Lunaria annua, sedef çiçeği

Bir yıl kadar ömürlü sedef çiçeği hem çiçeklerinin güzelliği hem sedefe benzetilen incecik yassı-yuvarlak tohum kapsüllerinin güzelliği için yetiştirilir.

Brassicaceae (Turpgiller) familyasından Lunaria annua türü (sedef çiçeği) Balkanlar ve Anadolu kökenli bir bitkidir. Zamanla dünyanın pekçok yerine dağılmıştır. Ömrü tohum vermeye kadardır. İlk yılında ilkbahardan yaz başına kadarki dönemde çiçeklenme imkanı bulamazsa ertesi yılı bekler. Çiçek açıp tohum vererek ölür.

Sedef çiçeği yaprakları ve çiçekleri

90cm kadar yükselebilir. Yaprakları genişçe, tüylü ve kenarları tırtıklıdır. Variegata yapraklısı ilk aylarında düz yeşil yapraklıdır (kışı atlattıktan sonra yapraklar variegata özelliği gösterir).  Mor (ya da çeşidine göre beyaz) çiçekler açtıktan sonra yuvarlak, incecik ve ışığı geçirir özellikte açık kahve rengi tohum kapsülleri oluşturur (üzerlerinde ayrıca hafiften gümüşi yeşil ve beyaz renklilikler karışıktır). Tohum kapsülleri sedefe benzetilmiş ve adı sedef çiçeği olmuş. Bu özelliğinden dolayı üzerinde pul pul tohum kapsülleri olan dalları kesme çiçekçilikte aranjmanlarda kullanılır. Bilimsel adındaki Latince Lunaria sözcüğü ay gibi, aya benzeyen anlamlarına gelir. Annua ise bir yıldan daha fazla yaşayamadığından dolayı denmiştir (bir yıllık gibi anlamda).

Sedef çiçeği tohum kapsülleri

Sedef çiçeği tohum kapsülleri

Kış soğuklarına -35C dereceye kadar dayanan sedef çiçeğinin süs bitkisi olarak yetiştirilmesi yaygındır. Genelde az güneşli yerleri sever. İlkbahar sürekli serin olan, yazları pek sıcak olmayan yerlerde ise tam gün güneşin sakıncası olmaz. Tohumlar oluşana kadar sulamasına dikkat edilmelidir. Toprağı uzun süre kupkuru kalmamalı.

Sedef çiçeği sadece tohumla çoğaltılır. Tohumlar yaz sonu ile sonbahar başında ekilir. Sonbahar ve kış aylarında gelişime devam eden fideler İlkbaharda çiçeklenirler. Fidelerde yer şaşırtması yapılmamalıdır. Çünkü tohumdan çıktıklarından itibaren en çok köklerini derinlere indirmek için çabalarlar. Uzunca bir kazık kök oluştururlar. Dolayısıyla tohumlar kalıcı yerlerine direkt ekilmelidir. Daha sonra birbirlerine fazla yakın gelişen fidelerde seyreltme yapılabilir. Sedef çiçeğinin tohumları dayanıklıdır ve düştükleri yerlerde uygun şartlara kadar beklerler. Yani bir yere sedef çiçeği diker de tohumlarını ortadan kaldırmazsanız zamanla o çevrede birçok fideler çıkacaktır.

 

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |



Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)