Limon servi

Cupressaceae (Servigiller) familyasından Cupressus (Servi) cinsinin Kuzey Amerika türlerinden olan limon servi  Cupressus macrocarpa Kaliforniya’nın kıyı kesimlerinin endemik bir bitkisidir.

Limon servi dalları

Limon servi körpe dalları yakın görünüm

Özellikleri

Tuzlu toprağa ve fırtınaların taşıdığı tuzlu deniz suyu serpintilerine uyumludur. Türün iki kültivarı peyzajcılıkta önemli yere sahiptir. İkisi de limon kokuludur. Yaprakları sarımsı yeşil, şamfıstığı renginin çeşitli tonlarındadır.

Cupressus macrocarpa ‘Goldcrest’ boyu 12 metreyi geçebilir. Kış soğuklarına dayanıklılığı -18C derece. Ankara’da kuzeyli rüzgârlara açık yerlerde bile kışa dayanır ama risklidir. Güneye bakan yamaçlarda ve büyük binaların güney taraflarında risk yok. Tüm kıyı kesimlerimizde ve İstanbul’da hiçbir kış koruması istemez.

Cüce limon servi – Cupressus macrocarpa ‘Wilma Goldcrest’ en fazla 2m boylanabilir. Kış soğuklarına daha dayanıklıdır (-30C derece).

Limon servi ağacı özellikleri, yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması

Limon servi

Gelişim hızı

Kış sonunda gelişim başlar. Eylüle kadar yavaşlayarak devam eder. Hızlı gelişim yaz başına kadarki dönemdir. Yıllık büyüme hızı her yıl aynı olmayacağı gibi yaşına göre de değişir. 2-5 yaşları en hızlı gelişim dönemi olup yılda ortalama 50cm büyürler. Ama genel anlamda büyüme hızı yılda 25cm kadardır. Yaz ayları çok fazla sıcak geçen yerlerde daha yavaş gelişirler.

Wilma cüce kültivar çok yavaştır. Dallar sıkışık gibi gelişir. Diğerinin dallar daha bir çevreye yönelik gelişim gösterir.

Limon servi yetiştirme, bakım bilgileri

Aşırı asitli veya aşırı kireçli olmadıkça ve ağır killi olmadıkça toprak seçmezler. Plastik saksılarda yetiştirecekseniz killi toprak kullanmayın. Ya da toprağına biraz kum ve ponza taşı karıştırın. Daha iyisi toprak ve torf toprak eşit oranlarda karışım yapmaktır. Tam gün güneşli veya en azından yarı gölge / yarı güneşli bir yerde tutun. Devamlı gölge olan yerleri sevmez.

Sulama sıklığı: Sulamayı suyun derinlere ulaşacağı şekilde yeterli suyla yapın. Saksıdakileri sulamada ise alt deliklerden bol bol su akıp gidecek bollukta su gerekir. Limon servilerin toprağını daima sırılsıklam tutmak iyi değil. Sulama aralıklarını toprağın ıslaklığı gitmiş ama nemliliği fazla azalmamış olduğu şekilde takip ederek kontrollü sulayın. Toprak asla kupkuru kalmamalı. Susuzluktan zarar görürse eskisi gibi güzelleşmesi iki yıl alır. Fazla uzun süre susuz kalıp ölme sürecine girmişse bir daha canlanması mümkün değil. Saksılarda bunlara dikkat edin. Bahçeye dikmişseniz üst yüzey kupkuru olana kadar sulamasanız bile zararı olmaz. Birkaç yıl geçtikten sonra sulama dengelerine dikkat etmek gerekmez. Saksılarda yetiştiriyorsanız daima dikkatli olmalısınız.

Kardan korumak: Sadece üstünde kar birikintilerinin ağırlığının dallarda şekil bozukluğuna sebep vermesini önlemek için gerekiyor. Yoksa karın zararı olmaz.

Budama şekilleri ve çit biçimi verme

Eğer hiç dokunmazsanız limon serviler gelişigüzel bir genişleme gösterir. Şeklinin bozulmaması için gelişim zamanlarında aylık budamalar yapın.

