Limon servi, Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’

Cupressus macrocarpa türünün Goldcrest kültivarı peyzajcılıkta ve çiçekseverler arasında çok tutulur. Limon kokuludur.

Limon servi ağacı

Cupressus macrocarpa Kuzey Amerika kıtasında Kaliforniya’nın kıyı kesimlerinin endemik bir bitkisidir. Tuzlu toprağa ve fırtınaların taşıdığı tuzlu deniz suyu serpintilerine  uyumludur.

Cupressaceae (Servigiller) familyasından Cupressus (Servi) cinsinin Kuzey Amerika türlerinden olan Cupressus macrocarpa türünün iki kültivarı peyzajcılıkta önemli yere sahiptir. İkisi de limon kokuludur. Yaprakları sarımsı yeşil, şamfıstığı renginin çeşitli tonlarında.

Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’

Boyu 12 metreyi geçebilir. Kış soğuklarına dayanıklılığı -18°C. Ankara’da kuzeyli rüzgârlara açık yerlerde bile kışa dayanır ama risklidir. Güneye bakan yamaçlarda ve büyük binaların güney taraflarında risk yok. Tüm kıyı kesimlerimizde ve İstanbul’da hiçbir kış koruması istemez.

Cüce limon servi – Cupressus macrocarpa ‘Wilma Goldcrest’

En fazla 2m boylanabilir. Kış soğuklarına daha dayanıklıdır (-30°C).

Limon servi yetiştirme, bakım bilgileri

Aşırı asitli veya aşırı kireçli olmadıkça ve ağır killi olmadıkça toprak seçmezler. Plastik saksılarda yetiştirilecekse killi toprak kullanılmamalı ya da toprağına biraz kum ve ponza taşı karıştırılmalı. Tam gün güneş veya en azından yarı gölge / yarı güneş. Devamlı gölge yerleri sevmez.

İçmekân kullanımı: Evlerde ofislerde bulundurulmaya iki limon servi kültivarı da uygundur denilse de ben doğru bulmuyorum. Yaşasalar bile zamanla hiçbir güzellikleri kalmayacaktır. Güneşe, esintiye, rüzgâra çok ihtiyaç duyarlar.
Eğer ev, ofis vb kapalı yerlerde tutacaksanız toprağına hem kum hem ponza taşı karıştırılması, en başta o şekilde uygun toprakla saksılara dikilmiş olmaları hayati önem taşır. Yoksa kolayca kök çürümesine uğrar ve ölür gider. Sonra güneşli pencere önünde bulundurulmaları, 15 günde bir yönlerinin çevrilmesi, yanındaki pencerenin günün çoğu zamanında açık tutulması gerekir.

Sulama sıklığı: Sulama suyun derinlere ulaşacağı şekilde yeterli suyla yapılmalı. Saksıdakileri sulamada ise alt deliklerden bol bol su akıp gidecek bollukta su gerekir. Limon servilerin toprağını daima sırılsıklam tutmak iyi değil -sulama aralıkları toprağın ıslaklığını yitirmiş ama nemliliğinin azalmamış olduğu şekilde ayarlayarak kontrollü sulayın. Toprak asla kupkuru kalmamalı. Susuzluktan zarar görürse eskisi gibi güzelleşmesi iki yıl alır. Fazla uzun süre susuz kalıp ölme sürecine girmişse bir daha canlanabilmesi mümkün değil. Saksılarda bunlara dikkat edin. Bahçeye dikmişseniz üst yüzey kupkuru olana kadar sulamasanız bile zararı olmaz. Birkaç yıl geçtikten sonra sulama dengelerine dikkat etmek gerekmez. Saksılarda yetiştiriyorsanız dikkatli olmalısınız.

Kardan korumak: Sadece üstünde kar birikintilerinin ağırlığının dallarda şekil bozukluğuna sebep vermesini önlemek için gerekiyor. Yoksa karın zararı olmaz.

Budama: Eğer hiç dokunmazsanız gelişigüzel bir genişleme gösterir. Şeklinin bozulmaması için gelişim zamanlarında aylık budama yapmalısınız.

Besin: Saksılarda yetiştirilen limon servilere gerekiyor. İlkbahardan yaz sonuna kadar, hafif dozajda, her ay, suya karıştırılan genel amaçlı bitki besini. Mesela ev süs bitkilerine olandan uygundur. Üstünde her sulama suyuna karıştırın tavsiyesi yazılı olanlar en uygunu. Siz bunu ayda bir yapın. Mayıs – haziran aylarında 15 – 20 günde bir, nisan, temmuz ve ağustosta ayda bir. Sonbahar serinlerinin geç başladığı yerlerde son bir defa eylülde. Diğer aylarda gerekmez. Yaz mevsiminin ikinci yarısından itibaren gelişim olmasa bile besin vermeye devam etmek sonraki gelişim dönemi için bitkinin güç toplamasına yardım eder. Kış sonunda ilk filizlenme sürecinde hemen besin vermeyin nisanın ortasını veya sonunu bekleyin.

Limon servi nasıl çoğaltılır?

1- Çelik ile çoğaltılır. Ayrıntılı bilgi: » Yarı olgun dal çeliği. Limon servilerde temmuz ikinci yarısında başlamak tavsiye edilir.

2- Tohumdan çoğaltılması: Her iklimde her yıl tohum vermeyebilir. Çünkü polenler kışın veya kış sonunda salınır. Polenleşmenin sağlıklı gerçekleşmesine, tohum oluşmasına uygunsuz hava şartları çoğu zaman engel olur.

