Adenium, çöl gülü

Çöl gülü Adenium kodeks yapılı gövdesi ve çok güzel çiçekleriyle bambaşka güzelliği olan bir çöl bitkisidir. Küçük ağaç formunda gelişen bitkilerdir. Bakımı, yetiştirilmesi zor ve çok şeye dikkat etmek gerekiyor. Zehirliliği öldürücü derecededir.

Adenium Apocynaceae familyasının bir cinsidir. Kodeks yapılı gövdesi ve çok güzel çiçekleriyle bambaşka güzelliği olan bir çöl bitkisidir. Adenium cinsinin 20 kadar türü olduğu söylense de sadece 6 türü kabul görmüş, diğerlerinin alt türler olduğu düşünülmüş. Öte yandan Adenium cinsinin sadece Adenium obesum adında tek türü olduğu ve diğer beşinin bunun alt türleri olduğu da iddia edilir. Esas tür ve alt türler arasında melezleştirmelerle birbirinden güzel farklı melez türler ve sayısız kültivarlar türetilmiş.Halk arasında isim olarak genelde adenium, bazen de çöl gülü denir (ing. desert rose).

Genel özellikleri

Succulent özellikli bitkilerden Adenium (çöl gülü) hem güzel çiçekleriyle hem çok ilginç görünümlü kodeks yapılı ana gövdesiyle dikkat çeker. Ana gövdeden dağılan dallar normal yapıdadır.
Doğal ortamlarında 5 metreye kadar yükselebilen küçük ağaç formunda gelişirler.
Uzun süre susuz kaldığı sıcak mevsimlerde ya da fazlaca soğuğa maruz kaldığında yapraklarını dökebilir. Bazı türleri (doğal ortamlarında) yılın çoğu zamanında yapraksızdır.
Adenium’un özsuyu çok zehirlidir. Çocuklara ve hayvanlara dokundurulmamalıdır.
Çiçek açma dönemi Adenium türlerine, kültivarlarına göre değişir. Bazıları yaz sonu – kış başı arasında, bazıları ilkbahar ortası ile yaz başı arasında, bazılar tüm yıl çiçek açabilir.
Çöl gülü Adenium’lar sıcak çöllerde bütün gün güneş altında aylarca susuz kalsalar bile kodeks gövdelerindeki birikimler sayesinde ölmezler. Kodeks gövde oluşumu bu bitkilerde tohumdan çimlenir çimlenmez başlar. Çelikle üretilen adeniumlarda ise kodeks oluşumu ikinci yıl hafiften başlayarak dört yıl içinde olması gereken hale gelir.

Habitat

Adenium türlerinin anavatanları Afrika kıtasının doğusu, kuzey doğusu, Arabistan cıvarları ve Afrika’nın güneyidir. Genellikle aylarca hiç yağmur yağmayan çöllerde ve kurak yerlerde bulunurlar. Sadece Adenium swazicum yağışlı iklime sahip Svaziland’a özgü bir türdür.

Doğada adenium türleri daima güneşe tam gün açık arazilerde görülürler:
Kıraç topraklı ovalarda..
Seyrek ağaçlı savanlarda..
Bazı succulent türlerinin yaşadığı ve çürüntülerinin birktiği kireçtaşı kayalıklarının aralarında..
Kumlu topraklarda..
Alüvyonlu ve parçalanmış kayalı, taşlı arazilerde..

Kullanım

Adenium’un öz suyu çok zehirli olduğundan dolayı eskiden avcılar mızraklarının ve oklarının uçlarında kullanırlarmış. Günümüzde sadece süs bitkisi olarak kullanılıyor. İklimi uygun yerlerde adenium susuz bahçe tasarımlarında, kayalık bahçelerde, ve hatta sıradan bir çit bitkisi gibi kullanılırlar. Dünyanın her yerinde succulent ve bonsai meraklıları saksılarda yetiştirirler. Bonsaicilikte önemi olan bitkilerdendir.

