Basur (hemoroid) faydalı hastalık

Basur sağlığımızın dostu bir uyarı hastalığıdır. Hatta hastalık bile sayılmaz. Aşağıda basurdan yani hemoroitten çabucak kurtulmanın yollarını ve bir daha tekrarlanmaması için gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Öncelikle hemoroid kaynaklı şiddetli acılardan kurtulmanın yolunu yazayım: Bir eczaneye gidip basur kremi alın. Kullanır kullanmaz acılarınız son bulur. Günde iki defa kullanmak yeter. Pek etkisi olmazsa canınızı sıkmayın. Daha aşağıdaki tavsiyelerimle birkaç günde kurtulursunuz.

Yine öncelikle söylenmesi gereken ve hatta daha önemli bir konu şudur: Probleminiz sadece basur ise şanslısınız. Yani makattan ara sıra kan gelmesi kolon kanseri kaynaklı olabilir. Hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidip gereken tahlilleri yaptırmalısınız. Vaktinde tedavi olmazsanız ölene kadar karnınızdan çıkan bir hortum ve karnınıza bağlı olup her gün boşaltılması gereken bir dışkılama torbası ile yaşamaya mahkum olursunuz.

Basur nasıl bir hastalıktır?

Hemoroit hastalığına halk dilinde basur diyoruz. Hatta hemoroid dışında makatta ağrı, kanama, yırtılma ve yaralanma gibi her hastalığa yanlış da olsa genel anlamda basur denir. Katlanılması zor ağrı ve sancı yapıyor. Hele tuvalete büyük ihtiyaç için gitmek tam bir işkence. O acılara katlanmak çok zor. Büyük ızdırap. Bu hastalıklardan uzun uzun bahsetmeyeceğim. Ne olursa olsun doktora baş vurmanız şart. Hem de hiç vakit kaybetmeden. Başta dediğim gibi kanser riski var.

İyileşme bağırsakların canlanıp sürekli hareket etmesine bağlıdır. Sağlıksız bağırsaklar içerisi dolu bile olsa onları gerektiği zaman dışarı atmaz. Geciktirir. Dışkının yol alıp dışarı atılması yavaş gider. Bu sırada içeride fazla birikmeler olur. Bu gizli kabızlıktır. Kabızlığı illa günlerce büyük tuvalet ihtiyacı gidermemek gibi düşünmeyin ve yanılmayın. Daima günde bir defa büyük tuvalet ihtiyacı gideriyorsanız bu bile tam sağlıklı değil. İki defa, bazen günde üç defa olması gerekir ki sağlıklı durum budur. Haftalık bir ortalama ile, günde bir defadan aşağı inmiyorsa bağırsakların çalışma sağlığı yerindedir. Haftalık ortalaması günde birin altında ise kabızlık sorununuz var ver sağlığınız çok ciddi tehlike altında demektir. Bu sebeplerden dolayı başınıza gelecek hastalıkların en masumu basurdur (hemoroid).

Basur probleminize kalıcı çözüm

Birkaç gün içinde acılardan kurtulmanın ve bir daha tekrarlamamasının yolları aşağıda. Dikkatle okuyup gerekeni yapın. Neler yazmışsam hepsi önemlidir.

Hemoroit acılarını çabuk atlatmanız için ilk gün hedefiniz bağırsakları aktifleştirmek olmalı. Tam iyileşene kadar her 12 saat içinde en az 1 defa büyük tuvalete çıkmanız şart. Böylece hem katı dışkılama esnasında acılar daha az olur çünkü katı dışkı yumuşak ve ince gelecektir. Yine de acı fazla oluyorsa basur kremi kullanın. Tuvalet ihtiyacınız geldiğinde vakit kaybetmeden tuvalete gideceksiniz. Basur merhemi kullanmıyorsanız: Sıcak su ile ıslattığınız tuvalet kağıdını makat anüs bölgesine pansuman yapıyor gibi hafifçe bastırın. Belki yarım dakika sıcak su ile pansumana devam etmek basur sorunu olan bölgede kasların ve damarların gevşemesini sağlar. Böylece dışkı daha acısız dışarı çıkar.

İlk günlerde yapılacaklar

Sulu, sütlü şeyler yemelisiniz. Sebze yemeklerine büyük ağırlık verin. Meyve ve sebze yemeyi elinizden geldiğince arttırın. Bugünlerde ekmek, bisküvi ve kurabiye yemeyi en aza indirin (kepekli bile olsalar).

