Para ağacı, Refah çiçeği (Pachira aquatica)

Hem dekoratif bir salon unsuru hem de susuzluğa, ihmallere müthiş dayanıklı bir bitkidir. Uğurlu olduğuna inanılır. Feng Shui felsefesinde önemli yeri vardır. Para ağacı Malvaceae (Ebegümecigiller) familyasından bir bataklık bitkisidir. 77 türü olan Pachira cinsinin P. aquatica türüdür (bulunduğu yerler sulu olduğu için “aquatica” demişler.). Ana vatanında ve diğer ülkelerde verilen bazı yöresel adları şunlar: Para ağacı, refah çiçeği, Guyana cevizi, Saba fıstığı, Malabar kestanesi, su kestanesi..

Genel özellikleri

15 metre kadar büyüyebilen para ağacı Pachira aquatica ana vatanının vahşi doğal ortamının dışında o kadar büyüyemez. Bütün yıl yapraklıdır. Birkaç parçadan oluşan büyük yaprakları parlak ve oldukça iridir. Gösterişli ilginç çiçeklerini geceleri açar ve güzel kokuludur. Doğal yaşam alanı genelde bataklıklar olmasına rağmen susuzluğa gayet iyi dayanıklılık gösterir. Zehirli değildir. Kışın  -5C dereceye kadar soğuğa belirli şartlar altında dayanabilse de çok dikkatli olmak gerekir. Aşağıda bakım bilgileri arasında bu konunun detaylarını okuyabilirsiniz.

Habitat

Para ağacının ana vatanı Amerika kıtalarının orta-geçiş yeri ve Güney Amerika kıtasının kuzey kesimleridir. Tropikal iklim kuşağına aittir. Daha çok temiz sulu bataklıklarda, ayrıca nehir kenarlarında ve nehirlerin denizle birleştiği haliç ve koy benzeri alanlarda yetişir.

Neden para ağacı deniyor?

Uğurlu olduğuna, bulunduğu ev halkına çok para kazandırdığına, sahibini zengin ettiğine inanılıyor. Pachira aquatica (para ağacı) Feng Shui felsefecilerinin değer verdiği bitkilerdendir.

Kullanım

1- Salon-ofis: İri parlak canlı yeşil renkte yapraklarıyla ve kalın ilginç gövdesiyle para ağacı hem dekoratif hem oldukça kibar olduğu için salonlarda ve ofislerde süs bitkisi olarak kullanılır.

2- Bonzai için uygundur.

3- Bahçe: İklimi uygun yerlerde bahçe dekorasyonunda para ağacı tropikal – yağmur ormanı konsepti amacıyla kullanılır.

4- Gıda: Doğal olarak yetiştiği memleketlerde meyvesi yenir. Sırf çekirdekleri için yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Yenilebilir çekirdeklerinin lezzeti çiğken yer fıstığına, kavrulunca kestaneye benzetiliyor. Çekirdekleri çiğ veya kavrulmuş olarak yenildiği gibi öğütülüp unundan ekmek yapılabilir. Para ağacının çiçekleri ve yaprakları sebze gibi pişirilerek yenebilir.

Süs bitkisi olarak kullanımının tarihçesi

1986’da Japonya’da içmekân süs bitkisi olarak yaygınlaşıp uğurluluğuyla meşhur olduktan sonra para ağacı Pachira aquatica tüm Doğu Asya’da popüler olmuş. Tayvan orkidecilikte olduğu gibi para ağacı ihracatından da bir hayli gelir elde etmektedir.

Satış şekilleri

Bilinen süs bitkisi satışlarında olduğu gibi Pachira da saksıda yapraklı olarak ve ayrıca kökleri ve yaprakları yok edilmiş kuru ana gövde-dal olarak da satılır. Bu kuru parçalar güneşli sıcak bir yerde nemli toprakta hızla köklenir ve yapraklanır. Kuru satış daha çok ticari amaçla yetiştiricilik yapanlara yöneliktir.

Para ağacının yetiştirilmesi ve bakımı

Güneşi çok sever. İyi güneş alırsa daha iyi gelişir. Yarı gölgeli yerlerde ve hiç güneş alamasa bile güçlü aydınlık pencere önlerinde sorun çıkarmaz. Sadece koyu gölge ve iyi aydınlık olmayan mekanlar para ağacı Pachira’ya uygun değildir. Ana vatanında bataklık bitkisidir diye fazla su sevdiğini düşünmeyin. Saksılarda aşırı sulama kökleri çürütebilir. Kökler temiz hava istiyor. Bunun için suyu süzdürebilirliği mükemmel herhangi bir toprak karışımı gerekiyor. Bir de fazla büyük saksı iyi değildir ki köklere hava ulaşımı zor olmasın.

Dış mekanlara veya kışın çok soğuk olan iç mekanlara uyumu

Kışın en fazla -5 derece soğuğa hiç rüzgar almayan kapalı yerlerde dayanabilir. Ya da eğer açıkta ise ‘kısa süreli’ olarak dayanabilir. Kuzeyli rüzgarlara açık yerlere para ağacı Pachira aquatica dikilmemeli yoksa 0C derecede soğukta bile, soğuğun uzun sürmesi ve rüzgarın sertliğine göre çok ciddi zarar görür hatta tamamıyla ölür. Soğukta bütün yapraklarını dökebilir. Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerimizde para ağacını bahçe bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz. Yalnız, yazın aşırı sıcak olan yerlerde rüzgar alan yerlere dikilmemeli. Sıcak ve kuru rüzgarlar biraz sert esince Pachira para ağacının yapraklarını kavurur. Kuytu yerler tercih edilmeli. İzmir, İstanbul, Samsun, Trabzon gibi kışları fazla soğuk geçmeyen yerlerde kuzeyli rüzgarlardan tam olarak korunmuş, güneyli yönlere bakan duvar diplerine dikebilirsiniz (buralarda kışın don olayı olacağı günlerde hasırla sarmanız gerekir). Yazın aşırı güneşe maruz kalmayacak yarı gölge yarı güneş bir yere dikin. Koyu gölgeyi sevmez.

Toprak ve gübre ihtiyacı

Havadar olması kaydıyla her türlü toprak para ağacına uygundur. Gövdesi uzun ve ağır olduğu için toprağı 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırılmalı. Yoksa saksı içinde toprak çok fena sıkışarak kökleri tamamen havasız bırakır. Aslında hazır süs bitkisi toprağını yarı yarıya ponza taşı ile karıştırırsanız para ağacı Pachira aquatica için en iyi toprağı sağlamış olursunuz. Toprağına gübre katmayın. Her üç sulamada bir (ya da ayda iki defa) genel amaçlı bitki besininden vermelisiniz (çiçekcoşturan vb markalardan ev süs bitkileri için hazırlanmış olan bitki besinleri). Kış boyunca sadece 35-40 günde bir verin (gelişim tamamıyla durmuşsa hiç vermeyin).

