Aloiampelos ciliaris (Aloe ciliaris)

Asphodelaceae familyasından, sukulent özellikli tırmanıcı bir bitkidir. Aloe cinsinden kabul ediliyorken sonradan Aloiampelos cinsine bağlı olduğu anlaşılmış ve bilimsel kayıtlarda adı Aloiampelos ciliaris olarak değiştirilmiştir.

Özellikleri

Güney Afrika’nın Cape bölgesinin güney-doğu kıyı kesimlerinde deniz seviyesinde dikenli ormanlarda bulunur. Kış soğuklarına pek direnci yoktur (en fazla -4C dereceye kadar dayanır).

Aloiampelos ciliaris

Aloiampelos ciliaris

Yaprakları benzer özellikli Aloe türlerinden yaprak dişlilik özelliği ile ayırt edilebilir. Aloiampelos ciliaris’in yaprak kenarları uçtan dibe kadar yumuşakça dişlerle kaplıdır. Ayrıca yapraklarının dip kısımları dalı veya gövdeyi yaka gibi sarar ve fotoğrafta gördüğünüz gibi yaprağın dip kısmının dalı sardığı kısmı bile dişlidir. Bu yumuşak dişlilik özelliği tüm Aloiampelos türlerinde görülür.

Aloiampelos ciliaris’in dalları sert ve sağlam olduğu kadar esnektir de. Hızlı gelişen dalları 30 veya 40cm dik uzadıktan sonra yapraklarının ağırlığı yüzünden dik duramaz. Yaprakları kavislenerek diğer bitkilerin dallarına takılır ve böylelikle dik durarak onları aşmaya, güneşe ulaşmaya çalışır. Yaslanarak veya yapraklarını takarak yükseleceği başka bir bitki bulamazsa dallar eğilip yere yatar ve sonra yukarı yönelerek tekrar uzamaya çalışır. Dipten yeni yeni sürgünler uzatır. Başka bitkilerden uzak ise dalları karman çorman üst üste gelişirler. Daha açıklık ve uzun süreli güneşli yerlerde fazla uzama ve karmaşa olmaz.

Çiçeklenme dönemi kasımdan nisana kadardır. Bu süre içinde bir veya birkaç defa çiçek sapı çıkarır. Turuncu ile mercan rengi arasında kırmızımsı çiçekler açar.

Yetiştirilmesi, bakımı

Uzun süre direkt güneş ister. Bunu sağlayamazsanız gösterişsiz yapraklarla ve cılız dallarla sürekli uzama eğiliminde olur. Zira bu türün doğasında zaten diğer bitkilerin gölgesinden kurtulup direkt güneş görmek için tırmanma özelliği var. Uzun süre direkt güneş alabilirse yapraklar iri, gösterişli ve birbirlerine daha yakın gelişirler. Yapraklanma hızı değişmezken dallarının uzama hızı azalır.

Saksıda yetiştirirken bir değneğe bağlamak gerekir. Ya da büyük ve yüksek bir saksıda dalları serbestçe yanlara yatık, sarkık formda yetiştirilebilir. Ara sıra dipten yeni dallar uzar. Sık sık saksının pencereye bakan yönü değiştirilirse dallar her yöne eğik ve sarkık gelişebilirler. Eğer dipten yeni dallar uzatmıyorsa o zaman isterseniz dipten kesebilirsiniz. Bu takdirde birçok dip sürgünleri verecektir. Güçlü kök istemi üzerinde yeni sürgünler çok hızlı büyür.

Gün içinde çok uzun süre direkt güneş alabilen Aloiampelos ciliaris’ler hızlı uzama ihtiyacı duymaz. Yapraklar gösterişli, güzel ve sıkça gelişir. Gövde hızlı uzamak yerine daha fazla kalın gelişen ve daha iri yaprak geliştiren bir hal alır.

Aloiampelos ciliaris hem humuslu hem kumlu toprak sever. Hazır poşet topraklarda da sorunsuz gelişir. Bitki besinlerine iyi cevap verir. Susuzluğa dayanıklıdır. Hızlı gelişip fazla ağırlaşınca toprağa basınç artacağından dolayı kökleri sıkışma ve ezilmelere, daha kötüsü havasız kalarak çürümeye maruz kalır. Bu problemi bertaraf etmek için toprağına mutlaka 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız.

Çoğaltılması

Aloiampelos ciliaris dipten gelişen köklü dalları ayırmakla, çelikle ve tohumla çoğaltılır. En yaygın çoğaltma yöntemi çelikle çoğaltmadır:

Kestiğiniz herhangi bir dalı veya ana gövdeyi dikerseniz kolayca köklenir. Uzun ise 10cm kadar parçalara ayırın. Her parçası köklenir ve filizlenir. Yalnız kesik yerlerin iyice kuruması için önce bir hafta açıkta bekletmelisiniz. Sonra toprağa dikin. İlk diktiğinizde toprak az nemli olmalı. Bir ay boyunca toprak tamamıyla kurudukça sulayın.

Faydalanılan kaynaklar

Aloiampelos ciliaris — wikipedia.org
Aloiampelos — pza.sanbi.org

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Kaktüs-Succulent

Etiketler: |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)