Soğuğa dayanıklılığı

Genel olarak -1C derece deniyor fakat 8C dereceden daha fazla soğukta bırakmamalısınız. 10C derece ve daha serinde toprağı ıslak olursa kökler çürüyebilir.

Adenium (çöl gülü) yetiştirilmesi

Evlerde yetiştirilmesi en zor bitkilerdendir. Toprağın özelliği ve yetiştirileceği yerin şartları uygun olmazsa kolayca çürüyüp ölür.

Ortam

Her şeyden önce, bulunduğu yerde hava akımlarının sürekliliğinin olmazsa olmaz bir gereklilik olduğunu belirtmek lazım. Oldukça havadar ortam ve uzun süre direkt güneş ister. Havasız mekânlarda hem gelişim gösteremez hem toprağı uzun süre kuruyamayacağından dolayı köklerde hastalıkların oluşması ve köklerin çürümesi riski yüksektir. Havasız ortamlarda hiç sulamasanız bile köklerin nefes almaya çalışmasıyla ortaya çıkan nem hastalıkların oluşmasına yeterlidir. Onun için, eviniz ya da ofisiniz sürekli hava hareketlerine, hava akımlarına sahip değilse ve uzun süre güneş almıyorsa oraya adenium almayı hiç düşünmeyin.

Toprak

Çöl gülünüze yapacağınız en iyi şey hem havadarlığı ve süzekliği iyi olan hem her türlü elementlere ve minerallere doğal olarak sahip olan bir toprak karışımı yapmanızdır. Toprağın son derece havadar, suyu derhal süzdürebilen ve su tutuculuğunun normalden biraz az olması adenium türleri için şarttır.

İdeal toprak karışımının hazırlanması

Önce aşağıdaki karışımları ayrı ayrı yapın.

İnorganik maddeler: %25 pirinç kırıkları kadar ince ponza taşı + %25 biraz daha iri ama kuru nohuttan iri olmayan ince ponza taşı + %30 yıkanmış, tozundan arındırılmış kuvars kumu + %20 doğal kireç taşı kırpıntıları.

Organik maddeler: %50 Orkideler için satılan çam kabukları (ince ve küçük kıymıklar haline getirin) + %50 küçük taneli ama tozsuz leonardit.

Topraklar: Sadece doğal gerçek topraklardan olmak üzere: %80 humuslu kara toprak ve %20 kırmızı toprak.

Sonra bu hazırladığınız karışımlardan aşağıdaki oranlara göre alıp bir leğene koyarak iyice karıp karıştırın.

% 50 inorganik maddeler + % 30 toprak + % 20 organik maddeler.

Topraksız karışım denen diğer özel topraklar zamanla besin yetersizliğine ve savunma mekanizmasının çökmesine sebep olurlar. Besin verme gerekli olabilir fakat bir çözüm değildir. Zira adenyumun ancak gerçek topraktan alabileceği, ticari besinlerde bulunması mümkün olmayan birçok maddelere ihtiyacı var. Doğada hiçbir ademyum topraksız ortamda veya sırf kumda yaşamıyor bunu bilelim.

Saksı

Dar ve derin saksılar adenyumlara iyi değil. Mutlaka yayvan saksı kullanın. Adenium yetiştirirken köklerinin derinlere gitmesine izin vermemelisiniz. Bu yüzden çok sığ değil ama orta derinlikte gibi, biraz sığ saksıları  tercih edin. Saksı büyüklüğü ise, adenium bitkilerinin köklerinin anca sığacağı kadar olmalı. Fazla büyük saksıda fazla toprak olunca kökler çürüyebilir.

Adenium bakımı

Yetiştirme şartlarının yukarıda anlatıldığı gibi uygun olması şartıyla bakımını aşağıda anlatıldığı gibi yapmalısınız.

