Aloe succotrina

Aloe succotrina yarım metreden uzun yapraklarıyla tek başına 1m kareye yakın alan kaplayabilen büyük yapraklı bir Aloe türüdür. Dip sürgünleriyle çoğalarak kümelenir ve ortalama 2m kare yer kaplarlar.

Asphodelaceae familyasındadır. Ana vatanı Güney Afrika’nın en güney-batı uç kısmıdır. Dağlarda, tepeliklerde kayalıklar ve taşlıklar arasında yaşarlar.

Aloe succotrina

Doğal yaşam ortamında Aloe succotrina

Aloe succotrina ilkin gövdesiz gibi rozet halde sık yapraklı gelişir. Yeterince güçlenince kalın bir gövde olarak yükselir. Gövde daha sonra yan filiz vererek kısa boylu bir ağaç gibi iki veya üç dallı olabilir.

Yetiştiği yerin özelliklerine göre güdük kalır veya çok iyi serpilir. Kış soğuklarına -4C dereceye kadar dayanır. Akdeniz kıyı kesimlerinde aylarca susuz kalmaya tam dayanıklı süs bitkilerindendir. Bakımı için pek bir şey gerekmez. Gün boyu güneşli, şiddetli sıcak ve rüzgarlı olup her bitkinin yetişemediği yerler Aloe succotrina ile değerlendirilebilir.

Bu bitki Aloiampelos ciliaris türü ile melezleştirilerek Aloe x delaetii (testere çiçeği) hibrit süs bitkisi elde edilmiş.

Çoğaltılması diğer Aloe türlerinde olduğu gibi basittir. Dipteki yavrularını ayırarak veya uzamış gövdeyi kesip alarak çoğaltabilirsiniz. Köklenmeme problemi olmaz. Sadece eğer kesip almışsanız toprağa dikmeden önce 5-6 gün açıkta bekletmelisiniz. Kesik yer iyice kurumadan dikmeyin. Aloe succotrina tohumlarıyla da üretilebilir.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)