Limon servi

Cupressaceae (Servigiller) familyasından Cupressus (Servi) cinsinin Kuzey Amerika türlerinden olan limon servi  Cupressus macrocarpa Kaliforniya’nın kıyı kesimlerinin endemik bir bitkisidir.

Limon servi ağacı özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması

Limon servi

Özellikleri

Tuzlu toprağa ve fırtınaların taşıdığı tuzlu deniz suyu serpintilerine uyumludur. Türün iki kültivarı peyzajcılıkta önemli yere sahiptir. İkisi de limon kokuludur. Yaprakları sarımsı yeşil, şamfıstığı renginin çeşitli tonlarındadır.

Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’ boyu 12 metreyi geçebilir. Kış soğuklarına dayanıklılığı -18C derece. Ankara’da kuzeyli rüzgârlara açık yerlerde bile kışa dayanır ama risklidir. Güneye bakan yamaçlarda ve büyük binaların güney taraflarında risk yok. Tüm kıyı kesimlerimizde ve İstanbul’da hiçbir kış koruması istemez.

Cüce limon servi – Cupressus macrocarpa ‘Wilma Goldcrest’ en fazla 2m boylanabilir. Kış soğuklarına daha dayanıklıdır (-30C derece).

Gelişim hızı

Kış sonunda gelişim başlar. Eylüle kadar yavaşlayarak devam eder. Hızlı gelişim yaz başına kadarki dönemdir. Yıllık büyüme hızı her yıl aynı olmayacağı gibi yaşına göre de değişir. 2-5 yaşları en hızlı gelişim dönemi olup yılda ortalama 50cm büyürler. Ama genel anlamda büyüme hızı yılda 25cm kadardır. Yaz ayları çok fazla sıcak geçen yerlerde daha yavaş gelişirler.

Wilma cüce kültivar çok yavaştır. Dallar sıkışık gibi gelişir. Diğerinin dallar daha bir çevreye yönelik gelişim gösterir.

Limon servi yetiştirme, bakım bilgileri

Aşırı asitli veya aşırı kireçli olmadıkça ve ağır killi olmadıkça toprak seçmezler. Plastik saksılarda yetiştirecekseniz killi toprak kullanmayın. Ya da toprağına biraz kum ve ponza taşı karıştırın. Daha iyisi toprak ve torf toprak eşit oranlarda karışım yapmaktır. Tam gün güneşli veya en azından yarı gölge / yarı güneşli bir yerde tutun. Devamlı gölge olan yerleri sevmez.

Sulama sıklığı: Sulamayı suyun derinlere ulaşacağı şekilde yeterli suyla yapın. Saksıdakileri sulamada ise alt deliklerden bol bol su akıp gidecek bollukta su gerekir. Limon servilerin toprağını daima sırılsıklam tutmak iyi değil. Sulama aralıklarını toprağın ıslaklığı gitmiş ama nemliliği fazla azalmamış olduğu şekilde takip ederek kontrollü sulayın. Toprak asla kupkuru kalmamalı. Susuzluktan zarar görürse eskisi gibi güzelleşmesi iki yıl alır. Fazla uzun süre susuz kalıp ölme sürecine girmişse bir daha canlanması mümkün değil. Saksılarda bunlara dikkat edin. Bahçeye dikmişseniz üst yüzey kupkuru olana kadar sulamasanız bile zararı olmaz. Birkaç yıl geçtikten sonra sulama dengelerine dikkat etmek gerekmez. Saksılarda yetiştiriyorsanız daima dikkatli olmalısınız.

Kardan korumak: Sadece üstünde kar birikintilerinin ağırlığının dallarda şekil bozukluğuna sebep vermesini önlemek için gerekiyor. Yoksa karın zararı olmaz.

Budama şekilleri ve çit biçimi verme

Eğer hiç dokunmazsanız limon serviler gelişigüzel bir genişleme gösterir. Şeklinin bozulmaması için gelişim zamanlarında aylık budamalar yapın.

