Schlumbergera (yılbaşı kaktüsü) ve Hatiora (paskalya kaktüsü)

Yılbaşı çiçeği (kaktüsü) genel olarak kış başı zamanında çiçeklenmeye başlar. Paskalya kaktüsü ise ilkbaharda çiçek açar.

Yılbaşı kaktüsleri Avrupa ve ABD’de çok büyük ticari öneme sahiptir. Büyük çapta seri üretimleri yapılır Noel öncesinde satışa çıkarılırlar. Türkiye’de de çok eskiden beri popüler olan, modası geçmeyen klasik süs bitkileri arasındadır. Halkımız arasında yılbaşı çiçeği denir. Kaktüs olduğu düşünülmez.

Genel özellikler

Bunlar Cactaceae familyasından yani gerçek kaktüslerdendir ama bakım şartları tamamıyla farklıdır. Diğer kaktüsler gibi direkt güneş istemezler. Toprakları da oldukça farklı olmak zorunda. Yılbaşı kaktüsü (Schlumbergera) ve paskalya kaktüsü (Hatiora) cinslerinin birkaç türü, kültivar ve hibritleri bütün dünyada süs bitkisi olarak kullanılır.

Habitat

Her iki cinsin anavatanı Brezilya’nın güneydoğusunda tropikal – subtropikal geçiş bölgesindeki yoğun nemli dağ ormanlarıdır. Dolayısıyla kış soğuklarına biraz dayanıklı olup gündüz süresinin uzanıp kısalmasına duyarlı hareket ederek çiçek açmaya ona göre karar verirler. Ayrıca sis ormanı bitkileriyle ortak özellikleri var. Toprakta değil ağaçlar üzerinde yaşarlar. Hiç yağmur yağmasa bile her gece üzerinde oluşan çiğ tanelerinden su ihtiyacını giderebilir. Zaten ortam yoğun nemlidir havanın neminden bile su alabilme özelliğine sahiptir.

Yılbaşı kaktüsü

Yılbaşı kaktüsü

Yılbaşı kaktüsü (Schlumbergera)

Tür olarak birkaç tür, hibrit ve kültivarlar sayılabilir. Eskiden Türkiye’de yaygın olarak yetiştirilen, günümüzde ise sadece halk arasında elden ele dolaşan, ticari üretimi satışı artık yapılmayan yılbaşı kaktüsü türü: Schlumbergera russelliana’dır. Bunun yaprak denebilecek parçaları sade yapılıdır. Şimdi ise her yerde ticari üretimi ve satışı yapılan tür: Schlumbergera truncata. Daha doğrusu bunun çeşitli kültivarları ve hibritleri. Bu türlerin her bir parçasında kıskaç gibi uzantılar bulunuyor. Yılbaşı kaktüslerinin İngilizcedeki isimleri Thanksgiving Cactus, Christmas Cactus, Holiday Cactus, Zygocactus…

Çiçeklenme zamanı

Sonbahar sonundan mayıs ayına kadar birkaç parti çiçeklenme girişimlerinde bulunurlar. En çok kış başında çiçeklenmeleri yaygındır. Diğer aylarda çiçek açabilmeleri türüne, kültivarına göre ve bulundukları yerin şartlarına göre değişir.

Yılbaşı kaktüsünün çiçek açması için yaz sonundan itibaren dışarda tutulmalı. Git gide gündüzün kısalmasını ve serinlerin artmasını hissetmeli. Ekim ayında sulamayı bir hayli azaltın. Kasım boyunca hiç sulamayın. Aralıkta az miktarda sulamaya devam edin. Tomurcuklar ne zaman belirirse o zaman içeri almalısınız. İçeri aldığınızda toprak fazla ıslak olmamalı ki ev havasına kolay alışsın. Ayrıca bulunduğu yer çok havadar (sık sık pencereden esinti alan bir yer) olmalı. Yoksa bütün tomurcuklarını döker.

Paskalya kaktüsü

Paskalya kaktüsü

Paskalya kaktüsü (Hatiora)

Bunun genel cins adı Hatiora olup eski yaygın adı Rhipsalidopsis’tir. Birkaç türü var. En tanınmış türü Hatiora gaertneri (veya Rhipsalidopsis gaertneri). Yılbaşı kaktüsü gibi hibritleri filan yok. Birkaç farklı renkte çeşidi var. İngilizcede yaygın adı: Easter cactus.

Çiçeklenme zamanı

Mart, nisan ve mayıs aylarında çiçeklenebilir. Bunun için kışın çok kısa gündüzleri iyi algılaması, biraz susuz kalması ve biraz üşümesi gerekiyor. Sıfırın altında birkaç derece soğuğa dayanır (en fazla -5C ve kuzeyli rüzgarları direkt almamak şartıyla). İstanbulda ve İzmir’de kuzeyli rüzgarları hiç almayan cephelerde dışarda tutmalısınız. Soğuk camekanlı balkonlar daha uygundur. Kış sonunda veya ilkbaharda tomurcuklanırlar. Kışın fazla soğuk olabilen memleketlerde dışarıda değil içerde serin bir yerde tutun. Bu da mümkün değilse en az bir ay günün çoğunu karanlıkta geçirmesini sağlayın ve sulamayın. Daha sonra kuvvetli aydınlık, biraz güneşli, havadar bir yere alın. Hemen bolca sulamayın az miktarda su ile sulayın, sulama sıklığını ve miktarını yavaş yavaş arttırın.

İkisinin arasındaki farklar

Paskalya kaktüsünün yaprak parçaları daha etli olur, çiçeklerinin taç yaprakları daha fazla sayıda, daha ince ince parçalı. Yılbaşı kaktüsünün yaprakları fazla etli değil, daha ince ve çiçeklerinin taç yaprakları az sayıda ve daha geniş parçalı.

Yılbaşı kaktüsünün her bir yaprak parçasının ucunda, kenarlarında kıskaç gibi uzantılar var. Paskalya kaktüsünde yok. Fakat eski yılbaşı kaktüslerinde de yok. Bu durumda, paskalya kaktüsü diye en yaygın yetiştirilen Hatiora gaertneri türünde başlıca fark, yaprak parçalarının genişçe, neredeyse dörtgen gibi düzgün geniş yapılı ve kenarlarının kızılımsı renkli olmasıdır.

Yetiştirilmeleri, bakım, üretim

Yılbaşı kaktüsü de paskalya kaktüsü de aynı bakımı isterler. Gerçekte aynı ihtiyaçlara sahip bitkiler olup çiçek açma zamanları farklıdır. Bu yüzden de sadece sonbaharda ve kış aylarında farklı muameleler gerekiyor. Yukarda her iki tür için yazdığım çiçeklenmeleri paragraflarına bakın.

Genel ihtiyaçları

Çiçek yetiştirmede her bitkinin genel ihtiyaçları aynı olmaz. Yılbaşı, paskalya, atlas vb kaktüslerinin aşağıda saydığım ihtiyaçlarını elinizden geldiğince harfiyyen karşıılamalısınız.

Güneş

Ormanlarda ağaç dalları üzerinde yaşadıklarını düşünürsek direkt güneş değil alacalı güneş, filtrelenmiş güneş gerektiğini anlarız. Orman altı bitkileri olmadıkları için koyu gölge iyi değil. Sabah erkenden veya akşam direkt güneş alabilmeliler. Aralık ortasından şubat ortasına kadar bütün gün direkt güneş almalarında sakınca yok. Yaz boyunca öğle civarı güneşi kesinlikle filtrelenmiş olmalı veya hiç olmamalı. Şiddetli aydınlık yeterli.