Saksı değiştirme

Her iki yılda bir toprak yenilemesi iyi olur. Kökler çok fazlalaşmamışlarsa yine aynı saksısına dikin. Saksı büyüklüğü daima köklerin zor sığacağı kadar olmalı. Gereğinden büyük saksıda fazla toprakta Pachira’nın kökleri çürür ya da çürümese bile gelişimi pek iyi olmaz.

Sulama

Susuzluğa dayanıklı olsa da yaz aylarında Pachira aquatica para ağacınızın toprağını uzun süre susuz bırakmayın. Susuzluk yapraklarının dökülmesine sebebiyet verebiliyor. Toprak çok hafifçe kurudukça vakit kaybetmeden tekrar sulayın. Serin mevsimlerde toprağı kaydadeğer bir kuruma gösterdikçe sulayın.

Hava nemliliği ihtiyacı

Pachira aquatica bitkisine ev ortamlarının hava nemliliği yeterli. Dış mekanlarda ise deniz etkisinde olan bölgelerde sorun yok. Yıkanmayı, ıslatılmayı sever. Sıcak günlerde sık sık yapraklarını yıkayın. Havası çok kuru olan memleketlerde (Mardin gibi) yaz sıcaklarında mutlaka havayı nemlendirme yöntemlerine başvurun.

Budama

Dallarını istediğiniz kadar kısaltabilirsiniz. Kesin gerekli değil ama budanarak kısaltılmış bir dalda bir yaprak bulunsa iyi olur. Budarken dalı keseceğiniz yer bir filizlenme noktasının 2cm kadar yukarısı olmalı. Budama zamanı olarak ilkbahar başını tercih etmeniz tavsiye edilir. Eğer para ağacınızı yetiştirdiğiniz yer yaz – kış devamlı gelişmesine elverişli ise budamayı yılın herhangi bir zamanında yapabilirsiniz.

Pachira aquatica – para ağacı nasıl çoğaltılır?

Yeni bir dalını kesip doğrudan toprağa dikeceksiniz. Yan bir dal veya tepe çeliği, 15-20cm uzunluğunda ve sadece bir veya iki yapraklı olacak. Çelikle para ağacı çoğaltmanın en iyi zaman bahar ortası – yaz başı arası dönemdir. Saksıyı günde beş saat gibi iyi güneş alan bir yerde tutmalısınız. Güneşin ısıtıcılığı ve kuvvetli ışık sayesinde çabuk köklenir. Yaz ortasında güneş ve sıcak hava bir araya gelince iyi olmaz: bu durumda güneşin pencere tülü gibi şeylerle filtrelenmesi gerekir. Diktiğiniz Pachira para ağacı dalı yapraklansa bile köklenmiş olduğundan emin olmayın. Güçlü bir gelişim olunca yeterince güçlü köklenme olmuş demektir.

Tohumlarından çoğaltmak da mümkün. Sadece para ağacı tohumlarını bulmak zor. Bulabilirseniz tohumlar gayet kolay çimlenip mini fidanları hızlıca büyür.

Olası problemleri

Bit, parazit, hastalıklanma gibi problemler görülmese de yanlış toprak ve havasız ışıksız yerlerde tutmak para ağacında birçok sağlık problemlerine yol açacaktır.

Uzun süre sevmediği yerde durması, kışın fazla üşümesi gibi sorunlarda para ağıcı Pachira aquatica bütün yapraklarını döker. Şartlar düzeldiğinde yeniden yeşerir. Uzun süre gelişim göstermeyip yaprakları güzelliğini kaybetmişse yaprakları saplarının dibinden kesin. Bu sayede yeni yapraklar çıkarır. Ama elbette ortamın şartları pachira para ağacının gelişim göstermesine uygun ise.

Yapraklarda sararma ve bozulmalar

Yapraklarda sararmalar hızlı gelişim olmadığı zamanlar sulamayı gereksiz yere sık sık yapmaktan ve bitki besinini de bilinçsizce bol bol vermekten kaynaklanır. Para ağacı özellikle pek havadar olmayan yerlerde çok nazlıdır. Her şeyin ölçüsüne dikkat etmek zorundasınız. En eski yapraklarının sararıp dökülmesi ise normaldir bunun bir problem olduğunu düşünmeyin.

Eğer para ağacınızın yapraklarının en uç, kenar yerlerinde kuruma oluyorsa ya az sulamadan ya da çok sıcak veya çok soğuk günlerde ev içi hava cereyanından olmuştur. Yaprakların genelinde bozulma, kahverengi noktalar veya sararma oluyorsa aşırı sulamanız yüzündendir ve ayrıca köklerde sıkıntı olduğunu gösterir. Toprağı değiştirmelisiniz: Ponza taşı ile karıştırılmış yeni toprağa dikin. Yapraklardaki problemlere topraktaki element, mineral eksikliği de yol açar. Bitki besini yukarda açıklandığı gibi mutlaka verilmeli. Azot ağırlıklı (yani yaprak amaçlı) bitki besini kesinlikle tavsiye edilmez. Genel amaçlı bitki besini ister. Orkide özel besini de uygundur.

Kaynaklar

Pachira aquatica – floridata.com
Mexican fortune or braided money tree – houseplantsexpert.com
Pachira aquatica – missouribotanicalgarden.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | | |


'Para ağacı, Refah çiçeği (Pachira aquatica)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Oya Semerci dedi ki:

  Pachira aquatica adlı çiçeği nerden alabilirim? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Türkiye’de kim nerede satıyor hiçbir bilgim yok. Belki Bauhaus gibi Koçtaş gibi yapı marketlere arada sırada geliyor olabilir. Yurt dışında alibaba gibi online marketlerde köksüz yapraksız dal olarak satıldığına rastladım. İnternette arayınca bulursunuz. Ama ne derecede sağlıklı bir alışveriş olur onu bilemem.

 2. Kemal Yıldız - K.K.T.C. dedi ki:

  Bana bu bitki 1 ay kadar önce hediye olarak geldi ama bendekilerin yaprakları daha koyu renkte acaba neden ? ikincisi de bu bitki ne zaman çiçek açar ve meyve verir?
  ***
  Yaprak rengi toprağının özelliğine göre ve güneş alıp almamasına göre değişebilir, normaldir. Çiçek açması için, çok güneşli bir yerde bulundurulması şartıyla iki metre kadar büyümesi ve bolca dallanıp budaklanması gerekir.