Çit bitkisi kullanımı için şekil vermeye uygundur. fakat fidanlar henüz çok gençken başlamak şartıyla. Çünkü kalın dalları budamak, özellikle ana gövdeyi kalınlaştıktan sonra budanmak ağaca büyük zarar verir. Yani bir daha yanlardan dal vermez ve ölür gider. Boyu dümdüz yukarı gitmesin diye budamayı limon servi henüz genç bir fidan iken, tepe dal henüz çok ince iken yapacaksınız. Kısaca boyu kısa iken tepe kısmı budamak lazım. Genel budamaların zamanı ise ilkbahar ortası-yaz sonu arası dönemdir. Örneğin İzmir iklim şartlarına göre mayıs-eylül arası gibi. Bu zaman aralığının dışında sadece ince dallarından ufak tefek budamalar (gerekliyse) yapın.

Limon servileri çit amaçlı kullanacaksanız budama ve şekil vermelerde elinizden geldiğince alt dalların üst dalların gölgesinde kalmamalarını sağlayın. Mesela en altta kuzey-güney yönlü dalları varsa bir üstteki dallar doğu-batı yönlü olsun. Yoksa alt kısımlar cılız kalır ve zamanla körelir, kururlar. Ayrıca çit limon servilerin dallar tamamıyla duvar gibi ışığı ve rüzgarı engelleyecek şekilde olursa bir yöne bakan dalların tümünün kurumasına sık rastlarız. Buna dikkat edin. Aksi takdirde çit için başka tür bitkileri tercih edin.

Besin, gübre

Arazilere, bahçelere dikili limon servilere nasıl gübre vermeliyiz? Fidanların diplerine değil uzağına gübre vereceksiniz. Fidanın büyüklüğüne, gelişmişliğine göre mesafe 50cm ile 150cm arasında değişir. Uygun uzaklıktan çepeçevre toprağı çapalayın. Sonra gübreyi serpin ve sulayın. Miktarı ne gübresi kullanıyorsanız ona göre değişir. Mesela suni gübre çok az miktar hafifçe serpin. Hayvan gübreleri ise 4 avuç toprağı bir avuç gübre ile karıştıracaksınız gibi düşünün.

Saksılarda yetiştirilen limon servilerin toprağına gübre karıştırmayın. Ancak şurada anlatıldığı gibi yaparsanız sakıncası yok: Saksı bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir?

Diğer durumlarda saksı limon servilere bitki besini vermelisiniz. İlkbahardan yaz sonuna kadar, hafif dozajda, her ay, suya karıştırılan genel amaçlı bitki besini. Mesela ev süs bitkilerine olandan uygundur. Üstünde her sulama suyuna karıştırın tavsiyesi yazılı olanlar en uygunu. Siz bunu ayda bir yapın. Mayıs – haziran aylarında 15 – 20 günde bir, nisan, temmuz ve ağustosta ayda bir. Sonbahar serinlerinin geç başladığı yerlerde son bir defa eylülde. Diğer aylarda gerekmez. Yaz mevsiminin ikinci yarısından itibaren gelişim olmasa bile besin vermeye devam etmek sonraki yılın gelişim dönemi için bitkinin güç toplamasına yardım eder.

İçmekân kullanımı

Evlerde ofislerde bulundurmaya iki limon servi kültivarı da uygundur derler ama ben doğru bulmuyorum. Yaşasalar bile birkaç ay içinde hiçbir güzellikleri kalmayacaktır. Güneşe, esintiye, rüzgâra çok ihtiyaç duyarlar.
Eğer ev, ofis vb kapalı yerlerde tutacaksanız salon bitkilerine özel torf toprağa hem kum hem ponza taşı karıştırın (3 ölçü torf + 1 ölçü ponza taşı). En başta bu şekilde uygun toprakla saksılara dikilmiş olmaları hayati önem taşır. Yoksa kolayca kök çürümesine uğrar ve ölür gider. Sonra güneşli pencere önünde tutmanız, 15 günde bir yönlerini çevirmeniz, yanındaki pencereyi günün çoğu zamanında açık tutmanız kesinlikle şarttır.

Limon servi fidanı üretimi

Genel üretim yolu çelik yöntemidir. Yarı olgun, daha doğrusu tam olgunlaşması henüz yeni tamamlanmış yeni mahsul dalları seçin. Ayrıntılı bilgi: » Yarı olgun dal çeliği. Limon servilerde temmuzda başlamak gerekiyor. Diğer yollar (tohumdan üretim ve aşılama ile üretim) aşağıda.

