Para ağacı, Refah çiçeği (Pachira aquatica)

Pachira aquatica, para ağacı Malvaceae (Ebegümecigiller) familyasından bir bataklık bitkisidir. Bulunduğu yerler sulu olduğu için “aquatica” demişler. Ana vatanında ve diğer ülkelerde verilen bazı yöresel adları şunlar: Para ağacı, refah çiçeği, Guyana cevizi, Saba fıstığı, Malabar kestanesi, su kestanesi..

Genel özellikleri

Doğal ortamında 15 metre kadar büyüyen para ağacı Pachira aquatica bütün yıl yapraklıdır. Birkaç parçadan oluşan büyük yaprakları parlak ve oldukça iridir. Gösterişli ilginç çiçeklerini geceleri açar ve güzel kokuludur. Doğal yaşam alanı genelde bataklıklar olmasına rağmen susuzluğa gayet iyi dayanıklılık gösterir. Zehirli değildir. Kışın  -5C dereceye kadar soğuğa belirli şartlar altında dayansa da çok dikkatli olmak gerekir.

Salon – ofis süs bitkilerinin en yüksek albenisi olanlarından biri para ağacıdır (Pachira aquatica).

Habitat

Para ağacının ana vatanı Amerika kıtalarının orta-geçiş yeri ve Güney Amerika kıtasının kuzey kesimleridir. Tropikal iklim kuşağına aittir. Genelde temiz sulu bataklıklarda, ayrıca nehir kenarlarında ve nehirlerin denizle birleştiği haliç ve koy benzeri alanlarda yetişir.

Neden para ağacı deniyor?

Uğurlu olduğuna, bulunduğu ev halkına çok para kazandırdığına, sahibini zengin ettiğine inanırlar. Pachira aquatica (para ağacı) Feng Shui felsefecilerinin değer verdiği bitkilerdendir.

Kullanım

1- Salon-ofis: İri parlak canlı yeşil renkte yapraklarıyla ve kalın ilginç gövdesiyle para ağacı hem dekoratif hem oldukça kibar görünümlüdür.

2- Bonzai için uygundur.

3- Bahçe: İklimi uygun yerlerde bahçe dekorasyonunda para ağacı tropikal – yağmur ormanı konsepti amacıyla.

4- Gıda: Doğal olarak yetiştiği memleketlerde meyvesi yenir. Sırf çekirdekleri için yetiştiriciliği bile var. Çekirdeklerinin lezzeti çiğken yer fıstığına, kavrulunca kestaneye benzer. Çekirdekleri çiğ veya kavrulmuş olarak yenildiği gibi unundan ekmek yaparlar. Para ağacının çiçekleri ve yaprakları sebze gibi pişirilerek yenebilir.

Süs bitkisi olarak kullanımının tarihçesi

1986’da Japonya’da içmekân süs bitkisi olarak yaygınlaşıp uğurluluğuyla meşhur olduktan sonra para ağacı Pachira aquatica tüm Doğu Asya’da popüler olmuş. Tayvan orkidecilikte olduğu gibi para ağacı ihracatından da bir hayli gelir elde etmektedir.

Satış şekilleri

Pachira saksıda yapraklı olarak ve ayrıca köksüz-yapraksız kuru ana gövde-dal olarak da satılır. Bu kuru parçalar güneşli sıcak bir yerde nemli toprakta hızla köklenir ve yapraklanır. Kuru satış daha çok ticari amaçla yetiştiricilik yapanlara yöneliktir.

Para ağacının yetiştirilmesi ve bakımı

Güneşi çok sever. İyi güneş alırsa daha iyi gelişir. Yarı gölgeli yerlerde ve hiç güneş almasa bile güçlü aydınlık pencere önlerinde sorun çıkarmaz. Sadece koyu gölge ve iyi aydınlık olmayan mekanlar, loş köşeler para ağacı Pachira’ya uygun değildir. Ana vatanında bataklık bitkisidir diye fazla su sevdiğini düşünmeyin. Saksılarda gereksiz sıklıkta sulama kökleri çürütür. Kökler temiz hava istiyor. Bunun için suyu süzdürürlüğü mükemmel bir toprak karışımı gerekiyor. Bir de fazla büyük saksı iyi değildir ki köklere hava ulaşımı zor olmasın.

