Olgun dal çeliği (hardwood cutting)

Tohumla, çelikle, aşıyla çoğaltılması zor olan veya mümkün olmayan ağaç ve çalı türlerinde uygulanan bir çoğaltma yolu.

Bu usul uzun ömürlü bitkilerden ağaç ve çalı türlerinde yapılır. Bazılarının köklenmesi çok zordur onun için bahar uyanmasından önce çelikler alınmalıdır. Köklenmesi kolay olanlarda pek fark etmez ama aynı muameleyi yapmada yarar var.

Olgun dal çeliği yapılışı, dikilişi

Eski bir deyim var: ‘Usuletle ve suhuletle’.. yani usulüne uygun davranırsanız işler kolaylaşır. Olgun çeliğin niteliğine, alınışına, kullanılacak toprağa ve köklenme sürecinde gerekenlerin yapılmasına ciddi olarak uymanız lazım.

Zamanı

Zamanı bitkiden bitkiye ve iklimden iklime değişir. Bitki türlerine göre zamanı burada tek tek açıklamak zor. Genel olarak şöyle: İstanbul gibi don olaylarının hafif geçtiği ve hiç yaşanmadığı yerlerde kış başında (aralık sonunda) yapmak en iyi zamandır. İstanbul için son zaman şubat ayının başıdır. Orta derece don olayları yaşananan yerlerde mesela Ankara’da en geç mart başına kadar yapılabilir.
Olgun dal çeliği

Olgun dalın niteliği

Çelikler sonuncu ilkbahar ve yaz boyunca yeni gelişmiş, gelişimini tamamıyla tamamlamış en sağlıklı dallardan olmalı. En uç ince kısmı kesip atın. Dip kısmı eğik kesin. Böylece kesiklerden kalan dallar (çelikler) en az 15cm, en fazla 30cm olmalı. 15cm’den daha kısa çelikler bu usulde pek işe yaramaz.

Ayrıcalıklı bir yöntem

Kışın şiddetli don olaylarının yaşandığı, bahar başında yine kuvvetli don olayları yaşanma riski olan yerlerde ise şöyle: Bu durumda çelikler sonbaharda yapraklar döküldüğü zaman alınır. Şimdilik tepeleri kesilmez, baş aşağı şekilde toprağa derine gömülür. İlkbaharda don tehlikesi ortadan kalktığı zaman sökülerek tepe ince kısımları kesilir, dip kısımları eğik kesilir aşağıda anlattığım gibi dikilir.

Olgun dal çeliklerinin dikilişi

Diktiğinizde dalın üçte ikisi toprak altında kalacak. Dal eğer 15 cm civarında ise dimdik, 20cm’den daha uzunsa 45 derece açı ile eğik dikilmeli. her durumda dalın üçte ikisi toprağın altında kalmalı.

Toprağın niteliği

Toprak suyu iyi süzdüren, havadar bir toprak olmalı. Saf gerçek torf + perlit karışımı bu usullerde çok tavsiye edilir. Sırf perlitle yapanlar da var. Her ikisini de hiç tavsiye etmem. O tür şeylerde köklendirme diğer çelikle üretim metotlarında iyi olabilir fakat olgun dal çeliğinde zararlıdır. Öylesi yapay köklendirme toprakları genellikle yeni köklenme olurken ani çürümelere sebebiyet verir. Onun için humuslu gerçek toprağa yarı yarıya ince ponza taşı ve hindistan cevizi lifleri karıştırarak çelikler buna dikilmeli.

Sonra köklenmeye güvenmeyin. Yapraklanma, dallanıp budaklanma olsa bile aynı toprakta, hiç sökmeden bir sonraki bahara kadar tutsanız iyi olur.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Üretim / Çoğaltma

Etiketler: |


'Olgun dal çeliği (hardwood cutting)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Balkonda benim de iki buyuk saksi ortancam var. Bu yil hic ciceklenmediler. Gunes alan bir yere yerlestirmistim. Dolayisiyla yerlerini sevmediler. Hatta yapraklarinin boyutu kuculdu. Yaz sonuna golge bir yere aldim. Artik orada duracaklar. Yapraklarinda orumcek biti vardi ilacladim onlari da temizledim. Simdi daha iyiler. Sizce tepe celik yontemiyle bitkimi daha gur forma kavusmasi icin budamam iyi olur mu? Yoksa bu islemi gelecek sonbahar mi yapmaliyim? Eylul bitiyor ama Ekim’in ilk haftalari da asagi yukari ayni sicaklikta gecer.
  ***
  Çiçek açmamasının sebebi gelişimin iyi olmamasıdır. Güneş zarar vermez. Zaten çiçek açmaya karar vermesi ilkbaharda oluyor (yazın kızgın güneşte olsa bile mutlaka en azından tomurcuklarını görürsünüz). Esas sebep yanlış toprak ve rüzgarsız ortamdır. Bu bitki her yere uymaz. Her toprağa uymaz. Bakımı ve budanması hakkında püf noktaları ortanca sayfamda: https://azbitki.com/ortanca

 2. Anıl Kaman dedi ki:

  Limonu selvi üretimi nasıl yapılır lütfen bilgi verir misiniz?
  ***
  Şu sayfaya bakın: http://www.bitkivecicek.com/limon-servi-yetistirilmesi-ve-cogaltilmasi

 3. Muzaffer, Merzifon dedi ki:

  Karadut çelikten üretilir mi? Üretilirse nasıl yapabilirim?
  ***
  Aynen bu sayfadaki talimatları uygulamalısınız.

 4. Cüneyt, Konya dedi ki:

  Acaba ceviz bu yöntemle çoğalır mı?
  ***
  Zor olduğunu duymuştum ama zor da olsa mümkün.

 5. Cüneyt, Konya dedi ki:

  Bu Kış pek çok deneme yapacağım. Sonuçları burada paylaşırım. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.

 6. Remrem, Ankara dedi ki:

  Merhaba ben bonzai ile uğraşmayı düşünüyorum. Ondan dolayı kalın gövde arıyorum. Ekim ayı başında çöp kenarında budanmış tonla çalı buldum. Bazılar 1-1.5 metre büyüklüğünde. Bunları düz mantık direkt eğik şekilde alt kısımlarını kesip suya ektim. Acaba köklenirler mi? Yoksa direkt toprağa mı ekseydim?
  ***
  Suda veya toprakta o kalın dallardan hiçbir sonuç alamazsınız. İşiniz tamamıyla şansa kalmış. Her iki yolu da deneyin ama başarı şansınız yok denecek kadar az.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)