İlk günlerde iç yağı (hayvan yağı veya kuyruk yağı) kullanılmış yemeklerden kesinlikle yemeyin. Kahve beyazlatıcısı kesinlikle kullanmayın. Bu ikisi bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Neredeyse durdurur.

Basur sancıları çektiğiniz ilk günlerde kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzüm dışında hiçbir kuruyemiş yememelisiniz.

Günde bir yemek kaşığı saf balıkyağı içmek dokuların müthiş bir hızla yenileşmesini, onarılmasını sağlar. Yaraları kısa bir sürede iyileştirir. Tüm organların çalışmasını aktifleştirir ve güçlendirir.

Elinizden geldiğince farklı hareketlerde bulunun. Bol bol yürüş yapmaya çalışın. Masa başı işte çalışıyorsanız sık sık kalkıp dolaşın. İşinizi bazen ayakta yapın.

Yeme içme alışkanlığınızı tamamen değiştirin

Basurdan çektiğimiz sıkıntılardan alacağımız ders sindirim sistemimizi nasıl mahvettiğimizi idrak etmemize ve bundan sonra sağlığımızı hiçbir şekilde riske atmamak için ne gibi tedbirler alacağımıza yönelik olmalıdır.

1- Sabah kalktığınızda ilk işiniz iki bardak su içmek olsun.

2- Gün içinde yediğiniz sebze yemekleri, meyveler ve salatalar kesinlikle hamur işi yiyeceklerden ve etli yemeklerden fazla olmalı. Artık bunu ömür boyunca hayati önem taşıyan bir alışkanlık haline getirin. Bunu yapmadığınız sürece ekmeği azaltmak, kepekli ekmek yemek, lifli bisküviler yemek kesinlikle hiçbir işe yaramaz.

3- Ekmek yemeyi elinizden geldiğince en az miktarda tutun. Yemeklerin yanısıra ekmekten daha fazla çiğ sebze yemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Bu zaten özellikle Balkanlar ve Ege Türklerinde yaygın bir adetti. Böyle sağlıklı adetlerimizi sürdürmeliyiz. Yemeğin yanı sıra çiğ olarak yeşil soğan, marul, pırasa, lahana, brokoli gibi şeyler yenebilir. Kaynar suda yumuşatılıp sirke, tuz ve baharatlarla lezzetlendirilmiş lahana-brokoli ve benzeri sebzeler yenebilir. Turşu yenebilir. Yeter ki bunlardan bol bol yeyin. Yemeklerin yanında ekmekten daha fazla bunlardan yiyorsanız problem kalmaz.

4- Yemeklerinizde ve salatalarınızda saf zeytinyağı kullanın.

5- Çay ve kahveyi azaltın. Bunlar yüzünden meyvelere sebzelere istek kalmıyor. Evinizde ya da işyerinizde meysim meyveleri, hatta domates ve hıyar gibi çiğ yenecek sebzeler bulundurup ikide birde çaya kahveye saldırmaktansa bunlardan atıştırın. Çayı da kahveyi de gün içinde en aza indirin. Özellikle çayı kahveyi şekersiz içemeyen kişiler aslında şeker bağımlısı olmuştur. Sağlıkları büsbütün tehlike altındadır. Meyveler sayesinde hem şekeri doğal şeklinde alırsınız hem de meyvelerin içerdiği lifler sindirim sisteminizi aktifleştirir.

6- Nefcafe ve benzeri hazır kahveleri kesinlikle ebediyen hayatınızdan çıkarmak zorundasınız. Hazır kahveler damar sistemlerine zararı verir (dolayısıyla hemoroid tetikleyicilerindendir). Kahve beyazlatıcıların zararları ise saymakla bitmez. Bunların yerine kahve ihtiyacınızı sadece Türk kahvesi ile sınırlandırın.

Sonuç

Basur hastalığı kimsenin ciddiye almadığı hatta farkına bile varmadığı sindirim sistemi bozukluklarının giderilmesi için insanlara verilen bir ödüldür aslında. Çünkü sindirim sistemi sağlıklı olursa bütün vücut sağlıklı olur. İşte basur böyle bir ödüldür. Bu ödüle değer vermemek, gerekenleri yapmamak başta kanser olmak üzere birbirinden kötü hastalıkları çağırmak anlamına gelir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Yaşam

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)