Para ağacı, Refah çiçeği (Pachira aquatica)

Pachira aquatica, para ağacı Malvaceae (Ebegümecigiller) familyasından bir bataklık bitkisidir. Bulunduğu yerler sulu olduğu için “aquatica” demişler. Ana vatanında ve diğer ülkelerde verilen bazı yöresel adları şunlar: Para ağacı, refah çiçeği, Guyana cevizi, Saba fıstığı, Malabar kestanesi, su kestanesi..

Para ağacı, Pachira aquatica bitki türü

Genel özellikleri

Doğal ortamında 15 metre kadar büyüyen para ağacı Pachira aquatica bütün yıl yapraklıdır. Birkaç parçadan oluşan büyük yaprakları parlak ve oldukça iridir. Gösterişli ilginç çiçeklerini geceleri açar ve güzel kokuludur. Doğal yaşam alanı genelde bataklıklar olmasına rağmen susuzluğa gayet iyi dayanıklılık gösterir. Zehirli değildir. Kışın  -5C dereceye kadar soğuğa belirli şartlar altında dayansa da çok dikkatli olmak gerekir.

Para ağacı

Salon – ofis süs bitkilerinin en yüksek albenisi olanlarından biri para ağacıdır (Pachira aquatica).

Habitat

Para ağacının ana vatanı Amerika kıtalarının orta-geçiş yeri ve Güney Amerika kıtasının kuzey kesimleridir. Tropikal iklim kuşağına aittir. Genelde temiz sulu bataklıklarda, ayrıca nehir kenarlarında ve nehirlerin denizle birleştiği haliç ve koy benzeri alanlarda yetişir.

Neden para ağacı deniyor?

Uğurlu olduğuna, bulunduğu ev halkına çok para kazandırdığına, sahibini zengin ettiğine inanırlar. Pachira aquatica (para ağacı) Feng Shui felsefecilerinin değer verdiği bitkilerdendir.

Kullanım

1- Salon-ofis: İri parlak canlı yeşil renkte yapraklarıyla ve kalın ilginç gövdesiyle para ağacı hem dekoratif hem oldukça kibar görünümlüdür.

2- Bonzai için uygundur.

3- Bahçe: İklimi uygun yerlerde bahçe dekorasyonunda para ağacı tropikal – yağmur ormanı konsepti amacıyla.

4- Gıda: Doğal olarak yetiştiği memleketlerde meyvesi yenir. Sırf çekirdekleri için yetiştiriciliği bile var. Çekirdeklerinin lezzeti çiğken yer fıstığına, kavrulunca kestaneye benzer. Çekirdekleri çiğ veya kavrulmuş olarak yenildiği gibi unundan ekmek yaparlar. Para ağacının çiçekleri ve yaprakları sebze gibi pişirilerek yenebilir.

Süs bitkisi olarak kullanımının tarihçesi

1986’da Japonya’da içmekân süs bitkisi olarak yaygınlaşıp uğurluluğuyla meşhur olduktan sonra para ağacı Pachira aquatica tüm Doğu Asya’da popüler olmuş. Tayvan orkidecilikte olduğu gibi para ağacı ihracatından da bir hayli gelir elde etmektedir.

Satış şekilleri

Pachira saksıda yapraklı olarak ve ayrıca köksüz-yapraksız kuru ana gövde-dal olarak da satılır. Bu kuru parçalar güneşli sıcak bir yerde nemli toprakta hızla köklenir ve yapraklanır. Kuru satış daha çok ticari amaçla yetiştiricilik yapanlara yöneliktir.

Yetiştirme ve bakımı

Para ağacı güneşi çok sever. İyi güneş alırsa daha iyi gelişir. Yarı gölgeli yerlerde ve hiç güneş almasa bile güçlü aydınlık pencere önlerinde sorun çıkarmaz. Sadece koyu gölge ve iyi aydınlık olmayan mekanlar, loş köşeler para ağacı Pachira’ya uygun değildir. Ana vatanında bataklık bitkisidir diye fazla su sevdiğini düşünmeyin. Saksılarda gereksiz sıklıkta sulama kökleri çürütür. Kökler temiz hava istiyor. Bunun için suyu süzdürürlüğü mükemmel bir toprak karışımı gerekiyor. Bir de fazla büyük saksı iyi değildir ki köklere hava ulaşımı zor olmasın.