Toprak, saksı

Toprak hem çok havadar hem biraz su tutucu olmalı. Doğal humuslu kara toprak uzman tavsiyelerine göre yılbaşı / paskalya kaktüslerine en faydalı topraktır. Fakat direkt kullanılmayacak. Esintisiz kuytu yerlerde veya evlerde şöyle bir formül uygundur:
1 ölçü doğal humuslu toprak + 1 ölçü kullanılmamış kuru çay + 2 ölçü ince ponza taşı.

Aşağıdaki tarifler havadarlığı mükemmel bahçelerde yetiştirilenler içindir.

En makul formül şu: 2 ölçü doğal humuslu toprak + 1 ölçü hindistan cevizi lifleri + 1 ölçü kuru çay. Niçin çay? Çünkü tanen içeriyor. Yılbaşı ve paskalya kaktüsleri tanenli toprakta daha iyi gelişir. Tanen ayrıca topraktaki bakteri faaliyetlerini azaltır. Epifitik bitkilerden humuslu toprak isteyen türler buna rağmen fazla bakterili kök ortamı istemiyor. Tanen bu açıdan birebir faydalıdır.

Tanenli başka bir formül: Doğal humuslu toprak + kestane toprağı karışımı. Tanen açısından çaydan daha iyidir.

Diğer basit bir formül: 2 ölçü humus katkılı özel süs bitkisi toprağı + 1 ölçü ince ponza taşı

Saksı: Havası nemli yerlerde cilasız toprak saksı. Havası kuru yerlerde (ve havası nemli olsa bile yazın aşırı sıcak olan yerlerde) plastik saksı, cilalı çömlek saksı veya seramik saksı hepsi olur. Toprak saksı gerçi daha iyi ama kuru havalı yerlerde toprağı çok çabuk kurutur. Sulamaya dikkat edeceseniz toprak saksı kullanın.

Yılbaşı ve paskalya kaktüsleri fazla büyük saksılarda bozulurlar. Saksının büyüklüğü köklerin toprakla beraber zor sığacağı kadar olmalı. Saksı ve toprak değişimini her yıl yapmayın. En erken 2 yılda bir, en geç 6 yılda bir.

Sulama

Yaz boyunca eğer dışarda esintili yerde tutuyorsanız toprak yarıdan fazla kuruduğunda, diğer şartlarda ve diğer zamanlarda toprak iyice kuruduğunda sulayın. Su iyice dinlendirilmiş, tortusundan arınmış olmalı. Suyu bol miktarda ama bir defada kesintisiz, yavaşça dökerek sulayın. Saksı altındaki deliklerden en az saksı hacminin yarısına yakın su akıp gidecek miktarda su kullanmalısınız. Saksı altında tabakta su beklememeli, alt deliklerden hemen çıkıp gitmeli. Hiçbir sulamada toprak suya iyice doymamalı.

Çay severler. Yaz boyunca ayda bir defa su yerine soğutulmuş demli çay vermelisiniz. Toprak karışımında kestane toprağı kullanmışsanız çaya gerek yok.

Esinti ihtiyacı

Bu tür kaktüsler esintili ortama çok fazla ihtiyaç duyar. Aksi takdirde gelişim olmaz veya kökler çürür. Yaz boyunca açık havada tutmak tavsiye edilir.

Besin vermek

Nisan ayı sonu – ekim ayı ortası arasındaki dönemde düzenli olarak ayda bir defa, ya da gelişim hızlı ise duruma göre 15 – 20 günde bir defa genel amaçlı sıvı bitki besini (genta, çiçekcoşturan, vilmorin vb. markalardan). Bu besinlerin üstlerinde her sulamada verin tavsiyesi olsa bile onu dikkate almamalısınız. Hatta bir litreye bir kapak yazıyorsa siz onu da yarım kapak yapın. Yoksa kökler zarar görebilir. Zaten bu türlerin besin ihtiyacını daha çok üstlerine besinli su fısfıslayarak karşılamak daha iyi olur. Bitki besinini normal ölçüsünden üç misli daha fazla suyla karıştırın. Sabah ortalık aydınlanmadan önce ya da gece karanlık ve serinlik çöktüğü zaman üstüne fısfıslayın. Bu esnada ortalık esintili de olmalı. Esinti varsa sırılsıklam ıslatın. Esinti yoksa besinli suyu hafifçe fısfıslayın. Haftada iki-üç defa yapabilirsiniz.

Budama

İlkbaharda mevcut yapraklı kısımlarının %80 kısmını budamalısınız (bu en son sınır, isterseniz daha hafif budama yapın isterseniz hiç budayın). Hiç budamasanız da olur. Paskalya kaktüsü eğer ilkbaharda çiçeklenmişse çiçekler geçtikten sonra budayın.

Yılbaşı – paskalya kaktüslerinin çoğaltılması

En iyi zaman (istanbulun iklimine göre) mayıs ayının ikinci yarısıdır. Kolayca kökleniyorlar. Kışa kadar epeyce büyümüş olurlar.
İki veya üç boğumlu parçalar kullanmalısınız. Kesilen parçalar 1 gün açıkta bekletilmeli. Sonra yukarda anlattığım sevdiği toprak karışımına dikeceksiniz. Toprak hafif nemli olmalı. Diktikten sonra sulamayın. Üstüne naylon geçirin sıkıca kapatın. Veya küçük saksıları yeterince geniş şeffaf kapaklı kutuya koyun, kapağı sıkıca kapatın -kutu fazla büyükse havanın yeterince nemli olması için kutuda boş yerlere içi su dolu bardaklar yerleştirin. Yeri direkt güneş almamalı ama şiddetli aydınlık olmalı. Her gün (veya en azından haftada iki gün) açın yarım saat, bir saat havalandırın. En geç üç hafta içinde köklenirler. Üç hafta sonunda toprak fazlaca kurumuşsa hafiften sulayın. 4. ve 5. haftalarda sadece gündüzleri kapalı tutun. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. 6. haftaya girince devamlı açıkta tutun ve normal sulamaya geçin (yukardaki sulama paragrafında anlattığım gibi).

Zararlıları

Yaprak bitleri yılbaşı kaktüslerini sevmez. Belki yeni gelişen kısımlara dananabilirler. İnce bir fırçayla giderebilirsiniz. Fazlaca hindistan cevizi lifli yaprak çürüntülü toprak kullanılmışsa pamuklu bitler kök ortamında felaket türerler. Toprak  karışımlarına dikkat edin. Benim tavsiye ettiğim toprak formülleri en sağlıklı olanlarıdır.

Kök çürümeleri yanlış toprak, esintisiz ortam ve gereksiz yere sulayıp durmaktan olur, yılbaşı – paskalya kaktüslerinde sık görülür. Poşetlerde satılan hazır topraklarda kök çürüme vakası sık görülür: » şurayı okuyun ve dikkatli olun.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | | |


'Schlumbergera (yılbaşı kaktüsü) ve Hatiora (paskalya kaktüsü)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Samire, Baku dedi ki:

  Selamlar. Degerli tavsiyeleriniz icin sagolun. Benim de 2 tane yilbasi kaktusum var cok iyiler masallah. Orman topragi ve biraz da sigir gubresi katdim. Yilbasi kaktusumun biri hatta mayisda cicek acmisdi biri. Bildiğim kadariyla bu cicek kisin cicek acar. Peki bende yazin cicek acmasinin sebebi ne? Mevsimleri mi karistirdi acaba?
  ***
  Normalde sonbahar sonundan mayısa kadar çiçek açabilirler. Eğer sizinki paskalya kaktüsü ise sadece ilkbaharda çiçek açar.

