Thevetia peruviana

Peru zakkumu Apocynaceae familyasının Cascabela thevetia türüdür. Diğer bilimsel adı Thevetia peruviana’dır. Ana vatanı tropikal ve subtropikal iklim kuşaklarında Meksika ve iki Amerika kıtasının birleştiği Orta Amerika civarlarıdır. Halk arasında diğer adları Sarı zakkum ve Meksika zakkumu’dur.

Thevetia peruviana, Meksika veya Peru zakkumu

Görünüşte yaprakları ve dalları zakkum ile büyük benzerlik gösterir. Fakat bu türün yaprakları çok daha dar ve daha küçüktür. Bütün dünyada insanlar bunun ince yapraklı bir zakkum çeşidi olduğunu sanır. Oysa ayrı bir cinstendir. Sadece aynı familyadandırlar.

Kavuniçi, limon sarısı, beyaz ve krem rengi çiçek açan çeşitleri var. Yemyeşil yaprakları ve dik yapılı ince sık dallarıyla çok güzel bir çalı tipi süs bitkisidir. Bütün dünyada sıcak memleketlerde ve Akdeniz iklimine sahip yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Genelde çalı formunda gelişir. Eğer ağaç şekli vermek isterseniz gerekli budamalar sayesinde Peru zakkumu 3,5 – 4 metre yüksekliğinde küçük yapılı bir ağaç olması mümkündür.

Kış soğuklarına dayanıklılığı en fazla -7C derecedir. Asitli toprakları sevmez. Sulama istemez.

Yaprakları zakkumun yaprakları kadar uzun ömürlü değildir. Sık sık yaprak döker, sık sık yeniden yapraklar geliştirir. Susuz bırakmadığınız takdirde devamlı gelişir, çevreye bol bol yaprak, çiçek, tohum döker.

Meksika (veya Peru zakkumu yetiştirilmesi, bakımı hakkında bilgiler

Cascabela thevetia

Peru zakkumu yapraklarından tohumlarına kadar her parçasıyla aşırı zehirli bitkilerdendir. Bilmeyen insanlar yuvarlak meyvelerini yemeye kalkışabilir. Öz suyu bile fena zehirleyici etkilidir. Yani bir ısırıkla tadına bakmak bile insanı öldürecek kadar kötü etkiler. Hatta öldürür. Çünkü direkt kalbe zarar veriyor. Onun için çiçeklerini daima kontrol ederek meyve oluşumlarını en başta yok etmelisiniz. Hoş bir meyve sanarak yemek isteyenler olabilir.

Tohumla, olgun dal çeliği ile, yarı olgun tepe çeliği ile ve suda köklendirmeyle çoğaltılabilir.

'Thevetia peruviana' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Berna E. -Muğla dedi ki:

  Tohumdan yetiştirdiğim Peru zakkumunun boyu 1 metreyi geçti. Yaprakları oldukça sağlıklı ancak çiçek açmıyor. Seradan aldığım diğer Peru zakkumu ise çok daha küçük olmasına rağmen sürekli çiçek açıyor. Çiçek açması için ne yapmak gerekiyor?
  ***
  Bir şey yapmak gerekmez. Çiçek açmamasının sebebi ya henüz bir yaşını doldurmadığı içindir (tohumdan yetişenlerde çiçek açma olgunluğu 1 yıl ile 4 yıl arasında başlar) ya da köklerinin toprakta fazlaca rahat olmasıdır. Bu bir problem değil. Daha fazla güçlenmek için çabalıyor. Hızını alıp bir parça yorulunca bol bol çiçek açacak. Seradan aldığınız muhtemelen tohumdan değil dalından köklendirmeyle üretilmiştir. Veya tohumdan üretilmişse kökleri sıkıntı çekmeye başladığı için çiçeklenmeye yönelmiş olabilir.

 2. Lütfi, Kuşadası dedi ki:

  Peru zakkumunu çelikten nasıl çoğaltabilirim?
  ***
  Yapraklı, mümkün olduğunca kalın ve genç dallarından ortalama 30cm çelikler hazırlayın ve önce suda köklendirin. Şimdi değil nisan-mayıs aylarında başlamanız lazım.

 3. Yenal, Köyceğiz dedi ki:

  Peru zakkumu 1,5m boyunda küçük saksıda satın aldım. Köyceğiz’de kışın birkaç günlüğüne de olsa sıcaklık eksi 5-6 dereceye düşüyor. Dayanabilir mi?
  ***
  Evet dayanır. Ama şimdi o kadar soğuk olursa dayanmaz. Saksı küçük. Kökleriyle donup ölür.

 4. İsmail, Eyüp dedi ki:

  Peru zakkumu tohumunu nasıl ekmek gerekir? Suda bekletmeli miyim?
  ***
  Suda bekletin veya bekletmeyin fark etmez. Toprağa yarım santim kadar gömün. Sürekli güneşten ısınacağı bir yerde tutun. Çimlenme başlayana kadar toprak üst yüzeyi kurumaya başlar başlamaz tekrar sulayın.

 5. Müge, İstanbul dedi ki:

  Peru zakkumunu 2 yıl önce minik aldım. Yazın dışarıda kışın içeride bakıyorum. Bu yıl ilkbahara doğru çok güzel gelişmeye ve çiçek açmaya başladı. Fakat bir müddet sonra çiçekler gonca olup düştüler. Yaprak dökmeye ve yaprak vermemeye başladı. Halen iç mekanda duruyor. Dışarı almıyorum. Burası çok rüzgarlı ve serin. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Gübre mi verdiniz ne yaptınızsa kökler zehirlenmiş. Bu bazen toprağın ani soğuması yüzünden de oluyor. Toprakta kimyasal dengeler anında bambaşka rol oynar ve kökler zehirlenir, bitki ölür. Bazen de sürekli hatalı sulama bitkileri öldürüyor. Yani sulamaları çok az miktarda su ile yapmak bitkileri öldürür. Esas hatanız bu bitkiyi kışları içeride tutmanız. Sürekli dışarıda dursaydı sonbaharda bitki yavaş yavaş soğuğa adapte olurdu. Kökleri sağlamlaşırdı.

 6. Rıza, Mersin dedi ki:

  Saksıda yetiştirilebilinir mi?
  ***
  Evet.

 7. Pınar, Denizli dedi ki:

  Peru zakkumumu aldığımda çok zayıf ve küçüktü. Yaz boyunca toparladı ama şiddetli rüzgarlar başlayınca bir kaç gün önce salona aldım. Dışarıda kalması için Denizli iklimi sizce uygun mudur? (Güney doğu cephe balkonumuz) Yoksa sadece aşırı soğuklarda mı?
  ***
  Güney cephede olması şartıyla en fazla -7C derece soğuğa dayanır. Buna göre, meteoroloji haberlerini takip ederek tedbirli olun.

 8. Pınar, Denizli dedi ki:

  Kışı ev içinde geçirse en azından bu kışı, uygun mudur?
  ***
  Olabilir. Güneşli ve havadar bir pencere yanında tutun.

 9. Lütfi, Aydın dedi ki:

  5 yıllık olan peru zakkumumdan çelikle çoğaltmak için nasıl hazırlamalıyım? Tohumla çoğaltmak için tohum kesesiyle mi toprağa gömmeliyim ve hangi tarihte işlem yapmalıyım? Kendim çok denedim olmadı.
  ***
  Çok kalın ve yapraklı dallardan 25cm kadar çelikleri önce suda köklendirin. Mayıs ayında başlayın. Tohumları çıkarıp tek tek ekmeniz lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.