Nilüfer, lotus, Nymphaea alba

Geniş yaprakları, 10 – 20 cm genişliğinde büyük güzel çiçekleriyle havuzlarda muhteşem güzel bir manzara oluşturur. Dünyanın her yerinde en çok sevilen en çok aranan havuz bitkisi nilüferdir.

Nymphaeaceae (Nilüfergiller) familyasının 8 temel cinsi, yaklaşık 70 türü dünyanın her yerinde temiz sularda (daha doğrusu her bitkinin zarar görmeyeceği sodasız tuzsuz sularda) doğal olarak bulunur. Nilüfer bütün Nymphaeaceae bitkilerinin ortak adıdır. İngilizcede hepsine water-lily denir. Bizim nilüfer dediğimiz gibi.

Nilüfer çiçeği ve yapraklarıEn tanınmış nilüfer türü: Familyanın Nymphaea cinsinin Nymphaea alba türü. Avrupa’nın her yerinde, Afrika’nın kuzeyinde ve Ortadoğu’da bulunur. Sonradan insanlar dünyanın farklı yerlerine de yaymıştır. İngilizcede isimleri white waterlily -beyaz su zambağı, white lotus -beyaz lotus ve nenuphar. 30cm eninde yaprakları, 10 – 20 cm genişliğinde büyük güzel çiçekleriyle havuzlarda muhteşem güzel bir manzara oluşturur. Dünyanın her yerinde en çok sevilen en çok aranan havuz bitkisi nilüferdir. Havuzda bir nilüferin kaplayacağı alan ortalama 1m²dir. İhtiyacı olan derinlikse ortalama 1 metredir. Yaşlandıkça derinlik ve genişlik ihtiyacı artar.

Yaygın nilüfer -Nymphaea alba nasıl yetiştirilir?

Burada ‘Havuz bahçesi’ bilgileri yok. Anlatılması sayfalar sürer. Zaten okuyup uygulayabilmek zor. Bitkili havuz süs balığı havuzu kadar kolay bir iş değil. Birkaç gün her şey yolunda gidiyorken aniden bütün bitkilerin ölmesi, pis bir koku sizi böyle bir şeye kalkıştığınıza bin pişman eder. Ya ilgili kitaplar alıp kendinizi bu işte her detayına kadar bilgili edineceksiniz sonra tam donanımlı bir havuz yapacaksınız ve her malzemeyi daima el altında bulunduracaksınız ya da işin ehli bir peyzajcı bulup havuzun bitkilendirilmesini, gerekli donanımının yapılmasını ve belirli aralıklarla bakımını ona yaptıracaksınız. Aşağıdaki bilgiler suda nilüfer yetiştirilmesi için genel, kabataslak bilgilerdir. Size sadece meselenin ciddiyetini, zorluğunu, bir iki püf noktasını anlatabilir hepsi bu. Aşağıdaki tavsiyeleri (özellikle toprağı) siz aynen değil, sizin havuzunuzun özelliğine göre değerlendirmelisiniz.

Havuz süs balıkları nilüfer taze sürgünlerini yemeye bayılırlar. Havuzda süs balıkları da olacaksa nilüferin çevresini plastik tel örgü ile korumaya almalısınız.

Kışa dayanıklılığı: Türkiyenin her yerinde kış soğuklarına, donmuş sularda kalmaya dayanıklıdır. Havuzlarda su fazla sığ olmamalı. En az yarım metre derinlikte su gerekiyor.

Güneş ihtiyacı: Tam gün (günde en az 4 saat direkt güneş).

Havuza dikilmesi: Havuza dikmeyecek, saksısı ile havuza yerleştireceksiniz. Ancak olgun (en az 5 yıllık) bir nilüferi eğer havuzunuzun dibi kayalık / balçık ise o zaman havuza dikebilirsiniz.

Toprak karışımı: 3 ölçü torf, 3 ölçü kum, 2 ölçü iyi bir gerçek toprak, 3 ölçü eski koyun / keçi gübresi…. Veya benzeri bir karışım. Humuslu, verimli iyi bir arazi toprağı da tek başına gayet uygundur.

Gelişim sürecince düzenli besin vermek gerekiyor. Eğer besin bulamayacaksanız daha uygun toprak karışımı lazım. Aşağıda besin maddesine bakın.

Saksıya dikilmesi: İnce ince delikleri olan herhangi çamaşır sepeti, meyvelik vesaire bir kap saksı olarak kullanılacak. Delikler fazla genişse seyrek dokulu eski bir tül parçasını (veya seyrek dokulu şilebezi, jüt bezi, keten bez vs. de olur) içeriye döşeyin. İçine uygun toprak karışımı doldurup nilüferi dikin, diktikten sonra toprak yüzeyini tamamıyla ağır çakıllarla döşeyin (deniz çakılları gibi çakıllar). Çakıllar toprak yüzeyinde 2 – 3cm yükseklikte bir tabaka olmalı. Sonra iyice sulayın ki havuza soktuğunuzda sorun çıkmasın. Ve saksıyı yavaşça havuza yerleştirin. Su en az 23°C derece ısısında olacak.

Nilüferin yaprakları su yüzünde ya da su yüzüne çok yakın olacak şekilde, saksı altına yeterli yükseklikte tuğlalar yerleştirin. Suda gelişim gösterdikçe o nispette tuğlaları azaltarak daha derine indirin.

