Atlas çiçeği (Epiphyllum hibritleri)

Çeşitli renklerde çiçek açan sayısız atlas kaktüsleri hibrit ve kültivarları ev ortamlarında az güneşli, çok havadar yerleri sever. Güzel çiçekleri için yetiştirilir.

Özellikleri

Atlas çiçeği, atlas kaktüsü ve orkide kaktüsü isimleriyle tanıdığımız bitkiler Cactaceae (Kaktüsgiller) familyasının epifitik özellikli (ağaçlar üzerinde yaşayan) ve en çok tropikal ormanlarda bulunan birkaç kaktüs türünden türetilmiş binlerce hibrit ve kültivar süs bitkileridir. Bunların oluşturulmasında kullanılan türler birbirlerine benzediği gibi binlerce hibrit ve kültivarlar da birbirlerine çok benzerler. Üzerlerinde çok çalışılmasının nedeni çiçeklerinin güzelliğidir. Meraklıları da bu kaktüsleri güzel çiçekleri için severler ve yetiştirirler.

Atlas kaktüsü

Atlas kaktüslerinin oluşturuldukları esas doğal türlerin ana vatanları Kuzey Amerika kıtasının en güneyinde tropikal iklimin ve tropikal – subtropikal geçiş ikliminin hakim olduğu Meksika ve daha güneyde, Güney Amerika kıtasına doğru civar ülkelerdir. Türlerin tümü orman kaktüsleridir. Bu kaktüsler ağaçlar üzerinde epifit oldukları gibi orman zemininde toprakta da yaşadıkları, ağaçlara yaslanarak tırmanıp metrelerce uzadıkları görülür.

Yapraksız olup gövdeleri, dalları yaprak benzeri ince-yassı yapıdadır. Uzunca şeritle halinde gelişirler. Uzunlukları saksılarda genelde 30cm ile 90cm arasında değişir. Büyük saksılarda besleyici doğal toprakta yetiştirilirse yıldan yıla kökler kuvvetleştikçe dipten çok kuvvetli sürgünler çıkarırlar. Böylece boyları 2m’yi geçebilir.

Atlasların çiçekleri iri ve gösterişlidir. Bazıları geceleri çiçeklenir ve çiçekler sabaha kadar solar gider. En makbul atlas çiçeği hibritleri gündüz çiçeklenen ve çiçekleri birkaç gün dayanabilenlerdir. Çiçek açma zamanı hibritlere, kültivarlara göre değişir. En çok ilkbahar ikinci yarısı ile yaz başı arasında çiçeklenirler. Bazıları kış sonunda, bazıları sonbaharda, bazıları yaz ortasında çiçek açar.

Gelişim göstermeleri ısı ve ışık şartlarına göredir. Ortamına göre değişir. Dışarıda yetiştirilenler ilkbaharda çok erkenden gelişime başlar ve sonbaharda havalar çok fazla soğuyana kadar gelişimleri devam eder.

Kışa dayanıklılıkları: 0C derece ile -6C dereceler arası hafif don olaylarına yıpranarak dayanırlar. Bu demektir ki kışın asla dondurucu soğukta bırakmamalısınız. Yoksa her yıl ilkbahar gelince kış zararlarını telefi etmeye çalışırlar ve çiçek açabilmeleri pek mümkün olmaz. Akdeniz bölgemizin kıyı kesimlerinde güney cephelerde kışı genelde hiç zarar görmeden atlatırlar.

Yetiştirilmeleri ve bakımları

Atlas çiçeği hibritleri tam gün güneşe, saatlerce direkt güneşe maruz kalmaya uyum sağlarlar. Fakat yarı gölge yerlerde hem daha güzel görünümlü olurlar hem gelişimleri hızlı olur. Güneşi fazla almaları sadece kış aylarında tavsiye edilir. Yarı gölge yer mümkün değilse yaz ayları boyunca üstlerine seracılıkta kullanılan güneş filtreleme tülleri gerilmelidir.

Toprak ve saksı

Hem havadar hem ağırlığı olan bir toprak karışımı yapmanızı tavsiye ederim. Şunların hepsinin karışımı idealdir:
Organik maddeler: Humuslu doğal toprak, hazır poşet toprak, kestane gübresi ve leonardit.
İnorganik maddeler: Dişli kum, ponza taşı, çok sert kireç taşı parçaları.
(Yukarıdaki maddelerden kestane gübresi Atlas kaktüsleri için olmazsa olmaz en faydalı maddedir. Onun yerine kestane toprağı da olur. O da yoksa onların yerine mutlaka kullanılmamış kuru çay kullanın.)
Karışım oranları: 3 ölçü organik maddeler + 1 ölçü ağır inorganik maddeler.