Toprak ve gübre ihtiyacı

Havadar olması kaydıyla her türlü toprak para ağacına uygundur. Gövdesi uzun ve ağır olduğu için toprağına 1/4 oranında ponza taşı karıştırın. Yani 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapın. Yoksa saksı içinde toprak çok fena sıkışarak kökleri tamamen havasız bırakır. Aslında torf toprağı yarı yarıya ponza taşı ile karıştırırsanız para ağacı Pachira aquatica için en iyi toprağı sağlamış olursunuz. Toprağına gübre katmayın. Her üç sulamada bir genel amaçlı bitki besininden vermelisiniz (çiçekcoşturan vb markalardan ev süs bitkileri için hazırlanmış olan bitki besinleri). Kış boyunca sadece 35-40 günde bir verin. Gelişim tamamıyla durmuşsa hiç vermeyin.

Saksı değiştirme

Her iki yılda bir toprak yenilemesi iyi olur. Kökler çok fazlalaşmamışlarsa yine aynı saksısına dikin. Saksı büyüklüğü daima köklerin anca sığacağı kadar olmalı. Gereğinden büyük saksıda fazla toprakta Pachira’nın kökleri çürür ya da çürümese bile gelişimi pek iyi olmaz.

Sulama

Susuzluğa dayanıklı olsa da yaz aylarında para ağacınızın toprağını uzun süre susuz bırakmayın. Susuzluk yapraklarının dökülmesine sebebiyet verir. Toprak çok hafifçe kurudukça vakit kaybetmeden tekrar sulayın. Serin mevsimlerde toprağı ciddi bir kuruma gösterdikçe sulayın. Yaz-kış her zaman sularken sulama suyunu bol tutun. Saksı alt deliklerinden su dışarı çıkmalı. Ayrıca o suyu toprak geri emmemelidir.

Hava nemliliği ihtiyacı

Pachira aquatica bitkisine ev ortamlarının hava nemliliği yeterli. Sıcak aylarda sık sık yıkanmayı, ıslatılmayı sever. Fakat ortamda hava akımları olmadığı zamanlar sakın yapmayın. Havası çok kuru olan memleketlerde (Mardin gibi) yaz sıcaklarında mutlaka havayı nemlendirme yöntemlerine başvurun.

Budama

Dallarını istediğiniz kadar kısaltabilirsiniz. Kesin gerekli değil ama budanarak kısaltılmış bir dalda bir yaprak bulunsa iyi olur. Budarken dalı keseceğiniz yer bir filiz noktasının 2cm kadar yukarısı olmalı. Budama zamanı olarak ilkbahar başını tercih edin. Eğer para ağacınızı yetiştirdiğiniz yer yaz – kış devamlı gelişmesine elverişli ise budamayı yılın herhangi bir zamanında yapabilirsiniz.

Pachira aquatica – para ağacı nasıl çoğaltılır?

Yeni bir dalını kesip doğrudan toprağa dikeceksiniz. Yan bir dal veya tepe çeliği, 15-20cm uzunluğunda ve sadece bir veya iki yapraklı olacak. Çelikle para ağacı çoğaltmanın en iyi zamanı bahar ortası – yaz başı arası dönemdir. Saksıyı günde beş saat gibi iyi güneş alan bir yerde tutmalısınız. Güneşin ısıtıcılığı ve kuvvetli ışık sayesinde çabuk köklenir. Yaz ortasında güneş ve sıcak hava bir araya gelince iyi olmaz. Bu durumda güneşin pencere tülü gibi şeylerle filtrelemek gerekir. Diktiğiniz Pachira para ağacı dalı yapraklansa bile köklenmiş olduğundan emin olmayın. Güçlü bir gelişim olunca yeterince güçlü köklenme olmuş demektir.