Suyun pH derecesi: 6 – 7.5 arası.

Sıcaklık: Su en az 23°C sıcaklıkta olmalı. Daha serin suda aktif olamaz. İlkbaharda canlanması  için suların yeterince ısınması gerekiyor. İlkbaharda hava sıcaklığı 20 derece cıvarına geldiği zaman suda ısıtıcı çalıştırabilirsiniz böylece nilüfer uyanmakta geç kalmaz.

Besin: ‘Eğer bulabilirseniz’ havuz bitkilerine uygun besinler var. Hem suya karıştırılan türden hem nilüferin dibine toprağa saplanacak kapsül türünden besinler. Türkiye’de var mı bilmiyorum. Bulursanız üstündeki talimatları okuyup anlayın sonra kullanın. Bulamazsanız toprak karışımı besleyici olmalı. 2 ölçü Kırmızı killi toprak, 1 ölçü humuslu kara toprak, 1 ölçü eski koyun gübresi, 1 ölçü kum hepsini iyice karıştırıp nilüferi saksıya dikmeli, çakılları döşeyip suladıktan sonra havuza yerleştirmelisiniz.

Nilüfer (Nymphaea alba) çoğaltılması

1- Kökten ayırmakla: Yaz mevsiminde, yaz ortasından önce (ilkbahar sonu – yaz ortası arasında) rizomdan bölmekle ya da sürgünleri ayırmakla çoğaltılır. Yeni nilüferleri yukardaki tarife göre kendi saksılarına dikince yine yapraklara göre uygun derinliğe havuza yerleştirin.

2- Tohumla: (Bunun için sera ya da en azından kışın soğuktan koruyan kış limonluğu gerekir.) Tohumlar olgunlaşır olgunlaşmaz hemen ekmelisiniz yoksa hiç dayanmazlar. Dibi delik olmayan, uygun derinlikte kasalara uygun toprak karışımı (10cm yüksekliğinde yeter) doldurup tohumları ekin. Sonra üstünü su ile doldurun. Toprak yüzeyi 2cm – 2,5cm kadar su altında kalmalı. Tohumlar çimlenip ilk gerçek yapraklar çıkar çıkmaz alıp tek tek saksıcıklara dikin, saksıları su altına yerleştirin.
Su en geç haftada iki defa değiştirilmeli. Daha az sıklıkta değiştirilirse zararlı bakteriler, mantarlar türüyebilir, bu da düzenli olarak özel ilaçlar ve hem oksijen sağlamak gerektirir. “Suda tarım” metoduna göre bir sera düzeni varsa o sistemde her şey daha kolay yapılır. Toprağı veya beslenmesi önemli. Bunlara dikkat edin.
Böylece ilk iki yıl bir serada nilüferler suda geliştirildikten sonra ilkbahar sonunda uygun saksılara dikilip havuzlara yerleştirilebilir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler:


'Nilüfer, lotus, Nymphaea alba' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nazlı, Balıkesir dedi ki:

  Nilüfer nasıl beslenir?
  ***
  Beslenmesi hakkında bildiklerimi yukarda yazmıştım. Nilüferler hakkında tecrübem ve ayrıntılı bilgilerim yok. Bu sayfa genel bilgi amaçlı.

 2. Ramazan, Düzce dedi ki:

  23 Çeşit nilüfer tohumu aldım. 18 tanesi çok güzel çimlendi. Çimlenen tohumları 30cm boya gelince iki adet 60cm boyunda içine su doldurduğum saksılara aldım. Saksıda yetiştirmeyi düşünüyorum. Bu işi yapanlar olabileceğini söylüyor. Saksıda yetiştirme konusunda sizin fikriniz ne olur?
  ***
  Bilemiyorum ama bence de olur. Birçok su bitkisinin su dışında, birçok bataklık bitkisinin bataklık dışında güzelce yetişebildiklerini biliyorum. Nilüfer hakkkında pek bilgim yok ama bence deneyin. Olur diye düşünüyorum.

 3. Orhan, Ankara dedi ki:

  Nilüfer yapraklarını kenarları tırtıklı olarak, yenmiş gibi. Havuzumda koi balıklarım var. Onlar yemiş olabilirler mi?
  ***
  Evet havuz balıkları nilüfer yapraklarını yer.

 4. Ahmet U. -Afyonkarahisar dedi ki:

  Lotus tohumu aldım. Bunları delikleri kapalı büyük boy saksıya tabana toprak, üstüne çakıllı kum koyarak toprağın içine diktim. Sizin yazınızda saksıyla beraber suya konulması yazılmış. Benim yaptığımda sıkıntı olur mu?
  ***
  Bilmiyorum. Deneyip göreceksiniz.

 5. Abdullah, İzmir dedi ki:

  Nilüferler çimlendi yeşil yapraklar da oldu ama çiçek açmadı. Neden acaba?
  ***
  Daha yeterince gelişmemiştir. Belki seneye açabilir.

 6. Eren, İstanbul dedi ki:

  Lotus için akvaryum bitkileri için olan suya karıştırılan gübreler olur mu?
  ***
  Bilemiyorum. Kesin bir şey diyemem. Ama sanıyorum çok yetersiz kalır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)