Son don olaylarından 1 ay önce (İstanbulda şubat sonunda) tohumları yarım santim kadar gömüp toprağı dağıtmadan usulca sulayın. Geceleri ısı sıfıra, sıfırın altına düşmüyorsa kuzeye bakan cephelerde tutmalısınız. Kış üşümesinden sonra tohumlar aktif hale gelir. Nisan ayı girince güneşli yere alın. Toprak hafiften kurudukça sulayın. Acele etmeyin çok yavaş çimlenirler. Çimlenmeleri nisanda, mayısta veya haziran başında gerçekleşir. Kış üşümesi mümkün değilse tohumları kâğıt havluya serpin, üstüne bir kat daha kağıt havlu ile kapayın, katlayın, bir naylona koyarak tamamen ıslatın, iyice naylona sarın buzdolabında 1C derece soğukta 1 ay bekletin sonra çıkarıp toprağa ekin.

3- Aşılama. Çelikleri köklendirmek hem biraz zor hem her çelik köklenmiyor. Tohumla yetiştirmede ise: Limon servi tam doğal tür olmayıp kültivar olduğundan dolayı tohumdan yetişen fidanlar aynı özellikte çıkmayabilir. Onun için tohumdan çok sayıda fidan yetiştirip aşılamak daha uygun bir çoğaltma yoludur. Esas doğal türü (Cupressus macrocarpa veya Monterey Cypress) Akdeniz ülkelerinde yaygındır. Türkiye’de de Ege ve Akdeniz bölgelerimizde mutlaka bulunur. Bunun tohumlarından fidanlar oluşturup aşılayabilirsiniz.

Limon serviyi diğer servilere aşılamak problemlere sebep olabiliyor. Mesela üst aşı kısmı alt kök kısma göre fazla hızlı ve güçlü gelişim gösterip kök kısım daha zayıf kalır ve ağırlığı taşıyamaz. Sonuçta rüzgar limon serviyi topraktan sökebilir, devirebilir. Daha da kötüsü gövde aşılı yerden kırılır. Kendi tohumundan (veya doğal türünün tohumundan) yetiştireceğiniz fidanları aşılamak daha iyi.

Limon servileri aşılamada kullanılacak servilerden en iyisi Cupressus x leylandii’dir. Daha çok Leyland servi olarak bilinir. Leyland serviler hibrittir. Daima çelikle çoğaltılır (yarı olgun dal çeliği sayfasındaki ulule göre). Bunun da en iyi çelik köklendirme zamanı yine temmuz ikinci yarısında başlamaktır. Köklenme üç ay içinde gerçekleşir. Çelikler köklendiği takdirde büyüme çok hızlı oluyor. Kışın özel ısı ve ışıklandırma ile gelişmesine devam edip iyice kuvvetlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunlara aşı ne zaman uygunsa üstlerine limon servi aşılayabilirsiniz. Toprakta kökler kuvvetli gelişir ve üstte büyüyen aşı kısma hem kuvvetli destek olur hem mükemmel besleyicilik sağlar. Üstelik bu sayede -30C derece kış soğuklarına rahat dayanan ve çabuk büyüyen limon serviler elde edersiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: | |


'Limon servi, Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif O.D. -İstanbul dedi ki:

  Balkonumda bir tane var. Her gördüğüm bitkiyi almak istediğim ve genelde de aldığım için :) birçok farklı tür var. ama iyi ki de almışım dediğim bir ağaç. Dış mekanda her zaman yeşil kalan ve balkona bahçe havası katan bitkilerden.

 2. Nezaket Y. -Ankara dedi ki:

  Ev için bir tane aldım fakat susuz bırakmışım herhalde. Dalları sertleşmiş kurumuş gibi. Şu an yeterince suluyorum. Kendine gelir mi acaba? Saksısı da aldığımdaki küçük saksı. Aldığım yer hemen değiştirmeyin demişti.
  ***
  Belki de susuzluktan değil havasızlıktan bozulmuştur. Hangi tür olursa olsun evlere ofislere sonbahar ortasından ilkbahara kadar hiçbir bitki almamalısınız. Çünkü bu dönemde pencereler hiç açılmaz. Bitkiler sağlıklı yetiştirildikleri yerden aniden kapalı havasız esintisiz ortama geçince şoka uğrayıp ölürler. Limon servi zaten bir ev bitkisi değildir. Sadece hava sirkülasyonu mukemmel olabilen evlerde hayatta kalabilirler ama iyi bir gelişim göstermezler. Sizinki eğer hâlâ hayatta ise dışarda tutun böylece canlanır.

 3. Fulya, İstanbul dedi ki:

  Bahcemde evimin etrafını cevrelerden yaklasik 100 adet limon camım var. dikileli 2 sezon oldu. su anda bazıları cok guzel büyümüşler. bazilarinda da sarama ve kuruma oldu. evim güney batı cepheli ve sürekli güneş alıyor. duzenli olarak bahçıvan tarafından sulanıyor. fakat belli bölgelerdeki sarama ve kuruma cok oluyor. agaclarimi değiştirmek zorunda bile kalıyorum. duvar görüntüsü için edildiğinden her yerinin aynı büyümesin istiyorum. agaclarimdaki kurumanın sebebi ne olabilir?
  ***
  Yarısından çoğu iyi durumdaysa bozulanlar anlaşılan dikerken kökleri zarar gördü ya da önceki yerlerinde kökleri iyi gelişmemişti. Gelişim zamanlar kış sonu ile yaz başı arasındır. Önümüzdeki bahara kadar tamamen kuruyanlar olursa yerlerine yenilerini dikersiniz. Yoksa sağ kalanlar baharda canlanır diğerleri gibi sağlıklı devam ederler.

