + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı
Dikkat: Hoya (mum çiçeği) türlerinin kökleri toprak pazaritlerinden nematotlara karşı savunmasızdır. Onun için doğal humuslu toprak kullanılmadan önce pastörize edilmelidir. Ayrıca dişli kumu da kullanılmadan önce iyice yıkanıp kurutulsa iyi olur.

Akdeniz iklimi uyumlusu sukulentlere özel toprak

Bunları ikiye ayıralım.

1— Sedum, Kalanchoe, Echeveria ve benzeri her tür için ve ayrıca Aloe, Gasteria ve Haworthia türleri için benzer özellikli toprak karışımı uygundur. Fakat bunların dışarıda veya iç mekanlarda yetiştirilmelerine göre biraz farklı ayarlamalar yapmak lazım.
a) Dışarıda: 3 ölçü doğal humuslu toprak (yoksa hazır poşet toprak) + 1 ölçü dişli kum
b) İç mekanlarda ise: 3 ölçü doğal humuslu toprak (yoksa hazır poşet toprak) + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü küçük taneli ponza taşı

2— Leş kaktüsleri hepsi aynı familyadan olsalar da alakasız cinslerden ve çok farklı habitatlardan pekçok türlerdir. Bunlar için genel bir toprak karışımı şöyle hazırlanabilir:
2 ölçü doğal humuslu toprak (veya hazır poşet toprak) + 1 ölçü kestane toprağı (veya çay posası) + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü küçük taneli ponza taşı

Diğer sukulent türler

Paşakılıcı vb Sansevieria türleri, Euphorbia türleri ve Yucca türleri geliştikçe ağırlaşırlar ve kök ortamı toprakları sıkışır. Sıkışıklık havasızlığa ve kök çürümelerine yol açmasın diye tedbirli olarak şöyle bir toprak karışımı yapmalısınız:
4 ölçü doğal humuslu toprak (veya hazır poşet toprak) + 1 ölçü dişli kum + 2 ölçü ponza taşı.

Sukulent bitkilere doğal gübre verilir mi?

Sadece ve sadece solucan gübresi tavsiye ederim. Diğer (sığır, koyun, keçi, yarasa, kuş) gübrelerinden hiçbirini tavsiye etmem. Zira hayvan gübreleri az veya çok oranlarda tuz çeşitleri içerir ve tuz oranı en az sanılan gübreler bile hiç belli olmaz fazlaca tuzlu olabilir. Bazı succulent türler tuzlu topraklara uyumlu iken bazıları hiç uyumlu değildir. En iyisi sadece solucan gübresi kullanın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent, Püf Noktaları, Toprak - Gübre

Etiketler: |


'Succulent türlere özel toprak' hakkında sorular, açıklamalar

  1. h.u. dedi ki:

    Sukulent tohumu aldım yetiştirmek istiyorum. Internetten araştırıyorum ancak kafamda birçok soru işareti var. Nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olabilir misiniz? Bazı sayfalarda kapalı kapta pamukta cimlendirip sonra tabanindaki pamukla beraber toprağa ekenler var. Bu yöntem bana da sağlıklı göründü. Ancak toprak karışımı nasıl bir oranda hazirlamaliyim tam emin değilim. Ponza taşıyla yarı yarıya normal inşaat toprağı (cimentoya karistirmak icin kullanilan) kullananlar da varmıs. Boyle bi karisim uygun olur mu? Bir de mantar olusmamasi icin ne yapmaliyim. Toprak pastorize yontemlerinize baktim ama fırın ile yapılan pastorizasyon bana uygun olur mu?
    ***
    Öyle sukulent tohumu adıyla tohum satılması yanlış. Binlerce tür var. Sukulent türlerin toprak istekleri bazı türlerde aşağı yukarı yakın olsa bile iklim istekleri, tohumların çimlendirilme özellikleri farklı farklıdır. Tohumu ek bırak çimlensin diye bir yol izlenemez. Kısaca hangi tür bitkinin tohumunu almışsanız o türün tohumdan yetiştirilmesi bilgisini öğrenmeniz şart. Zaten güvenilir yerden tohum aldıysanız pakette bitkinin bilimsel adı ve tohumların nasıl ekileceği yazılıdır. Yazılı değilse büyük bir ihtimalle o tohumlar belki ıspanak belki turp tohumudur. İnternet üzerinde sahtekarlık yapanlar çok fazla. Dikkatli olun. İnşaat çimento toprağı ilk sizden duydum. Ancak dişli kum var. İri taneli kum. Belki onu demek istemiş olabilirsiniz. Mantar hastalıklarını sadece güneş ve hava akımları önler. Bir de özel ilaçları var. Pastörize etmek işe yaramaz çünkü mantar hastalıkları nefes aldığımız hava ile birlikte istisnasız her zaman her yerde mevcuttur. Uygun şartları bulunca bitkilere hastalık yaparlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)