Tohumlarından çoğaltmak da mümkün. Sadece para ağacı tohumlarını bulmak zor. Bulabilirseniz tohumlar gayet kolay çimlenip mini fidanları hızlıca büyür.

Olası problemleri

Bit, parazit, hastalıklanma gibi problemler olmasa da yanlış toprak ve havasız ışıksız yerlerde tutmak para ağacında birçok sağlık problemlerine yol açacaktır.

Uzun süre sevmediği yerde durması, kışın fazla üşümesi gibi sorunlarda para ağıcı Pachira aquatica bütün yapraklarını döker. Şartlar düzeldiğinde yeniden yeşerir. Uzun süre gelişim göstermeyip yaprakları güzelliğini kaybetmişse yaprakları saplarının dibinden kesin. Bu sayede yeni yapraklar çıkarır. Ama elbette ortamın şartları pachira para ağacının gelişim göstermesine uygun ise.

Yapraklarda sararma ve bozulmalar

Yapraklarda sararmalar hızlı gelişim olmadığı zamanlar sulamayı gereksiz yere sık sık yapmaktan ve bitki besinini de bilinçsizce bol bol vermekten kaynaklanır. Para ağacı özellikle pek havadar olmayan yerlerde çok nazlıdır. Her şeyin ölçüsüne dikkat etmek zorundasınız. En eski yapraklarının sararıp dökülmesi ise normaldir. Bunun bir problem olduğunu düşünmeyin.

Eğer para ağacınızın yapraklarının en uç, kenar yerlerinde kuruma oluyorsa ya az sulamadan ya da çok sıcak veya çok soğuk günlerde ev içi hava cereyanından olmuştur. Yaprakların genelinde bozulma, kahverengi noktalar veya sararma oluyorsa yanlış usul sulamanız yüzünden köklerde sıkıntı olduğunun göstergesidir. Toprağı değiştirmelisiniz. Ponza taşı ile karışık yeni toprağa dikin. Yapraklardaki problemlere topraktaki element, mineral eksikliği de yol açar. Bitki besini mutlaka verin. Azot ağırlıklı (yani yaprak amaçlı) bitki besini pek uygun değil. Genel amaçlı bitki besini ister.

Para çiçeği, para ağacı denen diğer türler

Yeşim ağacı
Sedef çiçeği
Çin parası çiçeği

Kaynaklar

Pachira aquatica – floridata.com
Mexican fortune or braided money tree – houseplantsexpert.com
Pachira aquatica – missouribotanicalgarden.org

'Para ağacı, Refah çiçeği (Pachira aquatica)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Esma, Sakarya dedi ki:

  Benimde pachira ağacımın gövdeleri yumuşamaya başladı. Köklere baktım kökleri o kadar kötü değil ama gövdesi yumuşamaya başladı. Hatta bir köküm öldü. Bir başka kök de yumuşamaya başlamış. Toprağını değiştirdikten sonra olmaya başladı. Toprağı ise normal toprak, kaktüs toprağı ve az solucan gübresi. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Zamansız toprak değiştirmişsiniz. Bitkileri zehirleyip öldürücü etki eden solucan gübresi kullanmışsınız. Kafanıza göre toprak karışımı yapmışsınız. Hemen o topraktan kurtarmanız lazım. Şurada anlattığım gibi: https://azbitki.com/topragin-kokleri-zehirlemesi-yakmasi#ciddi

 2. İrem, Ankara dedi ki:

  Benim para ağacım mart başında geldi. Çok kötü bir toprakta ve minnacık saksıdaydı. Ben de bir süre sonra (adapte olmasını bekledim önce biraz) toprağını ve saksısını değiştirdim. Bir boy büyük saksıya aldım. Toprak saksı. Geçirgen kaliteli bir toprak kullandım. Ponza taşı da var içinde. Fakat yaprakları bir haftadır aşağı doğru bakmaya başladı. Sorunun ne olduğunu anlayamadım. Yumuşama vs yok. Toprağı kurudukça suyunu da veriyorum.
  ***
  Saksı değiştirmek ile toprak değiştirmek ayrı şeyler (bknz). Toprak değiştirmede köklerin hassas uçları tutunduğu topraktan kopar. Bundan dolayı toprak değiştirmeyi mekanda gün içinde sık sık ve uzun süre ılık hava akımlarının hakim olduğu zaman yapmanız gerekir. Böylece bitki tam aktif hale gelir ve köklerini çabucak yeniler. Aksi takdirde hassas kök uçları çürümeye başlar. Çürüme ilerlerken bitki topraktan su alamaz hale gelir. Yapraklar pörsür. Ayrıca besleyiciliği yüksek topraklarda bu durumda bir de köklerin hızla yanıp çürüme sorunu baş gösterir. Saksısıyla birlikte güneşten ısınacağı ve dışarısının esintisini sık sık hissedeceği bir pencere yanında tutmalısınız. Neyse ki fazla serin günleri atlattık. Bu sayede bitki aktifleşir. Başının çaresine bakmak için hızlı bir şekilde yeni kökler geliştirir.

 3. Selin, Paris dedi ki:

  Yeni taşındığım evin balkonunda ev sahibinin bırakmış olduğu 2 adet para ağacı bulunuyor. Boyları 1,5 metre kadar. İkisinin de (bir tanesinin daha fazla) yapraklarının yarısından fazlası ya tamamen bembeyaz, incelmiş ve sönük durumda ya da 1 cm çapında beyaz noktaları var. Tamamen beyazlayanlar da kuruyup düşüyor. Gövdesinde küçük bir bölüm soyulmuş gibi ve içi iplik iplik görünüyor. Ne yapmalıyım? Kurtarabilir miyiz?
  ***
  Evet kurtulması mümkün. Dışarıda değil içeride çok havadar ve güneşli bir yerde tutun. Her sağlıklı yerinden ve dipten yeni sağlıklı dallar uzatacaktır. Zamanla eski dallardan yeşermeyenleri uygun yerlerinden kesin.

 4. Gizem, Çanakkale dedi ki:

  Para ağacımı kasım ayında aldım. Salonda aydınlık bir yerde duruyor ve salon sürekli havalandırılıyor. Gövdenin neredeyse yarısı ıslak gibi görünüyor. Yaprakları uç kısmından sararıp kuruyor. Yeni filizler de var ama yaprakların çoğu döküldü. Toprağına iki ay önce ponza taşı ekledim. Bitki besini de verdim. Sulamasını toprağı kuruyunca veriyorum. Dört köktü. Biri çürüdü üç tane kaldı. Ne yapmalıyım acaba? Çok mu su veriyorum yoksa pencereyi açtığımda rüzgar vurduğu için mi böyle oldu?
  ***
  Ara sıra pencere açmakla havalandırmış olmuyorsunuz. Zaten kış aylarında toprak iyice kupkuru oldukça sulayarak bekletmek daha iyi olur. Nisan sonundan itibaren tam pencere kenarında tutun ve pencereyi elinizden geldiğince uzun süre açık tutun. Ponza taşı nasıl eklediniz bilmiyorum. Bir bitkiyi saksıya dikmeden önce ponza taşını toprakla toprağın tamamıyla harmanlamak lazım. Yani iyice karıştırmak gerekiyor. Saksıya üstten toprağa tohum eker gibi verdiyseniz hiçbir şekilde faydası olmaz. Ayrıca kendinizde kusur aramayın. Süs bitkilerini genellikle salon ortamlarında bitkileri çürütüp öldürecek nitelikteki topraklara dikip satıyorlar. Garip ama kesinlikle gerçek. Bundan dolayı benim tavsiyem salonlarınıza sadece yaz başında yeni bitki alın ve alır almaz ben hangi tür için nasıl tavsiye etmişsem o şekilde toprak hazırlayarak toprağını acilen değiştirin. Neyse kısaca şimdi bugünlerde bitkinizin toprağını yenileseniz çok iyi olur. Şöyle yapın: 2 ölçü salon bitkilerine özel torf toprak + 1 ölçü ponza taşı. Birbirleriyle iyice karıştırın. Sonra bitkinizi bununla saksısına dikip güzelce sulayın.