 3. Kemal Yıldız – K.K.T.C. dedi ki:

  Yapraklardan bazıları zaman zaman sanki makasla kesilmiş gibi yırtılmalara maruz kalıyor. Bunu nasıl önleyebilirim ve neden olur?
  ***
  Belki fazla kuru havadan, belki bir parazitten kaynaklanabilir. Yaprakları sık sık ıslatın ve haftada bir veya iki defa ıslak bezle yaprakların altlarını üstlerini silin.

 4. Z.Y - İstanbul dedi ki:

  Cevahir alışveriş merkezindeki koçtaş’ta var.

 5. Sayime Yılmaz dedi ki:

  Para ağacı benim de ilgilendiğim ama ulaşamadığım çiçek. Çiçekçilere istettiğim halde bulamıyoruz diyolar. İzmirde hangi çiçekçiye sorduysam bilmiyolar. Bldiğiniz yer ve adres yazarsanız istetirim teşekkürler.
  ***
  Yukarda Z.Y.’nin dediği gibi, ben de geçen hafta Şişli’de Cevahir alışveriş merkezindeki Koçtaş’ta gördüm. Buyu bir metreden fazla, fiyatı ise 80 veya 60 lira gibi bir şeydi. Benjaminlerde yaptıkları gibi üç ayrı bitkinin ana dalını saç örgüsü gibi yapmışlar. Yaprakları resimlerde gördüğümden daha güzel, daha canlı, çok hayat dolu bir bitki. Siz İzmirde Koçtaş, Bauhaus vb. yapı marketlerde arayın. Çiçekçilerde ve fidanlıklarda henüz bulunmuyor.

 6. Hamide - İstanbul dedi ki:

  Ben geçen hafta aldım 150 tl den 60 tl ye indirimli aldım ilgilenenlere ayrıca unutmadan şişli cevahir avm’de.

 7. Serdar - İstanbul dedi ki:

  Ben de bugün Cevahir-Koçtaş’tan 60 TL’ye aldım. Güneş almayan ama bol ışık alan bir pencerenin yanına koydum. Umarım sorun olmaz. Görevli bayan sorun olmaz demişti.
  ***
  Siz o görevlilere bir şey danışmayın. Hiçbir şeyden anlamazlar. Kış boyunca güneşli bir yerde tutsanız daya iyi olacak.

 8. Hayati - İzmir dedi ki:

  Para ağacını nereden bulabiliriz izmirde yetişir mi?
  ***
  İzmr, istanbul samsun, trabzon gibi kışları fazla soğuk geçmeyen yerlerde kuzeyli rüzgarlardan korunmuş bahçelerde güneyli yönlere bakan duvar diplerine dikebilirsiniz. Yazın aşırı güneşe maruz kalmayacak yarı gölge yarı güneş bir yere dikin. Koyu gölgeyi sevmez.

 9. Hayati İzmir dedi ki:

  Limon yapraklarında kurtcuklar var bu kurtcuklar yaprakları yiyor bu meyve verimini düşürür mü bu mevsimde ilaclama yapabilir miyim?
  ***
  Yaprakların bozulması kesinlikle meyve verimini çok kötü etkiler bitkiyi de öldürebilir. İlaç hakkında o bitkinin tarımı hakkında bilgili kişilere danışmalısınız.

 10. Hande - Istanbul dedi ki:

  Ikea’da var..

 11. Faruk - Elazığ dedi ki:

  Nasıl alabilirim?
  ***
  Belki bir yerden kargo ile getirtebilirsiniz ama kışın Anadoluya giden kargolarda bitkiler fena halde donabiliyor bu riski göze almayın.

 12. Faruk - Elazığ dedi ki:

  Bildiğiniz bir yerin adresini verebilir misiniz acaba?
  ***
  Bilmiyorum ne yazık ki.

 13. Mükerrem, İstanbul dedi ki:

  Ben vatan caddesindeki migros ta gördüm küçük saksıda fiyatı 6-7 tl civarındaydı. (İstanbul da olanlar için söylüyorum)
  ***
  Teşekkür ederim. Diğer migroslarda da olması lazım. Yarın hemen çıkıp araştırırım. Bundan ne zamandır istiyorum ama çok büyük boyda çok da pahalı.. 6 – 7 lira fiyat benim için uygun. İnşallah bulurum.

 14. Yeşim, İstanbul dedi ki:

  Çok severek begenerek aldim. boyu 1.50 cm.. evimin salonunda aydinlik bir koseye koydum. haftada bir su veriyorum. boyu uzar mi diye merak ediyorum.
  ***
  Uzar. Yeterince güneş alırsa çiçek bile açar.

 15. Emel, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 8 aydan beri baktığım refah çiçeğim 4 daldan örgü şeklinde ve son zamanlarda 2 dalında aşırı bir yaprak kaybı oldu ve bu dallar diğer yeşil dalların aksine kahverengiye dönmeye başladı. Üstünde küçük yapraklar çıkarıyor ama yapraklar büyümeden uçlardan kahverengileşip dökülüyor. Dalların üstü de koflaşmış gibi geliyor hafif sıktığımda. Diğer dallar da bazen kahverengileşip dökülme olsa da oldukça fazla yeni yaprak veriyor. Acaba kahverengileşen kısımları üstten budasam yeşil kısımlara kadar kurumaya yüz tutan dallar yaşar mı? Ya da ne yapmalıyım o dalları yaşatmak için? Evimdeki en sevdiğim bitki.
  ***
  Önce istediğiniz şekilde budayın, sulamayı kesin toprak iyice kurusun. Sonra yazımın içinde anlattığım gibi yeniden dikin (çok havadar süzek toprak ve gereğinden daha küçük saksı). Zaten bu bitkiler hazır örgülü dalları saksısız topraksız köksüz yapraksız kupkuru odunlar şeklinde satılır. Bizimkiler öyle ithal ediyor seralarında dikip yeşertip satıyorlar. Pachiranın ve birçok bataklık türü bitkilerin böyle bir özelliği vardır. Doğal yaşam alanlarında bataklık bazen tamamen kurur. Yağmurlu mevsim gelince orası tekrar bataklık olur, içindeki kurumuş ama ölmemiş bitkiler hayat bulur canlanır.
  Çiçekseverlerimizin en büyük hatası bitkileri evlerde kuytu köşelere koyup “esintisiz” ve güneşsiz bırakmaları, bu da yetmiyormuş gibi habire sulamalarıdır. Siz de böyle yaptıysanız tamamen çürümemesi mucize gibi bir şey. Şunu hiç unutmayın: Bitkilerin sudan daha çok esintiye rüzgara ihtiyacı var. Esinti sudan önce önem taşır. Çok önemli bir faktör. Çünkü bitkilerin bizim gibi kolayca nefes alma kabiliyetleri hiç yok. Esinti yoksa nefes alamazlar.