Tohum ile üretim

Limon servi her iklimde her yıl tohum vermez. Çünkü polenler kışın veya kış sonunda salınır. Dolayısıyla uygunsuz hava şartları polenleşmenin sağlıklı gerçekleşmesine, tohum oluşmasına çoğu zaman engel olur.

Son don olaylarından 1 ay önce (İstanbul’da şubat sonunda) tohumları yarım santim kadar gömüp toprağı dağıtmadan usulca sulayın. Geceleri ısı sıfıra, sıfırın altına düşmüyorsa kuzeye bakan cephelerde tutmalısınız. Kış üşümesinden sonra tohumlar aktif hale gelir. Nisan ayı girince güneşli yere alın. Toprak hafiften kurudukça sulayın. Acele etmeyin çünkü çok yavaş çimlenirler. Çimlenmeleri nisanda, mayısta veya haziran başında gerçekleşir. Kış üşümesi mümkün değilse tohumları kâğıt havluya serpin, üstüne bir kat daha kağıt havlu ile kapayın, katlayın, bir naylona koyarak tamamen ıslatın. Sonra iyice naylona sarın ve buzdolabında 1C derece soğukta 1 ay beklettikten sonra çıkarıp toprağa ekin.

Aşılama ile limon servi üretimi

Limon servi tam doğal tür değil kültivar olduğundan dolayı tohumdan yetişen fidanlar çoğu zaman aynı özellikte çıkmaz. Onun için tohumdan çok sayıda fidan yetiştirip aşılamak daha uygun bir fidan üretim yoludur. Esas doğal türü (Cupressus macrocarpa veya Monterey Cypress) Akdeniz ülkelerinde yaygındır. Türkiye’de de Ege ve Akdeniz bölgelerimizde mutlaka bulunur. Bunun tohumlarından fidanlar oluşturup aşılayabilirsiniz.

Limon serviyi diğer servi türleri üzerine aşılamak problemlere sebep olur. Mesela üst aşı kısmı alt kök kısma göre fazla hızlı ve güçlü gelişim gösterip kök kısım daha zayıf kalır ve ağırlığı taşıyamaz. Sonuçta rüzgar limon serviyi topraktan sökebilir, devirebilir. Daha da kötüsü gövde aşılı yerden kırılır. Kendi tohumundan (veya doğal türünün tohumundan) yetiştireceğiniz fidanları aşılamanız daha iyi.

Limon servileri aşılamada kullanılacak servilerden en iyisi Cupressus x leylandii’dir. Daha çok Leyland servi olarak bilinir. Leyland serviler hibrittir. Daima çelikle çoğaltılır (yarı olgun dal çeliği sayfasındaki usule göre). Bunun da en iyi çelik köklendirme zamanı yine temmuz ayında başlamaktır. Köklenme üç ay içinde gerçekleşir. Çelikler köklendiği takdirde büyüme çok hızlı oluyor. Kışın özel ısı ve ışıklandırma ile gelişmesine devam edip iyice kuvvetlenmesini sağlayın. Bunlara aşı ne zaman uygunsa üstlerine limon servi aşılayın. Toprakta kökler kuvvetli gelişir ve üstte büyüyen aşı kısma hem kuvvetli destek olur hem mükemmel besleyicilik sağlar. Üstelik bu sayede -30C derece kış soğuklarına rahat dayanan ve çabuk büyüyen limon serviler elde edersiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: | |

'Limon servi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kemal Özkan dedi ki:

  Geçen sene Temmuz ayında dikilen 50 adet limon servimin 5 adeti bu hafta kurumaya başladı. Dikildikten tam 1 yıl sonra limon servi neden kurur acaba? Çok üzülüyorum şu an. Boyları 1.90cm ve enleri 80cm olmuştu. Bir anda başlayan bu kuruma neden olabilir? Budanmadılar. Gübre verilmedi. Hava 30 derece ve 2 günde bir bol sulanıyorlar son 2 haftadır.
  ***
  Gereğinden fazla sıklıkta sulamak bu tip zararlara yol açabiliyor. Bu hafta kurumaya başlamışlar. Her iki günde bir bolca sulamayı ise son iki haftadır yaptığınızı söylüyorsunuz. O halde kesin sebep budur.