Sulama

Gece ısısı 18 derecenin altına düşmediği, gündüz de 26 derecenin altına düşmediği zamanlarda toprak tamamen kupkuru olunca saksının altından bol bol su akıp gideceği bollukta sulayacaksınız. Daha sıcakta ise toprağın tamamen kurumasını beklemeden ama kaydadeğer bir kuruma oldukça sulayın. Diğer zamanlardaki sulamalarda ise (toprak kupkuru olduğu zaman ama birkaç gün daha bekledikten sonra) su saksının en altına ulaşamayacak kadar az olmalı. Kış boyu ısıtıcı kullanılmayan ve ısının 15C derece üzerine çıkmadığı mekanlarda ise hiç sulamamalısınız. Dinlenme dönemlerinde de hiç sulamayın. Dallarında filizlenme uçları genişlediğinde dinlemeden çıkmış demektir. O zaman tekrar sulamaya başlayın.

Bitki besini

Salon bitkileri için olan ‘genel amaçlı bitki besini’ veya orkide besini, hatta kaktüs besini -bu üçü de uygundur ve herhangi birini kullanabilirsiniz- her üç sulamada bir verin. Yeni filizlenmeler gördüğünüzde yeni yapraklar iyice gelişene kadar bitki besini vermeyin. Dinlenme dönemlerinde zaten ne sulanır ne de besin verilir.

Saksı değiştirme

Her yıl az farkla bir büyük boy saksıya aktararak toprak tazeleyin. Çöl gülü adenium için saksı / toprak değişimi her yıl ilkbahar sonunda yapılmalı. Kodeks gövdenin veya çok kalın köklerin toprak altındaki gelişiminin fazlalığına göre, yeni saksıya dikerken o kısmın bir iki santim kadarlık kısmının toprak dışında kalmasını sağlayın. Her yıl böyle devam edin.

Budama

Adenium çöl gülünün sağlığı için budama şekli çok önemlidir. Dallarını biraz uzunca bırakarak ve birbirinden uzak olacak şekilde yetiştirmenizi tavsiye ederim. Resimlerde gördüklerinize aldanmayın. Sık – kısa dallı ademyumların parazitlerden ve hastalıklardan korunması çok zordur. Kış sonunda istediğiniz şekilde budayabilirsiniz. Nasıl bir şekil vermek istiyorsanız ona göre budarsınız. Yaz boyunca da ufak tefek budamalar yapılabilir. Budarken adenium özsuyunun öldürücü derecede zehirli olduğunu unutmamalı, dikkatli olmalısınız.

Adeniumlar nasıl çoğaltılır?

Ticari açıdan en akıllıcası, tohumla üretip onların üzerlerine yaşlı adenyumlardan aşılamaktır. Böylece çok kısa boylu oldukları halde çiçeklenirler. Hem de çok sayıda ve daha sıklıkla çiçek açarlar. Çiçeklenmesi yönünde ikinci avantajlı metod çelikle çoğaltmaktır.

Çelikle üretim

İlkbahar sonuna doğru bir dalını kesip alın. Keseceğiniz dalı ana gövdeye birleştiği yerden değil, 3-4 cm yukarısından kesin. Çünkü kesik yerde çürüme bozulma olabiliyor. O bozulma ana gövdeye sirayet etmemeli. Adenium çeliğini iki gün açıkta bekletin ki kesik yer iyice kurusun. Sonra yukardaki gibi toprak karışımına dikip sulayın. Açık havada güneşli bir yerde tutun. Toprak ıslaklığını yitirip yarı yarıya nem kaybedince üstüne naylon geçirin. İçerisi yüzde yüz nemli hava olunca köklenmesi daha garantidir. Her gün sabah erken saatlerde veya geceleri bir iki saat açıp havalandırın. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Kuruduğu zaman ise az miktarda su ile sulayın. 3 – 8 hafta içinde yeterince köklenmiş olur. Çelikle üretilen ademyumların gelişmesinde ve çiçeklenmesinde sorun yoktur ama kodeks gövde sahibi olmaları birkaç yıl sürer.