Toprak ve gübre ihtiyacı

Havadar olması kaydıyla her türlü toprak para ağacına uygundur. Gövdesi uzun ve ağır olduğu için toprağına 1/4 oranında ponza taşı karıştırın. Yani 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapın. Yoksa saksı içinde toprak çok fena sıkışarak kökleri tamamen havasız bırakır. Aslında torf toprağı yarı yarıya ponza taşı ile karıştırırsanız para ağacı Pachira aquatica için en iyi toprağı sağlamış olursunuz. Toprağına gübre katmayın. Ayda bir defa genel amaçlı bitki besininden vermelisiniz (çiçekcoşturan vb markalardan ev süs bitkileri için hazırlanmış olan bitki besinleri). Kış boyunca sadece iki ayda bir verin. Gelişim tamamıyla durmuşsa hiç vermeyin.

Saksı değiştirme

Her iki yılda bir toprak yenilemesi iyi olur. Kökler çok fazlalaşmamışlarsa yine aynı saksısına dikin. Saksı büyüklüğü daima köklerin anca sığacağı kadar olmalı. Gereğinden büyük saksıda fazla toprakta Pachira’nın kökleri çürür ya da çürümese bile gelişimi pek iyi olmaz.

Sulama

Susuzluğa dayanıklı olsa da yaz aylarında para ağacınızın toprağını uzun süre susuz bırakmayın. Susuzluk yapraklarının dökülmesine sebebiyet verir. Toprak çok hafifçe kurudukça vakit kaybetmeden tekrar sulayın. Serin mevsimlerde toprağı ciddi bir kuruma gösterdikçe sulayın. Yaz-kış her zaman sularken sulama suyunu bol tutun. Saksı alt deliklerinden su dışarı çıkmalı. Ayrıca o suyu toprak geri emmemelidir.

Hava nemliliği ihtiyacı

Pachira aquatica bitkisine ev ortamlarının hava nemliliği yeterli. Sıcak aylarda sık sık yıkanmayı, ıslatılmayı sever. Fakat ortamda hava akımları olmadığı zamanlar sakın yapmayın. Havası çok kuru olan memleketlerde (Mardin gibi) yaz sıcaklarında mutlaka havayı nemlendirme yöntemlerine başvurun.

Budama

Dallarını istediğiniz kadar kısaltabilirsiniz. Kesin gerekli değil ama budanarak kısaltılmış bir dalda bir yaprak bulunsa iyi olur. Budarken dalı keseceğiniz yer bir filiz noktasının 2cm kadar yukarısı olmalı. Budama zamanı olarak ilkbahar başını tercih edin. Eğer para ağacınızı yetiştirdiğiniz yer yaz – kış devamlı gelişmesine elverişli ise budamayı yılın herhangi bir zamanında yapabilirsiniz.

Üretimi

Yeni bir dalını kesip doğrudan toprağa dikeceksiniz. Yan bir dal veya tepe çeliği, 15-20cm uzunluğunda ve sadece bir veya iki yapraklı olacak. Çelikle para ağacı çoğaltmanın en iyi zamanı bahar ortası – yaz başı arası dönemdir. Saksıyı günde beş saat gibi iyi güneş alan bir yerde tutmalısınız. Güneşin ısıtıcılığı ve kuvvetli ışık sayesinde çabuk köklenir. Yaz ortasında güneş ve sıcak hava bir araya gelince iyi olmaz. Bu durumda güneşin pencere tülü gibi şeylerle filtrelemek gerekir. Diktiğiniz Pachira para ağacı dalı yapraklansa bile köklenmiş olduğundan emin olmayın. Güçlü bir gelişim olunca yeterince güçlü köklenme olmuş demektir.

Tohumlarından çoğaltmak da mümkün. Sadece para ağacı tohumlarını bulmak zor. Bulabilirseniz tohumlar gayet kolay çimlenip mini fidanları hızlıca büyür.

Olası problemleri

Bit, parazit, hastalıklanma gibi problemler olmasa da yanlış toprak ve havasız ışıksız yerlerde tutmak para ağacında birçok sağlık problemlerine yol açacaktır.

Uzun süre sevmediği yerde durması, kışın fazla üşümesi gibi sorunlarda para ağıcı Pachira aquatica bütün yapraklarını döker. Şartlar düzeldiğinde yeniden yeşerir. Uzun süre gelişim göstermeyip yaprakları güzelliğini kaybetmişse yaprakları saplarının dibinden kesin. Bu sayede yeni yapraklar çıkarır. Ama elbette ortamın şartları pachira para ağacının gelişim göstermesine uygun ise.