Çit bitkisi kullanımı için şekil vermeye uygundur. fakat fidanlar henüz çok gençken başlamak şartıyla. Çünkü kalın dalları budamak, özellikle ana gövdeyi kalınlaştıktan sonra budanmak ağaca büyük zarar verir. Yani bir daha yanlardan dal vermez ve ölür gider. Boyu dümdüz yukarı gitmesin diye budamayı limon servi henüz genç bir fidan iken, tepe dal henüz çok ince iken yapacaksınız. Kısaca boyu kısa iken tepe kısmı budamak lazım. Genel budamaların zamanı ise ilkbahar ortası-yaz sonu arası dönemdir. Örneğin İzmir iklim şartlarına göre mayıs-eylül arası gibi. Bu zaman aralığının dışında sadece ince dallarından ufak tefek budamalar (gerekliyse) yapın.

Limon servileri çit amaçlı kullanacaksanız budama ve şekil vermelerde elinizden geldiğince alt dalların üst dalların gölgesinde kalmamalarını sağlayın. Mesela en altta kuzey-güney yönlü dalları varsa bir üstteki dallar doğu-batı yönlü olsun. Yoksa alt kısımlar cılız kalır ve zamanla körelir, kururlar. Ayrıca çit limon servilerin dallar tamamıyla duvar gibi ışığı ve rüzgarı engelleyecek şekilde olursa bir yöne bakan dalların tümünün kurumasına sık rastlarız. Buna dikkat edin. Aksi takdirde çit için başka tür bitkileri tercih edin.

Besin, gübre

Arazilere, bahçelere dikili limon servilere nasıl gübre vermeliyiz? Fidanların diplerine değil uzağına gübre vereceksiniz. Fidanın büyüklüğüne, gelişmişliğine göre mesafe 50cm ile 150cm arasında değişir. Uygun uzaklıktan çepeçevre toprağı çapalayın. Sonra gübreyi serpin ve sulayın. Miktarı ne gübresi kullanıyorsanız ona göre değişir. Mesela suni gübre çok az miktar hafifçe serpin. Hayvan gübreleri ise 4 avuç toprağı bir avuç gübre ile karıştıracaksınız gibi düşünün.

Saksılarda yetiştirilen limon servilerin toprağına gübre karıştırmayın. Ancak şurada anlatıldığı gibi yaparsanız sakıncası yok: Saksı bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir?

Diğer durumlarda saksı limon servilere bitki besini vermelisiniz. İlkbahardan yaz sonuna kadar, hafif dozajda, her ay, suya karıştırılan genel amaçlı bitki besini. Mesela ev süs bitkilerine olandan uygundur. Üstünde her sulama suyuna karıştırın tavsiyesi yazılı olanlar en uygunu. Siz bunu ayda bir yapın. Mayıs – haziran aylarında 15 – 20 günde bir, nisan, temmuz ve ağustosta ayda bir. Sonbahar serinlerinin geç başladığı yerlerde son bir defa eylülde. Diğer aylarda gerekmez. Yaz mevsiminin ikinci yarısından itibaren gelişim olmasa bile besin vermeye devam etmek sonraki yılın gelişim dönemi için bitkinin güç toplamasına yardım eder.

İçmekân kullanımı

Evlerde ofislerde bulundurmaya iki limon servi kültivarı da uygundur derler ama ben doğru bulmuyorum. Yaşasalar bile birkaç ay içinde hiçbir güzellikleri kalmayacaktır. Güneşe, esintiye, rüzgâra çok ihtiyaç duyarlar.
Eğer ev, ofis vb kapalı yerlerde tutacaksanız salon bitkilerine özel torf toprağa hem kum hem ponza taşı karıştırın (3 ölçü torf + 1 ölçü ponza taşı). En başta bu şekilde uygun toprakla saksılara dikilmiş olmaları hayati önem taşır. Yoksa kolayca kök çürümesine uğrar ve ölür gider. Sonra güneşli pencere önünde tutmanız, 15 günde bir yönlerini çevirmeniz, yanındaki pencereyi günün çoğu zamanında açık tutmanız kesinlikle şarttır.

Limon servi fidanı üretimi

Genel üretim yolu çelik yöntemidir. Yarı olgun, daha doğrusu tam olgunlaşması henüz yeni tamamlanmış yeni mahsul dalları seçin. Ayrıntılı bilgi: » Yarı olgun dal çeliği. Limon servilerde temmuzda başlamak gerekiyor. Diğer yollar (tohumdan üretim ve aşılama ile üretim) aşağıda.

