Meksika zakkumu, Thevetia peruviana

Kavuniçi, limon sarısı, beyaz ve krem rengi çiçek açan çeşitleri var. Bütün dünyada sıcak memleketlerde ve Akdeniz iklimi görülen yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Anavatanı Meksika ve civarı.

Meksika zakkumu

Görünüşte yaprakları ve dalları zakkum ile büyük benzerlik gösterir. Bütün dünyada insanlar bunun ince yapraklı bir zakkum çeşidi olduğunu sanır. Oysa ayrı bir cinstendir (Thevetia). Sadece aynı familyadandırlar (Apocynaceae).

Thevetia cinsinin en tanınmış türü Thevetia peruviana. Kavuniçi, limon sarısı, beyaz ve krem rengi çiçek açan çeşitleri var. Meksika zakkumu bu türe deniyor. Diğer yaygın adı sarı zakkumdur. Bütün dünyada sıcak memleketlerde ve Akdeniz iklimi görülen yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Anavatanı Meksika ve civarı.

Genelde çalı formunda gelişir. Eğer ağaç şekli vermek isterseniz Meksika zakkumu 3,5 – 4 metre yüksekliğinde küçük yapılı bir ağaç olabilir.

Kış soğuklarına dayanıklılığı en fazla -7C derecedir. Asitli toprakları sevmez. Sulama istemez.

Yaprakları zakkumun yaprakları kadar uzun ömürlü değildir. Sık sık yaprak döker, sık sık yeniden yapraklanır. Susuz bırakmadığınız takdirde devamlı gelişir, çevreye bol bol yaprak, çiçek, tohum döker.

Meksika zakkumu aşırı zehirli bitkilerdendir. Bilmeyen insanlar yuvarlak meyvelerini yemeye kalkışabilir. Özsuyu bile fena zehirleyici etkilidir yani bir ısırıkla tadına bakmak bile insanı öldürebilir. Direkt kalbe zarar veriyor. Onun için çiçeklerini daima kontrol ederek meyve oluşumlarını en başta yok etmelisiniz. Rengine aldanıp hoş bir meyve sanarak yemek isteyenler olabilir.

Tohumla, olgun dal çeliği ile ve yarı olgun tepe çeliği ile çoğaltılabilir.


'Meksika zakkumu, Thevetia peruviana' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seher, Adana dedi ki:

  Zakkumun limon sarısı olanından arkadaşım bahçesinde yetiştirmektedir. Bunların meyvelerinin çok zehirli olduğunu anlatıp uyarmama rağmen meyvelerini üzerinde bırakıp bekletiyor.
  ***
  Çevreden çoluk çocuk yerse zehirlenirse bunun korkunç sonuçlarını, vebalini düşünmüyorsa yazık bu insana. Meyveleri satıyor olabilir. Kalp hastalıklarına karşı bu bitkinin özsuyundaki bir madde laboraturlarda özel yöntemlerle alınıyor. O açıdan maddi değeri var.

 2. Begonvilli Ev dedi ki:

  Çok güzel bir bitki. Komşumun bahçesinde gördüm ve hayran kaldım. Hangi mevsimde çelik alabiliriz?
  ***
  Aynen zakkumlarda olduğu gibi şu iki yolu deneyin:
  1- Kasımdan şubat sonuna kadar bir yıllık sağlıklı dallarından çelik yapabilirsiniz. Doğrudan toprağa dikin.
  2- Yaz sonundan şimdiye kadar yeni gelişmiş dallarından ilkbaharda alıp suda köklendirin. Veya ilkbaharda gelişen yeni dallar biraz olgunlaşınca onları suda köklendirin.
  Tohumlarından da çoğaltabilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)