Hoya retusa

Apocynaceae familyasından Hoya retusa türünün ana vatanı Hindistan’ın güney eyaletlerinden biri Karnataka’dır.

Özellikleri

Yaprakları kibrit çöpü gibi ama yassıca ve kalın, sukulent yapıdadır. Doğal ortamlarında ağaçlar üzerinde yaşayan bir epifittir (1).

Hoya retusa çiçekleri ve yaprakları

Hoya retusa çiçekleri ve yaprakları

Çiçek açması

Hoya retusa yaz sıcaklarını atlattıktan sonra, havanın serinlediğini ve gündüzlerin kısaldığını anladığı vakit çiçek açar. Çiçekleri beyaz, yıldız şekilli ve ortası şarap renklidir. Hoş kokusu biraz limon kokusunu hatırlatır. Eylül ortasından itibaren gece ısısının 15C ile 10C dereceler dolaylarında serinlikte bir süre devam etmesi gerekiyor. En geç aralık ortasına kadar çiçek açar. Çiçekleri ya tek tek ya da en fazla üçü bir arada olur. Birçok dal geliştirip güzel bir görünüm aldığında onca dallar ve çubuk gibi yapraklar arasında tek tük yıldız gibi çiçekler güzel görünür.

Soğuğa dayanıklılık

Dondurucu soğuklara hiç dayanamaz (2). Kışın 5C dereceden daha fazla soğuk olan yerlerde tutmayın.

Bakımı

Hoya retusa yazın az güneş, kışın yarı gün güneş ister. Salonlarda serin, çok güçlü ışıklı ve havadar pencere yakınında tutmalısınız.

Uzayan dallarını saksı içinde toprak yüzeyinde dolandırmalısınız ki dallar toprağa kök salıp daha fazla güçlensinler. Böylece daha güçlüce dallar uzatır. Küçük bir Hoya retusa yerini sever ve gelişime devam ederse ancak üçüncü yılda gösterişli hale gelir.

Kökler güçlendikçe dallar fazla uzun olur. Bu durumda ister sarkıcı yetiştirin ister saksı üzerinde yarı çember bir destek üzerine sarın. Her şekle uyar.

Toprağı mum çiçeğine uygun sukulent toprağı olmalıdır. Sulamasını da aynı şekilde yapın.

Hoya retusa fide üretimi

Tohumla, çelikle ve basit daldırma yöntemiyle çoğaltılır. Tohumları ilkbaharda ısı 20C derece civarlarında olduğu günlerde ekmeniz gerekiyor.

Çelikle üretim zamanı ilkbahar başından yaz ortasına kadar uygundur. Ortalama 10cm gibi hazırladığınız yapraklı dalları suda bekletin. Kök salmaya başlar başlamaz bir saksıya üç dal olacak şekilde ekin.

Basit daldırma yöntemiyle Hoya retusa üretimi için yılın her zamanı uygundur. İlkbahar aylarında uzun bir dalı kesmeden dalın bir kısmını toprağa gömün. İki ayda köklenir. Sonra köklü kısmı kesip alarak ayrı küçük bir saksıya dikin.

Kaynaklar

1- Wikipedia
2- Dave’s garden

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.