 16. Aslı dedi ki:

  Para ağacını Marmara forum bahausedan 54 tl ye aldım.

 17. Fatma Özalhan dedi ki:

  Ben de çicek hastasıyım. Para çiceğini Kadıköy Kuyubaşı’ndaki Kuyubaşı Fidanlığındaki serada buldum. Seranın sahibi Veda Hanım sizi güler yüzüyle karşılıyor. Para çiçeği istiyorum dediğimde internetten latince adına bakarak serasından getirdi. 25 TL.

 18. Nihal Koca, İzmir dedi ki:

  İzmir’de nerede bulabilirim bilgisi olan var mı?

 19. Selen, Ankara dedi ki:

  Bugün migrosta gördüm araştırmak istedim ama benim gördügüm 10 cm ve küçücük saksıdaydı. Sizce normal mi? Ayrıca nasıl kökü 10 cm bir para agacı örgülü olur?
  ***
  Evet küçük de olabilir. Siz hiç ulu çınar görmediniz mi? Onun bile küçücük fidanları var. Para ağacının niçin olmasın? Örgü meselesine gelince mini fidanları da örmek mümkün. Büyüklerde de küçüklerde de ben örgüyü doğru bulmuyorum. Bu işler gerçek doğaseverlerin yapacağı şeylerden değil. Bitkileri sadece bir dekorasyon unsuru gören insanların işi.

 20. Gozde, İstanbul dedi ki:

  Benim agacim 160 cm. Ancak yapraklarinin ortasindan 50 cm. civarinda yeni bir tek dal uzadi, pek hos gorunmuyor. Acaba etrafinda yeni dallar uzayip duzelir mi, beklemeli miyim, yoksa o dali kesmeli miyim?
  Ayrica agacin govdesinden dallar ve yapraklar cikti, altta ve ustte olmak uzere iki grup yesillik var. Bu normal midir, alttaki yaprakli dallari ne yapmaliyim? Tesekkurler.
  ***
  Her şey normal. Yerini de sevmiş. İyi bakıyorsunuz ki yeni yeni filizlenmelerle gelişim gösteriyor. Beğenmediğiniz dalları isterseniz kesip başka saksılarda köklendirmeye çalışın. Daima yeni filizler çıkarır beğendiklerinizi bırakın beğenmediklerinizi kesin.
  Bu arada, Şişli civarında iseniz beğenmediğiniz dallardan bir iki tanesini sizden alabilirim. :)

 21. Gozde, Istanbul dedi ki:

  Acibademdeyim. Ayrica agacin govdesinden dallar ve yapraklar cikti, altta ve ustte olmak uzere iki grup yesillik var. Bu normal midir,alttaki yaprakli dallari ne yapmaliyim?
  ***
  Normaldir çünkü normalde o kısım (anavatanında doğal ortamında) ancak kurak mevsimde su dışında kalıyor, dolayısıyla o dönemde hiçbir gelişim olmuyor. Yağmur mevsiminde yaşadığı yerler göl olur bataklık olur alttan filiz veremez. Ama evlerde öyle şeyler olmadığından dolayı dipten de filizlenir. Onları keserek istediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz. Zararı olmaz. 20 metreye yakın büyüyebilien bir ağaçtır. Ağaç şekli verebilirsiniz yani dipteki veya gövdedeki filizleri kesebilirsiniz. İsterseniz olduğu gibi bırakın çalılık gibi gelişsin. Tercih zisin. Ne yaparsanız yapın zararı olmaz.
  Yalnız dikkat edin, dipte gelişen filizlerin ana dallarını yukarı doğru takip edin bakın acaba yukarsı kuruduğu için mi dipten filizlendi? Birkaçı bir arada örgülü olduğu için anlaşılmayabilir.

 22. Yeşim, İstanbul dedi ki:

  Pachirama dun su verirken topragin ustunde dolasan minik kurt gibi bir sey gordum hizli hizli hareket ediyordu. Zararli midir? Yapraklarinin renginde dalgalanmalar oldugunu goruyorum. Yesilin acik tonlarinda kucuk halkalanmalar goruyorum. Bu normal midir?
  ***
  Toprak böcekleri topraktaki daha küçük böceklerle ve mantar gini şeylerle beslenir zararı olmaz faydası olur. Eski yapraklardaki bozukluklara aldırmayın. Yer değişikliklerinde her şey olabiliyor. Sizin evde gelişen yaprakları gözleyin onların sağlığı iyi ise sorun yok.

 23. Tomay, istanbul dedi ki:

  Pachiramin eski yapraklarinda kurumalar var. Yapraklar kuruyor ve dokuluyor.. fakat ustten yeni yapraklar cikiyor. vitamin, bitki costuran vs kullanmam iyi olur mu? Sulama hakkinda kafam karisik. haftada bir mi su vereyim, iki haftada bir mi? haftada bir verdigimde fazla nemden mantarlar turuyor topraginda. sulama nasil olmali?
  ***
  Toprağı elinizle kontrol edin. Elinize yapışmayacak kadar ve ufalanabilecek kadar ıslaklığını yitirmişse çok nemli olsa bile sulayın. Kışın biraz daha kurumasını beklemelisiniz. Besin piyasada en çok satılanlar hafif dozajlıdır her sülamada verilmesi tavsiye edilir. Bunlardan bir tane alın ama her sulamada vermeyin. her 4 sulamada bir verin. Kış boyunca gelişim yoksa besin vermeyin. Toprakta mantar olabilir hiç zararı yok.

 24. Aylin Tuna dedi ki:

  Benim para agacimin yapraklarinin altinda beyaz yapiskan damlalar olusuyor. Ayrica govde yana dogru yatmaya basladi. Agacin geneli saglikli, yeni filizler veriyor ve yaprak renkleri gayet guzel. Yapiskan damlari ve yana yatikligi nasil gecirebilirim?
  ***
  Büyüteçle dikkatlice inceleyin o damlalar bitki bitleri yüzünden olabilir. Varsa ilaç kullanmalısınız. Yana yatmaması için bir yere bağlamak lazım.