 5. Merve, İstanbul dedi ki:

  Para ağacı için çok detaylı araştırmadığımdan biraz derinliği olan toprak saksı almış bulunmuştum. Derin saksı pek sevmediğini okudum. Bu nedenle toprak değişirken saksının dibine (toprak hacmini azaltmak için) iri çakıl taşı koyup onun üzerinden toprak başlattım. Sizce bu yaptığım yanlış bir uygulama mı oldu? Yanlış diyorsanız bu kadar kısa aralıklarla yerini değiştirmeli miyim?
  ***
  Toprağına mutlaka ponza taşı karıştırmak lazım. Ama siz derinliği az tuttu iseniz toprağa ponza taşı karıştırmamanızın zararı olmaz. Ilık/sıcak hava akımlarını bol bol uzun süre almasını sağlarsanız hızlıca aktifleşip sağlıklı bir şekilde gelişimine devam eder. Odadaki yerini buna göre düşünün. Pencereyi açtığınıza üzerine direkt esintiler gelmeli.

 6. Tekgül, İzmir dedi ki:

  Küçük yapraklı para ağacı mayıs ortasında hediye olarak geldi. Yaklaşık 1m boyunda. Kök ve uzantıları sert, sağlam. Ancak yaprakları her gün 1 avuç kadar sararıp dökülüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Herhalde bu türle alakası olmayan bambaşka bir tür olsa gerek. Benim bildiğim para ağacının yaprakları zaten tek yaprak avuçtan büyük olur. Görmediğim için tür hakkında bilgim yok ama muhtemelen salon bitkisi değil dış mekan peyzaj bitkilerindendir. En azından tam pencere kenarına yerleştirin ve gün içinde mümkün olduğu kadar uzun süre açık hava esintileri ve direkt güneş almasını sağlayın. Şu sayfaya da bakın belki ondandır: Eucalyptus Silver Dollar, yuvarlak yapraklı okaliptus

 7. Özlem, Manisa dedi ki:

  Bugün fark ettim yapraklarından iki tanesi sararmış. Ne yapmam lazım bunun için?
  ***
  Ara sıra en eski yapraklarda sararma, kuruma olabilir. Onları keser atarsınız. Eğer bir problem olduğunu düşünüyorsanız lütfen daha ayrıntılı bilgi verin.

 8. Şeyma, Konya dedi ki:

  Para ağacım aldığımdan beri düzenli olarak yaprak döküyor, sonra yenisini getiriyordu. Son bir haftadır dökülen yapraklar yenilenmedi ve gövde kısmı üstlere doğru kupkuru. Ne yapmam lazım?
  ***
  Toprakla ilgili ciddi problemler veya şiddetli derecede ışık yetersizliği var. Ayıca sadece bir haftalık duraksama önemli değil ve hatta bu kadar çabuk karar verilemez. Eğer perde arkası ile duvar-pencere köşesi bir yerde tutuyorsanız orada olmaz. Nedense herkes bitkilere en uygunsuz yer olarak öyle köşeleri seçiyor. Mümkün olduğu derecede güçlü gün ışığı ve biraz da güneş ışınları alması şart. Bu konuda yeri elverişli ise o takdirde toprakla ilgili problem vardır.

 9. Alev, Antalya dedi ki:

  Bugün marketten aldım çok güzel ama birçok yaprağı delik deşik. Dalın kökünden mi temizleyeyim?
  ***
  Delik deşik yapraklar bahçemde asmada gördüğüm kadarıyla kök yiyen kurtların ergin bireylerinin marifeti. Tek parça yaprağı dantelliymiş gibi kaneviçe gibi başarıyla delik delik yapıyorlar. Tırtıl da olabilir. Yaprakları tek tek kontrol edin. Diğer böcek zaten sürekli üstünde durmaz çoktan gitmişlerdir ama tırtıllar durur. Bulup yok edin.