 2. Cem, İzmir dedi ki:

  Merak saldığım saksı çiçekleri olayında verdiğiniz bilgiler doğrultusunda, babaannemden kalan yılbaşı kaktüsünü tekrar eski canlılığına kavuşturabileceğimi düşünüyorum. Özellikle toprak karışımı bilgileri çok hoşuma gitti. Öğreneceğim çok şey olduğunu farkettim. Çiçeğim güzelleştiğinde fotosunu da yollarım. kolay gelsin….
  ***
  O halde fotoğrafı beklerim. İnşallah bu bilgiler işe yarar.

 3. Seda, Aydın dedi ki:

  Tavsiyeleriniz için teşekkürler ama benim yılbaşı kaktüsüm çok kötü durumda. Yaprakları inceldi durmadan dökülüyor. Haziran ayında saksısı çok küçük gelmeye başladığı için saksıyı değiştirip toprak eklemiştim sorun onunla ilgili mi bilemiyorum. Yukarıda toprak karışımlarıda vermişsiniz uygulamadan önce size danışmak istedim. Işık ve sulamasını dediğiniz gibi uyguluyorum. Lütfen daha fazla dökülmeden bana yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  Durum kritik. Ana gövde ve kök kısmı çürümüşse çok kötü. Dip kısmında çürüme yoksa evde tutuyorsanız ve toprak çabuk kurumuyorsa derhal dışarı çıkarın güneş almayan esintili bir yerde tutun. Toprak kurudukça sulayın zamanla düzelir. Eğer dip kısım çürümüşse sağlam yerlerinden kesin ve yazı içinde son paragrafta çoğaltma maddesindeki gibi uygun bir toprak karışımına dikip döklendirin.

 4. Yunus, Samsun dedi ki:

  5 senelik bir yılbaşı çiçeğim var. 5 sene önce iki boğumlu parça dikmiştim. Şu an 6 – 7 dal halinde dallammış ve her dal kısmında 10 üzerinde boğum var. Yani 5 sene önceki 2 boğum şu an 150 civarında olmuş. Buraya kadar her şey güzel ama benim yılbaşı çiçeğim çiçek açmadı henüz. Yeri direkt güneş almayan fakat her zaman aydınlık olan büromda doğuya bakan pencere kenarında. Geçen sene saksını büyüttüm daha bir gürbüzleşti ama…
  ***
  Çiçek açmamasının sebebi ve çözüm yolu aslında yazımın içinde mevcut. Buradan kısaca şunlar tavsiye ederim:
  Hafifçe güneş almasını sağlamalısınız. Ekim kasım aylarında dışarda tutmalısınız. Sizinki eğer paskalya kaktüsü ise kışın biraz üşümesini sağlayın ilkbaharda çiçek açar.

 5. Ayşe, Ankara dedi ki:

  Ben de yeni bir yılbaşı çiçeği aldım umarım yaşatabilirim. :))

 6. Hakan, Bursa dedi ki:

  Önceden vardı yaşlı idi baya yani yaşlı olduğu için buruşup çürümeye başladı. Çok su vermekle alakası yok ve kurtaramadım tabi.. Birkaç ay önce yeni aldım. Çiçekleri geçti. Çok küçük saksıda lalelerin olduğu gibi.. iki kök var. Bunları ayırmalı mıyım, yazın nasıl bekletmeliyim sağlam kalması için?
  ***
  Yaşlanmak yüzünden öldüğünü sanmam. Mutlaka toprağın dengeleri bozulup besleyiciliği hiç kalmamıştır. Besin de vermemişsinizdir. Sonuçta hiçbir yaşama direnci kalmamış ve ölmüş. Yeni aldığınızı yazı içinde anlattığım gibi bakın. Fazla büyük saksı iyi değil.

 7. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Çiçekleri çok seviyorum ama galiba iyi bakamıyorum. Benim çiçeklerim seramik saksılarda ve altlarıda delik değil. Acaba bu yüzden olabilir mi? Bir de sabah onları güneşe alsam 2-3 saat sonra yerlerine tekrar koysam uygun olur mu?
  ***
  Saksı altı mutlaka delik olmalı yoksa hiçbir bitki onda yaşayamaz kökler çürür. Güneş alsın diye ikide birde bir öyle bir böyle yer değiştirmek yanlış, zararlı. Zaten fazla güneş istemiyor. Yazı içinde anlattığım şartları sağlayın yeter. Geri kalan en önemli şey bol bol esinti.

 8. Nur Deniz, İnebolu dedi ki:

  Benim de bir yılbaşı çiçeğim var. Geçen yıl çiçek vermedi. Neredeyse 10 yaşında kocaman bir saksıya yayılmıştı. Fakat geçen yıl taşınırken birçok dalı kırılmış ve kurumuştu. Sağlıklı olanları çiçekçiye götürüp daha büyük bir saksıya aldırdım. Mutfakta, öğleden sonra güneş alıyor, sulamasına da dikkat ediyorum ama canlılığını kaybetti ve büyümesi durdu. Yeni filizleri yok. Acaba ne yapmalıyım?
  ***
  Serin, esintili, daha az güneşli bir yerde tutmalısınız. Bunlar tropikal memleketlerin yüksek dağlık kesimlerinin orman altı bitkileri. Esintiyi severler. Yetiştirenler yaz boyunca dışarda açık havada tutar. Sonbaharda gündüz süresinin azalıp serin günlerin başlamasıyla tomurcuklanırlar o zaman içeriye alırlar. Rahmetli annem aynen bu şekilde yetiştirirdi. Yine de kışın iyi hava olduğu zaman dışarda tutardı.

 9. Hatice, İstanbul dedi ki:

  İki yıl önce aldığım yılbaşı çiçeğim gelişim gösterdiği halde hiç çiçek açmadı. Yaz ortası gibi bahçeye çıkardım. Şimdi ise her dalında çiçek var. insan çok mutlu oluyor. şimdi ne yapmalıyım? Dışarda kalırsa sorun olur mu? Evimin içi çok yetersiz güneş alıyor.
  ***
  Eve alın. Evdeyken toprak bir hayli kurudukça az miktarda su ile sulayın (toprağın üstten üç beş cm derinlikte ıslanması kafidir, fazla olmayacak, ev şartlarında çürütür). Çiçekler geçince tekrar bahçeye çıkarın. Don olayları olan zamanlarda ancak kuzeyli rüzgarları hiç almayan cephelerde (istanbulda) dışarda hayatta kalabilir yoksa soğuktan donar. Buna dikkat edin. özellikle şubat mart ayları tehlikeli. güneye bakan cephelerde tehlike yok. Yine de tam açık havada dondan zarar görmesin diye o günlerde kalın naylona sarmalısınız. Ya da ilkbahara kadar çok seyrek sulayarak evde tutun.

 10. Alev dedi ki:

  Yılbaşı çiçeğim geçen seneye göre sanki daha az tomurcuklandı. geçen sene çok çiçek vardı. Yeri havadar, dolaylı güneş ışığı alıyor. Su veriyorum. Bir iki dalı çürümüş koptu. Sıcak yere mi koymalıyım bilemedim. Yerini değiştirmekten korktum kıyamadım. Ne yapabilirim?
  ***
  Mehtemelen geçen yıl çiçekli halde almışsınızdır. Şimdi tomurcuklar size az görünüyor. ama çiçek açsın o zaman belki daha fazla olduğunu düşüneceksiniz. Hem bu günden sonra önümüzdeki haftalarda daha tomurcuk çıkarabilir. Çürüyen dallar belki normaldir belki sizin hatanızdır görmediğim için bilemem. Yapmanız gereken şey yaz sıcakları geçince sulamayı bir hayli seyrek aralıklarla ve az su ile yapmanızdır. Yoksa sonbahar serinlerinde çürümeler olur. Geçen yıl kışı nerede geçirmişse yine aynı yerde tutmanızı tavsiye ederim.