Tohum ile üretim

Limon servi her iklimde her yıl tohum vermez. Çünkü polenler kışın veya kış sonunda salınır. Dolayısıyla uygunsuz hava şartları polenleşmenin sağlıklı gerçekleşmesine, tohum oluşmasına çoğu zaman engel olur.

Son don olaylarından 1 ay önce (İstanbul’da şubat sonunda) tohumları yarım santim kadar gömüp toprağı dağıtmadan usulca sulayın. Geceleri ısı sıfıra, sıfırın altına düşmüyorsa kuzeye bakan cephelerde tutmalısınız. Kış üşümesinden sonra tohumlar aktif hale gelir. Nisan ayı girince güneşli yere alın. Toprak hafiften kurudukça sulayın. Acele etmeyin çünkü çok yavaş çimlenirler. Çimlenmeleri nisanda, mayısta veya haziran başında gerçekleşir. Kış üşümesi mümkün değilse tohumları kâğıt havluya serpin, üstüne bir kat daha kağıt havlu ile kapayın, katlayın, bir naylona koyarak tamamen ıslatın. Sonra iyice naylona sarın ve buzdolabında 1C derece soğukta 1 ay beklettikten sonra çıkarıp toprağa ekin.

Aşılama ile limon servi üretimi

Limon servi tam doğal tür değil kültivar olduğundan dolayı tohumdan yetişen fidanlar çoğu zaman aynı özellikte çıkmaz. Onun için tohumdan çok sayıda fidan yetiştirip aşılamak daha uygun bir fidan üretim yoludur. Esas doğal türü (Cupressus macrocarpa veya Monterey Cypress) Akdeniz ülkelerinde yaygındır. Türkiye’de de Ege ve Akdeniz bölgelerimizde mutlaka bulunur. Bunun tohumlarından fidanlar oluşturup aşılayabilirsiniz.

Limon serviyi diğer servi türleri üzerine aşılamak problemlere sebep olur. Mesela üst aşı kısmı alt kök kısma göre fazla hızlı ve güçlü gelişim gösterip kök kısım daha zayıf kalır ve ağırlığı taşıyamaz. Sonuçta rüzgar limon serviyi topraktan sökebilir, devirebilir. Daha da kötüsü gövde aşılı yerden kırılır. Kendi tohumundan (veya doğal türünün tohumundan) yetiştireceğiniz fidanları aşılamanız daha iyi.

Limon servileri aşılamada kullanılacak servilerden en iyisi Cupressus x leylandii’dir. Daha çok Leyland servi olarak bilinir. Leyland serviler hibrittir. Daima çelikle çoğaltılır (yarı olgun dal çeliği sayfasındaki usule göre). Bunun da en iyi çelik köklendirme zamanı yine temmuz ayında başlamaktır. Köklenme üç ay içinde gerçekleşir. Çelikler köklendiği takdirde büyüme çok hızlı oluyor. Kışın özel ısı ve ışıklandırma ile gelişmesine devam edip iyice kuvvetlenmesini sağlayın. Bunlara aşı ne zaman uygunsa üstlerine limon servi aşılayın. Toprakta kökler kuvvetli gelişir ve üstte büyüyen aşı kısma hem kuvvetli destek olur hem mükemmel besleyicilik sağlar. Üstelik bu sayede -30C derece kış soğuklarına rahat dayanan ve çabuk büyüyen limon serviler elde edersiniz.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Ağaçlar

Etiketler: | |

'Limon servi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Kenan Gülmez dedi ki:

  Limon Servi alt dallar ana gövdeye 2 yada 3 cm mesafeden budanır mı? Yani alt dallar kökten 20cm üste kadar boşaltılsa sorun olur mu? Çoğu sitede yaşlı ağaçlara bunu yaptıklarını görüyorum. Özellikle limon servilere. Acaba 2-3 yaşındaki ağaçlarıma bu tip bir budama yapsam üst gövde hızlı gelişir ve çit kapamasını daha hızlı yapar mı?
  ***
  Fidanlar henüz çok genç. Eğer üst kısımda yeterince sayıda yan dallar yoksa fidanlar fena halde güçten düşer, ölebilirler bile. Yukarıda iyi bir dallanma budaklanma olmuşsa, sağlığı çok iyi ise bu durumda budayın. Belki alt kısım dalları olmayacağından dolayı üst taraf daha iyi beslenir ve daha iyi gelişirler.