Yapraklarda sararma ve bozulmalar

Yapraklarda sararmalar hızlı gelişim olmadığı zamanlar sulamayı gereksiz yere sık sık yapmaktan ve bitki besinini de bilinçsizce bol bol vermekten kaynaklanır. Para ağacı özellikle pek havadar olmayan yerlerde çok nazlıdır. Her şeyin ölçüsüne dikkat etmek zorundasınız. En eski yapraklarının sararıp dökülmesi ise normaldir. Bunun bir problem olduğunu düşünmeyin.

Eğer para ağacınızın yapraklarının en uç, kenar yerlerinde kuruma oluyorsa ya az sulamadan ya da çok sıcak veya çok soğuk günlerde ev içi hava cereyanından olmuştur. Yaprakların genelinde bozulma, kahverengi noktalar veya sararma oluyorsa yanlış usul sulamanız yüzünden köklerde sıkıntı olduğunun göstergesidir. Toprağı değiştirmelisiniz. Ponza taşı ile karışık yeni toprağa dikin. Yapraklardaki problemlere topraktaki element, mineral eksikliği de yol açar. Bitki besini mutlaka verin. Azot ağırlıklı (yani yaprak amaçlı) bitki besini pek uygun değil. Genel amaçlı bitki besini ister.

Para çiçeği, para ağacı denen diğer türler

Yeşim ağacı
Sedef çiçeği
Çin parası çiçeği

Kaynaklar

Pachira aquatica – floridata.com
Mexican fortune or braided money tree – houseplantsexpert.com
Pachira aquatica – missouribotanicalgarden.org
Büyük fotoğraf: booyongconservation.com

'Para ağacı, Refah çiçeği (Pachira aquatica)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Gamze, Bursa dedi ki:

  6 ay önce marketten mini pachira aldım. Sürekli yeni yapraklar çıkıyor fakat gövdesi aldığım gibi duruyor. Bunun sebebi nedir?
  ***
  Yavaş yavaş büyüyordur ama farketmiyorsunuzdur. Her iki ayda bir fotoğrafını çekip kontrol etseydiniz farkı görecektiniz.

 2. Zeynep, Adana dedi ki:

  Para ağacı hediye olarak gelmişti. Toprak kurudukça sulama yapıyorum. Fakat bildiğiniz üzere Adana çok sıcak. Kapalı balkonumun bir penceresini sürekli açık tutarak orada tutuyordum. Fakat sıcaklık arttıkça ben sulamaya devam etsem de iç kısımdaki yapraklar kurumaya başladı. Su anda yeşil ve büyük yapraklar da aşağı doğru inmiş durumda. Saksıyı nereye koymam gerektiğini şaşırdım.
  ***
  Salonda tutsaydınız daha iyi olurdu. Ben de neredeyse orası kadar sıcak olan Didim’de yaşıyorum. Salon bitkilerinin dışarıda açık havada iyi gelişmediklerini gördüm. Çok şiddetli sıcak ve o kadar sıcağa oranla hava neminin yeterli gelmeyişi sonucu ve ayrıca gece sıcaklığının da 27C dereceden pek düşük olmaması yüzünden salon bitkilerini Adana gibi sıcak memleketlerde dışarıda bırakmamak lazım. Yapraklarda ciddi cansızlık varsa kökler çürümüş demektir. Bu durumda kurtarmak çok zor veya mümkün değil gibi. Şu iki sayfayı okumanızı tavsiye ederim:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Toprakta köklerin yanması, zehirlenmesi, kök çürümesi

 3. Serpil, Ayvalık dedi ki:

  Para ağacım yerini sevdi gelişimi gayet güzel ancak yeni çıkan yaprakları içe doğru kıvrılmaya başladı. Neden acaba?
  ***
  Genelde ışık yetersizliğinden olur. İkinci yaygın sebep yaprak bitleridir. Üçüncü sırada toprağın besleyememesi var.