 10. Alev, Antalya dedi ki:

  Bitki spreyi sıktım. Kötü yaprakları da temizledim. Tarçın sürdüm. Ama yaprakların bazıları cansız duruyor. Toprağı ıslak. Vitamin veremiyorum. Orkide besinini sulandırıp az bir şey yapraklarına sıksam zarar verir mi?
  ***
  Yapraklardaki cansızlık kötüye işaret. Keşke yaprakları kesmeden acilen götürüp değiştirseydiniz. Yapraklardaki cansızlık yarın sabaha kadar geçmez ise kökler çürümeye başlamış demektir. Bu durumda kökleri çürüten o topraktan kurtarmanız gerekecek.

 11. Gamze, Bursa dedi ki:

  6 ay önce marketten mini pachira aldım. Sürekli yeni yapraklar çıkıyor fakat gövdesi aldığım gibi duruyor. Bunun sebebi nedir?
  ***
  Yavaş yavaş büyüyordur ama farketmiyorsunuzdur. Her iki ayda bir fotoğrafını çekip kontrol etseydiniz farkı görecektiniz.

 12. Zeynep, Adana dedi ki:

  Para ağacı hediye olarak gelmişti. Toprak kurudukça sulama yapıyorum. Fakat bildiğiniz üzere Adana çok sıcak. Kapalı balkonumun bir penceresini sürekli açık tutarak orada tutuyordum. Fakat sıcaklık arttıkça ben sulamaya devam etsem de iç kısımdaki yapraklar kurumaya başladı. Su anda yeşil ve büyük yapraklar da aşağı doğru inmiş durumda. Saksıyı nereye koymam gerektiğini şaşırdım.
  ***
  Salonda tutsaydınız daha iyi olurdu. Ben de neredeyse orası kadar sıcak olan Didim’de yaşıyorum. Salon bitkilerinin dışarıda açık havada iyi gelişmediklerini gördüm. Çok şiddetli sıcak ve o kadar sıcağa oranla hava neminin yeterli gelmeyişi sonucu ve ayrıca gece sıcaklığının da 27C dereceden pek düşük olmaması yüzünden salon bitkilerini Adana gibi sıcak memleketlerde dışarıda bırakmamak lazım. Yapraklarda ciddi cansızlık varsa kökler çürümüş demektir. Bu durumda kurtarmak çok zor veya mümkün değil gibi. Şu iki sayfayı okumanızı tavsiye ederim:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Toprakta köklerin yanması, zehirlenmesi, kök çürümesi

 13. Serpil, Ayvalık dedi ki:

  Para ağacım yerini sevdi gelişimi gayet güzel ancak yeni çıkan yaprakları içe doğru kıvrılmaya başladı. Neden acaba?
  ***
  Genelde ışık yetersizliğinden olur. İkinci yaygın sebep yaprak bitleridir. Üçüncü sırada toprağın besleyememesi var.