 4. Bayram, Samsun dedi ki:

  Samsunda serada köklendirdiğim limoni selvi fidanlarını seradan dışarı çıkardım. bir günde cansız bir görünüm aldı. buruşuk bir hal aldı. fazla sıcak da yok. acaba neden? kuruma olasılığı var mı?
  ***
  İlkbahara kadar yine serada tutmalısınız. Acele etmeyin. Anlaşılan henüz sağlıklı köklenme olmamış.

 5. Elif, İzmir dedi ki:

  Yazlığımızın bahçesinde 2 adet limon servi mevcut. Önceleri çok güzel büyüyor şeklinde düşünürek daha sonra da gidip ilgilenemediğimiz için hiç budama yapılmadı. Ağaçlarımız çok sağlıklı ancak boyları 4,5 – 5 metreyi bulduğu ve evin yakınında olduğu için, hem dalları odalardan girme durumunda hem de hava sirkülasyonunu kesmiş durumda. Acaba üstten 2,5 metre kadar kesilse, ağaçlarımıza zarar vermiş olur muyuz? Bu sorunun çözümü konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  ***
  Çamlara tepe budaması yapmak ömrünü kısatır, bodur bırakır. Yan dallardan budayın yükselsin.

 6. İrfan U. -İzmir dedi ki:

  merhaba evimin bahçe duvarı yerine 120 tane limon servi ektim boyları bir iki metre arası boyları büyük olanları budamak istiyorum ama budamak için doğru zaman hangi aydır bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olurmusunuz saygılar.
  ***
  Şu an için pek bilgim yok fakat kozalaklı bitkilerde kısaltma budaması iyi değil diye biliyorum.

 7. ebrar izmir dedi ki:

  Ben ticaret amaçlı limon selvi yetiştirmek istiyorum nereden danışmanlık alabilirim ? Teşekür ederim.

 8. Yiğit, İzmir dedi ki:

  Bodur tutarak evimizde bakıcaz. pencere ve balkonumuzda yer yok. biraz dışarı çıkarsam biraz içeride dursa olur mu?
  ***
  Ev bitkisi değil. Evde yetiştirmek için devamlı açık tutabileceğiniz ve kuvvetli güneş alabilen bir pencere önünde olması gerekir.

 9. Tutku, İstanbul dedi ki:

  Ben limoni servimi balkonda yetiştiriyorum. Apartmanımızın bahçesinde inşaat çalışması olduğundan ekmedim ve saksıda büyüsün istiyorum. Saksıda sulama dışında ne tür bakım yapmam lazım? Gübreleme, Saksı büyüklüğü vs.
  ***
  Yukarda bakım bilgilerinde saksıda bakımı sulaması için de bilgi var. Lütfen okuyun. Her yıl veya iki yılda bir, kış sonunda az farkla büyük saksıya aktarmak iyi olur.

 10. Serkan, İstanbul dedi ki:

  Ben limon çamlarımı (20 adet) 10.10.2013 tarihinde bahcemın duvar dibine 1m. ara ile diktim. duvarın onune çam dıkmek için 40cm bir kanal hazırlamıstım. dibinde yer yer betonlar var. duvarın ve kaldırımın betonları mumkun oldugunca betonları kırmaya calıstım. yaklasık 35cm. derine diktim. beton zarar veriri mi? hangi aralıklarla sulamalıyım? hem yazın hem kısın.
  ***
  Sulama aralıkları toprağın niteliğine bağlı. Hiç kurumuyorsa hiç sulamamalısınız. Çabuk kuruyorsa kışın (yağışsız zamanlarda) toprak iyice kuruduğu zaman sulayın. Yazın kaydadeğer bir kuruluk gördükçe sulayın. İki yılı geçince sulamaya pek gerek kalmaz çünkü kökler yeterince derine gitmiş olur. Betonun zarar vermesi belki toprağı fazla alkalinli etmesi yüzünden olabilir. Eğer hayatta kalırlarsa zamanla kökler derine gideceğinde sorun olmaz.
  1 metre ara fazla sık. Büyüdüklerinde bir hayli sıkışık olacaklar. Fidan dikerken 10 yıl sonra ne kadar gelişeceklerini hesaba katarak ağaç türüne göre mesafeyi ayarlamak lazım.

 11. Onur Ç. -Tekirdağ dedi ki:

  Merhabalar ben 2 adet limon cami alip bugün balkonumun güney tarafina buyuk saksilara ektim. simdi 40-50cm arasi. umarim cabuk ve guzel sekilde buyurler.

 12. Deniz, İzmir dedi ki:

  Bahçemde iki tane limon selvi var. Bahçıvan araları kuruduğu için budamış. Fakat çok çirkin bir görünüm oldu. Ağacı arasından iki bölümden dallarını keserek budamış ve bu aralar boş kaldı. Sadece gövdesi görünüyor. Sonradan burdan tekrar dallar çıkar mı?
  ***
  Pek sanmıyorum. Eğer dalları tamamen dipten kesmemişse ve o dallar kurumamışsa onlar filizlenir. Şimdiye kadar filizlenmeleri gerekirdi.

 13. Ali, Kocaeli dedi ki:

  Yaklaşık iki ay önce diktiğim 1,5m boyundaki limoni servilerimizin bazıları ortalarından kurumaya başladı. Ne yapmalıyım.
  ***
  Toprağında sorun yoksa ve fazla susuz bırakmamışsanız sebep önceki yerinde hızlı ve kof gelişim göstermiş olmasıdır diye düşünüyorum. Gelecek yıl toparlanır.

