Succulent türlere özel toprak

Burada sukulent ve kaktüs türlerinin özelliklerine göre birkaç toprak karışımı tarifi verdim. Eğer uğraşamayacaksanız hazır kaktüs toprağı ismiyle paketlerde satılanlardan alıp kullanabilirsiniz (ancak her tür için tam uygun değildir).

Her tip sukulent bitkilere yanlış olarak kaktüs denmesi bütün dünyada yaygındır. Başka bir yaygın ciddi hata ise bu türlerin hepsinin çöl bitkisi sanılmasıdır. Diğer bir hata sadece Sedum ve Echeveria ve benzeri türlerin sukulent kabul edilmesi (yani bazı insanlar sukulent demekle sadece bunları kast ederler). Oysa yılbaşı kaktüsleri, her tip kaktüsler, paşa kılıcı, yuka, mum çiçeği ve hatta orkideler ve guzmanya gibi Bromelyad türleri kesinlikle sukulent özellikli bitkilerdir.

Sukulent özellikli bitkilerin başlıca özellikleri suyu ve besinleri bünyelerinde değişik tarzlarda depolayıp aylar süren kurak zamanlarda kullanabilmeleridir. Kimi gövdesinde, kimi yapraklarında, kimi dallarında, kimileri de köklerinde depolama yapar.

Karışım mazlemeleri

Toprak olarak humuslu doğal arazi toprağı en iyisidir. Bulamazsanız hazır poşet toprak da olur. Kum olarak en iyisi kuvars kumudur. Ama onun yerine dişli kum da kullanılabilir. Perlit asla kullanmayın. Sadece ponza taşı ya da ona benzer lav taşları kullanılabilir. Bazı karışımlarda kestane toprağı tavsiye edilir (kök çürüme riskini en aza indirir). Bulamazsanız onun yerine kullanılmamış kuru çay ve çay posası kullanın.  Hindistan cevizi lifleri kullanmayın. Çünkü bu lifler toprak karışımındaki kum ve ponza gibi maddelerle bir araya geldiğinde toprağı daha fazla boşluklu kılıyor ve köklere çok feci zarar veren pamuklu veya unlu bitlerin yaşayıp süratle çoğalmalarına en iyi imkanı sağlıyor.

Çöl bitkileri için toprak karışımı

Maalesef tek tip çöl özelliği yok ve dolayısıyla çöl bitkilerine tek tip toprak tarifi verilemez. Kıraç, fazla kumlu ve hatta besleyici alüvyonlu çöl toprakları bile var. Bu yüzden elinizdeki çöl bitkisinin ana vatanını ve nasıl yerlerde yaşadıklarını öğrenmek zorundasınız. Yani toprakta mı, toprakta ise ne özellikte toprak, veya kayalıkların içinde mi.. Ayrıca hiçbir çöl bitkisi salt çöl kumunda yaşayamaz. Bunu da bilelim.

Kıraç topraklara ait çöl ve yarı çöl bitkileri için ağır killi olmayan orta verimli veya iyi verimli herhangi bir tarlanın veya bahçenin toprağı fazlasıyla uygundur. Bu türler eğer iç mekanlarda yetiştirilecekse toprağına ponza taşı ve dişli kum karıştırılmalıdır. Oranları:
4 ölçü toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı

Kayalıklarda yaşayan (Adenium gibi) çöl bitkilerine ve soğuk çöl bitkisi olan ve sukulent meraklılarının gözde bitkilerinden olan Lithops türlerine  fazlaca havadar, fazlaca süzek ve çabuk kuruyan özellikte toprak gerekir. Fakat karışımın minerallerce ve elementlerce zengin olması da gerekiyor. Bunun için doğal kırmızı toprak elek üzerinde yıkanır, geri kalan kalan suda erimeyen mini taş parçaları karışımda kullanılırsa iyi olur. Sudan – Yemen civarı sıcak ve kumlu çöllerde kayalıklı zeminlere özgü Aloe vera bu kuralın dışında, aşağıdaki Akdeniz iklimi uyumlusu bitkiler kısmındaki gibi toprak ister.