 4. Taner, Ankara dedi ki:

  Para ağacımı mayıs 2021 tarihinde a101’den alır almaz kökündeki lastiği topraktan çıkararak rahatlamasını sağladım. Ancak toprağın bir miktarını kök kısmına fazla dokunmayarak (yarısı gibi) torf toprağı ekleyerek kendi saksı boyutuna yakın yeni bir saksıyla değiştirerek dikim yaptım. Cam kenarında öğlen 12-13 den akşam 19-20:00 ye kadar bolca güneş alan perde arkasında salonuma koydum. Fakat burada yazılanlara göre hava akımına hiç dikkat etmedim. Ancak salonumuzda yaz boyunca cam hep açık olur. Salon sıcaklığı da yazın genellikle 32-28 derece arasında olur. İlk 1-2 ay yeni sürgünler vermedi. Sürgünler hiç büyümedi. Son bir ayda yeni sürgünler patladı ve küçük yapraklarda büyümeye başladı. Fakat o büyüme sürecinden sonra yapraklar sararmaya başladı. Yani 5 yapraklı bir daldan teker teker yapraklar sararmaya başladı. Birazcık suyu arttırdım. Yaz günü ve salonumun aşırı sıcak 32-28 derece arasında olmasından dolayı. Yine de sulamayı abartmadım. Toprak kurudukça su vermeye özen gösterdim. Şimdi ise bazı yapraklar sanki kızamık gibi benek benek aşağı yukarı 1-2 cm çapında benekcikler halinde sararmaya başladı. Bazıları ise sağ sol üst kenar kısımlarından uçlardan sararmalar oldu. Yeni sürgünlerde ve genç yapraklarda hiç bir sorun yok ancak nispeten eski yapraklarda bu sorunlar mevcut. Ne yapmam gerekir? Bu arada çiçeği hemen sadece tül olan ve hava akımı olan cam kenarına aldım.
  ***
  Bataklık bitkisi olunca sıcak yaz günlerinde yeri mutlaka esintili olması şartıyla isterseniz günde üç öğün sulayın. Hiç zararı olmaz. Ama sanıyorum herkes gibi siz de sulamayı yanlış yapıyorsunuz. Bu haa yüzünden bitkiler yavaş yavaş zehirlenerek çürüyüp gidiyor. Şurayı okumanızı tavsiye ederim: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 5. Sena, Isparta dedi ki:

  Para ağacım yanlış sulamam sebebi ile kökleri çürüdü. Sağlam kalan üst gövdesinden tekrardan ektim. Köklendi. Gelişimini doğru yapabilmem için nasıl bir yol izlemem gerekiyor?
  ***
  Yukarıdaki yetiştirme bakım bilgilerine göre her şeyi tam yerine getirmeye çalışın.

 6. Hanife Ö. -İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 60cm bir para ağacım var. Saksısı yatay 8cm çaplarında. Ofis ortamında biraz klimaya maruz kalmış. Bana geldiğinde yaprakları sararmış, dökülmüş halde ve kökleri hafif yumuşamış geldi. Bunu ne yapmam gerekir nasıl kurtarabilirim?
  ***
  O kadar saksı komik derecede küçük. Yukarıda anlattığım gibi bir toprak karışımıyla daha büyük saksıya geçirin. Çok havadar ve güneşli bir pencere yanında tutun. Güneş ışınlarının ısıtmasıyla hızla yeni yapraklar çıkarır.

 7. Büşra, Denizli dedi ki:

  Ağacımın kimi yaprakları kurudu kimi yaprakları ortadan yırtılmış ve dalları aşağıya doğru düşük vaziyette. Nedeni nedir acaba?
  ***
  Toprak felaket derecede bozulmuş. Sebep bu. Şimdi hızla çürüyüp ölür. Siz hemen şimdi çok acil olarak saksıdan çıkarıp köklerini yıkayın. Zaten çürümüşlerdir. Sonra üç beş gün susuz topraksız açıkta bekletin. Bu sırada yukarıda tarif ettiğim gibi toprak karışımı hazırlayın. Sonra hazırladığınız sağlıklı toprak karışımı ile yeniden dikin. İlkbahara kadar hiç bitki besini vermeyin.

 8. Nilüfer, İstanbul dedi ki:

  1,5 ay önce geldi. 50cm civarı. Sanırım 5 örgülü. Herhangi bir gelişme göstermedi ama yaprakların bozulmamıştı. Bir iki gün önce dipten bir yaprağının solduğunu gördüm. Diğerlerinde bir sorun yok. Bugün fark yetim ki köklerinde yumuşama var. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Daha havadar bir yere koyun ve toprağı adam akıllı kupkuru olmadıkça sakın sulamayın. Anlaşılan kökler sürekli ıslak olan toprak yüzünden zarar görmeye başlamış.