Tohumla Adenium üretimi

Tohumlar yarım santim kadar derine gömülür. Toprak olarak, yine yukardaki tarifim uygundur. Fakat tohumlar çimlenene kadar sık sık sulayacaksınız. Direkt güneş alan yerde tutulacaklar. Çimlenme olduktan sonra sulama yavaş yavaş azaltılır. Biraz daha geliştikten sonra toprak iyice kurumadıkça sulanmaz. Yaprak sayısı 6’yı geçince tek tek kendi gelişecekleri saksılara alınmalılar. Çiçek açma olgunluğuna 6 ay sonra ulaşırlar ama bu sık sık ve bol bol çiçek açacağı anlamına gelmez. Tohumdan yetişmiş genç adenium fidanlarında çiçeklenme hem uzun dallarda olur hem küçük ve az sayıda olur (üstelik daha az sıklıkta). İri, dolgun kodeks üstünde kısacık dallarda kaliteli ve devamlı çiçek açması yaşlı çöl güllerinden alınan parçaları aşılamakla mümkün oluyor. Hobi olarak yetiştirenlere gerekmez çünkü nasılsa iki – üç yıl içinde daha iyi olacaktır. Amacı ticaret olan kişilerin aşı yapması gerekir.

Aşı ile üretim

Tohumdan üretilen çöl gülü adenyumlar yeterince büyüyüp (9 aylık, 12 aylık gibi) iyi bir kodekse sahip olunca güzel çiçekli yaşlı hibrit ya da kültivar türlerden adenyum dallarıyla aşılanır. Aşılanan dallara şeffaf naylon poşetçikler geçirilip bağlanır. Eğer amacınız daha gösterişli, daha fazla çiçekli çöl gülleri üretmekse, yavruların en az 6 dal geliştirmiş olmalarını beklemelisiniz. Dalların her birini aşılayacaksınız.

Zararlıları ve hastalıkları

Örümcek bitler ve pamuklu bitler ademyumlara en fazla dadanan zararlılardır. Örümcek bitler daha fazla tehlikelidir çünkü çıplak gözle kolay kolay göremezsiniz. Pamuklu bitler kolayca görülür. Her ikisi için aynı çözümü kullanın: Henüz hiçbir zararlı yokken haftada bir iki defa yaprak altlarını ve dalları ıslak bezle silin. Sıcak günlerde en az haftada bir defa kuvvetli su püskürterek yıkayın (bunu yaparken toprağı ıslatmayın). Yıkamadan sonra yapraklarda su damlacıkları kalmamalı.

Gıdasız kalma probleminde gelişimlerin cılız olması, yapraklarının sararması, dökülmesi ve deforme gelişimler görülebilir. Genellikle uyduruk kaydırık yapay toprak yüzünden ve kaktüs toprağı diye satılan topraklar yüzünden olur. Bitki besini vermek pek fayda sağlamaz. Bitki besini elbette verilecek ama doğru toprakta işe yarar. Yanlış veya sahte-yapay karışım topraklarda bitki besinlerinin köklerce alınmaları her zaman mümkün olmaz. Olsa da bitkinin ancak doğal topraklarda bulunan bazı elementlere, minerallere de ihtiyacı vardır. Dolayısıyla benim yukarda verdiğim toprak karışımı en iyi çözümdür. Adenium ve hatta kaktüs toprağı isteyen her tür bitkinizi bu karışımda yetiştirin. Sonra bitki besini vermeye devam ettiğinizde gelişimin kusursuz güzellikte olduğunu göreceksiniz.

Kök çürümesi probleminde adeniumu söküp çürük köklerin hepsini kesin. Kökleri iyice yıkayıp kurutun. Sonra 10-15 gün normal oda şartlarında açıkta bekletin. Yaprakları kuruyabilir ama hiç önemli değil. Temiz ve sağlıklı yeni bir toprak karışımı yapın ve sulayın. Biraz kuruması için birkaç gün bekleyin. Toprak orta – az arası nemliliğe gelince adeniumunuzu dikin. Diktikten sonra sulamayın. En az bir hafta bekleyin.