 14. Kadir, İzmir dedi ki:

  Geçen sene alacağım arsanın etrafına çit amacıyla limoni servi aldım. Arsa olmayınca saksıda kalmak zorunda kaldılar. Bir yerde muhafaza ettim. Geçen gün alttan kurumalar olduğunu fark ettim. Bunun nedeni saksı değişimi yapılmamış olması mı acaba?
  ***
  Neticede bunlar ağaç fidanları. Plastik saksıları kısa süreli amaçlıdır (esas yerlerine dikilinceye kadar, kıs süreliğine). Saksıda yetiştirmek isterseniz mutlaka büyük ve kalın kenarlı çömlek saksı kullanmalısınız. Bunlar serin toprak sever. Genç fidanlar sıcak toprakta bozulur. Ayrıca biraz uzun bir süre susuz kalsalar ölüm süreci başlayabilir. Hem sıcak hem susuzluk ikisi bir arada olursa fidanlar için felaket.

 15. Kadir, İzmir dedi ki:

  Bu felaketin önüne geçmek için daha büyük saksıya alıp gölgede tutmam olumlu anlamda bir sonuç verir mi acaba? Bunun için yaz mevsimi uygun mudur?
  ***
  Kökleri hiç rahatsız etmeyecekseniz her zaman uygundur. Tam gölge iyi olmaz. Ayrıca yeniden filizlenmesi genellikle sadece kış sonlarında oluyor. Yani gerekenleri yapmakta geç kalmışsınız.

 16. İrem Ö. -İzmir dedi ki:

  Migrostan sarılığına vurulup limon servi aldım. Penceremin önüne koydum.. Çok güneşe maruz bırakmadım yakar falan diye. Her şey yolundaydı. İki gün eve uğramadım bir geldim ki çıtır çıtır. Dokunduğum dalları elimde kalıyor. Suyu falan vardı ne oldu acaba? Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Evde havasız ortamda kökler çürümüş olmalı. Eğer öyleyse kurtarma şansınız yok.

 17. Serpil, İstanbul dedi ki:

  Bahçemizdeki limon selvilerimizin bazı dalları kurumaktaydı. Dalın ana dala birleşme yerinden kırıp baktığımızda bir minik kara böcek olduğunu gördük. Anladık ki bu böcekler dalları kurutup döküyor. Bu konuda bana ne yapmamı önerirsiniz?
  ***
  Bu konuda henüz bilgim olmadığı için size tavsiyem zirai mücadele ilaçları satan bir yere gidip onlara durumu anlatmanız. İlgili bir ilaç mutlaka vardır.

 18. Ali, İzmir dedi ki:

  Bahçemizdeki limoni serviyi kesmemizin cezası var mı?
  ***
  Hangi ağaç olursa olsun.. Eğer kişisel mülkünüzde (tapulu bahçenizde, arazinizde) ise kesmenizin cezası yok. Ama belediyeye, kamuya ait bir yerde ise şikayet edilirseniz cezası var.

 19. Habibe, Gaziantep dedi ki:

  Ben leylandi ve limoni servi arasındaki farkı öğrenmek istiorum. Nasıl ayırt edebilirim?

 20. Yiğit, İstanbul dedi ki:

  Ben limon servimi evimin terasında saksıda yetiştiriyorum. Aldığımdan beri torf toprak kullanıyordum. Seraya gittiğimde limon servi için bahçe toprağı kullanmamı önerdiler. Sizce hangi toprağı kullanmalıyım? (Limon servinin boyu 60 cm)
  ***
  Bence de limon servi için normal gerçek doğal topraklar daha uygundur. Onlara katılıyorum.

 21. Kadir, İstanbul dedi ki:

  Yeni aldığım evin bahçesinde limon servilerinden var. Bazılarını budamak istiyorum. Uygun zaman aralığını öğrenebilir miyim?
  ***
  Ekim ayı sonu – kasım sonu zaman aralığı bence en elverişli zaman (İstanbul için).

 22. Ayhan, izmir dedi ki:

  Bahçemde iki adet limon servi var. Birinin dallarında kuruma oldu. Ben de dibini havalandırmak istedim. Bir baktım kökü dışa çıkacak gibi. Ağacı köküyle birlikte çıkarıp yerini tekrar kazarak derinleştirdim. Altına da bir parça gübre koydum. Sonra ağacı diktim, suladım. Acaba tutar mı? Aynı işlemi kökü sağlam olsun diye diğer ağaca da yaptım. Bir zarar görmüş olur mu? Tekrar eskisi gibi büyür mü? İkinci ağacın dallarının ucundan yeni filizler çıkıyordu zaten ama kökü sağlam olsun diye tekrar kazıp diktim.
  ***
  Kökleri ne kadar hırpaladığınıza göre değişir. Kesin bir şey diyemem. Ama zamanlama doğru. İzmir’e göre bu zamanda böyle işleri yapmaya başlama zamanı.