 14. Taner, Ankara dedi ki:

  Para ağacımı mayıs 2021 tarihinde a101’den alır almaz kökündeki lastiği topraktan çıkararak rahatlamasını sağladım. Ancak toprağın bir miktarını kök kısmına fazla dokunmayarak (yarısı gibi) torf toprağı ekleyerek kendi saksı boyutuna yakın yeni bir saksıyla değiştirerek dikim yaptım. Cam kenarında öğlen 12-13 den akşam 19-20:00 ye kadar bolca güneş alan perde arkasında salonuma koydum. Fakat burada yazılanlara göre hava akımına hiç dikkat etmedim. Ancak salonumuzda yaz boyunca cam hep açık olur. Salon sıcaklığı da yazın genellikle 32-28 derece arasında olur. İlk 1-2 ay yeni sürgünler vermedi. Sürgünler hiç büyümedi. Son bir ayda yeni sürgünler patladı ve küçük yapraklarda büyümeye başladı. Fakat o büyüme sürecinden sonra yapraklar sararmaya başladı. Yani 5 yapraklı bir daldan teker teker yapraklar sararmaya başladı. Birazcık suyu arttırdım. Yaz günü ve salonumun aşırı sıcak 32-28 derece arasında olmasından dolayı. Yine de sulamayı abartmadım. Toprak kurudukça su vermeye özen gösterdim. Şimdi ise bazı yapraklar sanki kızamık gibi benek benek aşağı yukarı 1-2 cm çapında benekcikler halinde sararmaya başladı. Bazıları ise sağ sol üst kenar kısımlarından uçlardan sararmalar oldu. Yeni sürgünlerde ve genç yapraklarda hiç bir sorun yok ancak nispeten eski yapraklarda bu sorunlar mevcut. Ne yapmam gerekir? Bu arada çiçeği hemen sadece tül olan ve hava akımı olan cam kenarına aldım.
  ***
  Bataklık bitkisi olunca sıcak yaz günlerinde yeri mutlaka esintili olması şartıyla isterseniz günde üç öğün sulayın. Hiç zararı olmaz. Ama sanıyorum herkes gibi siz de sulamayı yanlış yapıyorsunuz. Bu haa yüzünden bitkiler yavaş yavaş zehirlenerek çürüyüp gidiyor. Şurayı okumanızı tavsiye ederim: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 15. Sena, Isparta dedi ki:

  Para ağacım yanlış sulamam sebebi ile kökleri çürüdü. Sağlam kalan üst gövdesinden tekrardan ektim. Köklendi. Gelişimini doğru yapabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  ***
  Yukarıdaki yetiştirme bakım bilgilerine göre her şeyi tam yerine getirmeye çalışın.

 16. Hanife Ö. -İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 60cm bir para ağacım var. Saksısı yatay 8cm çaplarında. Ofis ortamında biraz klimaya maruz kalmış. Bana geldiğinde yaprakları sararmış, dökülmüş halde ve kökleri hafif yumuşamış geldi. Bunu ne yapmam gerekir nasıl kurtarabilirim?
  ***
  O kadar saksı komik derecede küçük. Yukarıda anlattığım gibi bir toprak karışımıyla daha büyük saksıya geçirin. Çok havadar ve güneşli bir pencere yanında tutun. Güneş ışınlarının ısıtmasıyla hızla yeni yapraklar çıkarır.

 17. Büşra, Denizli dedi ki:

  Ağacımın kimi yaprakları kurudu kimi yaprakları ortadan yırtılmış ve dalları aşağıya doğru düşük vaziyette. Nedeni nedir acaba?
  ***
  Toprak felaket derecede bozulmuş. Sebep bu. Şimdi hızla çürüyüp ölür. Siz hemen şimdi çok acil olarak saksıdan çıkarıp köklerini yıkayın. Zaten çürümüşlerdir. Sonra üç beş gün susuz topraksız açıkta bekletin. Bu sırada yukarıda tarif ettiğim gibi toprak karışımı hazırlayın. Sonra hazırladığınız sağlıklı toprak karışımı ile yeniden dikin. İlkbahara kadar hiç bitki besini vermeyin.

 18. Nilüfer, İstanbul dedi ki:

  1,5 ay önce geldi. 50cm civarı. Sanırım 5 örgülü. Herhangi bir gelişme göstermedi ama yaprakların bozulmamıştı. Bir iki gün önce dipten bir yaprağının solduğunu gördüm. Diğerlerinde bir sorun yok. Bugün fark yetim ki köklerinde yumuşama var. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Daha havadar bir yere koyun ve toprağı adam akıllı kupkuru olmadıkça sakın sulamayın. Anlaşılan kökler sürekli ıslak olan toprak yüzünden zarar görmeye başlamış.