Kaynaklar

Adenium obesum ssp. sokotranum – iucnredlist.org
Adenium multiflorum – plantzafrica.com
Adenium obesum – wikipedia.org
Adenium propagation – tropicanursery.com


'Adenium, çöl gülü' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Serhad Ocak dedi ki:

  Hocam elinize emeğinize sağlık çok güzel şeyler paylaşmışsınız. Bu çiçeği nereden temin edebiliriz?
  ***
  Şimdiye kadar İstanbulda hiçbir yerde ne kimsede gördüm ne de çiçek satış yerlerinde. Ama sanıyorum belki bu yaz birileri ithal eder satışa çıkarır. Hiç bir işe yaramaz sinekkapan bitkilerini, abuk sapık orkideleri ithal ediyorlar bundan da ithal etmeleri gerekir. Orkidelerden milyon kat daha güzel. Yaz mevsimi şartlarında ithal ederlerse ellerinde bozulmaz. Bu yaz bulabileceğimizden ümidim var.

 2. Güler Seferoğlu, Eskişehir dedi ki:

  Benim 5 adet adeniumum var. 1 yaşını 2 ay geçtiler. Tohumdan yetiştirdim. hiç çiçek açmadılar henüz. Yaz boyunca çok sıcak sabah güneşi alan balkonumda saat 11e kadar güneşlenerek geliştiler. 2 tanesi çok boylandı tepe sürgünü uzamaya devam ediyor sanki. Gövdesi yamuk kalmasın diye düzenli olarak saksının yönünü değiştiriyorum. Bir tanesi küçük bir toprak saksıda, saksının altında tek delik var. Çok sık kuruyor haliyle. Gelişimi diğerlerinden yavaş ama türü de farklı olabilir diye müdahele etmedim. 3 farklı türün tohumunu almıştım. Bu kadarı sağlam kaldı elimde :D dark spıcy, udomtrap, anna türlerinden almıştım umarım öyledirler. Çok boylanmış olanlar ağaç görünümü almaya başladı. bir tanesinin yan sürgünleri çok sık ama ilkbaharı bekleyeceğim sanırım budamak için. Yazınızı okuyunca buna kanaat getirdim. O zamana kadar uyku dönemine girerlerse bu yan sürgünler çok boylanmayacaktır sanırım. 5cm dal bırakıp budayamayabilirim. bu durumda ne yapmam gerekir? Geçen kış uzman tavsiyesi ile oksijenli su çözeltisi hazırlayıp bitkilerime takviye vermiştim çok faydasını gördüm. Bitkinin güçlenmesinde çok etkili. ilk olarak 500 ml sulama suyuna 2 tatlı kaşığı, daha sonraki sulamada ise yine 500 ml sulama suyuna 1 tatlı kaşığı oksijenli su karıştırıp verdim bitkilere. şu an sabahtan öğleye kadar güneş alan mutfak penceremin önündeler, ayrıca kombiden dolayı havalandırma yapıldığı için kış boyunca havadar ve sıcak ortamda kalacaklar. saksıları değiştirmedim. 2 boylu adenium aynı saksıda. değiştirmeli miydim?
  ***
  Önümüzdeki yıl daha fazla güneş almasını sağlamalısınız. Budamada dal sayısını azaltmak iyi değil, ne kadar güzel çiçek açtığını görünce keşke daha fazla dalları olsaydı diye pişman olursunuz. Budamayı dalların ve yaprakların birbirlerine değmeyecekleri şekilde dal azaltması şeklinde dikkatle yapmak lazım. Veya budamak yerine henüz körpe dalların arasına birbirlerinden uzak gelişebilmeleri için uygun destekler koyabilirsiniz. Her bir adenyum tek başına tek saksıda olmalı. Aynı saksıda iki adenyum iyi olmaz.

