Cornus alba ‘Sibirica’ kırmızı dallı süs kızılcığı

Bütün kış karlarla kaplı yerlerde renkli kış süsü olabilecek park / bahçe süs çalısıdır. Karların içinde mercan kızılı dallar çok hoş görünür.

Cornaceae (Kızılcıkgiller) familyasından Cornus alba türünün ‘Sibirica’ adlı kültivarının genç dalları canlı bir tonda mercan rengi olur. Kışın karların içinde son derece güzel görünür. Fakat dallar yaşlandıkça renginin güzelliği kaybolur. Bu sebeple yaşlanan dallar dipten budanarak hem yeniden dallanması hem daha fazla dallı çalı formunda gelişmesi sağlanır. Kış soğuklarına -40C dereceye kadar dayanır. Türkiye’nin kışları en soğuk geçen illerinde park ve bahçe süs bitkisi olarak kullanıma uygundur.

Cornus alba 'Sibirica' kırmızı dallı süs kızılcığı

Cornus alba ‘Sibirica’

Süs kızılcığının yaprakları irice ve yeşil olup sonbaharda kızılımsı renge döner. Kışın yapraklarını döker. 2 metreye kadar yükselebilir. Dipten budamalarla çok dallı budaklı olmasını sağlamalısınız. Böylece kışın karların içinde çok güzel bir görünümü oluyor. Birkaç yıl içinde eski dallar canlı kızıl görünümünü kaybeder (canlı kırmızılık genç dallarda olur). O zaman kış sonunda / ilkbahar başında dipten budamak gerekiyor. Budama gözlerin uyanması başlamadan önce yapılmalı.

Güneşi sever. Yeri ne kadar güneşli olursa o kadar iyidir. Her türlü toprağa uyum sağlar. Sorun olmaz. En sevdiği toprak ise hafif asitli (pH 6.1 – 6.5 aralığında) ve suyu iyi süzdüren, yazın nemini pek kaybetmeyen topraklardır. Yazın toprak kupkuru olmayacak şekilde ara sıra sulamalısınız.

Çoğaltılmasının en kolay yolu tam olgunlaşmış son yılın dallarından çelikle üretmektir (⇒ olgun dal çeliği yöntemi). Süs kızılcığı çelikleri bitki uyku dönemine girdiği zaman, sonbahar sonunda – kış başında alınmalı. Toprağa dikeceksiniz. Daima açık havada duracak. İlkbaharda filizlendiklerinde yeterince köklenmiş olmayabilirler. Dikkatli olmalısınız. Susuz bırakmayın.

İlkbahar – yaz aylarında suda köklendirerek de çoğaltabilirsiniz. Köklenmiş dal tutarsa hızlı büyür.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)