 19. Özge, Düzce dedi ki:

  Bir yıldır benimle birlikte olan para ağacım var. Ev değişikliği yaptık. Yine eski yeri gibi gün ışığı alan aydınlık bir yere yerleştirdim. Fakat son 2 aydır yeni çıkan yaprak bile sararıp benek benek olup dökülüyor. Kimi yaprak içeri doğru büzüşmüş halde. En başta yapmış olduğum bitkiyi alır almaz kendisinden 2 boy büyük saksıya değiştirme hatasını düzeltmek adına bugün köküne bakıp eski küçük saksısına yerleştirdim. Kökler hiç uzamamış ve alt toprak nemliden bir tık üstünde biraz yapış yapıştı. Eski saksısına yerleştirmekle doğru mu yaptım acaba? Düzelir mi? Sıvı solucan gübresi veriyorum 2 haftada 1. Doğru mu yaptıklarım?
  ***
  Solucan gübresi genellikle bitkileri zehirler. Esasen bostan ve tarla bitkileri içindir. Ve tarla bitkilerinin bile tam diplerinden değil, biraz uzağından verilir ki kökleri yakmasın. Şimdi acilen saksıdan çıkarıp kök kısmını iyice yıkayın. Sonra yeni sağlıklı toprak hazırlayana kadar suda değil açıkta bekletin.

 20. Nur F. -Muğla dedi ki:

  3 yıllık para çiegim gayet saglıklıydı. Bir aylığına tatile gitmiştik. Komşum suluyordu geldiğimizde alt yapraklar sararmış, üst yapraklar da suyunu çekmiş, o parlaklık hali gitmiş, matlaşmış. nasıl kurtarabiliriz? Topragı değiştirsem olur mu?
  ***
  O topraktan acilen söküp köklerini iyice yıkayın. Çürük yerler varsa kesin. Birkaç gün tam açıkta bekletin. Sonra bolca ponza taşı karıştırmış olduğunuz torf toprakla yeniden dikin ve güneşli bir pencere önünde tutun.

 21. Batu, İstanbul dedi ki:

  Arkadaşımın para ağacını kedisi parçaladı. Kopan ufak bir parçayı çöpe atacaktı ki dur atma dedim ve aldım. Şimdi o parçayı suya koydum. Gövdeden 1cm bir kısım ve birkaç yaprağı var. Köklenir mi acaba?
  ***
  Evet ama pek sağlıklı bir yol değil. Suya alışık gelişen kökler toprağa dikince çürür gider. Çok küçük bir saksı bulun. Eşit oranlarda torf toprak + mangal kömürü parçaları karışımı yapın. M. kömürü parçaları pirinçten biraz irice olsun. Karışım yaptıktan sonra saksıya doldurup iyice sulayın. Defalarca su dökerek toprağı iyice yıkayın. Sonra tepsi gibi bir şeye boşaltarak orta nemli hale gelecek şekilde açıkta kurumaya bırakın. Orta nemli olunca dalı bununla saksıya dikin. Sulamayın ve hemen şeffaf bir poşet içine alıp hava almayacağı şekilde bağlayın. Sıcak bir yerde tutun. 3 hafta kapalı duracak. Sonra açın ve sulayın. Artık kapalı tutmayın. Güneş ışınları ile ısınacağı bir pencere yanında tutmanız lazım. Yavaş yavaş köklenmeler devam eder. Mayısa kadar sadece toprak iyice kurudukça sulayın. Sonra yukarıda tarif ettiğim esas toprağı ile yine küçük bir saksıya dikin. 20 günde bir fosfor oranı yüksek bitki besini ile sularsanız temmuz sonuna kadar çok güçlü bir köklenme olur ve hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder. Sonra eşit ağırlıklı bitki besini ile devam edin.

 22. Deniz Günay dedi ki:

  Para ağacım 4 köktü. Bugün bir ince kökü yumuşamış olduğunu fark ettim ve hemen çektim diğer köklere bulaşmasın diye. Sulamayı haftada 1 kez yapıyorum. Neden çürümüş olabilir? Diğerleri de çürür mü?
  ***
  Muhtemelen hiç gerekmediği halde suladığınız için ve sulamalarda az miktar su kullandığınız içindir. Toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Suladığınız zaman lavaboda bol bol su dökerek, toprağın yıkanmasını sağlayarak sulamalısınız. Aksi takdirde toprak kökleri zehirleyici yönde bozuluyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.