 23. Özgül O. -Alaçatı dedi ki:

  Bahçemizin duvar dibindeki limon selvilerin kuruyan dallarını bahçivan budadı. Çok açıldı. Bahara gelişir mi? Bir de çok açık olan bir yere şimdi 2,5m boyunda limon selvi alıp dikmek istiyoruz. Zamanlama uygun mu? Yoksa mart ayında mı dikmeliyiz?
  ***
  Evet fakat bu türler diğer ağaçlar gibi düşünülmemeli. Dipten gövdeyi tamamen yan dallardan arındırırsanız bir daha çıkmayabilir. Yukardan yine yan dallar vererek yükselmeye devam eder. Yani alt dalları budarken dikkat edilmeli. Tamamen ölmemişlerse kesmemek daha iyi olur. İlkbaharda onlar tekrar canlanırlar. Şimdi İzmir civarı için büyük ağaçlara yert değiştirmenin, yeni fidanlar dikmenin tam zamanı. Mart ayını beklemeyin. Ancak kışa pek dayanıklı olmayan türlerde mart ortasını beklemeniz iyi olur. Serviler ve diğer kışa dayanıklı ağaçları şimdi dikmelisiniz.

 24. Ramazan, Denizli dedi ki:

  Ticaret amaçlı limon servi yetiştirmek istiyorum. Denizli, Tavas, Kızılcabölük rakım 950. Coğrafi yeri güneybatısındadır. Bu bölgede limon selvi yetiştirmek uygun olur mu?
  ***
  Kışın ne kadar soğuk olduğu önemli. -20C derece gibi soğuk oluyorsa tavsiye etmem. Yer güneye ya da güneybatıya bakan yamaç gibi bir yer ise o kadar soğuk olmaz sanıyorum. İki çeşit limon servi var. Cüce olanı -30C dereceye kadar soğuğa dayanıklıdır.

 25. Nurettin, İzmir dedi ki:

  1 dönüm zeytinliğim var. Uygun alanlarda limon servi yetiştirebilir miyim? 1.5 metre uzunluğa ne kadar zamanda ulaşır? Ticari olarak bu işi yapmak mantıklı mıdır?
  ***
  Siz en iyisi bu işi yapanlara danışın. Daha iyi bilirler ve seve seve yardımcı olmaya çalışırlar. Bana sorarsanız pek aranan bir tür değil. Halkın pek merakı yok. En çok peyzajcılar alıp bahçe düzenlemeleri yaparlarken kullanırlar diye düşünüyorum. Ama üreticiler daha iyi bilir. Nerelere satıyorlar, nasıl satıyorlar ve bu iş karlı bir iş mi onlardan öğrenmelisiniz.

 26. Ramazan, Denizli dedi ki:

  15-20cm siyah torbalardaki limon servileri 2 sene bekletmek şartıyla kaçlık saksılara dikmek gerekir? İçine toprak karışımı neler koymam gerekir?
  ***
  Saksılar ne kadar derin olursa o kadar iyi olur. En az 40cm. Kırmızı toprak ile kompost (veya kompost yerine hazır poşet toprak) karışımı iyidir.

 27. Halim, Ayvalık dedi ki:

  12 yıl önce 80cm ara ile çit bitkisi olarak diktiğim limon çamların da iç kısımlarından dışa doğru kurumalar başladı. Boylarını 180cm civarında sabit tutarak budama yapıyordum. Sulamalarını yazın düzenli olmasa yapıyordum. Ağaçların bu aşamada kurtarılması mümkün müdür?
  ***
  Sanıyorum toprak fazla alkalinliymiş ve suyunuz da fazlaca kireçliymiş. Bu sebeple zamanla toprakta alkalinlilik zararlı boyutlara ulaşmış olup böylece kökler topraktan ihtiyacı olan elementleri alamaz olmuşlar. Diplerini derince kazıp toprağı atın. Kompost (bitkisel çürüntüler), kırmızı toprak ve koyun gübresi karışımı ile doldurun. Yazın susuz bırakmayın. Bu bahardan itibaren iyi bir canlanma gösterirlerse, ilk iki yıl yaz aylarında susuz bırakmazsanız tamamıyla kurtulurlar diye düşünüyorum.

 28. Ferhunde, Antalya dedi ki:

  2.5 dönümlük portakal bahçemin çevresini limoni servi ile çit yapmak istiyorum. 450 kadar 20 cm boylarında çelikler edindim. Bahçe toprağı ve doğal gübre karışımından konulmuş minik poşetlere dikim yaptım. Çeliklerin alt dallarını budama makasıyla kesip, sulandırılmış (10 litre suya 1 çay kaşığı) Unifruit’e batırarak dikimi gerçekleştirdim, can suyu olarak ta bu karışımı kullandım. Antalya çok soğuk olmadığı için köklendirme işlemini balkonda yapabilir miyim? bütün bu yaptıklarımın akıbetini çok merak ediyorum yardımlarınıza ihtiyacım var (çok) şimdiden teşekkürler…
  ***
  Bu zamanda açık havada çelikle çoğaltma işi olgun dal çeliği yöntemidir ve limon servilere uygun değildir. Yukarda çoğaltılması kısmında anlattığım gibi yarı olgun dal çeliği yöntemini temmuz ayında denemelisiniz. Ayrıca açık havada değil. %100 nemli hava sağlanmış kapalı ortamda yapacaksınız. Antalya’da belki illa temmuzda değil mayıs ortasında da başlanabilir.

 29. Ezgi, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, bir tane limon servisi aldım. Ancak balkona güneşe koyunca yaprakları düşüyor. Akşam alınca yaprakları eski haline geliyor. Acaba direkt güneş almamalı mı?
  ***
  Güneşte pörsüme olup sonra düzeliyorsa problem yok. Gayet normal. Güneşte dursun.