 9. Özge, Düzce dedi ki:

  Bir yıldır benimle birlikte olan para ağacım var. Ev değişikliği yaptık. Yine eski yeri gibi gün ışığı alan aydınlık bir yere yerleştirdim. Fakat son 2 aydır yeni çıkan yaprak bile sararıp benek benek olup dökülüyor. Kimi yaprak içeri doğru büzüşmüş halde. En başta yapmış olduğum bitkiyi alır almaz kendisinden 2 boy büyük saksıya değiştirme hatasını düzeltmek adına bugün köküne bakıp eski küçük saksısına yerleştirdim. Kökler hiç uzamamış ve alt toprak nemliden bir tık üstünde biraz yapış yapıştı. Eski saksısına yerleştirmekle doğru mu yaptım acaba? Düzelir mi? Sıvı solucan gübresi veriyorum 2 haftada 1. Doğru mu yaptıklarım?
  ***
  Solucan gübresi genellikle bitkileri zehirler. Esasen bostan ve tarla bitkileri içindir. Ve tarla bitkilerinin bile tam diplerinden değil, biraz uzağından verilir ki kökleri yakmasın. Şimdi acilen saksıdan çıkarıp kök kısmını iyice yıkayın. Sonra yeni sağlıklı toprak hazırlayana kadar suda değil açıkta bekletin.

 10. Nur F. -Muğla dedi ki:

  3 yıllık para çiegim gayet saglıklıydı. Bir aylığına tatile gitmiştik. Komşum suluyordu geldiğimizde alt yapraklar sararmış, üst yapraklar da suyunu çekmiş, o parlaklık hali gitmiş, matlaşmış. nasıl kurtarabiliriz? Topragı değiştirsem olur mu?
  ***
  O topraktan acilen söküp köklerini iyice yıkayın. Çürük yerler varsa kesin. Birkaç gün tam açıkta bekletin. Sonra bolca ponza taşı karıştırmış olduğunuz torf toprakla yeniden dikin ve güneşli bir pencere önünde tutun.

 11. Batu, İstanbul dedi ki:

  Arkadaşımın para ağacını kedisi parçaladı. Kopan ufak bir parçayı çöpe atacaktı ki dur atma dedim ve aldım. Şimdi o parçayı suya koydum. Gövdeden 1cm bir kısım ve birkaç yaprağı var. Köklenir mi acaba?
  ***
  Evet ama pek sağlıklı bir yol değil. Suya alışık gelişen kökler toprağa dikince çürür gider. Çok küçük bir saksı bulun. Eşit oranlarda torf toprak + mangal kömürü parçaları karışımı yapın. M. kömürü parçaları pirinçten biraz irice olsun. Karışım yaptıktan sonra saksıya doldurup iyice sulayın. Defalarca su dökerek toprağı iyice yıkayın. Sonra tepsi gibi bir şeye boşaltarak orta nemli hale gelecek şekilde açıkta kurumaya bırakın. Orta nemli olunca dalı bununla saksıya dikin. Sulamayın ve hemen şeffaf bir poşet içine alıp hava almayacağı şekilde bağlayın. Sıcak bir yerde tutun. 3 hafta kapalı duracak. Sonra açın ve sulayın. Artık kapalı tutmayın. Güneş ışınları ile ısınacağı bir pencere yanında tutmanız lazım. Yavaş yavaş köklenmeler devam eder. Mayısa kadar sadece toprak iyice kurudukça sulayın. Sonra yukarıda tarif ettiğim esas toprağı ile yine küçük bir saksıya dikin. 20 günde bir fosfor oranı yüksek bitki besini ile sularsanız temmuz sonuna kadar çok güçlü bir köklenme olur ve hızlı bir şekilde gelişmeye devam eder. Sonra eşit ağırlıklı bitki besini ile devam edin.

 12. Deniz Günay dedi ki:

  Para ağacım 4 köktü. Bugün bir ince kökü yumuşamış olduğunu fark ettim ve hemen çektim diğer köklere bulaşmasın diye. Sulamayı haftada 1 kez yapıyorum. Neden çürümüş olabilir? Diğerleri de çürür mü?
  ***
  Muhtemelen hiç gerekmediği halde suladığınız için ve sulamalarda az miktar su kullandığınız içindir. Toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Suladığınız zaman lavaboda bol bol su dökerek, toprağın yıkanmasını sağlayarak sulamalısınız. Aksi takdirde toprak kökleri zehirleyici yönde bozuluyor.