 11. Alev, Denizli dedi ki:

  Yılbaşı çiçeğim tomurcukladı ama o kalın ve sert yaprakların bir kısmı yumuşadı. geçen sene kışı geçirdiği yere koydum ama beğenmedi sanırım.
  ***
  Bu yıl belki fazladan suluyorsunuz. Siz yine orada tutun ve uzun bir süre hiç sulamayın. Sık sık yer değiştirmek iyi değil.

 12. Eyüp Can, İstanbul dedi ki:

  Bizim balkonumuzda yılbaşı çiçeği var. Bu sene tomurcuk yaptı açmaya hazırlanıyor ama henüz açmadı. Br tanıdığımızdan duyduğumuza göre soğukta yılbaşı çiçeği açmıyormuş. şimdi ben çiçeği balkondan eve alırsam tomurcuk olan çiçeklerini döker mi? Başka bir saksıda yine yılbaşı çiçeğim var fakat 10 senedir açmıyor. Bunun sebebi ne olabilir? Güneş alamaması olabilir mi?
  ***
  Balkonunuz eğer kuzeyli rüzgarları hiç almıyorsa orda durması daha iyi. Eve aldığınızda tomurcuklarını dökecektir çünkü eve almakta çok geç kalmışsınız. Eğer yeri fazla sıcak olmayıp sık sık pencereyi açarak rüzgar sağlayabilirseniz o zaman tomurcuklar dökülmeyebilir ama kesin değil. Diğerine gelince, muhtemelen paskalya kaktüsü olabilir. Bu sayfadaki bilgileri dikkatlice okuyun.

 13. Ali, Antakya dedi ki:

  Öncelıkle tüm sorularıma özenle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Sonbaharda 2-3 boğum halinde bulup sadece toprağın uzerine bıraktığım yılbaşı çiçeğim gelişip 7-8 boğumluk bir hal aldı. Şu an içeride olan çiçeğimi dışarı çıkarıp saksısını değiştirmemde bir sakınca var mı?
  ***
  Sizin oraya göre hiçbir sakıncası yok.

 14. Efsane, Azerbaycan dedi ki:

  Yılbaşı kaktüsüm aralık ayında çiçek açtı. Şimdi dinlenme zamanı. Ben onu 10 derece soğukta karanlık …
  ***
  Hiçbir şey yapmanız gerekmiyor. Nerede duruyorsa orada dursun. İlkbahara kadar tekrar çiçek açabilir de açmayabilir de. Kendi haline bırakın.

 15. Kemale, Azerbaycan dedi ki:

  Bu bilgiler icin teşekkür ederim. Benim de yılbaşı kaktüsüm çiçek açmıyordu. Tavsiyelerinizi aynen yapacağım. Çok teşekkürler.

 16. Vildan, İstanbul dedi ki:

  Yazınız sayesinde iki yıldır Paskalya kaktüsümü en olmayacak şekilde tuttuğumu anladım (bol sulama, kalorifer yanı…), şimdi daha az sulayıp serin bir yere alacağım ancak yapraklarının arka kısmında beyaz, kahverengi kabuk şeklinde mantarlar var. Bunlar için yapabileceğim bir şey varmı?
  ***
  Mantarlar esintisizlik ve güneşsizlik yüzünden olur. Dışarda tutsanız daha iyi. Daha gür büyür. Sabahları ya da akşamlar güneş alabilmeli o zaman esinti ve güneş sayesinde mantar olmaz.

 17. Özlem, Osmaniye dedi ki:

  Yılbaşı çiçeğimi çelikten yetiştirdim. Çok güzel büyüdü dal budak saldı. Gittikce dalları çoğalıyor ve uzuyor ama 2-3 yıl oldu dikeli hiç çiçek açmadı. Balkonda duruyor. Arada bir vilmorin sıvı besin de veriyorum. Sizce neden çiçek açmıyor olabilir?
  ***
  Bu sayfada çiçeklenmesi hakkındaki bilgileri okuyun, o şartları sağlamaya çalışın. Sonbahar soğuklarında üşürken susuz kalmalı. Geceleri de bulunduğu yer karanlık olmalı. Okursanız daha ayrıntılı bilgiler var.

 18. Banu, Ankara dedi ki:

  Merhaba, nasılsınız ;) Paskalya kaktüsümün saksı ve toprağını değiştirmek istiyorum. sizden öğrendiğim kadarıyla saksısı büyük ve toprağı kaliteli değil. gelişimi durdu. su an 1,3lt saksıda yarı yarıya küçültsem sorun olur mu? kökleri çok değil küçük saksıya sığıyor.
  ***
  Sağolun iyiyim. bende de var şu sıralar gelişimi durdu. yaz sıcaklarından sanıyorum. Gece sabaha kadar serin esintilerde durmalı. Gece ara sıra üstüne su fısfıslayın. Bu gelişimini hızlandırır. Saksı değiştirmeye hiç gerek yok. Kökleri rahatsız etmeyin. Ayda bir defa suya karıştırılan bitki besininden, ama mesela bir litre suya bir kapak dolusu denmişse siz üç misli daha az miktarı bir litre suyla karıştırıp verin. Gelişim hızlıysa 20 günde bir verin ve ayrıca yapraklara da ondan fısfıslayın. hatta sadece yapraklara fısfıslamak bile yeterli olabiliyor bu türlerde.

 19. İsmetcan Dalkıran dedi ki:

  Bende de 5 yıldır var. Artık gövdesi odun gibi oldu. Doğru bir şekilde bakıyoyum. 25 boğum sarkan yaprakları var. Her yıl çok güzel açıyor. Çiçekleri geçtikten sonra koparıp saksısını değiştiriyorum, toprağını tazeliyorum. Nadiren bir kaç lobu düşünce onları alıp ekiyorum ve onlar da büyüyüp çiçek açıyorlar. Doğru bakım yapıldığında hiç bir sorun olmuyor.

 20. Efsane, Azerbaycan dedi ki:

  Benim yılbaşı kaktusum yaz sonunda az qelişimi oduqundan hic besin veremedim ona. ama şimdi cok kucuk tomurcuklanmaya başlamış. şimdi besin verebilir miyim? Hala dışarda. sizce eve koyabilir miyim yoksa tumurcuklari biraz daha buyudukden sonra eve koymaliyim?
  ***
  Ev havadar ve serin değilse eve alınca evde bozulur. Dikkatli olmalısınız. Kesin bir şey diyemiyorum. Şimdi besin vermeyin. Baharda ve yazın başında besin vermelisiniz. Bir de yaz sonunda bir defa yeterli.

 21. Nimet, Ankara dedi ki:

  Benim de çok harika bir çiçeğim var fotoğrafını koymak istiyorum buraya,nasıl koyabilirim?
  ***
  Fotoğraf yükleme özelliği yok. Çünkü herkes istediği resmi eklese çok ağır gelir ve bu sitenin kapasitesi taşıyamaz.

 22. Nermin, Bursa dedi ki:

  Bütün yaz balkonda tuttuğum çiçeğim, Eylül ayının ortalarında tomurcuklanmaya başladı. Henüz erken olduğunu düşündüğüm için ve tomurcuklanması devam ettiği için içeri almadım.
  Fakat Eylül sonunda çok soğuk günler olmuştu ya o zaman gördüm ki yaprakları renk değiştirmiş ve buruşmuş. Hemen camekanlı balkonuma aldım. Daha sonra havalar tekrar ısındı. Ben çiçeğimi içeride tuttum. Çok sayıda tomurcuklandı. Şu anda çok çiçeği var. Ancak yaprakları hala buruşuk, ince ve morumsu bir renkte. Çiçekleri de sağlıklı değil. Nerde yanlış yaptım? Çiçeğimi çok seviyorum. Acaba toprağında böcek olabilir mi?
  ***
  Böceklerle ilgisi yok. Yer değişikliğinde yeni yere alınınca genellikle çok serin yerden daha sıcak yere ani yer değişikliğinde kökleri çürümesi sık görülüyor. Sebep budur. Ya da eğer hiç mi hiç sulamıyorsanız sebep budur.