 25. Yeşim dedi ki:

  Pachiramin orgulu dallarindan birisi kurudu.. genel olarakta yapraklarinda dokulmeler var, seyreklesti yapraklar. bu normal midir ? yoksa pachirami kayip mi ediyorum?
  ***
  Ev içinde ise havasız yerde tutma sonucu bunlar yaşanabilir. Şimdi bol güneşli bir yerde tutun pencereleri açıp uzun süre hava almasını sağlayın (her gün).

 26. Yelda Erdogan dedi ki:

  Pachiramizi aldigimizda 1.50 idi ama 7 ayda 2 metreye ulasti. Orgulu olan kismi yaklasik 1 metre uzadikca tekrar orulmesi gerekir mi? Nasil yapalim? Bir de agacin orguli kismi 5 kok. Ama yaninda 20cm uzunlugunda bir kok daha cikmis. Ucu kesilmis dal gibi gorunumu, orguye dogru da egimi var. Agacin gorunumunu bozar mi, kalsin mi yerinde? Son olarak cogaltmak istedigimizde tek dal olarak mi dikmeliyiz yoksa orebilmek icin 3-4 dal birlikte mi dikilsin?
  ***
  Dalları örgülü yapmak bitkilerin doğasına aykırı. Bırakın kendi doğal gidişatına göre büyüsünler. Zaten biz örmeyi beceremeyiz dalları kırarız.

 27. Elif, İstanbul dedi ki:

  1,5 yıldır bir para ağacım var. uzun zamandır hiç büyümüyor hatta sürekli yaprak döküyor. gövdesinde iki dalı da tamamen kurudu. toprağı kuru değil hatta sanırım biraz fazla sulamış olabilirim. gövdesinden de dallar vermeye başladı. ne yapabilirim?
  ***
  Sulamayı yok denecek kadar azaltıp nisan sonuna kadar dinlendirin. Sonra toprağını değiştirin dışarda güneşli bir yerde tutun. Hava ısındıkça sulama sıklığını arttırın. Harizandan ekim ayına kadar öğle civarı güneşinden koruyun. eylül sonunda, sonbahar serinle başlamadan önce tekrar eve almalısınız.

 28. Deniz, Ankara dedi ki:

  Benim ağacım iki senedir bizimle birlikte. Son zamanlarda dalların uçları kurumaya başladı. Dallarda daha acık yeşil tonlu lekelenmeler olmaya başladı. Çok üzülüyorum. Örgülerden biri tamamen kurudu. Alttan kesip çıkarttım. Kesmemem mi gerekirdi?
  ***
  16C dereceden daha serin olmayan saaatlerde rüzgar almasını sağlayın. Yazın sık sık sulamalısınız. İki yıl geçmiş. Bu süre içinde bitki besini filan vermemişseniz kötüye gidiş devam edecektir. Öldüğünden emin olmadığınız dalları kesmeyin. Biraz güneş de almalı.

 29. Eda, Bolu dedi ki:

  Merhaba benim çiçeğim üç dal seklindeydi ikisi gayet iyi durumda ustten yeni yapraklar veriyor fakat tek dali tamamen kuru bu kökü digerlerinden ayirmalimiyim? Birde diger bir dalin yanindan kuru bir dal cikmis o daldan da yaprak almak icin ne yapmaliyim?
  ***
  Hem güneşli hem esintili yerde tutarsanız hızlı ve sağlıklı gelişir. Ölü kısımları atabilirsiniz.

 30. Gülsüm, Kocaeli dedi ki:

  Belki saçma gelcek ama ban ada sorup duruyolar gövdesinin örgü şeklinde oluşu Allah tarafından mı yoksa üretim eseri mi? Bu arada ben aile çiçekçimizden 200 tl ye indirimli aldım. ama güzel heybetli bir şey. Çok mu pahalı aldım acaba?
  ***
  1.20 metre boyundakiler (koskocaman saksısıyla 1,5 metre) Koçtaş’ta 80-90 tl civarlarında satılıyordu. Sağlığı da görselliği de mükemmeldi. Örgüye gelince, insanlar öyle yetiştiriyorlar.

 31. Mustafa Aydın dedi ki:

  merhabalar öncelikle.bende de yaklaşık 1,5 m pachira var zamanla filizlendi ancak son 2-3 aydır havaların ısınmasıyla yaprakları sararma ve kurumaya dayalı dökülmeler oluyor ve son 1 aydır da yoğunlaşmaya başladı bu dökülmeler.bu normal bişeymidir yoksa ters giden bişeyler mi var?
  ***
  Soyadınız mı aydın yaşadığınız yer mi Aydın anlayamadım. Aşırı sıcak olan yerlerde yaz boyunca günde iki üç defa sulamak gerekir. Bu bitki sıcak bölgelerin bataklık bitkisidir. Su sorunu yok diyorsanız sebep bitki besini vermemenizdir. Ayrıca havadar yerleri sever. Evlerde esintisiz kuytu köşeler iyi değil.

 32. Mustafa A. -Bursa dedi ki:

  Haftada 1 yada 10 günde 1 bitki besini veriyorum. 3 günde 1 su veriyorum. bu sıklıkla su verdiğim zaman çogu zaman su hemen saksı dibine ulaşıp yaklaşık 1 gün saksı dibindeki su bitmiyor. günde 3 defa su vermem daha zararlı olur bu durumda değil mi? bitki işyerimde salonda havadar bir yerde. güneşde alıyor. ancak pencerelerden kaynaklı yapraklar çok tozlanıyor. Yaprakların sararıp dökülmesi normal mi oluyor acaba?
  ***
  Suda bekletmeniz yanlış. Suladığınız zaman saksı su dolu tabakta bekliyorsa bunun zararı mutlaka olur. Bataklık ortamında suydaki oksijen farklıdır. Ama sizin ortamınızda suda oksijen tükenir. Birçok bakteri oksijeni tüketir. Yosun ve su bitkileri olmayınca kökler oksijensiz kalıyor. Bir daha suda bekletmeyin. Hava sıcaksa toprağı fazla kurumadan tekrar sulamalısınız. Yapraklarda bit var mı diye büyüteçle inceleyin. Tozları ıslak bezle silmelisiniz. En azından 10 günde bir silin.

