Bahçelere çiçekli küçük süs ağaçları

Bahçelere dikilecek süs ağacı çeşitleri çok. Bunların ayrı ayrı kategorilerde ele alınması gerekir. Çünkü büyük süs ağaçları küçük bahçelerde olamayacağı gibi, küçük olsalar bile bazı insanlar devamlı çiçek açanları tercih eder. Tercihler ve uyumluluklar çeşit çeşittir. Bu sayfada sadece hem küçük (veya budamalarla küçük tutulduklarında çiçeklenme özelliği bozulmayan) hem de devamlı çiçek açabilen bahçe süs ağaçlarını ele alıyorum.

Mevsim koşulları elverdiği sürece devamlı çiçek açan küçük süs ağaçlarının çiçeklenmeleri çoğunlukla ilkbahar sonu – sonbahar başı arasında olup bazıları ilkbahar başından kışa kadar çiçek açar. Bu biraz da yaşadığınız yerin iklimine göre değişir. Bahçenize herhangi bir süs ağacı dikmeden önce, öncelikle ikliminizin kış şartlarını çok iyi biliyor olmanız, sonra da edinmek istediğiniz bitkinin kış soğuklarına ne kadar dayanabildiğini araştırıp öğrenmeniz gerekir. Uygun olanlar direkt bahçeye dikilir. Uygun olmayanlar saksıda yetiştirilip kışın kapalı yerlerde dinlendirilir.

Bahçelerde devamlı çiçek açan küçük ağaçlara yer verilmeli. Ya da sürekli çiçeklenen çalı formundaki bitkilere şekillendirici budamalarla küçük bir süs ağacı görüntüsü kazandırılabilir.

Sürekli çiçek açanlara birkaç örnek

Ağaç hatmi, Japon gülü, zakkum, süs narı, bodur begonvil, melekler borusu, yediveren baston gül, duranda, oya ağacı, abelia, Meksika zakkumu, … …

Bu sitede (azbitki.com) şimdiye kadar ele aldığım ve daha sonra ele alacağım devamlı çiçek açabilen küçük süs ağaçlarının listesini ⇒ Devamlı çiçek açan küçük süs ağaçları kategorisinde görebilirsiniz.

Emek isterler. Sürekli budama gerekli

Küçük ağaç şeklindeki süs bitkileri çalı tip süs bitkileri gibi çok fazla dallanır. Devamlı budayarak kontrol altında tutmalısınız. Maden devamlı budamak gerekiyor o halde çalı tipi formundaki bitkileri de aynı şekilde devamlı budamalarla küçük ağaç formuna sokmak mümkün. Ve yapanlar da var. Örneğin Lantana çalı minesi çok hızlı gelişir. Tohumdan sıfırdan bile yetiştirseniz ikinci yılında (yani 1 yaşına geldiğinde) 1,5-2 metre olur ve tek gövdeli küçük bir ağaç formu verebilirsiniz. Mrs Poppee küpe çiçeği o kadar hızlı büyümese de 2-3 yıl içinde 1,5 metre cıvarlarında küçük bir ağaç formunu alabilir. Yalnız yazın uzun süreli şiddetli sıcakların yaşandığı yerlerde sadece gölgeli kuzey cephelerde rahat gelişir. Eski tip büyük sardunyalar iklimi uygun memleketlerde bahçelerde küçük bir ağaç formu verilerek yetiştirilebilir. Fakat bir değil ortalama üç gövde halinde yükselmesine izin verilmeli ve dipten yeni sürgünlerden çoğu yok edilerek en iyileri büyüklerin yerini alacak şekilde bırakılmalı. Her yıl 1 yaşını dolduran gövdeler dipten kesilerek yok edilmeli. Çünkü sardunya ana gövdeleri eskidikçe kış soğuklarına direnci azalır. Hem gençleştirmek daha güzel gelişmesini sağlar.

Sitede yeni düzenlemeler yaptıkça ve yeni konular ekledikçe bu kategoride daha fazla türlere yer verildiğini göreceksiniz.

Leylak, kartopu, açelya, ağaç şakayığı, kamelya gibi belirli zamanlarda çiçek açanları bu kategoriye sokmuyorum.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Devamlı çiçek açan küçük süs ağaçları

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)