 30. Barbaros, İstanbul dedi ki:

  Merhaba 2 ay önce aldığım 4 adet limoni serviyi bahçeden aldığım saksıdan daha büyük saksılara aldım. Ancak dallar kurumaya başladı. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Ne yazık ki çok uygunsuz topraklarda satıyorlar. Siz de uygunsuz zamanda saksı değiştirince köklerin bulunduğu eski toprak yaz sıcaklarında hemen kuruyor ve bitki susuzluktan kurumaya ölmeye başlıyor. Çözüm şudur: Mart ayında alacaksınız ve hemen doğal toprak olan yere veya saksıya, köklerdeki toprağı az azaltarak dikeceksiniz. Böylece kökleri uzayıp doğal toprağa tutunur ve hayatı kurtulmuş olur.

 31. Fırat D. -İzmir dedi ki:

  Ben yeni bir bahçe aldım. İçinde 200 adet kara ve limon yetişkin selviler var. Bu ağaçlar bu aylarda nasıl sulanır acaba? Kaç günde bir ne kadar sulamalıyım?
  ***
  Ağaçlar 4 yıllık veya daha eski ise hiç sulamasanız da olur. Daha genç iseler, kökler henüz pek derinlere inmedikleri ve yeterince güçlenmedikleri için fazla uzun süreli susuz bırakmamalısınız. Toprak kupkuru oldukça vakit kaybetmeden bolca su ile sulayın.

 32. Yahya G, -Ordu dedi ki:

  15 kadar limon servim var. Bu servileri bahçe duvarına ne kadar yakın dikmem uygun olur? Kökleri bahçe duvarına zarar verir mi?
  ***
  Kökler duvara zarar verir mi bilmem ama duvara çok yakın olması ağaçların sağlıklı gelişmelerine engel olur. En az 1,5 metre uzak olmalılar. Ne kadar uzak, o kadar iyi.

 33. Nalan A. -Bursa dedi ki:

  Mezara ekebilir miyim?
  ***
  İlk bir veya iki yıl yaz boyunca hiç susuz bırakmamak lazım. Mezara en azından haftada bir defa giderek sulamanız gerekir. Bu kadar sık gidemeyecekseniz tavsiye etmem.

 34. Fuat, KKTC dedi ki:

  Evin bahçe terasına büyük saksıların içine 2 tane ektim fakat 3-4 ay sonra nerdeyse kurumak üzereydiler. Üç gün önce saksılardan çıkartıp evin ön bahçesine sürekli güneş alan bir yere ektim. Tekrardan toparlanmaları ne kadar zaman alır ve ne yapmam gerekir?
  ***
  Sanıyorum şubat sonuna doğru yeniden filizlenirler ve yaza kadar gayet güzel bir görünüme kavuşurlar. Fazla uzun süreli susuz kalmasınlar bu yeterli.

 35. M. Furkan dedi ki:

  Gaziantep’te bağ evinin çevresine yaklaşık olarak 50 kadar dikmek istiyoruz. İçeri gözükmemesi adına aralarını kaç metre bırakmalıyız?
  ***
  Görüntüyü perdeleme amacına uygun değiller diye düşünüyorum. En sık olarak 1,5 metre aralıklı olarak dikmek gerekiyor ki ağaçlar büyüdükçe birbirlerinin hava ve güneş almasını engellemesin. Limon servinin cüce çeşidi 1,5 metre ara ile, büyük çeşidi en az 2,5 metre ara ile dikilmeli. Bunlar zaten bahçe dekorasyonunda tek başlarına süs ağacı olarak kullanılır. Çit bitkisi olarak uygun birçok çalı türleri var. Çevrenizdeki fidanlıklardan bölgenizin iklimine uygun ve kışın yaprak dökmeyen çit çalıları alabilirsiniz.

 36. Fatma, Mersin dedi ki:

  İki hafta önce balkonuma aldığım limon servimin yaprakları çıtır çıtır ve o güzel rengini kaybetti. Bulunduğu yer güney batı. Tüm gün güneş alıyor. Aralıklarla sulama da yapıyordum. Peki bunu kaybettiysem yenisini almak istesem toprak değişimi zamanını kaçırdım mı? Servimi toprağı yüzünden kaybetmiş olabilir miyim?
  ***
  Bu zamanda çiçekçilik sektöründe toprak değil hep abuk sapık çürüntüler kullanılıyor. Bol güneşli balkonda kökler yanmış ve bu yüzden kurumuştur. Yenisini almadan önce kocaman bir saksı bulun. Çevrenizdeki bahçelerden tarlalardan verimli koyu renkli toprak bulun. Bir de mil veya kum ile o toprağı karıştırın. Limon serviyi aldığınızda büyük saksıya hazırladığınız toprakla dikin bol bol sulayın.Sonbahara kadar sık sık sulayın ki kökler toprağa iyice yayılsın güçlensin.

 37. Sema, Alanya dedi ki:

  Merhaba, bugün oğlum bana 60cm boyunda bir limon çamı almış. Saksıda balkonda yetiştirmek istiyorum. Yalnız Alanya’nın sıcağı mağlum. Balkonum çok güneş alıyor. Sizce ne yapmalıyım?
  ***
  Evet bu yaz çok dikkatli olmalısınız. Elinizden geldiğince en büyüklerinden bir saksı alarak içini %60 gerçek toprak (kırmızı toprak en iyisidir) ve %40 hazır poşet toprak karışımı ile doldurun. Limon servinizi köklerinin topraktan hiç dağılmayacağı şekilde şimdiki saksısından çıkararak o toprağa yerleştirin. Kasım ayına kadar toprak hafiften kuruduğunda fazla bekletmeden bol su ile sulayın. Yazı atlatıp kışa sağ salim çıkarsa, sonraki yaza kadar gayet güçlü köklenmiş olur ve gelecek yıl sıcaklardan kötü etkilenmez. Şimdi ayrıca sadece bu yaz için, öğle civarı dik güneş ışınlarından korusanız iyi olur.