 13. Selda, İzmir dedi ki:

  Merhaba para ağacımı mayısda aldım. Tam camın karşında ışık alan yerdeydi. Haftada iki kez toprak kontrölü yaparak toprak kurdukça suladım. Aynı anda 3 kişi aldık. Benimki çok güzel yaprak verip büyüdü. Ancak son bir aydır yine yaprak veriyor ama çok fazla yaprak sararıp dökülüyor. Eski yeni hepsi kuruyor. Neyi yanlış yapıyorum? Yanlış sulama ise nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Sulamaları az miktar su ile yapmak tüm saksı bitkilerinin baş düşmanıdır. Birkaç ayda toprak zehir haline gelir ve bitkiyi zehirleyip öldürmeye başlar. Şimdi ilkbahara kadar sulamaları toprak kupkuru olsa bile üç gün gecikmeli sulayın. Sulamayı lavaboda toprağı yıkarcasına bol bol su dökerek yapın. İlkbahar gelince ise yukarıda toprak ve gübreleme başlığı altında yazdığım gibi bol bol ponza taşı ile torf toprak karışımına dikin ve orada anlatığım şekilde devam edin. Bitki besini vermeye mayıs sonunda başlayın. Besinli sulamaları değil normal su ile yapacağınız sulamaları bol miktarda su ile yapmaya devam etmelisiniz.

 14. Derya, Amasya dedi ki:

  Benim para ağacım maşallah çok güzel büyüyor ve 7 yapraklı yeni sürgünü oldu.

 15. Özge, Düzce dedi ki:

  Merhaba, yanlış bir şekilde gübrelediğim için ölmek üzere olan pachiramı sayenizde kurtardığım günden beri büyük yapraklar çıkmaya başladı. Çok sağlıklı çok teşekkür ederim size. Fakat bugün bir yaprağında yandan kuruma gibi bir şey başlamış. Suyunu ihmal etmiyorum ama doğalgazdan dolayı nemsiz mi kalıyor ne yapmalıyım?
  ***
  Nemsiz kalıyor diye bir şey olacağını sanmıyorum. Eğer yapraklara su fısfıslıyorsanız bunu feci zararları olur. Kış boyunca toprak adam akıllı kupkuru oldukça, ama çok miktar su ile toprağı yıkarcasına sulayın.

 16. Tuğçe Ö. -İstanbul dedi ki:

  Neredeyse bir senedir sorunsuz baktığım para ağacım alt yaprakları sararmaya başladı. Eski yapraklar diye sorun yapmamıştım çünkü yavru vermeye de devam ediyor. Ama bugün farkettim ki yeni yapraklarda da sararanlar var. Toprağı hususu torf kullanmıştım. Yaz aylarında 15 günde kış aylarında da ayda bir bitki besini veriyorum.
  ***
  Fazla sıklıkta ama az miktarda su ile suluyorsanız birkaç ayda o toprak zehir haline gelir ve bitkiyi mahveder. Toprağı fazlaca kuruyana kadar hiç sulamayın. Sulamak gerektiği zaman ise saksı alt deliklerinden bol bol su sızacak, toprağın zehirini dışarı götürecek kadar bol miktarda su ile sulayın. Şimdiye kadar böyle yapsaydınız hiç sorun olmazdı. Eğer zaten bu şekilde doğru devam ettiyseniz o halde problem başkadır. Artık hiç bitki besini vermeyin. Toprak adam akıllı kurumadıkça sulamayın. İlkbaharda toprağını değiştirin. 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımı yapmanız lazım. Sırf torf toprak hiç iyi olmaz.

 17. Birsen E. -Ankara dedi ki:

  Küçük sinekler için ne önerirsiniz? Bol bol havalandırma, topraklar kurudukca sulama, kül, tarçın, soğan suyu gibi şeyler denedim yine olmadı.
  ***
  Kül toprağı tamamıyla bozar. Yanlış yapmışsınız. Toprağa kattığınız diğer maddeler de toprağı bozar ama en feci zararlısı küldür. En iyi çare, hem para ağacına çok uygun, toprak tamamıyla kupkuru olsa bile sulamayı 10 gün kadar geciktirin. Yani toprak kupkuru 10 gün beklesin. Bu sayede biterler.