 2. Filiz K. -İzmir dedi ki:

  Bahcede 30 kadar 5m boyunda limon selvimiz var. Bu sene un biti hastalığı farkettik. Ne yapmalıyız ve neden olur? Yanlarından budama gerekiyor çünkü yolu engelliyor. Ne önerirsiniz?
  ***
  Neden olur bilmiyorum ama olduğu zaman felaket zarar vericidirler. Kendi zararları yetmiyor gibi iki zararları daha var: Bunlardan biri tahrip ettikleri yerlerde mantar hastalıklarının oluşması. Diğeri ise daha kötü: Bitkileri öldürücü virüs taşırlar. İlaçlamanız lazım. Budamayı şimdi yapabilirsiniz.

 3. Hüseyin, Aydın dedi ki:

  1.5m boyunda saksıda limon servilerim var. Üstü kapalı terasta ama yandan güneş almakta. 10-15 günlük tatile giderken sulama işlemini nasıl yapmalıyım? Bunun uygun bir yolu var mı?
  ***
  En uygun yolu bitkileri birine emanet etmek. Benim bildiğim başka bir yol yok.

 4. Muharrem, Muğla dedi ki:

  Limon selvi hangi ay çelik alınır? Sera şart mıdır?
  ***
  Elbette sera ortamı şart. Yarı olgun dal çeliği ile üretim sayfasında anlatıldığı gibi ama prosefyonelce uygulamalar yapmak zorundasınız.

 5. Eyüp, Tekirdağ dedi ki:

  Bahçemde yeni diktiğim limon servi fidanlarım var. Henüz 1-1.50 m boyundalar. Günde ne kadar su vermeliyim?
  ***
  Fidan dikmek için en kötü zamandayız. Ama eğer saksıda veya tüplü fidan almışsanız şimdi dikmenin sakıncası yok. Günde şu kadar sulama yapılmalı diye düşünmeniz yanlış. Toprakta kuruma var mı yok mu bu önemlidir. Belki haftada bir gerekebilir. Toprağın kuruma özelliğine göre değişir.

 6. Suat, Bodrum dedi ki:

  Altı ay evvel 2 adet Cupressus 30-40cm limon servi aldım. Saksıdalar. Şu an için sorun yok gibi gözüküyor. Toprağa aktarmak istiyorum. Mevsim uygun mudur? Toprağa aktarırken bilmemiz ve dikkat etmemiz gereken farklı bir uygulama var mı? Taban gübresi ister mi? Keçi gübresi falan.
  ***
  Saksıdan toprağı ve kökleri hiç dağıtmadan, kalıp gibi bir bütün halinde çıkarmanız lazım. Eğer kökler topraktan ayrılırsa genellikle tutmuyorlar. Eğer bunu başaramayacaksanız sonbaharda kasım sonunu bekleyin. Çünkü şimdi kökleri topraktan ayrılırsa kesinlikle tutmaz, kururlar. Gübreleme hakkında yazı içinde anlatıldığı gibi yapmalısınız.

 7. Aylin S. -İzmir dedi ki:

  Bizim bahçemizde 5-6 yaşlarında 40 tane limon servi var. Bazıları yeni filiz verirken bazılarının yaprakları kendilerini büzüp uçlarından sararmaya başladı. Nedeni ne olabilir acaba?
  ***
  Bazı ağaçların bütününde mi yoksa sadece bazı dallarda mı sorun var? Yazdığınızdan anladığım şey bazı ağaçların tüm dallarında cansızlaşma, sararma, kuruma olduğu. Eğer öyleyse o ağaçlar ölmeye başlamış. Sebep gerekmediği halde sık sık sulamak olabilir. Yanlış gübreleme etkisi olabilir. Bu tip ölümler kesindir. Tedavisi yok. Çünkü kökleri olduğu gibi çürüüştür.