Saksının niteliği ve büyüklüğü atlas kaktüsleri için pek önemli değil. Gereksiz yere kocaman saksı veya köklerinin zar zor sığacağı kadar küçücük saksı iyi olmaz.

Sulama ve bitki besini verme

Eğer toprağını benim tarifime uygun hazırlarsanız isterseniz her gün sulayın. Hiç zararı yok. Ama başka topraklardan kullanmışsanız sıcak aylarda toprak hafifçe kurudukça, serin aylarda toprak iyice kurudukça sulayın. Soğuk aylarda ise toprak kupkuru oldukça az miktarda su ile sulayın.

Sulamada hava sıcaklığına dikkat

Çok sıcak günlerde eğer gece saatlerinde bile sıcaklık 26C dereceden aşağı düşmüyorsa ve atlasınız geceleri havasız, esintisiz, kapalı yerde duruyorsa günlerce hiç sulamayın. Onun yerine geceleri bir iki saat ara ile üstlerine serin su fısfıslayın. Yoksa aniden pişmiş gibi bir hale gelir ve ölür. Bu problem birçok succulent bitkilerde ve hatta afrika menekşelerinde bile görülüyor.

Bitki besini vermeye gelince: Benim tavsiye ettiğim toprak karışımında yetiştiriyorsanız atlas çiçeğinize ilk iki yıl kesinlikle bitki besini vermeniz gerekmiyor. Üçüncü yıl zaten kendi bünyesindeki ve köklerindeki birikimleriyle gayet iyi idare eder. Sonra zaten saksı-toprak değiştirmeniz gerekecek. Başka türlü topraklarda yetiştiriyorsanız ilkbahardan sonbahara kadar salon bitkilerine özel genel amaçlı bitki besini veya kaktüslere özel bitki besini.. Bunlar her sulamada bile suya karıştırılabilecek kadar düşük dozajlı ve güvenilir bitki besinleridir. Atlas kaktüsleri için şöyle kullanın: Suya karıştırma dozajını yarı ölçü tutun ve sadece ayda bir defa verin. Nisandan ekim ayına kadar devamlı olması şartıyla bu kadarı yeterli olur.

Çoğaltılması

Nisandan ağustos ayı sonuna kadarki dönem içerisinde istediğiniz zaman yapabilirsiniz. 8cm parçalar hazırlayın (jilet gibi keskin bir bıçakla kesin). 3-4 gün açıkta rüzgarlı bir yerde bekletin. 1 ölçü doğal humuslu arazi toprağı + 1 ölçü dişli kum + 1 ölçü kullanılmamış kuru çay karışımı yapın. Atlas parçalarını tek tek bu karışımla doldurduğunuz mini viyollere dikin ve sulayın. Açık havada az güneşli bir yerde tutmalısınız. İki – üç günde bir sulayabilirsiniz. Çay çürümelerini önlüyor ve aktif gelişimi çabuklaştırıyor. 6 hafta sonra normal yetişecekleri saksılara ikişer ikişer (bir saksıda ikisi yan yana) dikin. Yukarıda toprak kısmında tarif ettiğim toprak karışımından kullanırsanız gayet hızlı ve güçlü gelişirler.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: | |


'Atlas çiçeği (Epiphyllum hibritleri)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Banu, Ankara dedi ki:

  Atlas çiçeğimi nasıl cicek açtırabilirim? Bakımını gerektiği gibi yapıyorum. Henüz hiç çiçeğini göremedim.
  ***
  Bahar sonunda, yaz başında çiçeklenmesi gerekiyor. Birkaç yıldır hiç çiçek açmıyorsa kışın sıkıntı çekmemesi yüzündendir. Trakya’da köylerde bu bitki kışın kömürlük, ahır gibi yerlerde tutulur ki dondan zarar görmesin. Üşürler ve susuz kalırlar. İlkbaharda dışarı çıkarırlar. Açık havada gelişmeye başlar çiçek açar. Ayrıca gece ışık yakılan odalarda tutulanlar asla çiçek açmayabilir.

