Hoya retusa

Apocynaceae familyasından Hoya retusa’nın ana vatanı Hindistan’ın güney eyaletlerinden biri Karnataka’dır. Yaprakları kibrit çöpü gibi ama yassıca ve kalın, sukulent yapıdadır. Yıldız şekilli ve ortası şarap rengi olan beyaz çiçekleri hoş kokuludur. Biraz limon kokusunu hatırlatır.

Evde yetiştirilebilir. Serin ve havadar pencere yakınında tutulmalı. Yazın az güneş, kışın yarı gün güneş ister. Uzayan dallarını saksı içinde dolandırmalısınız ki zamanla saksıyı doldursun. Küçük bir Hoya retusa yerini sever ve gelişime devam ederse ancak üçüncü yılda gösterişli hale gelir ve çiçeklenir. Kökler güçlendikçe dallar fazla uzun olur. Bunları saksı üzerinde yarı çember bir destek üzerinde dolandırabilirsiniz.

Hoya retusa çiçekleri ve yaprakları

Hoya retusa çiçekleri ve yaprakları

Çiçeklenme zamanı: Hoya retusa yaz sıcaklarını atlattıktan sonra, havanın serinlediğini ve gündüzlerin kısaldığını anladığı vakit çiçek açar. Eylül ortasından itibaren gece ısısının 15C ile 10C dereceler dolaylarında serinlikte bir süre devam etmesi gerekiyor. En geç aralık ortasına kadar çiçeklenir. Hoya retusa çiçekleri ya tek tek ya da en fazla üçü bir arada açarlar. Birçok dal geliştirip güzel bir görünüm aldığında onca dallar ve çubuk gibi yapraklar arasında tek tük yıldız gibi çiçekler güzel görünür.

Kışın 5C dereceden daha fazla soğuk olursa dışarıda bırakmayın. Toprağı mum çiçeğine uygun sukulent toprağı olmalıdır. Sulaması da aynı yapılmalı.

Hoya retusa tohumla, çelikle ve basit daldırma yöntemiyle çoğaltılır. Tohumlar ilkbaharda ısı 20C derece civarlarında olduğu günlerde ekilmeli. Çelikle çoğaltılması ilkbahar başından sonuna kadar yapılabilir. Basit daldırma ise ilkbahar aylarında uzun bir dalı kesilmeden dalın bir kısmı toprağa gömülür. İki ayda köklenir. Sonra köklü kısım kesilip alınarak ayrı küçük bir saksıya dikilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)