 18. Didem, İstanbul dedi ki:

  Para ağacımı ilk aldiğimda 5 cm lik yetiştirme saksısındaydı. Bir ay sonra yerine alışınca daha büyük tahmini 20cm lik bir saksıya geçirdim. Yeni filizler gelmeye başladı ama son on gün içinde birden bütün yaprakları sararıp çürür gibi olup döküldü. Şu an üzerinde hiç yaprak yok. Toprak olarak poşetten çıktığı haliyle kullandım toprağı. Karışım yapmadım. Sulamayı aynı tarif ettiğiniz gibi doğru yaptığıma eminim. Saksıdan çıkarıp kökünü yıkadım. Kökler sağlam hiç çürüme yok. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim? 2-3 gün sonra karışım toprakla yine 5cm lik toprağa mı ekeyim yoksa 20 cm liğe mi? Tek odunsu gövde bu arada çoklu değil. Gövde de yumuşak değil.
  ***
  Ya toprağın özelliği zarar vermiş ya da yeri hiç uygun değildir. Asla gereğinden büyük saksı kullanmamalısınız. Bunun yanında bir de ponza taşı olmayınca elbette sonuç felaket olur. Şimdi iki gün açıkta (susuz, topraksız) evin serin bir yerinde bekletin. İnce kökler varsa kurur diye endişelenmeyin çünkü onların artık bir hükmü yok. Sonra kuru veya az nemli toprağa dikin ama sulamayın. Güneşli, havadar bir pencere yanında tutun. 20 gün sonra bol bol su dökerek sulayın. Daha sonraki sulamaları ise toprağı tamamıyla kupkuru olunca birkaç gün gecikmeli yapın. Yeniden filizlense bile yaza kadar aynen böyle devam edin.

 19. İsimsiz dedi ki:

  Eşim yeni çiçek yetiştirmeye başladığım için çiçekçi arkadaşı ona para ağacı vermiş. Geldiğinde kökleri yukarıdan bağlı bir şekildeydi. Bağlı olan yeri açmalı mıyım? Yeni çıkan birçok yavru yaprakları var. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kışın alınan bitkiler genelde ölüyor. Onun için yaz sıcakları başlayana kadar hiçbir şey yapmamanızı, hiçbir şekilde rahatsız etmemenizi tavsiye ederim. Direkt güneş alacağı bir pencerenin tam yanında tutun. Toprağı adam akıllı kupkuru olmadıkça sulamayın. Hatta toprak kupkuru hale geldiği zaman sulamayı 10 gün geciktirin. Yaz sıcakları başlayana kadar bu şekilde devam etmelisiniz.

 20. Deniz, Ankara dedi ki:

  İki ay kadar önce bir para ağacı aldım. toprağını markette satılan toprakla değiştirip daha büyükce bir saksıya diktim. direkt güneş almayan aydınlık bir camın önünde duruyor. Yeni yapraklar çıkarıyor fakat pekçok yaprağı uçlardan sararmaya başladı. Çok fazla sulamıyorum. Ne yapsam sararmazlar?
  ***
  Güneşten korumanız çok yanlış. Hiç sulamayın. Anlaşılan köklerde çürümeler başlamış. Para ağacını kışın toprağı adam akıllı kupkuru olmadıkça hiç sulamamak lazım. Kupkuru olunca ise banyoda bol bol su dökerek, toprağın yıkanmasını sağlayarak sulamak gerekiyor. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun ve ilkbahar gelince tarif ettiğim gibi bir toprak karışımı yaparak toprağını değiştirin.

 21. Birsen E. -Ankara dedi ki:

  Para çiçeğimin yaprakları canlı parlak fakat dört gövdeden bir tanesi yukarıdan aşağıya doğru yumuşayarak gidiyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Topraktaki kimyasal bozulmalar, köklerin çürümesi gibi şeyler söz konusu. Kış boyunca, aslında ekimden mayısa kadar toprağı adam akıllı kupkuru olmadıkça hiç sulamamak lazım. Kupkuru olunca ise banyoda bol bol su dökerek, toprağın yıkanmasını sağlayarak sulamak gerekiyordu. Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun ve ilkbahar gelince tarif ettiğim gibi bir toprak karışımı yaparak toprağını değiştirin.