 2. Sevil, İzmir dedi ki:

  Atlas çiçeğimin yaprakları inceldi, cansızlaştı. Aldığım günkü gibi değil. Çiçekçi toprağını değiştir dedi ve organik torf verdi. Değiştirmeden önce size danışmak istedim. Neden cansız ve mutsuz?
  ***
  Yaz ortasında öyle olması normaldir. Yaz sıcakları geçince canlanması lazım. Köklerde sorun olduğundan eminseniz çiçekçinin dediği gibi toprağını değiştirin. Siz mutlaka uygunsuz yerde tutuyorsunuz. Esintiyi ve temiz havayı sever. Bakımı için bu sayfadaki tavsiyeleri izleyin.

 3. Semra S. -Balıkesir dedi ki:

  Atlas çiçeğini nereden ve nasıl temin edebilirim lütfen bilgi verir misiniz?
  ***
  Gerçekten aranılacak bir bitki ama hiçbir yerde satıldığını görmedim. Halk arasında meraklılar birbirlerine veriyor böylece meraklıları birbirlerinden alıyor. Bir yerde görürseniz çekinmeden bir dal isteyin. Şimdi tam zamanı. Kolayca tutar hızlı büyürler.

 4. Aylin B. -Adana dedi ki:

  Yapraklarına su püskürtülür mü?
  ***
  Yazın, sadece geceleri, özellikle havası fazla kuru olan yerlerde.

 5. Türkan O. -İstanbul dedi ki:

  Atlas çiçeğinin her çeşidi Yalova seralarında mevcut.

 6. İsimsiz, Antalya dedi ki:

  Ben bundan dört ay önce kırtıklı yaprakları olan atlastan çelik olarak aldım. Ama ne tuttuğu belli ne tutmadığı. Diktiğim gibi duruyor. Biraz buruşuk. Tuttuğunu nasıl anlarım? Çürüme yok. Açık balkonda duruyor.
  ***
  Onlara balık kılçığı atlası diyoruz. Buruşma fazla değilse hala hayatta ama hatalarınız yüzünden köklenmemiş ve çok susuz kalmış. Atlaslar susuzluğu sevmez. Kuvvetli güneş alabileceği bir yerde tutun. Antalya’da gündüz boyu güneşten ısınırsa kışa rağmen gelişime devam eder. Yazın ise gölgede tutun.

 7. Münevver, Bodrum dedi ki:

  Çelikten ürettiğim iki yıllık piramit yapraklı atlas çiçeğim var. Sürekli yeni dal çıkartıyor. Boyu yaklaşık 1m civarında. Sürekli açık balkonda ve 3-4 saat güneş görüyor. Hiç besin kullanmıyorum. Çiçeklenmesi için ne yapmam gerekiyor? Görünüşü gayet sağlıklı ama bazı atlaslara göre yapraklarının rengi biraz soluk yeşil. Çelik aldığım da öyleydi.
  ***
  Renginin canlı yeşil olması az güneşli yerde olmasına bağlıdır. Zaten atlas kaktüslerini fazla güneşte tutmak iyi değil. Şu sıralar ya da hazirana kadar tomurcuk vermesi lazım. Mutlaka tomurcuklanır. Geçen yıldan kalma büyük yapraklar (veya yassı dallar diyelim) yoksa tomurcuklanma ihtimali zayıf.

 8. Çiçek sever dedi ki:

  Atlas çiçeğim senelerdir açmıyor. Bakımını iyi yapıyorum. Yazın balkona koyuyorum büyüyor ama acmadı daha. Beş sene oldu.
  ***
  Kışın biraz üşümesi ve mevsimlere göre değişen gece gündüz uzunluğunu algılaması gerekiyor. Böylece ilkbaharda gündüzler uzarken o da tomurcuklanır. Yani kış boyunca geceleri ışık yakılmayan ve soğuk bir odada durması lazım.

 9. Sadet, Kırıkkale dedi ki:

  Ben çiçekleri çok seviyorum. Evimde birsürü çiçeklerim var. Atlas çiçeğini gördüm çok güzel. Çiçekçileri gezdim yok. Nereden bulabilirim? Bildiğiniz yer var mı?
  ***
  Ben de çiçekçilerde hiç rastlamadım. Ancak bir yerde görünce bir parça isteyeceksiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)