Carpobrotus acinaciformis, makas çiçeği

Dünyada en yaygın yetiştirilen makas çiçeği türü Carpobrotus acinaciformis’tir. Yapraklar üç köşeli, oldukça kalın, uçları sivri çubuklar halinde gelişir. Çubuk yaprakların uzunluğu 4cm ile 10cm arasından değişir.

Aizoaceae (Buzçiçeğigiller) familyasından Carpobrotus cinsinin 30’a yakın türü var. Carpobrotus meyvesi yenebilir anlamına geliyor. İngilizcedeki isimlerinden biri sour fig (ekşi incir). Meyveleri tuzlu gibidir. Lezzeti kiviye benzer. Yapraklarından yemek ve turşu yapılır. Tuzlu topraklara tam uyumlu olduklarından deniz kıyılarında yetiştirilebilir. Kışın pek soğuk olmayan bölgelerde istilacı olurlar. Aynı yerde yaşayan Carpobrotus farklı türleri arasında doğal yoldan hibritleşmeler olur.

Carpobrotus acinaciformis, makas çiçeği

Makas çiçeği Carpobrotus acinaciformis türünün anavatanı Güney Afrika’nın Cape bölgesidir. Kış soğuklarına -17C dereceye kadar dayanır.

Yer örtücü ve sarkıcı olarak değerlendirilir. Fazla güneşli ve sıcak balkonlarda saksılarda yetiştirilebilecek en uygun türlerdendir. Yanmaya karşı çok dirençlidir. Orman ve maki alanlarının kenarlarını geniş bir şerit halinde boydan boya makas çiçeği ile kaplamak yangınlara karşı biraz olsun önlem sağlar.

Pek toprak seçici değil. Kumlu ve kayalıklı toprakları daha çok sever. Güneşe büyük ihtiyaç duyar.

Tohumları kendi kendilerine toprağa düşüp çimlenir. Dalları boğum yerlerinden kolayca köklenerek toprağa bağlanır ve dallanıp budaklanarak her yere yayılırlar.

Makas çiçeği Carpobrotus acinaciformis çoğaltılması en kolay bitkilerdendir. Kırılan dalları bile düştükleri yerde kök salıp gelişir


'Carpobrotus acinaciformis, makas çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif D. -İstanbul dedi ki:

    Bende bu bitkiden üç farklı saksıda var. İlk kışımızı geçireceğiz.İstanbul’da açık hava şartlarında dayanıklı olmasına sevindim. İlkbaharda çiçeklerini görebilirim umarım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)