 33. Mustafa A. -Bursa dedi ki:

  Ne yaptıysam düzelmedi. söylediğiniz her seyi yaptım ancak nerdeyse bütün yaprakları döküldü. en büyük dalıda kurudu üstelik..tahminim 1 haftaya tüm yaprakları dökülür. ne yapabilirim acaba?
  ***
  Anlaşılan sulama hataları ve devamlı bitki besini verme yüzünden toprağın dengesi bozulmuş. Toprak yıkama sulaması ayda bir gibi yapılmalı.
  Ayrıntılı bilgi: https://azbitki.com/sulama

 34. Yunus D. -Kayseri dedi ki:

  Bu bitkiyi alalı bir yıl oldu. beş daldan üç tanesi çürüdü. sürekli yaprakları sararıp dökülüyor. ağacı nasıl kurtarabilirim? saksısını değiştirdim büyük seramik bir saksıya koydum. hata yapmışım. o günden sonra daha kötü oldu. iki dalı kaldı. çürüyen dalları keseyim mi?
  ***
  Kuruyan çürüyen dalları kesebilirsiniz. Her bitki havadar esintili yer ister, güneş ister. En başta önemli olan şey esintidir. Evlerin esintisiz kuytu köşelerinde bitkiler zamanla bozulur.

 35. Torpak, istanbul dedi ki:

  Arayanlar için: ikea tepeüstünde satılıyor. normal bir araçtan ziyade bir minibüs ile gitmeniz gerekiyor çünkü 2 metre yüksekliğinde. Fiyatı da 100TL. kasım-2013

 36. Erdem Y. -İstanbul dedi ki:

  Ağacımın yapraklarının altında bal damlaları oluştu. Dokumdum tadına baktım tatlı ama aromatik değil. Ayrıca bitlenme de değl. dikkat ettim böcek yok sadece damla bal var. su damlaları gibi orta damar üzerinde.
  ***
  Birçok bitkide olabiliyor. Islak bezle silmek lazım yoksa hastalık yapabilir.

 37. Gülsüm, Kocaeli dedi ki:

  Ağacımın yapraklarının genelinde sararmalar olustu. Hemen hemen sararmalar başlamadan önce toprağının üstüne çakıltaşları dökmüstüm. Onla bir alakası var mıdır?
  ***
  Ne tür taş koyduysanız belki zararı olabilir. Mesela dolomit taşları çok yerde çakıl taşı diye satılır. Bu taşlar toprağın alkalin derecesini yükseltiyor. sonuçta bitki topraktan demir alamıyor ve yapraklar sararıyor. Ancak çok çabuk tesir edeceğini sanmam. Kışın Havasız ve sıcak odalarda bitkiler genellikle bozulur bu da bir etkendir.

 38. Meryem, Bursa dedi ki:

  Para ağacımın yaprakları sararıp dökülüyor. Toprağı havadar, yeri esintili, serin ve güneş gören aydınlık bir yer. Suyunu da normal döküyorum. Sorun nerede bulamadım.
  ***
  Yeni aldıysanız yerini yadırgamıştır. Şimdi sulamayı azaltıp iki üç hafta dinlendirin. Havalar ısınınca yavaş yavaş sulamayı arttırın. Sıcağın etkisiyle hızla yeniden yapraklanır. Yeni yapraklar geliştikten itibaren her üç sulamada bir bitki besini vermelisiniz.

 39. Anıl, İstanbul dedi ki:

  Para ağacının toprağına doğru ve toprağında bir sürü minik sinekler var. Salona da yayılmaya başladı. Ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Sigara izmaritlerini toprak yüzeyine yayın. Üstlerini iyice ıslatın. Ya da sulamak gerekiyorsa onların üstünden sulayın. Toprak sineklerine en etkili ilaç budur. Birkaç günde tamamen yok olurlar.

 40. Anil Turan dedi ki:

  Para ağacının örgülerinden bir tanesi sanki kuruyor gibi. Yapraklar yeşil ama örgülerden bir tanesin,n rengi odun rengi olmuş ve dokununca yumuşak. Ne yapabilirim acaba?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. O ölürse ölür. Diğerlerine zararı olmaz.

 41. İsimsiz dedi ki:

  Koçtaş’ta gezinirken hem ismiyle hemde örgülü dallarıyla dikkatimi çekti. Çok güzel bir ağaç. Benim kafama takılan evlerimiz malum kaloriferli kışın doğaya aykırı olarak sıcak oluyor. Bu ağaca zarar veriyor mu?
  ***
  Şimdiden ev ortamına alışırsa kışı en az zararla geçirir. Ama pencereleri kapalı tutup ısıtıcı kullandığınız zaman alırsanız aniden havasız ve sıcak ortama gelmesi yüzünden şok yaşayabilir çok büyük zarara uğrayabilir. Belli olmaz. Ev bitkilerini yaz aylarında almak lazım.

 42. Gizem, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 9 ay önce mini pachira almıştım. 2 ay önce saksısını biraz büyüttük ve toprak ekledik. 1 aydır yaprakları sararıp dökülüyor ve yeni yapraklar gelişmiyor eskisi gibi. Koçtaşa gidince yeşil yapraklı bitkiler için besin verdiler ve yanlış zamanda toprak değiştirdiğimiz için bitkinin öleceğini söylediler. Tekrar canlanabilmesi için yapabileceğim bir şey olur mu? Bir aydır az güneş alıyor. Güneşte tutmaya çalışsam canlanır mı acaba?
  ***
  Koçtaş elemanları hiçbir şey bilmez. Pachira sıcak bataklık bitkisidir ve kökleri sıcak toprak ister. Büyük saksıya dikmeniz, güneşten mahrum etmeniz kökleri üşütmüş zarar vermiş. Özellikle saksısı toprağı güneşten ısınmalı ve sıcak nispetinde sık sulamalısınız. Ne kadar sıcak, o kadar sık sulamak gerek. Havadar ortam da önemlidir.

 43. Pınar, İzmir dedi ki:

  Bornova Forum Ikea’da var. 1.65cm boyunda, 4 köklü olarak 100 tl’ye aldım. Koçtaş daha pahalıya satıyor. Arayıp da bulamayanları bilgilendirmek istedim.

 44. Şule, İstanbul dedi ki:

  Ben fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla bir şey merak ediyorum: Kendi başına mı örülüyor yoksa çiçeğin sahibi mi örüyor?
  ***
  Kendiliğinden olması mümkün değil. Yetiştiricilerin yaptığı bir şey.