 3. Güler Seferoğlu, Eskişehir dedi ki:

  Adeniumlarımı minik saksılara aktardım ve topraklarını değiştirirken farkettiğim önemli bir nokta oldu. Çok gelişmiş olan adeniumların saksısına toprak koymadan önce mangalda kullanılan taşlardan koymuşum ama hepsine koymamışım tabi ters etkilerse hepsi ölmesin diye :D Taş koymadıklarım çok az gelişmiş, taşlı saksıdakiler ise diğerlerinin neredeyse 3 katı büyümüşler. O gözenekli taşlar köklerinin hava almasını sağlamış olmalı, adeniumlarım çok sevmiş denemenizi tavsiye ederim. Ponza taşı parçası gibi düşünün normal çakıl taşı değil ama. Birinin bitkisi yanlış anlamadan dolayı zarar görsün istemem :)
  ***
  Güler hanım çok değerli tecrübenizi yazdığınız için teşekkür ederim. Ben de topraklara hep ponza taşı karıştırın der dururum. Hem de her bitkiye. Çünkü kökler oksijensiz kalırsa gelişim iyi olmaz. Çürüme riski bile var. Kökler oksijeni sudan da alabiliyorlar. Bunun içinse toprağın en azından 5 günde bir defa sulanması gerekecek kadar kurumuş olması lazım. Kk ortamında (toprakta) biriken karbondioksit sulama sayesinde gider yerine temiz hava gelir, ayrıca sulama suyu oksijen taşır kökler su emerken sudaki oksijenden de faydalanırlar. Katı, sert, çabuk kurumayan, suyu fazla tutucu toprak altında köklerin oksijensiz kalma riskleri çok yüksek.

 4. Nilay Çavuşoğlu dedi ki:

  Eşim geçen hafta Brezilyadan Adenium (çöl gülü) ve Kumkuat Kamkat (Japon portakalı) getirdi. sabah güneşi alan camımın önüne koydum. ancak Adenium birkaç gün sonra yaprakları sararmaya ve çiçekleri solmaya dökülmeye başladı. Brezilyadan sonra buranın iklimine alışamamış olabilir mi? ya da balkonuma koysam birşey olur mu? balkonum açık balkon kapalı değil.
  ***
  Bu tip sorunlarda sebep yer değişikliği, ama daha havasız, esintisiz yerlere yönelik yer değişikliğidir. Eğer sık sık pencereleri açıp havalandırma imkanınızyoksa hemen dışarı koyun. Balkonunuz güneyli yönlere bakıyorsa kışın ısı sıfırın altında 3 olana kadar zarar görmez. Kuzeyli yönlere veya direkt doğuya, batıya bakıyorsa kışın sıfır derecede bile ölme riski var. Buna göre kış boyunca dikkatli olun duruma göre sıfırın altında soğuk olduğu zamanlarda geçici olarak içeriye serin bir yere alın. Muhtemelen bahar sıcaklarına kadar yeniden yapraklanmayıp dinlenecektir. Sabredeceksiniz.

 5. Zehra C. -İstanbul dedi ki:

  Adeniumların saksı dibine ufak ufak mermer taşlarından parçacıklar koydum. Sonra üzerine bonzai karışımı kumlu ve çok amaçlı toprak koyup diktim. Şimdilik iyi görünüyorlar. Mermer taşlarının acaba zararı olur mu? Yani hava alsınlar diye ve toprağı geçirken olsun diye koydum.
  ***
  Çok iyi yapmışsınız. Hiçbir zararı olmaz.