 8. Kamuran Orhan dedi ki:

  2-3 yaşındaki bir limon servi ne kadar suya ihtiyaç duyar? İzmir son aylarda aşırı sıcak hava bazen 50 dereceleri gördü. Sulama şekli köklerine gölleme şeklinde mi olmalı? Bir de Limon Servi yıkanmayı sever mi?
  ***
  Akdeniz iklimine tam uyumludur. Bir yere dikince orada 3 yıl geride kaldığında artık susuzluğa iyi dayanıklı olur (yine de yaz boyunca hiç sulamamak gibi bir hataya düşmemek lazım). Yeni dikmişseniz ilk üç yıl boyunca sulamaya dikkat edin. Su tüm köklere ulaşacak miktarda olmalıdır. Gölleme şekli demişsiniz. Önemli olan şey suyun köklere ulaşmasıdır. Bu da köklerinin durumuna ve toprağının özelliğine göre değişir. Çim alan sulaması gibi sadece toprak yüzeyini şöyle bir ıslatmakla su köklere ulaşmaz. Saksıda yetiştiriyorsanız daha dikkatli olmak zorundasınız. Yukarıda sulama konusunda ayrıntılı bilgi var. Yıkamaya gelince: Önemli değil ama tozları ve varsa parazitleri gidermek için gerekli gördüğünüz sıklıkta yapın. Bunun hiçbir kötü etkisi olmaz.

 9. Fatoş, Ankara dedi ki:

  Ocak sonunda balkonuma hediye gelmiş, 35cm genişliğindeki saksılarda, boyları bir ila iki metre arasında değişen 8 adet limon servim var. Ağaçları getiren görevli ağaçların türünü bile söylememiş, “altından çıkacak kadar sula, yeter” demişti. Bir iki aydır giderek sarardılar ve dokununca yaprak döker oldular. Korktum, ölmesinler diye bir yapı markete koştum. “Gardol” marka çam katı bitki besini aldım. Orada verilen tavsiyeler üzerine ellerimle her birinin kuru yapraklarını döktüm, saksıdan kalıp halinde çıkardım, havalandırma amacıyla biraz vurarak eski toprağını seyrelttim ve saksılara “micro-macro elementli torf” doldurup kalıp halindeki kök kısmı geri oturttum. (Kökler koyu renkliydi, dokununca kopmuyorlardı, yani anladığım kadarıyla kökler ne çürümüştü ne de kurumuştu.) Besin kutusunun üzerindeki talimat uyarınca her bir saksıya birer avuç besin koydum ve dün akşamdan bu sabaha kadar aralıklı olarak suladım, saksı altından su gelmeye de başladı. Başka neler yapabilirim?
  ***
  Sizin saksı fidanlarınızdaki sorun 1-2 ay önce, yaz sıcaklarının git gide artış gösterdiği günlerde başlamış. Sebep önceden yanlış toprak kullanılması ve buna ilaveten sizin sulama hatalarınız olabilir. Yaz sıcaklarında saksı bitkilerini sulama saati önemlidir. Güneşten ısındığı veya günün sıcaklığından ısındığı saatlerde o sıcak toprağı sulamak bitkiye zehirlenme etkisi yapar. Bu yüzden toprakta sıcaklığın azalmış olduğu günün en serin saatlerinde sulama yapmak gerekiyor (yaz boyunca).
  Bahsettiğiniz çam bitki besini ve kullanımı hakkında hiçbir bilgim yok. Fakat kullandığınız torf besinliymiş ki ben bu tip torfları sadece park-bahçe çiçekliklerinin toprağı için hem toprak düzenleyici hem gübre amaçlı olarak bilirim ve sadece o şekilde kullanılmasını tavsiye ederim. Saksı bitkileri için tek başına asla kullanılmamalıdır. Satıcılar uygundur diye yalan söylerler. Ancak bahçe-balkon saksılarında arazi toprağı ile eşit ölçülerde karışım yapılması uygundur (bu şekilde büyük dış mekan saksılarında kullanımı mevsimlik çiçek ve sebze yetiştirmek için çok iyidir). Siz yanlış toprak kullanmışsınız. Besleyicili/gübreli topraklar aynı zamanda tuzlu toprak kabul edilir. Çünkü EC derecesi yüksektir. Buna tekrar gübre veya bitki besini verilirse EC derecesi daha fazla yükselir ve kökler zehirlenir, bitki ölür. Diğer hatanız yaz sıcaklarında fidanları sökmek, kökleri rahatsız etmek. Bu iş ya sonbaharda ya da kış sonunda yapılmalıdır. Ayrıca kökleri ne olursa olsun eski toprağından arındırmamak lazım. Kışın yaprağını döken meyve ağacı fidanları için (uygun zamanda yapılması) hiç sakıncalı değil ama birçok türde sakıncalıdır. Yani kökler tutundukları topraktan arındırılmamalıdır. Üstelik yaz sıcakları zamanında yapmışsınız. Öte yandan fidanlar zaten ciddi anlamda bozulmuşlar. Üstüne hatalarınız var ama hiçbir şey yapmasaydınız bile muhtemelen zaten öleceklerdi.