 45. Hilal, İstanbul dedi ki:

  Bizim pachiramız baya uzun, beş gövdeli örgü. Beş gövdeli Pachiramızın bir gövdesinde hiç dal yoktu. Bu dalsız gövde daha sonra kararmaya da başladı. Kangren olmuş gibi. Biz de kararan üst kısmı bu kararma daha fazla aşağıya inmesin diye kestik. Ancak bu gövdeyi tamamen kaybetmeye başladık. Kararma dibe kadar indi. Şimdi gövdenin dipteki tombul kısmından dallar çıkıyor. Yani gövde halen canlı. Diğer 4 gövde gibi eski sağlığına kavuşup tepeden dal vermesini nasıl sağlarız? Kestiğimiz için boyu da diğer gövdelerden kısa.
  ***
  Dışarıda tutma imkanınız varsa güneş ve yaz rüzgarları sayesinde çok hızlı büyür. Dışarda durduğu sürece çok sık sulayın. Hatta günde iki defa sulayın. Eylül başında tekrar içeri alın. Evde yerinin havadar bir yer olmasına dikkat edin.

 46. Sezen Yılmaz dedi ki:

  Benim bitkim çok güzel büyüdü ama örgü kısa kaldı. Devamında örülebiliyor mu yoksa aldığımız gibi mi kalacak? Yaprakların altında dallarında bal gibi elime yapışan uhu görünümünde sıvı çoğalmış. Anlamı nedir?
  ***
  Bu bitkinin doğasında örgülü olmak yok. İnsanlar nasıl yapıyorsa yapıyor. Herhalde bir usulü vardır. Biz yapamayız. Yapraklardaki probleme gelince, evlerde çoğu bitkilere örümcek bitler dananır. Büyüteçle dikkatle incelerseniz görebilirsiniz. Islak bezle silip temizleyin.

 47. Funda, Ankara dedi ki:

  7 ay önce gelen çiçeğim şu an içler acısı durumda. İşyerimde pencere önünde güneş alan bir yerde. 1-60 boyunda geniş büyük bir saksının içerisinde. Önceden haftada bir suluyordum fakat şu an toprağın üst kısmında kalan 2 gövde kısmı çürümüş, cıvık bir hal almış. Parmağım gövdeye dokunduğumda içine giriyor. Ne yapmam lazım? Şu an sulamıyorum hiç.
  ***
  Haftada bir sulayın gibi tavsiyeler çok zararlı. Çünkü kullanılan topraklar sera dışında ev ve ofis ortamlarında hiç kurumuyor ve bitkileri çürütüyor. Buna rağmen haftada bir sulamak en sağlam bitkileri bile çürütebiliyor. Yapabileceğiniz bir şey yok çünkü çürümüş bitki canlanmaz. Ölmüştür. Eğer sadece dip kısmı çürümüşse üst taraftan en sağlıklı yerden kesip alın ve temiz bir toprağa dikin. Güneşli ve çok havadar bir yerde köklenme ihtimali var.

 48. Selda, Ankara dedi ki:

  Bir iki hafta önce pachira aquatica aldım. 170cm ve 5 kök örgülü şekilde. Güneş alan havalanan bir yerde sulamayı da orantılı yaptığımı düşünüyorum. Fakat yapraklarından birinde iki adet kahverengi leke vardı giderek yayılıyor. Diğer yapraklarda da var ve yara kesik izi gibi izler de mevcut. Geldiğinden beri pozitif bir degisiklik göremedim. Bir de bazı yapraklarda ve sap kısımlarında yapışkan damlacıklar mevcut. Sebepleri ne olabilir nasıl iyilestirebilirim?
  ***
  Önceki yerinde zedelenme veya hastalıklanma olmuş ve doğal olarak yayılma oluyor. Güneş ve mümkün olduğunca sürekli esinti sayesinde hastalık varsa diğer yapraklarda olmaz. Ayrıca en yeni yaprakları büyüteçle dikkatle inceleyin. Bitlenme olabilir.

 49. Tolga, Aydın dedi ki:

  Bu bitkinin tohumundan edindim. Merak ettiğim konu nasıl çimlendirilir? Suda 1 gün bekleterek direkt torf içine dikim yapsak yetişir mi?
  ***
  Bilmiyorum hiç duymadım. Deneyin. Yalnız, eğer tohumları internet üzerinden sipariş edip aldı iseniz: internette satılıyor diye her bitkinin tohumunu almanızı hiç tavsiye etmem. Önce o bitki hakkında güvenilir kaynaklardan araştırma yapın tohumla üretilmesi tavsiye ediliyor mu.. Sonra satıcı kişileri araştırın. Güvenilir midir değil midir.. Tohumdan yetiştirilmesi çok zor olan ve tohumdan yetiştirilmesi hiç tavsiye edilmeyen bitkilerin tohumlarını bile sırf para kazanmak için satanlar var. Ayrıca sattıkları tohumların iddia ettikleri bitkilere ait olduğunun da hiçbir garantisi yok. İnternet dünyası sahtekarlıklar dünyası oldu.

 50. Selin, Ankara dedi ki:

  İki yıldır pachiram var. Tepedeki yapraklarını döktü üst öğütler kurumaya başladı. Sonra alt gövdeden yeşil yeni dallar ve yapraklar çıktı sonra onlar da döküldü. Şimdi gövdesi takır takır kuru. Artık canlanmaz mı?
  ***
  Dip kısmı ve kökleri ölmemişse yeniden canlanır. Bunun için hem çok güneşli hem havadar hem sıcak yere ihtiyacı var.

 51. Ceren, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık 1 senedir baktığım pachiram var. Birkaç güne kadar gayet güzel bir şekilde filizlenip büyüyordu. Fakat birkaç gün önce altlardaki bazı yapraklarının renginin açılmaya başladığını, bazılarının ise uçlardan kurumaya başladığını farkettim. Bulunduğu ortam gayet havadar ve güneş alıyor. Bu sorunun nedeni büyüdüğü için daha büyük bir saksı istemesi olabilir mi? Eğer öyle ise saksı değiştirme mevsimi var mıdır? Ekim ayında saksıyı değiştirmem sorun olur mu? Ayrıca bugüne kadar besin de vermedim. Önerebileceğiniz bir marka vs. var mıdır?
  ***
  Her türlü salon bitkilerinin bir özelliği yapraklarının 10 veya 15 ay kadar dayanmasıdır (örnek: difenbahya, antoryum ve barış çiçeği). Hatta bazı türlerde yapraklar 3 yıl kadar gayet sağlıklı kalarak dayanır (örnek: kauçuk, devetabanı ve mum çiçeği). Dayanıklılık tür özelliğine göre değişir. Ama uzun yıllar boyunca dayanmasını beklemeyin. En eski yapraklarının zamanla bozulması gayet doğaldır. Bu kesinlikle olumsuz bir şey değildir. Özellikle de mevsim değişikliklerinde en eski yapraklar bozulabilir. Şimdi sonbahar serinleri başlarken en eski ve hatta bir kısım pek eski olmayan yaprakda bozulmalar ve dökülmeler normaldir. Hatta iyiye işarettir zira bitki o yapraklardaki hayati birikimleri ana gövdeye ve köklere geri çekerek daha sonra yepyeni gelişimler için kullanacaktır. Ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin (marka olarak Vilmorin, Genta veya Çiçekcoşturan herhangi biri olabilir). Mayıstan itibaren 20 günde bir defa verebilirsiniz. Saksı değiştirmeyi ise nisan sonu – mayıs sonu arasında yapın. Şimdi değil.