 23. Selma, izmir dedi ki:

  Çiçegimi esinti için gündüz camın önüne akşamları odaya alıyorum. çiçekleri buruştu ne yapmalıyım? çiçekli iken kışın nasıl sulamalıyım?
  ***
  Yukarda bakım bilgileri var. En iyisi hiç içeri almayın. Bu bitki karanlıkta nefes alır. Fakat karanlık saatlerde ortam sıcak ve esintisiz ise nefes alamaz, zamanla ölüm süreci başlar. İzmir’de kuzeyli rüzgarları direkt almayan cephelerde kış boyunca dışarda soğuktan hiç zarar görmez. İstanbulun merkez bölgesinde de aynı..

 24. Ergin, Bursa dedi ki:

  Yaklaşık 2 yıl önce tek bir yapraktan bir paskalya kaktüsü ektim. Şu an bayağı büyüdü, dallandı. Çiçeği toprağa bağlayan o tek yaprak yeşil renkten odunsu bir renk almaya başladı, kalınlaştı. Bunun sebebi nedir?
  ***
  Bunun sebebi büyümesidir gelişmesidir. Onca yükü taşıması için dibi sağlam olacak. Normal.

 25. Narin, Şanlıurfa dedi ki:

  Şanlıurfanın kuru ve sıcak havasında dışarı çıkarmamı önerir misiniz?
  ***
  Sık sık suladığınız gölgeli bir bahçeniz varsa orası yeterince nemli olur. Oraya çıkarabilirsiniz. Yoksa hem fazla kuru hem şiddetli sıcağa bu türler hiç uygun değildir.

 26. Çiçekçi, Kütahya dedi ki:

  Geçen sene bu siteyi keşfetmeden önce 2 boğumlu bir paskalya kaktüsü köklendirdim. Ancak saksı gereğinden büyük, toprak simsiyah kum taneleri gibi görünen hazır topraklardan. Buna rağmen paskalya kaktüsüm önceleri gelişti. Ama artık gelişimi durdu. Buna rağmen çok güzel çiçekleri var. Ben ise yanlışlarımı düzeltmek istiyorum. İki yıldan önce saksı değişiminin yanlış olduğunu söylüyordunuz. Yine de saksısını küçültüp toprağını değiştirsem nasıl olur? Yukarıdaki toprak önerilerinizi okudum. Ancak hiçbir yerde ponza taşı bulamadım. Sıcak günlerde sık sık camları evde baktığım paskalya kaktüsümün toprağı için ponza taşı yerine ne kullanabilirim?
  ***
  Bana sorarsanız, madem o saksıda o toprakta geçen yıldan beri biraz büyüdü ve çiçek bile açtı o halde bu yıl da kalsın. Yılın tam bu zamanında ve yaz sonunda açık havada hızlı gelişir. Evlerde kapalı mekanlarda hızlı gelişemiyor. Pencere açık olsa bile pek işe yaramayabilir. Ayrıca normal dozajdan üç misli hafif dozajda bitki besini verin. Her üç sulamada bir vermek ve biraz daha sulandırarak üstüne fısfıslamak iyi etkili olur.
  Akvaryumcularda satılan kuvars kumu bu türlerde ponza taşından daha iyidir (ama mutlaka kuvars kumu olacak). Ya da bitkili akvaryumlar için satılan pH değiştirici etkisi olmayan pişmiş kil. Çok sert, küçük taş kırpıntıları gibi yapısı var. Hazır poşet toprağa kumu veya bu maddeyi 1/4 oranında karıştırın. Toprak fazla lifli ise daha az miktarda karıştırın. Ya da duruma göre hiç karıştırmasanız da olur. Hem fazla lifli toprak hem küçük saksıda olacaksa sırf lifli toprak yeterli.

 27. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Ocak ayında edindiğim paskalyam şu anda yapraklarının rengi morardı. Yaprakları yeşil değil mor. Nedeni ne olabilir acaba?
  ***
  Peki nasıl bir ortamda? Dışarda mı içerde mi? Güneş alıyor mu? Benim tahminim ilkbaharda serin günlerde gece soğuk esintiler almışsa sebep budur. Yaprakların sağlığı yerindeyse bu bir problem değil.

 28. Tülay, Ankara dedi ki:

  İlkbaharda paskalya kaktüsü yetiştirmeye başladım. Şimdi yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Böyle durumlarda tek sebep düşünmeyin. Birbirleriyle alakasız birçok sebep aynı soruna yol açabiliyor. Yanlış toprak, esintisiz yer, koyu gölge, gıdasız kalmak vb. birçok etmenlerden biri veya birkaçı rol oynamış olabilir.

 29. Zübeyde, İstanbul dedi ki:

  Harika bir yılbaşı çiçeğim var. Aynı saksıda 3 renk. İlk defa bu sene yaprak üstlerinde ve altlarında garip şeyler oluşmaya başladı. Sanki sinekler kirletmiş veya bir böcek dışkılamış gibi ilk başta çam ağaçlarında terebentin oluşur ya öle bir saydamlık var. Sonra kararıyor ve minik siyah parçalar halinde yaprağın üzerindeler. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Tarifinizden anladığım kadarıyla galiba bir tür bitki bitleri musallat olmuş. Örümcek bitler olabilir. Daha temiz tutun. Sulamak yerine, toprağı biraz kurudukça duş altında adamakıllı yıkayın. Hem sulanmış hem tertemiz yıkanmış olur. Fakat eğer bahsettiğiniz noktalar ilk anda sanki küçük sivri biber tohumları yapışmış gibi şeyler ise bunlar bir tür koşnildir. Yıkamakla gideremezsiniz. İlacını bulmanız lazım.

 30. Yasemin, İstanbul dedi ki:

  Kışın camekanlı balkonda mı tutmalıyım yoksa içeride mi?
  ***
  Serin ve havadar yer olması lazım. Ev sıcak ve havasız oluyorsa uygun değil.

 31. Eray, Alanya dedi ki:

  Bundan 3 ay kadar önce ufak bir saksıya yılbaşı kaktüsü dikmiştim. Son bir aydır yaprakları buruştu ama ölmedi. Acaba nedeni ne? Balkon kışın soğuktu belki ondan olabilir diye düşünüyorum.
  ***
  Soğuktan olacağını sanmam. Kökler çürümüş ve topraktan hiç su alamaz olmuş olabilir. Belki de hiç sulamıyorsanız ondandır. Aslında yaprakalrından da su içebilir. Her gün üzerine su fısfıslayın. Birkaç günde canlanmaya başlar.

 32. Medine, İstanbul dedi ki:

  Benim çiçeğim mayısta tomurcuklandı. Balkonda bakıyorum. Şimdi içeriye almalı mıyım?
  ***
  Sorunuzdan anladığım kadarıyla almak zorunda olduğunuzu düşünmüşsünüz gibi geldi bana. Hayır almak zorunda değilsiniz. Zaten dışarda açık havada iken kapı pencere sıkı sıkı kapalı eve alınca anında bozulurlar. Eğer pencereleri uzun süre açık tutuyorsanız zararı yok. Ama yine de riskli.

 33. Uğur, Mersin dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce bir paskalya kaktüsü aldım alırken çiçekçi saksısını değiştirip torf ağırlıklı toprak koydu bu süre içinde balkonda direk güneş görmeyen esintili bir yerde tuttum ama 1 aydan bu yana günden güne yaprakları dökülüp çürümeye başladı. Ne yapabilirim?
  ***
  Açık havada en iyi sıradan bahçe topraklarında yetişiyor. Torf denen topraklar tavsiye edilir ama maalesef onları güveli olarak hazırlayan hiç kimse yok. Ben çok denedim ama bu tip kaktüsleri hep çürüttü.