 10. Hasan Sungur dedi ki:

  Anlayamadığım bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Bildiğim kadarı ile limon servi suyu çok çok seven bir ağaç. Tabi bunu saksıdakiler için değil toprağa dikilmişler için soruyorum. Bir limon servi toprağa dikilmiş ise asıl büyük tehlike çok sulanmasından ziyade susuz bırakılması değil midir? Yani toprak metrelerce derine indiğine göre bir limon servi nasıl fazla sulandığı için bozulur ki? Zaten toprak suyun fazlasını çekebildiği kadar derine çekmiyor mu? Yani toprağa dikilmiş bir limon servinin köklerini fazla sulamadan dolayı çürütmek mümkün müdür?
  ***
  Suyu çok sevdiğine dair edindiğiniz bilgi doğru değil. Limon servi bir yere dikildikten sonra, orada en az 3 yıllık bir yerleşmişlik kazanırsa artık yaz boyunca 3-4 ay tam susuz kalmaya tamamıyla dayanıklı olan bir ağaç türüdür. Toprağa diktikten sonra özellikle ilk yıl susuz bırakılmamalıdır. Sulamada aşırıya gitmek ise bir yere yeni dikilmiş ortancalara dahi zarar veriyor. Buna çok defa şahit olmuşumdur. Ancak birkaç yıllık yerleşmişlikten sonra hassaslıklarını atlatırlar. İlk yılında hatta ilk iki yılında gereğinden fazla sulamanın zararı: Henüz toprakta fazla ilerlememiş kökler toplu halde kısıtlı bir alanda yer aldığı için, bu dar bölgede toprağın sürekli sulu kalması ya verilmiş olan gübrenin etkisiyle ya da toprağın kendi özelliği dolayısıyla köklerin bulunduğu alandaki toprağın kimyasal dengesini fena bozabilir. Bu bozulma köklerin tümünü en uçlardan başlayarak yakar, çürütür. Böyle bir risk var. Bundan dolayı gereksiz yere ikide birde sulamak yerine, gerekli oldukça ama bol miktarda su ile sulama yapmak gerekiyor. Zaten buraya gelen sorular daima bir yere yeni dikilmiş limon servi fidanları için ve saksıda olanlar içindir. Cevaplarım da buna göre oluyor. Yoksa bir arazide en az 3 yıl iyice yerleşmiş bir ağacı gereğinden fazla sulamak veya hiç sulamamak herhangi bir zarara yol açmaz.

 11. Murat Balcı dedi ki:

  Bahçemde 1 sene önce dikilmiş olan limon servilerim güçlü bir şekilde son 2 haftadır yeni sürgünler vermeye başladı. Şu an köklerin etrafına yüzeysel bir şekilde koyun gübresi serpiştirmem uygun olur mu? Ya da şu an için en uygun gübre ne tercih etmeliyim?
  ***
  Şimdi hiçbir gübre vermeyin. Sonbaharda havalar soğuduğu zaman yukarıda anlattığım şekilde gübreleyin.

 12. Bülent Y. -İzmir dedi ki:

  Site görevlisiyim. 6 adet limon selvi çam ağacım sarardı ve bir hafta içerisinde kurumaya başladılar. Hayvan severler sitede çok. Bütün çamların dipleri kedi pisliği. Zararı olmuş olabilir mi?
  ***
  Birkaç yıllık yerleşmiş ağaçlara pek fazla zararı olmaz ama oraya dikileli henüz birkaç ay veya bir iki yıl olmuşsa, hayvanların oralara her gün sürekli işemeleri onları öldürür. Çünkü köklerin tümü aynı yerdedir. Toprak yüzeyinden uzaklaşmamıştır. İdrarla sürekli köklere çeşitli tuz bileşikleri ulaşır. Kökler yanar ve çürür.