 38. Nadiri , KKTC dedi ki:

  Sizce bahçe duvarı dibi yüksek çit yapma amacı ile Limon Servi kullanılabilir mi? Yoksa mazı veya Leylandi mi önerirsiniz?
  ***
  Bilemiyorum kusuruma bakmayın.

 39. Oktay, Denizli dedi ki:

  limon servi dikimi için en uygun zaman hangisidir?
  ***
  Kışın ağır soğukların olduğu yererde kış sonu, diğer yerlerde en uygun zaman sonbahar sonu ve kış aylarıdır.

 40. Berna, İzmir dedi ki:

  Bahçemde boyu iki metreyi geçmiş kocaman limon serviler rüzgardan eğilip domino taşı gibi yanyana yatmışlar. Sabah görünce inanamadım. Ulukent’te rüzgar çok kuvvetli. Ağaçları nasıl yan yatırmış anlamadım. Site yönetimine haber verdim ama güvenmiyorum da pek. Bu ağaçların kökleri çok güçlü değil mi? Nasıl düzeltebilirim?
  ***
  Eğer yeni dikilmişlerse kökler toprakta henüz ilerlememiştir. Birkaç yıldır orada iseler anlaşılan bu yılki fırtına etkilemiş. Sebep zamanla dalların çoğalıp sıklaşması ve rüzgarı aralardan geçiremesidir. Bu ağaçları öyle rüzgarlı bir yere dikince -diktikten sonra- ana gövde en az iki misli kalınlaşıncaya kadar her kış başında dalları budayarak seyrekleştirmek ve rüzgarın etkisini en aza indirmek gerekir. Bu sırada birkaç yılda kökler toprağa daha güçlü bağlanmış olurlar. Ama yine de fırtınaların devirme riskini yok edemezsiniz. Her yerde hatta 30 yıllık ağaçlar bile fırtınada devrilebiliyor. En iyi çözüm şimdi tavsiye ettiğim budama tarzıdır. Yani dallar rüzgra siper gibi yoğun sıklıkta olmamalı.

 41. Ahmet, İstanbul dedi ki:

  Bahçemde boyları yaklaşık 10 metre olan 2 adet limon servi ağacım var.
  1 sene önce alt dalları topraktan yaklaşık 1,5 metra kadar budama yaptım. Geçtiğimiz günlerde ki büyük fırtınadan dolayı 1 ağacım ciddi şekilde yaklaşık 45 derece açıyla yan yattı. Bitişik nizam yaşam alanına sahip bir bahçede dikili oldukları için devrilme riski var.Ön tarafımdaki evin üzerine düşme açısı var. Kesmek hiç istemiyorum ama ne şekilde kurtarabilirim onu da bilemiyorum. Diğer limon servimde de o kadar olmasa da eğilme söz konusu. Şimdilik alt dalları ciddi bir budama ile kurtardım. Ağaç rüzgara dayanıklı bir özelliğe sahip ama güçlü bir fırtına da ne olur şüpheli. Eşim ile birlikte ağaçlara duygusal bir bağımız da var, zira evi sırf o ağaçlar için satın almıştık.
  ***
  Galiba güçlü direklerle desteklemekten başka çare yok. Sokak lambaları direkleri gibi toprağa 1 metre fazla derinlikte çukur açılarak betonla sabitlenmiş direk yaptırın. Ağaçların gövdelerini kayış gibi yani gövdeyi kesmeyecek bağlarla direklere bağlayın. Ya da başka bir destek modeli düşünün. Mesela gövdenin yaslanıp devrilmeyeceği şekide güçlü bir beton blok yapılabilir.

 42. Serdar K. -Manisa dedi ki:

  Köy evimizin çevresine yaklaşık 60 kadar limon selvisi diktik. Fakat dalları çok seyrek. Zamanla gürleşir mi? Boyları 1.5m ile 2.30m arasında değişiyor. Ağac aralıkları 60 -70 cm. Bu sıklık problem olur mu?
  ***
  Yetişmelerinde bir problem çıkmazsa gürleşirler. En az 2m ara ile dikseydiniz iyi olurdu.

 43. Ahmet, Polatlı dedi ki:

  100 tane limon servisi aldım. Köydeki evin bahçesine 4 metre arayla diktim. Boyları yaklaşık 50 60 cm civarında. Çoğunda diplerden yarıya kadar kuruma olmuş. Toprak devamlı nemli. İki günde bir suluyorum. Şimdi de damlama yapmayı düşünüyorum. Acaba kuruyan dallar tekrar yeşerir mi?
  ***
  Bu kadar sık sulamak hiç gerekmiyor. Hem de kış zamanında.. Alt kuru dallara gelince: Tamamıyla kurumuşlarsa bir daha yeşermezler ama problem değil çünkü zaten pek uzun değiller.