 52. Mekke K. -Ankara dedi ki:

  Selamlar iki haftadır evimde olan 180 boyunda bir pachiram var. Evim kuzey cephe ve giriş kat. Çiçeği Pencerenin hemen kenarına koydum. Işık alıyor ama direkt güneş ışığı almıyor. Evi günde 1-2saat havalandırıyorum. İşe gitmeden evvel ve işten gelince. Yukarıdaki yorumları ve sizin tavsiyelerini okuyunca biraz kaygılandım açıkçası. Çünkü direkt güneş ışığını tavsiye etmişsiniz. Ben ne yapmalıyım, çiçeği ölmeden birine mi versem?
  ***
  Her türlü ev-ofis süs bitkileri için en başta gelen hayati şart hava hareketlerinin sıklığıdır. Direkt güneşte yaprakların ısınması şart değil ama çok güçlü gün ışığı mutlaka gerekli. Ayrıca kış aylarında evlere ofislere yeni bitki almak çok riskli. Zira havalandırmalı seralardan çıkıp birdenbire sıcak-havasız ya da fazla serin-havasız evlere ofislere geldiklerinde ölümcül şoka uğrarlar ve bozulurlar.

 53. Mekke, Ankara dedi ki:

  O süreçten beri ağacımın yaprakları dökülüyor ve kökünden bir tanesi yumuşar gibi olmuş. Ne yapabilirim bu durumda? Seradan nasıl bir vitamin alabilirim söyler misiniz? Kış aylarında ne sıklıkla sulayayım? Haftada bir su bardağı yeterli olur mu?
  ***
  Haftada bir su bardağı yeter mi… El kadar küçücük bir saksıda bir şeyse evet. Ama sizinkinde ana gövde yumuşamışsa çürüme var demektir. Sürekli ıslak kalan toprakta çürüme hep olur. En iyisi nisana kadar hiç sulamayın. Zaten yapraklar gidiyor. Kök çürümesi de başlamış. Yapacak bir şey yok gibi. Sıcak yaz aylarında açık havada güneşli yerde kendine gelebilir ama yaza daha çok var. Çürüme aşamasında veya bitkinin gelişmesine elverişsiz ışıksız havasız ortamlarda ne vitamin ne hormon hiçbir şey işe yaramaz bilakis köklerin çürümesini hızlandırırlar.

 54. Özlem, İstanbul dedi ki:

  Ben gittigidiyordan tohum halinde sipariş ettim örgülü para çiçeğini. Martın ilk haftası ekmiştim. Bir ay oldu hala filiz vermedi. Ne zaman filiz verir acaba? Kaç günde bir sulamalıyım?
  ***
  Tohumunu mu aldınız? Son zamanlarda tohumdan yetiştirilmemesi gereken birçok süs bitkisinin internet üzerinden tohumunun(!) satıldığını duyuyorum. Kısacası sahtekarlık yapıyorlar. Size gönderilen tohum ya ıspanaktır ya maydanoz.

 55. Alper E. -Bornova dedi ki:

  Geçen hafta 27 cm çapında saksıda aldığımız 4 dal örgülü Pachira sadece aldıktan 6 gün sonra 1 litre su verildi. Şuan gövdelerden birisi yumuşamaya, dip kısımlarında beyaz nokta pamukçuklar oluşmaya başladı. bir başka gövdeye bağlı yapraklarda ise dairesel sarı lekeler oluşmaya başladı. Kurtarmamız için kesin çözüm nedir? Yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Sizin eve geldikten sonra birkaç günde oluşan yaprak bozulmaları köklerde problem başladığını gösteriyor. Sebep toprağı ıslak olduğu halde yer değişimi ile daha havasız ve sıcaklığı daha az bir ortama gelmesinden kaynaklanır. Ani yer yadırgaması ve şok etkisi. Bu problemin daha kötüsü yapraklarda kararıp çürümeler, yırtılmalar, çatlamalar bu tip yer değişikliğinde antoryumlarda ve orkidelerde oluyor. Havadar ve sıcak sera şartlarına alışık bitkide ani yer değişikliğinde (daha serin ve havasız ortamda) kökler ıslak toprakta ölmeye başlar.
  Tavsiyem şu: Bitkiyi saksısından toprağıyla beraber kalıp gibi çıkarın. İki gün kadar toprağın ıslaklığının gitmesini bekleyin. Sonra en üst yüzeyden toprağı biraz azaltıp tekrar saksısına geçirin. Sonra toprak iyice kuruyana kadar hiç sulamayın. Kuruyunca az miktar su dökerek birkaç gün yaprakları gözlemleyin.
  Çürüyor diye düşündüğünüz gövde gerçekten çürüyor diye düşünüyorum. Yukarıdaki tavsiyemi uygulayın ve bitkiyi daha fazla hava akımları olan bir yerde tutun. Beyazlıkları sirkeli pamuk ile silip temizleyin.
  Daha sonra sonucu bana yazın.

 56. İsimsiz dedi ki:

  Para ağacı diye anilan iki farklı bitki var galiba. digeri de crassula ovato degil mi acaba ikisi de para getirdigine inanilan mıdır? aynı familyadan mıdır? Bu arada hep felsefe olarak geciyor ama asli var mi diye dusunenler icin, islamda söyle bir yeri olabilecegini tahmin ediyorum: isimlerin manaları olaylar uzerinde cok etkilidir dinen. bu sebebele de adından sebeb kendinde bir para getiricilik olmasa da zenginlige sebeb olabilir.
  ***
  Bahsettiğiniz tür ile aynı familyadan değil ve aralarında hiçbir alaka yok. Daha birçok farklı türlere halk arasında aynı isimlerin verilmesi yaygındır. Dinimize göre dediğiniz gibi: İnsan iyi niyet geliştirmeli, uğursuzluk değil uğur aramalı, pozitif enerjisini arttırmalı ve korumalıdır. Böylece hayatta başarılı olur. Yani açılan kapıları görür ve fırsatları değerlendirir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)