 13. Harun Taşkın dedi ki:

  Limon serviye solucan gübresi verilir mi? Bir arkadaşım kök etrafına 2 şer avuç vermiş. Bol sulamış. Ağaçlara bir zararı olur mu?
  ***
  Bahçe ve tarla bitkilerine aynen koyun ve sığır gübresi gibi kullanmakta sakınca yok.

 14. Vuslat C. -İzmir dedi ki:

  1 yıl önce toprağa dikilmiş olan limon servinin budama zamanı hangi aydır? Alt dallar ve orta dallar çok ağırlaştı. Budama zamanı ve şekli hakkında bilgi alabilir miyim? Şu anda çok güzel yeni sürgünler veriyorlar.
  ***
  Budama zamanı ilkbahar sonundan yaz sonu arasına kadarki dönemdir. İzmir için son günlerdeyiz. Bu birkaç gün içinde budamazsanız şimdilik kalsın. Yazı içinde ayrıntılı bilgi var.

 15. Kenan Gülmez dedi ki:

  Kurumaya yüz tutmuş 3 adet limon servim (1 yıl önce toprağa dikilmişti) çok küçük olsa da yeni sürgün vermeye başladı. Hala çok kuru ve güçsüzler ama bazı dallar ilk kez sarı sarı sürgün veriyor. Hala umut var mıdır? Bu aşamada ne yapabilirim? Ekstra yaprak gübresi ya da taban gübresi tavsiye edermisiniz? Ederseniz içeriği ne olmalı gübrelerin.
  ***
  Yeni gelişimlerde bulunuyorsa umut vardır. Saksıda mı bahçede mi dikili olmasına göre bakım şartları her şeyiyle değişir. Benim bildiklerim yukarıda yazdığım bilgilerden ibaret. Nasıl şartlarda yetiştiriyorsanız o bilgilere göre gerekenleri yapın. Bilgileri yetersiz veya yanlış bulursanız başka kaynaklardan da araştırmalar yapın.

 16. Kenan Gülmez dedi ki:

  Limon Servi alt dallar ana gövdeye 2 yada 3 cm mesafeden budanır mı? Yani alt dallar kökten 20cm üste kadar boşaltılsa sorun olur mu? Çoğu sitede yaşlı ağaçlara bunu yaptıklarını görüyorum. Özellikle limon servilere. Acaba 2-3 yaşındaki ağaçlarıma bu tip bir budama yapsam üst gövde hızlı gelişir ve çit kapamasını daha hızlı yapar mı?
  ***
  Fidanlar henüz çok genç. Eğer üst kısımda yeterince sayıda yan dallar yoksa fidanlar fena halde güçten düşer, ölebilirler bile. Yukarıda iyi bir dallanma budaklanma olmuşsa, sağlığı çok iyi ise bu durumda budayın. Belki alt kısım dalları olmayacağından dolayı üst taraf daha iyi beslenir ve daha iyi gelişirler.

 17. Erman Külcü dedi ki:

  Bahçemde dikili bazı limon servilerimin ince kılcal ve bazı kalın kökleri toprak üzerinde görünmeye başladı. Köklere poprak ilavesi mi yapmam gerekiyor? Ya da ne yapmalıyım? Ağaçlar 1.5 yıl önce dikildi ve 3 yaşındalar.
  ***
  Biraz toprak örtseniz iyi olur. Sulamalarla ve yağmurlarla suyun toprağı akıtıp götürmemesi için çevrelerini taşlarla çerçeveleyin.

 18. Özkan Yağmur dedi ki:

  Toprağa dikili limon servinin köklerine hayvan gübresi nasıl verilmeli? Direkt kök etrafına serperek mi yoksa kök etrafındaki toprağı biraz kaldırıp karıştırarak mı?
  ***
  Yazı içinde açıklamıştım ama galiba o kısmı okumamışsınız. Aynen orada anlattığım gibi yapmanız lazım. Mesafe önemlidir. Yani tarif ettiğim gibi belirli uzaklıktan çevresini çapalayın ve sadece o kısma gübreyi yayın. Gömmek gerekmez. Ama önceden çapaladığınız gibi gübreden sonra tekrar hafifçe çapalarsanız tamamdır.