 44. Erkan Dursun dedi ki:

  Benim lomin servi agacim bir metre boyunda saksida. Saksi buyuklugu normal. Bu agacimin ust kismi ve alt kisminda kuruma basladi. Ortasi normal. O da kurumaya dogru gidiyor. ust taraf cok kuru oldugu icin inceledim bocek yok gibi ama icten mi kemiriyor bilemiyorum. ustteki agacin govde kabuklari soyuluyor gibi. alt normal ama uc taraf kabuk aticak gibi. ne gibi bir sey versem kurtarabilirim? Magnezyum ya da baska bir sey eksikligi mi var?
  ***
  Bu tip bozulmalar köklerde ciddi problemler olduğunu gösterir. Özellikle saksıda yetiştirilenlerde. Bitki besinleri, suni gübreler bu durumda işe yaramaz. Ağacın doğal ihtiyaçlarını aynen sağlamak lazım. Mesela ev içinde olmaz. Kapalı yerlerde olmaz. Güneşe ve rüzgara ihtiyaçları çok büyüktür. Ayrıca saksıda olunca ya gereksiz yere sulayıp durmak kökleri çürütür ya da umursamayıp sulamaya dikkat etmeyip uzun süre susuz bırakmak köklerin kurumasına sebep olur.

 45. Serdal M. -Menemen dedi ki:

  Görüntüsünü çok beğendiğimizden kapı önündeki saksılara 2 adet aldık. Düzenli sulamasını da yapıyoruz ama üst taraflarından sararma başladı. Acaba yeri mi (saksı) dar geldi ya da çok mu suluyoruz? Her gün sabah suluyoruz. Neden olabilir? Resimler aşağıdaki linkte. Yardımcı olursanız sevinirim. Bir ağacı bitkiyi kurutmak bizi ailece çok üzüyor.
  http://i.hizliresim.com/9Ql7Yk.jpg
  http://i.hizliresim.com/qbnDA5.jpg
  http://i.hizliresim.com/M04Z1N.jpg
  http://i.hizliresim.com/QaGnPk.jpg
  http://i.hizliresim.com/X0pgl7.jpg
  http://i.hizliresim.com/brR098.jpg
  http://i.hizliresim.com/dPEJM4.jpg
  ***
  Belli ki köklerde ciddi hasarlar olmuş. Ya dikerken kökler eski toprağından çözüldüler ve hassas uçları koptu ya da kullandığınız toprak zehirlemiştir. Her gün sulamanız ise (eğer toprak hiç kurumadan suluyorsanız) kökleri çürütür. Elinizle yoklayıp kontrol etmeniz lazım. Toprağın elinizi ıslatıcılığı gitmişse ve nemliliği de çok değil biraz azalmışsa o zaman sulayacaksınız. Toprak ıslak ise kesinlikle sulamamalısınız. Ayrıca saksının dibinde mutlaka fazla suyun süzülüp gitmesini sağlayan delikler olmalı. Bunlara dikkat etmezseniz kökler çürür.

 46. Özgür, İzmir dedi ki:

  Limon servilerde görülen mantar ve benzeri hastalıklar ile ilgili bilgi rica ediyorum sizden. Çözüm yolları ve bitkinin geri dönüşü nasıl olabilir?
  ***
  Şu an için pek bilgim yok. Uzun uzun ciddi araştırmalar yapmam lazım. Ancak kısaca şunları tavsiye edebilirim: Çevresi çim ile veya başka bitkilerle kaplı ise ve sık sık sulama yapılıyorsa bu yüzden mantar hastalıkları olabilir. Sulamaları gece değil sadece sabahleyin güneş doğarken veya güneş doğunca ilk iki saat içinde yapmalısınız. Böylece çevrede gece ıslaklığı olmaz ve dolayısıyla mantar hastalıkları da olmaz. Sizce bu çözüm yolu işe yaramaz ise zirai ilaç satan bir yere gidip hastalıkları detaylarıyla anlatın. Ona göre size bir ilaç verirler. Onu kullanırsınız hastalıkların önüne geçersiniz.

 47. Ayla, Denizli dedi ki:

  İki ay önce aldığım limon servinin uçları ve yapraklari tamemen kurudu. Fakat kök ve alt gövde canlı. Tekrar yeşerir mi ya da aşı yapılabilir mi?
  ***
  Kuru kısımlarını kesin. En geç ilkbaharda yeni filizler verip hızlıca dallar uzatır. Bozulduğuna göre ya evde tutmuşsunuzdur ya da saksıyı şiddetli güneş altında bırakıp yeterince de sulamamışsınızdır. Limon servinin kökleri güneşte pişmemeli. Bunun için ilk aldığınızda vakit geçirmeden ya bahçeye ya da büyük bir çömlek saksıya dikmelisiniz.

 48. Huseyin, Trabzon dedi ki:

  Evimin etrafına 12 adet limoni servi diktim. Bir ay oldu. Ne zaman gübrelemeliyim ve bakımını nasıl yapmalıyım?
  ***
  Bakımı zaten yukarıda yazıldığı kadar. Fazla bir şey istemezler. Gübre vermeyin.

 49. Emre, Ankara dedi ki:

  Bir hafta kadar önce limon çamı aldım. İlk geldiğinde yaprakları şekildi ama simdi alt tarafta kalan yapraklar kurumaya başladı. Yorumlardan ve sizin cevaplarinizdan ev ortamında ve havasızlıktan kaynaklandığını öğrendim. Ancak Ankarada bu mevsimde geceleri hava -5 derecelere düşebiliyor. Yine de dışarıda dursa soğuk hava kötü etkilemez mi?
  ***
  O kadar soğuk bu türe zarar vermez. Aslı evde tutmak öldürecektir. Siz ev bitkisi diye almışsınız. Peki satıcı kişi sizi uyarmadı mı? Bundan sonra beğendiğiniz bir bitkiyi satın almadan önce hakkında araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Satıcılara sorsanız malını satmak için daima yalan söylerler. Son örneği de sizin başınıza gelen.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)