 34. Nazlı, İstanbul dedi ki:

  Yeşil yapraklı ve kaktüsler için Genta besin sıvısından iki adet evde mevcut. Paskalya ve yılbaşı çiçeğim için hangisi uygundur? Genel amaçlı besinden almalı mıyım? Sukkulent kaktüs ve paskalyalara topraktan besin verirken günün hangi vakti olmalı?
  ***
  Kaktüsler için olanını kullanmanızı tavsiye ederim. Gece serinin iyice hissedildiği gece saatlerinde veya sabaha karşı sularsanız daha iyi olur.

 35. Murat, Bakü dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 2 hafta önce bir tanıdıktan Schlumbergera Russeliana türü yılbaşı kaktüsünden bir dal aldım. Çok büyük daldı. Hatta dalın aşağı kısmı odunlaşmıştı. Suya koydum. Şimdiye kadar hiç bir köklenme göstermedi. Suyunu da değiştirmediğim için suyu artık yeşillenmeye başladı. Yukarı kısımlarındaki lobların bazıları artık buruşmaya başladı. Bazıları hala sağlam. Üzerinde bir sürü loblar var. Dediğim gibi, çok büyük bir dal. Acaba şimdiki durumda ne yapmamı önerirsiniz? Bu bitkiyi kaybetmek istemiyorum çünkü zor buldum. Her yerde S.Truncata var ama bundan yok. Hatta safkan S. Russeliana türüne benziyor.
  ***
  Öyle olmaz. Yanlış yapmışsınız. Yukardaki çoğaltma kısmını okuyup ona göre küçük dallara bölün. Hem daha çok sayıda olur hem riski dağıtırsınız yani illa birinden biri tutacaktır.

 36. Reyhan, Antalya dedi ki:

  Merhaba, Yılbaşı çiçeğimin yaprakları yumuşayıp kırşışmaya başladı. Toprağını değiştirdim ancak bir değişim olmadı. Bu çiçek annemden kaldığı için çok üzülüyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Anlaşılan kökler çürümüş. Yukarda çoğaltma kısmını okuyun ve buruşmuş da olsa o boğumlardan yenilerini üretmeye çalışın.

 37. Meryem, Ağrı dedi ki:

  Çiçeğim çok güzel yemyeşildi. Yazıları okunduktan sonra ekim sonu kasım başı balkona dışarı çıkardım. 2 hafta oldu olmadı çiçeğe bir baktım yaprakları bembeyaz olmuş, zayıflamış ve dokununca kopuyorlar. Acaba aşırı soğuktan mı olmuştur. Havalar çok soğuktu çünkü. Sizce ne yapmalıyım? Kök tarafları beyaz değil. Uçlara doğru beyazlaşmış. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Ağrı çok farklı bir iklime sahip. Ağustos sonundan itibaren (hava şartlarına göre) ısı geceleri sıfırın altına düşebilir. Hele ekim ayı diğer yerlere göre sizin orada tam anlamıyla kış aylarındandır. Bilgi edinirken lütfen şehrinizin iklim özelliklerinin başka yerlere hiç benzemediğini göz önünde bulundurun. Sizin çiçeğiniz şiddetli soğuktan dolayı donmuş. Eğer dip kısımlar donmamışsa evde belki tekrar filizlenip büyüyebilir.

 38. Fatma, Baku dedi ki:

  Benim yılbaşı çiçeğim çok güzeldi. Bol çiçek de açardı ama kökten çūrūyerek koptu. Sebebi ne acaba? Besin eksikliği mi olmuş?
  ***
  Sanmıyorum. Yer değişikliğinde genellikle hemen kökten çürümeye başlarlar.

 39. Sinem, Kocaeli dedi ki:

  Merhaba. Yılbaşı çiçeği bahsettiğiniz gibi çoğaltmaya çalışıyorum. Bugün 6. gün. Üzerini kapattığım naylonu bugün açtığımda toprağının küflendiğini gördüm. İki günde bir 1 saat havalandırıyorum. Bu normal mi? Ya da neyi yanlış yaptım ve şimdi ne yapmalıyım?
  ***
  Kullandığınız toprağın özelliği yüzünden ya da slaklığın fazlalığından küflenme olmuştur. Bu yüzden de toprakta fazlaca bakteri ve mantar üremeleri olabilir ve bitki çürüyebilir. Dolayısıyla artık kapalı tutmayın. Sabah veya akşam güneşini direkt olarak alacağı bir yerde dursun. Dışarda açık havada olsa çok daha iyi olur.

 40. Dilek, Kastamonu dedi ki:

  İki adet mayıs çiçeğim var. Biri 20 yıllık diğeri 1 yıllık. 20 yıllık çiçeğim ilk defa iki yıl önce çiçek açtı. Tabi ki tamamen yanlış bakımdan. Ancak her ikisinde de aynı problem söz konusu sürekli sürgün veriyor fakat altta kalan kısımlar odunsu bir görüntü alıyor. Bunun nedeni var mı yoksa normal mi? Bir şeyleri yanlış mı yapıyorum acaba?
  ***
  Gayet normal. Çiçekçilerde yeni köklendirilip satılanlar henüz körpe olduklarından dolayı öyle görünmüyor. 1-2 yıl içinde alt kısımlar odunsulaşır. Bu doğal ve sağlıklı bir şeydir.

 41. Beril, İstanbul dedi ki:

  Yılbaşı çiçeğim bütün yaz dışarıdaydı gayet iyi gelişim gösterdi. Tomurcuklar görmeye başladım. İçeri alırsam tomurcukların döküleceğinden korkuyorum çünkü tomurcuklanma görüldüğünde yerini kesinlikle değiştirmeyin deniyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Hava durumunu takip ederek sadece ısı sıfırın altına düşeceği günlerde geçici olarak eve alın. Ya da, eğer havadar ve serin bir pencere önü mümkünse devamlı evde tutabilirsiniz. Havadarlık ve serinlik sayesinde yerini değiştirmenizde bir problem olmaz.

 42. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Yılbaşı kaktüsüm sabah güneşi alan geceleri kapattığım balkonumda. Tomurcuklar eriyor gibi çok yumuşak.. Solan çiçekleri koparırken tomurcuklar düşüyor. Sonbaharda tomurcuklu olarak aldım. Niye böyle oldular?
  ***
  Benim dışarda baktığımda da benzer sorun var. İlk çiçekleri şahane bir şekilde açtı ama daha sonra çıkan tomurcukların gelişimi durdu. Anlattığınız gibi oldular. Sebep muhtemelen bu ticari türün fazla serin havada çiçeklenmeyi sevmemesi olabilir (yani sonradan çıkan tomurcuklar büyüyene kadar havalar iyice soğumuştu). Eski tip yılbaşı çiçeklerinde de böyle midir şimdilik bilmiyorum.

 43. istanbul dedi ki:

  Koyu pembe olarak aldigim yilbasi ciceginin rengi birkac yilda acildi. Once acik pembe simdi tamamen beyaz aciyor. Birkac kez saksi ve topragini degistirmistim. Neden olabilir acaba bilginiz var mi?
  ***
  Bazı bitkilerde toprağın asitlilik derecesi renkte değişikliklere yol açıyor. Asitliliğin azalması renk tonunun azalmasına, artması renk tonunun artmasına sebep olur. Siz eğer toprağın niteliğine dikkat etmediyseniz ve hiç bitki besini vermiyorsanız sebep budur. Ev çiçekleri için yapılan çiçekcoşturan vb bitki besinleri gerekli elementlerden başka çeşitli asitler de içeriyor. Ayrıca ara sıra demli çay ile sulamanız yılbaşı çiçeğine çok iyi gelir.

