Aglaonema hibritleri

Renkli güzel yapraklarıyla Aglaonema hibritleri çiçekçilerde yerini almış bitkilerdendir. Arum familyasındandırlar.

Araceaa (Arum) familyasından birçok tür süs bitkileri sektöründe her zaman yerini almıştır. Bir kısmı ise modası geçmiş olup çiçekçilerde pek bulunmaz. Aglaonema cinsinden Aglaonema modestum da modası çoktan geçmiş bir türdür. Hatta eskiden bile ticari açıdan pek tutulmamış ama halk arasında çok sevilmiştir. Düz yeşil yapraklıdır. Hala da halk arasında elden ele paylaşımı devam ediyor. Meraklıları evlerinde yetiştirir. Diğer bir türü Aglaonema commutatum ise çiçekçilerde bulunabiliyor. Yaprakları metalik yeşil ile açık gümüşi yeşil karışık desenlidir.

Son zamanlarda renkli yapraklı Aglaonema hibritleri süs bitkileri sektörüne girdi. Örnek olarak üç tanesinin fotoğrafları ve isimleri aşağıda:

Aglaonema 'Miss Thailand'

Aglaonema ‘Miss Thailand’

* * *

Aglaonema 'Harlequin'

Aglaonema ‘Harlequin’

* * *

Aglaonema 'Valentine'

Aglaonema ‘Valentine’

Bunlar Aglaonema türleri arasında (veya muhtemelen Aglaonema türleri ile farklı Arum türleri arasında) melezleme çalışmalarıyla elde edilmiş hibritlerdir.

Bakım istekleri

Oldukça yavaş gelişirler. Bu yüzden bakımına daha ciddi titizlik göstermek gerekiyor. Zira bozulan yaprakların yerine yenilerinin gelişmesi uzun zaman alır. Özellikle örümcek bitlere karşı çok dikkatli olun. Bunlar gözle görülmediği için fark etmezsiniz. Ancak yapraklar mahvolduğu zaman anlarsınız. Ara sıra büyüteçle yaprakları dikkatle inceleyin.

Aglaonema hibritleri için kökleri anca sığacağı kadar saksı kullanın. Gereğinden büyük saksıda kökler çok toprakta serinde kalır ve gelişim büsbütün yavaşlar. Özellikle kış sonunda güneş ışınlarının yaprakları ve saksıyı ısıtacağı yerde tutun. Bu sayede yeni gelişimlerde bulunması daha fazla mümkün olur. Havalar ısındıkça yaprakların güneşte ısınması azalmalıdır. Yaz boyunca sabah  güneşi veya ikindiden 2 saat sonradan itibaren akşam güneşi almalıdır. Gelişim için diğer önemli faktör hava akımlarıdır. Bundan mahrum etmeyin.

Sulamaları kış sonundan sonbahara kadar sık sık, kışın ise toprak iyice kurudukça yapın. Bitki besinini yine sıkça sulamanız gereken zamanlarda ayda bir defa verin.

Çoğaltma

Dipten verdiği sürgünleri üç yılda bir ayırarak Aglaonema hibritlerinizi çoğaltabilirsiniz. Ayrıma zamanı kış sonudur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: |

'Aglaonema hibritleri' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Merve K. -Rize dedi ki:

  Merhaba aglaonema valentine bitkim yeni geldi. Bakımı hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Neler yapmalıyım acaba?
  ***
  Ev ortamlarına uyumlu ve dayanıklıdır. Hassas bir tür değildir. Ciddi hatalar yapmazsanız bakımı kolay ve basittir. Sadece salon bitkisi torf toprağında yetiştirin. Başka şey istemez. Bir de saksısı köklerinin zor sığacağı kadar olmalıdır. Gereğinden fazla büyük saksıda çok fazla toprak içinde çürüme riski var.

 2. Gökhan, Aydın dedi ki:

  Aglaonema red zirkon adlı bitki hediye edildi. Bunun bakımı yukarıda okuduklarımla aynı mı?
  ***
  Evet aynı. Temiz tuttuğunuz sürece yapraklar çok uzun ömürlü, dayanıklı, bozulmaz ve ev ortamlarına son derece uyumludur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.