Aubrieta deltoidea (obrizya çiçeği)

Brassicaceae (Turpgiller) familyasından Güney-batı Avrupa kökenli bir türdür. Süs bitkisi olarak bütün dünyaya yayılmıştır. Şiddetli kış soğuklarına dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Aubrieta deltoidea (obrizya çiçeği) 20-30cm aralığında kısa boyludur. Çevreye yayılıp sıkça dallanarak toprak yüzeyini sıkıca kaplar. İlkbaharda tüm dalları bol bol çiçek açar.

Obrizyanın çiçekleri

Aubrieta deltoidea sade türü de özel kültivarları gibi hem yer örtücü olarak hem kayalık bahçe tasarımlarında ve duvar çatlaklarını değerlendirmede kullanılır. Çiçekleri kültivarlara göre yalınkat ve katmerli pembe, mor, kırmızı ve beyaz renklerde olabiliyor. Obrizya çiçeği kültivarlarının ayrı ayrı isimleri olsa da tümüne genel olarak Aubrieta deltoidea’nın hibritleri anlamında A. x cultorum adı verilir.

Obrizyanın yaprakları

Obrizyanın yaprakları

Kış soğuklarına dayanıklılığı -35C dereceye kadardır. Fakat yazları şiddetli sıcak olan yerlere uygun değildir ve tavsiye edilmez. Güneşli ve yarı gölgeli yerlerde yetiştirilmelidir. Tam gölgeye uymaz.

Killi, suyu iyi süzdürmeyen, asitli ve su tutuculuğu iyi olan topraklarda obrizyalar kısa ömürlü olur. Obrizya fideleri dikeceğiniz yeri derinden çapalayıp toprağı bolca dişli kum karıştırın. Saksılarda humuslu doğal toprak ister. 1/4 oranında dişli kum ile karıştırmalısınız.

Sulama toprak kurudukça yapılmalıdır. Susuzluğa dayanıklılığı iyidir.

İlkbaharda nisan-mayıs aylarında haftalarca çiçek açarlar. Çiçeklenme dönemi bittiğinde (ya da bitmeye yakın) acilen dipten budanmalıdır. Obrizyalar kültivar özelliğine ve bulunduğu yerin iklimine göre tekrar çiçeklenebilirler. Bu acil budamanın yapılması aslında tekrar çiçeklenmesi için değil çiçekleri geçmiş dalların karman çorman çirkin görüntüsünden kurtulmak ve yeni sağlıklı dalların gelişmesini sağlamak içindir. Sonbaharda budama yapılmaz.

Aubrieta deltoidea ve kültivarları her yıl ya da en geç üç yılda bir yaz sonunda yerlerinden sökülerek kökten ayrılmalı, toprağı çapalanıp gübrelendikten sonra düzenli bir şekilde yeniden dikilmelidir.

Çoğaltılması kökten ayırma, çelik ve tohum ile yapılır. Kökten ayırma tek tek değil öbekler halinde olmalıdır ve yaz sonunda yapılır. Çelikle çoğaltılması yine yaz sonunda, yeni olgunlaşmış sağlam dallarında yapılır (obrizyaların çoğaltılmasında bu usul kökten ayırmaktan daha avantajlıdır). Basit daldırma yöntemiyle de çoğaltılabilir (bu zaten kendiliğinden olur – dalları sıkıca toprağa temaz ettiğinde). Tohumları sonbahar ve kış aylarında, en geç ilkbahar başında toprağa serpilerek ekilir (çimlenmeleri için direkt güneş ışınlarıyla ısınmaları gerekiyor). Kendi yetiştirdiğiniz kültivarların tohumlarını kullanırsanız aynı şekilde çiçek açanlar elde edemezsiniz ama yine de gayet güzelce çiçeklenirler.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | |Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)