 22. Hüsniye, İstanbul dedi ki:

  İthal torf, katı solucan gübresi, vermikulit, kil bilyesi, zeolit, leonardit, cocopeat, ponza, çakıl taşı, dere kumu, kiremit irmiği. Ben bu karışım toprağa pachira yani para ağacını eksen olur mu? Hazır karışım bitki toprağı aldım. İçinde yukarıda belirtilen karışımlar var.
  ***
  Saçma sapan bir şey yapmışlar. Galiba satamadıkları maddeleri karman çorman karıştırıp bu şekilde satmaya çalışıyorlar. Tavsiye edeceğim bir şey değil.

 23. Ece, Sakarya dedi ki:

  Para ağacımı alalı 1 seneden fazla oldu. Bu zamana kadar hiçbir sıkıntım olmadı. Fakat son zamanlarda 1 ay gibi süredir yapraklarında dökülmeler başladı. Sararıp dökülme artmaya başladı ve son 1 haftadır da yapış yapış olmaya başladı. Ne yapmam lazım kurtarmak için?
  ***
  Bitkiniz ölüyor. Bu tavsiyelerimi acilen eksiksiz yerine getirirseniz kurtulması mümkündür:
  1- Yapış yapış olma durumu yaprak bitlerinden kaynaklanır. Ev ortamlarında salon bitkilerine dünyanın her yerinde örümcek bitler dadanır. Bunlar hem çok küçük hem de neredeyse renksiz gibi oldukları için gözle fark edilmez. Ama salon bitkilerinin en büyük düşmanıdır. Şimdi para ağacınızdaki yapraklardan çoğunu kesip atın. Kalanları 8 gün aralıksız her gün ıslak bezle silin. Yaprakların altını, üstünü, saplarını ve dallarını/ana gövdelerini de aynı şekilde iyice silmelisiniz. 8 gün dolduktan sonra artık ömür boyu haftada bir, en azından 10 günde bir aynı şekilde, ıslak bezle silmelere devam etmeniz gerekiyor.
  2- Şimdi sulamayı bırakın. Bu sırada aynen yukarıda tarif ettiğim gibi yeni bir toprak karışımı hazırlayın. Sonra toprağını değiştirin. Yeni toprağa dikince ilk 5 gün hiç sulamayın. Yapraklar pörsüse, kurusa bile aynen bu şekilde yapın.
  3- Bitki besini (şimdi bugünlerde toprağını değiştireceğinizden dolayı haziranda sonunda başlayarak) vermeyi hiç ihmal etmeyin. Ayrıca, güçlü ışık yetmez: günde en az iki saat tam direkt güneş ışınları almasını sağlayın. Bu sayede bünyesi çok güçlü olur ve yaprak bitlerine karşı bitki savunma mekanizmaları geliştirebilir. Aksi takdirde bünyesi güçsüz olup bağışıklık sistemi de tamamen güçsüz kalır. Sonuçta sadece yaprak bitleri değil öften püften sebepler bile aniden ölüp gitmesine sebep olabilir.
  4- Yukarıdaki bakım bilgilerini okuyun ve eksiksiz aynen uygulayın.
  Bunları yaparsanız ve mayıstan itibaren bol bol ılık hava akımları almasını sağlarsanız en geç mayıs sonunda birçok yerinden filizlenip hızlıca eskisinden daha güzel hale gelir.

 24. Betül, İstanbul dedi ki:

  Bitkimin hiç yaprağı kalmadı. Sadece dört tane gövdesi var. Yaklaşık 3-4 aydır hiç yaprak çıkarmıyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Acilen toprağını değiştirin. Bol bol direkt güneş ve hava akımları alacağı bir pencerenin tam yanında tutun. Yukarıdaki bilgilere göre yetiştirin.

 25. Mert, Bartın dedi ki:

  Yaklaşık 2 yıl önce aldığımız para ağacımızın son 8-9 aydır yapraklarında sararmalar, lekeler ve uç kısımlarında, yaprak kenarlarında çürümeler meydana geldi. Kışın soğuk salonda kalmasından kaynaklandı diye düşünüyoruz. şimdi toprağını değiştirip saksısını büyüteceğiz. Lekelenmiş ve uçları çürümüş yapraklar ile ilgili budama tavsiyeniz var mıdır yoksa o şekilde bırakalım mı?
  ***
  Belki de toprağı bozulmuştur. Doğru toprak karışımı yapın. Köklerinin fazlaca boğulacağı kadar büyük saksı iyi olmaz büsbütün çürütüp öldürür. Bozuk yaprakları isterseniz kesebilirsiniz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.