Aloe x delaetii (testere çiçeği)

Hem salon-ofis hem bahçe-balkon süs bitkisi olabilen testere çiçeği çok şık ve çok da dayanıklı bir Aloe hibritidir. İhmallere, kötü bakıma, bir kenarda unutulmaya en uygun ev bitkisidir.

Testere çiçeği Aloiampelos ciliaris ve Aloe succotrina türlerinden melezlemeyle türetilmiş bit hibrittir. Bilimsel adı Aloe x delaetii şeklinde yazılır. Hepimiz bu bitkiyi dedelerimizden ninelerimizden beri biliriz. Modası asla geçmeyen salon bitkilerindedir. İklimi uygun yerlerde sürekli dışarıda bahçe-balkon bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Kış soğuklarına -9C dereceye kadar dayanabiliyor.

Aloe x delaetii (testere çiçeği)

Aloe x delaetii (testere çiçeği)

Besleyici toprakta olup yeterince güneş alırsa testere çiçeği daha güçlü, daha büyük ve kalın yapraklar çıkarır. Boyu uzadıkça yapraklar irileşir ve gövdesi kalınlaşır. Fakat gövdesinin alt kısmı ince kalır. O zaman yukarıdan uygun bir yerden kesin. On gün açıkta bekletin. Kesik yerin kuruması kabuk bağlaması lazım. Sonra o tepe kısmı ağır bir saksıya dikin. Böylece testere çiçeği hiçbir şey olmamış gibi köklenip hayatına devam eder ve yeni saksısında irileşmeye devam ederek uzar. Son derece gösterişli hale gelir. Gösterişli hale gelince dayanıklı ve dekoratif bir ofis bitkisi olarak değerlendirilebilir. Yalnız güçlü ışıklı olan pencere yakınlarında tutulmalıdır.

Toprak seçmiyor. Saksıda yetiştiriyorsanız yeterince süzek toprak gerekir. İlkbahar – sonbahar arasında testere çiçeğine ara sıra bitki besini verirseniz birkaç yıl boyunca saksı ve toprak değiştirmeniz gerekmez. Sulamayı yazın sık sık, kışın toprak adam akıllı kurudukça yapın. Serin aylarda ikisinin arası bir yol izleyin.

Güneş ışık ihtiyacı: Aloe x delaetii – testere çiçeği iç mekanlarda ya güneşli ya da en azından güçlü ışıklı yer ister. Bahçelerde ise şiddetli ve uzun süreli güneş, az güneş veya gölge fark etmez. Sadece yeri çok koyu gölge olmamalıdır.

Testere çiçeğinin çoğaltılması dipte oluşturduğu yavruları (köklü veya köksüz önemli değil) ayırıp ayrı saksılara dikmekle ve uzun bir gövdeyi 10cm parçalara ayırmakla yapılır. Her parçası mutlaka köklenir ve filizlenir. 10cm’ye ayırdığınız parçalar en az üçer filiz verir. Çoğaltılması bakımından gayet bereketli ve sorunsuzdur. Testere çiçeği çoğaltılması yılın her zamanında yapılabilir. Sorun çıkmaz ama 10cm parçalar halinde çelikle çoğaltmayı ilkbahardan yaz sonuna kadarki dönemde yapsanız daha iyi olur.Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)