 19. Mustafa T. -İzmir dedi ki:

  Bahçede dikili 80 adet limon servilerimin dallarını sallayınca ya da dallarını yıkarken içerilerinden binlerce minik sinek havalanıyor. Sanırım açık renkliler. Gözle ayırt edilemeyecek kadar küçükler. Ama çok kalabalıklar. Zararlı mıdır bu sinekler? Zararlıysa ne yapmalıyım?
  ***
  Zararlı olduklarını sanmıyorum. Yılın tam bu zamanında benim bahçemde de bitkilerde aynı şekilde oluyor. Kışın azalırlar. Yaz sıcaklarında pek yoklar.

 20. Musa G. -İzmir dedi ki:

  DAP gübresini limon servi ağaçlarıma bu ay içerisinde verebilir miyim Humik asit ile birlikte? Hava gündüz 20 derece gece 12 derece civarı şu an. Bir sakıncası olur mu?
  ***
  Hiçbir zaman vermeyin.

 21. Musa G. -İzmir dedi ki:

  Bir soruya Dap gübresi verin diyerek yanıtlamışsınız. Bana ise hiçbir zaman vermeyin demişsiniz. Anlayamadım açıkcası. Dap gübresi ile ilgili düşüncelerinizde bir değişiklik mi oldu?
  ***
  Kusura bakmayın. O günlerde bir günde en az 40 kadar soruya cevap veriyordum. Şimdi o yoğunluk yok. Bazı kişiler farklı sayfalara birkaç soru yazar. Söz konusu kişi eğer başka bir sayfada toprağının özelliğini anlatmışsa, ben de ona göre o günlerde öyle bir çözüm yolu düşünmüş olabilirim. Ama hiç hatırlamıyorum. Buradaki tarihte görülmemiş şiddetli sıcaklar yüzünden ve soruların fazlalığından ötürü kim bilir belki de o soruyu bu sayfanın değil de başka bir sayfanın sorusu gibi düşünmüş de olabilirim. Humik asit beyaz topraklar için faydalıdır (belki o kişi başka sayfada toprağını anlatmışsa o yüzden tavsiye etmiş olabilirim). Dap gübresini o gün niçin düşünmüşüm hatırlayamadım ama gerekmez. Yukarıda gübreleme kısmında anlattığım gibi yapmanız yeterlidir. Normal gübrenin yanısıra az miktar demir gübresi serpiştirirseniz iyi olur. Çünkü Ege’de topraklar genelde yüksek alkalinlidir. Bu sebeple her tür bitki için iyi olur. Ama toprağınız humuslu ise ve karbon oranı yüksek ise demir gübresi gerekmez. Yine de sulama suyunun olası alkali etkisine göre iyi olur. Mesela bazı bitkilerinizin yaprakları yemyeşil olması gerekiyorken yemyeşil olmuyorsa demir gübresini az miktarda takviye gübreleme gibi kullanın. Bu arada bahsettiğiniz soruyu ve cevabımı sildim. Gübreleme zamanına gelince sonbahardan itibaren en geç mart ortasına kadarki dönemde vermenizi tavsiye ederim.

 22. Osman, Mersin dedi ki:

  Saksıda limon servi ağacım var. Balkonda büyük saksıda bakıyorum. Yazın ve kışın haftada kaç kere sulamam lazım internette o kadar dolaştım tam açıklamalı tatmin edecek cevabı bulamadım. Yazın sulama kışın sulama net yazmıyor.
  ***
  Haftada kaç defa diye bilgi arıyorsanız yanlış. Düzenli gün sayısı aralıklarıyla sulama yapmak bitkileri bazen öldürüyor. Yukarıda sulama kısmında yazdığım dengelere dikkat ederek yaz kış aynı şekilde devam edin.

 23. Fırat Özdeş dedi ki:

  Merhaba. Toprakta dikili limon servilerin sürgün verme ve büyüme zamanları hangi aylardır? Sağlıklı bir limon servi yılda ne kadar uzar veya genişletebilir? Benimkiler cüce tip değil.
  ***
  Sorunuz üzerine yazı içinde değişiklik yaptım. Özellikleri bölümü içinde gelişim hızı başlığı altında sorunuzun cevabı yazılı. Bu güzel soru için teşekkür ederim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.