Evde fazla büyüyen çiçeği küçültme

Evlerde, ofislerde kullanılan süs bitkilerinden bazıları devamlı boyu uzayan, bazıları da devamlı kökten yeni sürgünlerle çoğalan türlerdendir. Birkaç yıl içinde tavana ulaşabilirler ya da çok fazla yer kaplayabilirler. Fazla büyüyünce sahipleri kısaltma, küçültme ihtiyacı duyarlar. Herhangi bir zamanda herhangi bir şekilde kısaltma – küçültme yapmak bitkinin ölmesine yol açabilir. Peki nelere dikkat etmek gerekiyor?

Önce bitkinizin hakkında budama ya da kökten ayırma bilgilerini araştırın ve boy kısaltmalarına, budamalara karşı hassas mı değil mi, ne tip budamaları tolere edebilir, budama ne zaman yapılmalıdır, kökten ayırması ne zaman yapılır bunları öğrenin. Her bitkide bu bilgiler farklı olabilir. Onun için bitkinizin türünü doğru olarak bilmeli ve ona göre bilgi bulmalısınız.
Uzayan yükselen bitkiler

Kısaltarak küçültmek gereken bitkiler

İç mekanlarda fazla uzayıp odaya sığmaz hale geldiğinde kısaltılması gereken bitkilerin başında kauçuk, yucca ve devetabanı gelir. Sonra Dracaena cinsinden bazı türler mesela Dracaena marginata. Şeflera da yerini severse hızla uzayabilir devleşebilir. Salon çamı ve para ağacı da içmekanlarda kolayca uzayıp devleşebilen türlerden. Benjamin ise içmekanlarda uzaması pek mümkün değildir ama nadiren, eğer şanslıysa, sürekli hava akımları alma imkanı olanlar hızla uzayabiliyor. Ayrıca ülkemizde içmekan süs bitkisi olarak henüz yaygınlaşmamış bazı farklı türler var.

Hangisini kısaltmak, küçültmek istiyorsanız onun hakkında bilgi araştırmalısınız. Kestiğiniz dalları atmayıp bitkinizi çoğaltmak için kullanabilirsiniz. Bunun için bitkinizin çelikle çoğaltma metotlarını araştırıp o bilgilere göre dalları köklendirebilirsiniz. Çeliklerin köklendirilmesi için yılın belirli bir zamanı tavsiye edilmişse budamayı da o zamana denk getirirseniz iyi olur.

Hurma ve benzeri palmiyeler, areka palmiyesi ve kentia palmiyesi ise bunların gövdeleri iç mekanlarda pek uzamaz ama eğer bakımı doğru yapılırsa ve mekanın havadarlık şartları da uygunsa her yeni çıkan yaprak bir öncekinden daha büyük ve daha uzun olur. Zamanla yapraklar enine boyuna devleşerek çok fazla yer kaplarlar. Çözüm için saksı değiştirmeyin ve verdiğiniz bitki besininin dozajını ve sıklığını azaltın. Ya da saksı değiştirecekseniz kök budaması yapın. Çünkü büyük yapraklar fazlaca gelişmiş kök sistemi sayesinde olur. Ayrıca en dış, en eski yapraklarını dipten kesin. Son bıraktıklarınız fazlaca uzun ise boylarını kısaltın.

Kökten sürgünlerle çoğalmış bitki

Azaltarak küçültmek gereken bitkiler

Uzamayıp saksıda devamlı çoğalıp duran bitkilere gelince bunlardan birkaçı: Paşa kılıcı, kurdele çiçeği, küçük tip difenbahya, antoryum ve cüce starliçe. Ben her zaman “ayırmayın tek tek saksılarda cılız görünüm iyi değil – ne kadar zengin görünümlü olursa o kadar şık ve dekoratif olur” der dururum. Ama eğer çoğalmaları çok fazla olmuşsa, artık gözlere güzel görünmekten ziyade kargaşa duygusu ve stres verici görünüme sahip olmuşlarsa elinizden geldiğince tek tek değil, kökleri fazla bölmeden gruplar halinde ayırın. Zaten onca sıkışık hale bir an önce son verilmelidir yoksa uzun süre sağlıklı kalamazlar. Bunların kökten ayırma usullerini ve gereken püf noktalarını da hangi bitkinizi ayırıp ferahlatmak istiyorsanız o bitki hakkında verilen bilgilere ulaşıp oradan öğrenin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Püf Noktaları

Etiketler:Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)