 6. Murat B. -Ankara dedi ki:

  Budanması ile daha açıklayıcı bilgi alabilir miyim? Benimkiler 2 yaşında ve hepsi de tek dal. Kesmeye korkuyorum. Ayrıca köklerini de buduyor muyuz?
  ***
  Bünye iyice güçlenmeli. Değilse budamak zararlı olur. Acele etmeyin. Doğru şartlar mevcutsa gelişimi hızlı ve sağlıklı olur. Uzun süreli güneş ve havadarlık şartları çok önemlidir. Kök budaması gerekmez ama birkaç yıl yaşlandıktan sonra yapılabilir.

 7. Fuat K. -Antalya dedi ki:

  Tam bir yıl önce hediye olarak bir çöl gülü sahibi oldum. Geldiği gün üzerinde açmak üzere olan çiçekleri vardı. Fakat birden bire yaprakları solarak döküldü. Çiçekleri de açmadı. Biraz ilgi ile yaşama döndü. Boyu uzadı. Dallanmaya başladı. Her türlü konumuna, sulanmasına ve havalandırılmasına rağmen henüz çiçek göstermedi. Acaba yeniden çiçek açar mı?
  ***
  Acele etmeyin. Gelecek yaz çiçek açar.

 8. Filiz, Aydın dedi ki:

  Merhaba. Çöl gülü için toprak saksı önermişsiniz. Toprağının sıcak olması için acaba plastik saksı mı daha doğru olur diye aklıma geldi. Ama sizin mutlaka bir bildiğiniz vardır. önerilerinizi bekliyorum. teşekkür ederim.
  ***
  Eski usul basit, adi toprak saksılar artık bulunmuyor zaten. Eskiden toprak saksılar suyu emerdi. Şimdikiler çömlek gibi kaliteliler yani suyu pek ememiyorlar. Eski usulle yapılmış basit toprak saksı bulamıyorsanız hiç farketmez plastik saksı kullanabilirsiniz. Bu durumda toprağın su tutuculuğunun az, havadarlığının daha yüksek olmasını sağlamanız iyi olur.

 9. Onur, Balıkesir dedi ki:

  Yaklaşık 6 ay önce aldığım tohumlarım şimdi kocaman. Kodeksleri henüz şişmanlaşmamış güzel bitkiler oldular. Kış filizlenmesi olduklarından, bilgisizliğimden ve ilk olarak iç mekan seramda fazla nemli baktığımdan ve bazı sebeplerden yarısı tam gelişmedi gibi. Diğer yarısı normalden uzun oldular. Ancak genel itibari ile sağlıklılar. Bilgi birikmimiz muhteşem. Sormak istediğim, yazın Balıkesirin yakıcı kurutucu güneşinde, kışın içeride kaloriferli ama nemli tuttuğum seramda nasıl bir toprak karışımı önerirsiniz? Benim kullanığım perlit, afrika menekşesi toprağı (hafif geçirgen), kaya parçaları. Ancak forumlarda fotoğraflarda insanların çöl gülleri epey bir taşlı görünüyor. Aklım karıştı. Şimdilik karışımım iyi gibi ama normalde sanki toprak daha mı havadar olmalı (yani taşlı) bilemedim.
  ***
  Benim yukarda tavsiye ettiğim toprak karışımı gayet iyidir. Ayrıca şu da olabilir: Özel hazırlanmış kaktüs toprağı var. Bulursanız ondan alın. Bir de bulursanız mil alın. Yoksa ince dere kumu da olur. Kaktüs toprağı ile mili (veya ince dere kumunu) yarı yarıya karıştırın.

 10. Murat B. -Ankara dedi ki:

  Benimkiler 4 seneyi geçti ve tek dal. Budamaya korkuyorum. Mümkünse resimlerini atsamda budamama yardımcı olur musunuz?
  ***
  Yetiştirme şartlarında ve bakımında hatalarınız vardır. Havalar biraz daha ısınınca dışarıda tutun. Ya da yanlarındaki pencere devamlı açık kalsın. Saatlerce güneş direkt alması da önemli. Bu şartlarda birçok yan filizler vermeleri lazım. Tabii ki hiçbir besleyiciliği olmayan toprakta değillerse.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)