Orman sukulentlerine uygun toprak karışımı

Bunları dört gruba ayırıyorum:

1— Yılbaşı ve paskalya kaktüsleri, Atlas kaktüsleri ve Disocactus türleri için: Bunlar orman zemininde değil ağaçlar üzerinde yaşar. Hazırlayacağınız toprak hafif, havadar ve biraz da humuslu özelliklere sahip olmalıdır. Karışımda kullanılacak maddeler ve oranları:
1 ölçü humuslu doğal toprak (bundan bulamazsanız hazır poşet toprak) + 1 ölçü kestane toprağı (bulamazsanız kullanılmamış kuru çay) + 1 ölçü dişli kum veya küçük taneli ponza

2— Orkideler: Saksılarda salon ve ofisler için en çok Phalaenopsis orkideleri satılır. Bunlar salt çam kabuğu kırpıntılarında yetiştirilir. Ama ev ortamlarında kesinlikle ponza taşı ile karıştırmanızı tavsiye ederim. Kök çürüme riskini bir hayli azaltır. Oranları:
2 ölçü çam kabukları + 1 ölçü ponza taşı

3— Bromelyadlar: Guzmanya, eşmeya ve efe püskülü gibi türlerde kökler çoğunlukla bir yerlere tutunma amaçlıdır. Su ve besin ihtiyaçlarını yaprak aralarındaki birikimlerden sağlarlar. Köklerinin sağlığı için oldukça havadar bir karışım yapmalısınız. Oranları ve maddeleri:
1 ölçü hazır poşet toprak + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı

4- Hoya türleri hem humusça zengin orman zeminine kök salmış olarak hem ağaçlar üzerinde epifit olarak yaşayabiliyor. Humuslu doğal arazi toprağı tek başına uygundur. Bulamazsanız hazır poşet toprak da tek başına uyar ama daha az besleyicidir. Ev ortamlarında yetiştirilen Hoya türlerinin toprağına iyice havadarlık kazandırılmalıdır:
3 ölçü humuslu arazi toprağı (veya hazır poşet toprak) + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı
Dikkat: Hoya (mum çiçeği) türlerinin kökleri toprak pazaritlerinden nematotlara karşı savunmasızdır. Onun için doğal humuslu toprak kullanılmadan önce pastörize edilmelidir. Ayrıca dişli kumu da kullanılmadan önce yıkanıp kurutulsa iyi olur.

Akdeniz iklimi uyumlusu sukulentlere özel toprak

Bunları ikiye ayıralım.

1— Sedum, Kalanchoe, Echeveria ve benzeri her tür için ve ayrıca Aloe, Gasteria ve Haworthia türleri için benzer özellikli toprak karışımı uygundur. Fakat bunların dışarıda veya iç mekanlarda yetiştirilmelerine göre biraz farklı ayarlamalar yapmak lazım.
a) Dışarıda: 3 ölçü doğal humuslu toprak (yoksa hazır poşet toprak) + 1 ölçü dişli kum
b) İç mekanlarda ise: 2 ölçü doğal humuslu toprak (yoksa hazır poşet toprak) + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü ponza taşı

2— Leş kaktüsleri hepsi aynı familyadan olsalar da alakasız cinslerden ve çok farklı habitatlardan pekçok türlerdir. Bunlar için genel bir toprak karışımı şöyle hazırlanabilir:
1 ölçü doğal humuslu toprak (veya hazır poşet toprak) + 1 ölçü kestane toprağı (veya çay posası) + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü küçük taneli ponza taşı

Diğer sukulent türler

Paşakılıcı vb Sansevieria türleri, Euphorbia türleri ve Yucca türleri geliştikçe ağırlaşırlar ve kök ortamı toprakları sıkışır. Sıkışıklık havasızlığa ve kök çürümelerine yol açmasın diye tedbirli olarak şöyle bir toprak karışımı yapmalısınız:
3 ölçü doğal humuslu toprak (veya hazır poşet toprak) + 1 ölçü dişli kum + 2 ölçü ponza taşı.

Sukulent bitkilere doğal gübre verilir mi?

Sadece ve sadece solucan gübresi tavsiye ederim. Diğer (sığır, koyun, keçi, yarasa, kuş) gübrelerinden hiçbirini tavsiye etmem. Zira hayvan gübreleri az veya çok oranlarda tuz çeşitleri içerir ve tuz oranı en az sanılan gübreler bile hiç belli olmaz fazlaca tuzlu olabilir. Bazı succulent türler tuzlu topraklara uyumlu iken bazıları hiç uyumlu değildir. En iyisi sadece solucan gübresi kullanın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent, Püf Noktaları, Toprak - Gübre

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)