 44. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Sonbaharda aldgm yılbası geceleri kapalı olan balkonumdaydı, tum tomurcukları doktu ve bidaha tomurcuk yapmadı. Iceri mi almalıyım yaz sonu mu dısarda olmalı?
  ***
  En iyi dışarıda açık havada gelişim gösterir. Öğle civarı güneşini direkt almayan bir yerde tutun. Sonbaharda tomurcuklandığı zaman veya çiçek açmaya yakın günlerde toprağı kuruduğu zaman içeri alabilirsiniz. İlk 8 gün hiç sulamayın. Yoksa tomurcuklar dökülür. Sonra az miktarda su verin. Nisana kadar ara sıra az miktarda su vererek içeride ya da kapalı balkonda tutun. Nisanda tekrar dışarıya açık havaya çıkarın. Nisan ortasından itibaren sulama miktarını ve sıklığını arttırın.

 45. Kezban, Nazilli dedi ki:

  Peki paskalya nasıl olmalı? Onlar baharda çicekleniyor. Sulama, iceri alma nasıl olmalı?
  ***
  Bunların bakımları tamamıyla aynıdır. Sadece çiçek açma zamanları farklı. Siz kıyaslama yaparak kendiniz bir yol izleyin.

 46. Feride, Tokat dedi ki:

  Yılbaşı çiçeğim kalöröfer yanda kaldi. tüm tomurcükları döktü. şimdi ise cam balkonda bu mevsimde tomurcuklandı fakat yapraklar kızardı ve buruştu. aşağıya doğru sarktı. ölüyor mu? Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Hiç sulamıyorsanız susuz kalmıştır. Sulayınca yavaş yavaş iyileşir. Susuz bırakmıyorsanız kökleri ve toprak altı kısmı çürümüştür. Yukarıda çoğaltılması kısmındaki bilgilere göre sağlam parçalarından yenilerini köklendirin.

 47. Meryem, -İstanbul dedi ki:

  Saksıdaki üst toprak seviyesinden yaklaşık 40 cm kadar uzamış yılbaşı çiçeğimin kökleri çürümüş. Toprak üstündeki kısmın yaklaşık 10cm kadarı odunumsu olacak kadar sertleşmeye başlamış. Bu çiçeği kök çürüklerini temizledikten sonra odunumsu kısmı atmadan bir miktar suya koysam odunumsu kısmın etrafındaki hala yeşil kalmış bir miktar etli kısımlardan kök verir mi? kurtarabilir miyim?
  ***
  Suda bekletmeyin. Direkt toprağa dikin. Ama burada tavsiye ettiğim karışımı hazırlayana kadar suda bekletmeniz lazım. Yeniden çürüme olmaması için Kumlu toprak hazırlayın. Çevrede bahçelerden alacağınız bir miktar normal arazi toprağı ama humuslu yani kara toprak olması lazım. Aynı miktarda dişli kum (sıva yapımında kullanılan kum) bunu inşaat yerlerinden kolayca bulabilirsiniz. Ve bir miktar çay posası ile bir saksıyı dolduracak kadar hepsini karışım yapın. Sonra bu karşıma 2-3 yemek kaşığı kullanılmamış kuru çay karıştırıp saksıya doldurun ve sulayın. Kurumasını bekleyin. Toprağın ıslaklığı gidip nemliliği de biraz azalmalı. torak az nemli – orta nemli gibi bir nemlilikte olduğunda kaktüsünüzü dikin. Sulamayacaksınız. Hemen poşet geçirip hava almayacağı şekilde bağlayın. 15 gün direkt güneş almayan ama şiddetli aydınlık bir yerde tutun. 15 gün dolunca naylonu çıkarın. Bolca su ile sulayın. Çok havadar bir yerde tutun. Yapraklarda pörsüme başlarsa toprak yine az nemli hale geldiğinde sulamayıp yine naylon geçirip 15 gün daha kapalı tutun.

 48. Feride, Tokat dedi ki:

  Yılbaşı çiçeğim kurtuldu. Yeni yapraklar çıkarmaya başladı. Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

 49. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Rahmetli anneannemin 40 yıldır baktığı yılbaşı çiçeğini geçen sene almıştım. Malesef biraz ihmal etmişim. Bugün baktım kökleri çürümeye başlamış. Suda köklerini temizledim. Çürüyen kökleri ayırdım. Sizin tavsiye ettiğiniz toprağı hazırladım fakat kum bulamadığım için koyamadım. İki ölçü humuslu orman toprağı, iki ölçü kaliteli humuslu poşet toprak , bir ölçü kestane çürüğü ile yeniden diktim. Balkona bol rüzgarlı bir ortama koydum. Suyunu verdim. O kadar büyük ki eni 1 metreye yaklaşıyor. Ana dalları odunsu hale gelmiş.Toprağı da humus içermeyen bahçe toprağıydı. Anneannem bunu nasıl böyle büyüttü hayretler içindeyim. Kurtulacağından şüphem yok zira hala bir miktar kökü kalmıştı. Balkonum saat üç ile beş arası iki saat güneş alıyor. Bu güneş zarar verir mi acaba. Bir de bahsettiğim gibi çok gür. Toprağı bile görünmüyor. Üstü dalları ile örtülü olduğundan toprağı kolay kolay kurumuyor ve uzun süre nemli kalıyor. O yüzden budamak gerekir ama şimdi budasam olur mu acaba? Ve ne oranda budamak gerek.
  ***
  Orman toprağı varken hazır toprak kullanmanız hiç iyi olmamış. Benimkiler biraz humusluca arazi toprağında ve toprağına kullanılmamış kuru çay karıştırdım. Topraktaki küçük taşlardan ve bahçemde kendiliğinden oluşan çürüntülerden de karıştırmıştım. Mükemmel gelişiyor. Hazır poşet topraklar maalesef hiç güvenli değil daha önce size açıklamıştım. Şimdi budamayın. Havalar git gide serinlerken ve istanbulun havasının nem oranı düşük ısıda tam yeterli iken sulamak da pek gerekmiyor. Yaprak boğum araları havadaki nemi alıp su ihtiyacını karşılamada etkilidir. Yine de geceleri üzerine su fısfıslayın. Ara sıra toprağını kontrol edip adamakıllı kurumuş hissettiğinizde az miktarda su ile sulayın. Mayıs ayında önce bir süre susuz bırakıp sonra budayın. Budadıktan sonra ise 10 gün boyunca kesinlikle sulamayın. Sonra ilk birkaç sulamayı çok az miktarda su ile toprak adamakıllı kurudukça sulayın. Hazirandan itibaren bol su ile ve daha sık sulayın. Ve yaz sıcaklarında kesinlikle saksısı güneşte ısınmamalı. Zaten yılbaşı kaktüsleri yazın güneşten korunmalıdır. Şimdi güneşin etkisi ve İstanbulda hava sıcaklığı azaldığı için güneşli yerde durmasının pek zararı olmaz ama yine de bugünlerdeki son sıcak hava dalgasında dikkatli olun. Özellikle de hep gölgeye alışık gelişmişse ekim ortalarına kadar hiç güneş almasa iyi olur.

 50. Semih A. -İstanbul dedi ki:

  Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Kullandığım poşet toprak çok kaliteli bir toprak. Bazı çiçeklerimde inanılmaz sonuçlar verdi. Alman malı.Humus katkılı iz elementler ve hatta kalsiyum karışımlı. O yüzden orman toprağına karıştırarak kullandım.
  ***
  İşte o yüzden yani çeşitli elementlerle besleyiciliği arttırılmış topraklar bazı bitkilerin köklerini yakıp çürütüyor. Yılbaşı çiçeğinin kökleri de son derece hassastır. Zaten toprak bitkisi değil ama mecburen toprakta yetiştiriyoruz. Toprak karışımı yaparken dikkatli olmak lazım.

 51. Armağan, İzmir dedi ki:

  Yeni aldığım yılbaşı çiçeği tomurcuklu. İçeride tutmam doğru mu?
  ***
  Aniden havasız ve sıcak ortama gelince köklerde çürüme ve tomurcuklarda dökülme başlar. Çözüm için şimdilik hiç sulamayın. sadece toprak kupkuru olursa toprağına saksı en kenarlarından damla damla çok az miktarda su verin. Susuzluktan sıkıntılı hale gelirse üzerine su fısfıslayın. İlkbahara kadar bu şekilde idare etmeye çalışın.

 52. Nazılli, Kezban dedi ki:

  Küçücük tomurcuklu iki yılbaşım var. Alalı bir ayı geçti. Sadece sabah güneşi alıyor. Gece panjuru indiriyorum. Gündüz açık. Bugün bir tomurcuk düşmüş. İçeri mi almalıyım?
  ***
  Aldığınızda da tomurcuklu idiyseler ve şimdiye kadar tomurcuklar aynı kaldıysa bundan sonra gelişeceklerini sanmam. Burada Didim’de dışarıda tuttuğum yılbaşı kaktüsü şu an çiçeklenmiş durumda. Yani muhtemelen siz yeni aldığınızda benimkiyle aynı zamanda tomurcuklanmış olmalı. Sanıyorum alışık olduğu yere göre aniden fazla soğuk bir yere gelince şoka uğramıştır. İsterseniz içeriye alın. Belki sıcak ortam sayesinde tomurcuklar büyür ama zayıf ihtimal. Mayısta toprağını değiştirin. Sizin oralarda kestane toprağı ve kestane gübresi kolay bulunur. Toprak karışımında mutlaka ondan kullanın. Bulamazsanız yukarıda tarif ettiğim gibi kullanılmamış kuru çay kullanın. Bu tür kaktüsler tanenli toprakta çok sağlıklı gelişiyor. Onun için kestane çürüntüleri (veya çay) birebir faydalıdır. Mesela ben çay ile toprak karışımı yaptım. Yaz kış toprağı hiç kurumayacak halde sık sık suluyorum. Buna rağmen kesinlikle çürümüyorlar. Gelişimleri mükemmel. Oysa çiçekçilerden aldığımız yılbaşı kaktüsleri nasıl toprak kullanmışlarsa sulayınca çürüyorlar.

 53. Nazılli, Kezban dedi ki:

  Kucucuk derken saksı yumurta kadardı, cicekte. Degistirdim durumu iyi gitti Tomurcuklar gelisti ve devam ediyor bazıları açmaya az kaldi. Sorum bu dusen tomurcuk gorunce endiselendim o yuzden iceri almalımıyım diye dusundum. Bu arada iki gundur hava sogudu.. Kestane topragı baharda satılıyor alıcam baska hangi ciceklerde faydalı?
  ***
  İçeride serin bir yer mümkün değilse içeri almadan önce toprak kuru olmalı. Yoksa ıslak toprakla içeri aldığınızda köklerin tamamen çürüme riski var. Kestane toprağı yılbaşı kaktüslerinden başka begonyalara ve özellikle açelyalara çok faydalıdır. Sonra ful, gardenya ve kamelya..

 54. Nazılli, Kezban dedi ki:

  Daha önce 5 liraya aldığım yılbaşılarıma göre bugün 8 liraya 2,3 kat çeklinde açmıs ve daha geniş yapraklı bir yılbaşı aldım. Öncekiler daha küçük ve tek kat açıyor ve hemen soluyor. Bunlar kendi aralarında farklı tür mu? Fotograflı soru sorsak çok daha iyi olacak diye düşünüyorum. Ayrıca ben paskalya bulamıyorum. Her yerde yılbaşı var.
  ***
  Benim bildiğime göre yılbaşı kaktüslerinin çiçekleri sanki iki ayrı çiçek iç içe gibi, biri diğerinin içinden uzamış gibi görünür. Paskalya kaktüsleri ise sade görünümlü tek kat gibi çiçek açıyor. Paskalya kaktüsünün satışlarının yapıldığını ben de hiç görmedim.

 55. Nazilli, Kezban dedi ki:

  Paskalyayı biliyorum onun yaprağı tırnaklı oluyor. İkisi henuz kucuk ondan mı daha kucuk ve sade acıyor bilemedim. Yeni aldıgım buyuk ve kat kat acıyor.
  ***
  Hayır paskalyaların yaprakları tırnaklı veya kıskaçlı olmaz. Yeni tip yılbaşı kaktüslerinin kıskaçlı oluyor. Eski tip yılbaşı kaktüslerinde ve paskalyalarda kıskaçlılık yok. Paskalyaların yaprakları daha irice ve kenarları kırmızılı olur.

 56. Nazilli, Kezban dedi ki:

  Yanlış yazmaşım dogru paskalya duz kenarlı, kırmızı cizgili, ayrım yapabiliyorum. Benim kesin yeni tip. Kahve fincanı kadar saksıda aldığım yılbaşının çiçek yapısı farklı. Küçük, sade ve kat kat açmıyor. Bu arada siz didimde dışarıda mı tutuyorsunuz? Ben de dışarı almak istiyorum evde çiçek hemen soluyor sanki.
  ***
  Belki o sade çiçeklisi paskalya kaktüsüdür. Seralarda vakitsiz çiçek açtırabiliyorlar. Evet benimkiler daima dışarıda. Kasım sonundan şubat ortasına kadar kuzeyli rüzgarları almayacakları ön tarafta tutuyorum. Diğer zamanlarda kuzey cephede durmayı seviyorlar. Kıskaçlı olanın ilk çıkardığı tomurcuklar hızla gelişip çiçek açtı. Gayet uzun dayandılar ve bugünlerde soldular. Geç çıkan tomurcuklarda gelişim yok. Geçen yıl da böyle olmuştu. Gecikenler açmadan kuruyup gidiyor. Eski tip yılbaşı kaktüsü ise şu anda tomurcuklarını büyütmekle meşgul.

 57. Nazılli, Kezban dedi ki:

  Paskalya değil. Bu tırnaklı ve çiçeği hiç paskalyaya benzemiyor. Yılbaşının katmetsiz açan cinsi gibi. Doğu yon geceleri panjuru kapattığım balkona alsam mı bilemedim. Evde güneş alan pencere önüm yok. Seneye dayanırsa hep balkonda tutcam.
  ***
  Zaten yıllar geçtikçe yeni yeni hibritler piyasaya çıkıyor. Bu da öyle bir şey olsa gerek. Nazilli iklim şartlarını bilmiyorum ama Didim’de kış soğuklarına tam dayanıklılar. Yalnız kuzeyli rüzgarları alan cephede fena yıpranıyorlar (o da eğer don olayı olursa). Onun için ön veranaya alıyorum. Batı ile güney-batı arası yöne bakan cephede hiçbir zarar görmüyorlar.

 58. Fatma, Bursa dedi ki:

  Kaç yıllık olduğunu bilmediğim bir yılbaşı çiçeği hiç çiçek açmıyor ama yeşil kısımları normal. Kaloriferli evde içeride duruyor. Oda karanlık değil ancak kışın yeterince hava almıyor. Nasıl yaparsak çiçek açar acaba? Bursada kışın dağ havası soğuğu oluyor.
  ***
  Yılbaşı çiçeği gündüz süresinin kısa olduğu zamanlarda özellikle kasımda tomurcuklanmaya başlar. Eğer geceleri ışık yanan odada duruyorsa tomurcuklanmaz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)