 2. Erman Külcü dedi ki:

  Bahçemde dikili bazı limon servilerimin ince kılcal ve bazı kalın kökleri toprak üzerinde görünmeye başladı. Köklere poprak ilavesi mi yapmam gerekiyor? Ya da ne yapmalıyım? Ağaçlar 1.5 yıl önce dikildi ve 3 yaşındalar.
  ***
  Biraz toprak örtseniz iyi olur. Sulamalarla ve yağmurlarla suyun toprağı akıtıp götürmemesi için çevrelerini taşlarla çerçeveleyin.

 3. Özkan Yağmur dedi ki:

  Toprağa dikili limon servinin köklerine hayvan gübresi nasıl verilmeli? Direkt kök etrafına serperek mi yoksa kök etrafındaki toprağı biraz kaldırıp karıştırarak mı?
  ***
  Yazı içinde açıklamıştım ama galiba o kısmı okumamışsınız. Aynen orada anlattığım gibi yapmanız lazım. Mesafe önemlidir. Yani tarif ettiğim gibi belirli uzaklıktan çevresini çapalayın ve sadece o kısma gübreyi yayın. Gömmek gerekmez. Ama önceden çapaladığınız gibi gübreden sonra tekrar hafifçe çapalarsanız tamamdır.

 4. Mustafa T. -İzmir dedi ki:

  Bahçede dikili 80 adet limon servilerimin dallarını sallayınca ya da dallarını yıkarken içerilerinden binlerce minik sinek havalanıyor. Sanırım açık renkliler. Gözle ayırt edilemeyecek kadar küçükler. Ama çok kalabalıklar. Zararlı mıdır bu sinekler? Zararlıysa ne yapmalıyım?
  ***
  Zararlı olduklarını sanmıyorum. Yılın tam bu zamanında benim bahçemde de bitkilerde aynı şekilde oluyor. Kışın azalırlar. Yaz sıcaklarında pek yoklar.

 5. Musa G. -İzmir dedi ki:

  Bir soruya Dap gübresi verin diyerek yanıtlamışsınız. Bana ise hiçbir zaman vermeyin demişsiniz. Anlayamadım açıkcası. Dap gübresi ile ilgili düşüncelerinizde bir değişiklik mi oldu?
  ***
  Kusura bakmayın. O günlerde bir günde en az 40 kadar soruya cevap veriyordum. Şimdi o yoğunluk yok. Bazı kişiler farklı sayfalara birkaç soru yazar. Söz konusu kişi eğer başka bir sayfada toprağının özelliğini anlatmışsa, ben de ona göre o günlerde öyle bir çözüm yolu düşünmüş olabilirim. Ama hiç hatırlamıyorum. Buradaki tarihte görülmemiş şiddetli sıcaklar yüzünden ve soruların fazlalığından ötürü kim bilir belki de o soruyu bu sayfanın değil de başka bir sayfanın sorusu gibi düşünmüş de olabilirim. Humik asit beyaz topraklar için faydalıdır (belki o kişi başka sayfada toprağını anlatmışsa o yüzden tavsiye etmiş olabilirim). Dap gübresini o gün niçin düşünmüşüm hatırlayamadım ama gerekmez. Yukarıda gübreleme kısmında anlattığım gibi yapmanız yeterlidir. Normal gübrenin yanısıra az miktar demir gübresi serpiştirirseniz iyi olur. Çünkü Ege’de topraklar genelde yüksek alkalinlidir. Bu sebeple her tür bitki için iyi olur. Ama toprağınız humuslu ise ve karbon oranı yüksek ise demir gübresi gerekmez. Yine de sulama suyunun olası alkali etkisine göre iyi olur. Mesela bazı bitkilerinizin yaprakları yemyeşil olması gerekiyorken yemyeşil olmuyorsa demir gübresini az miktarda takviye gübreleme gibi kullanın. Bu arada bahsettiğiniz soruyu ve cevabımı sildim. Gübreleme zamanına gelince sonbahardan itibaren en geç mart ortasına kadarki dönemde vermenizi tavsiye ederim.

 6. Osman, Mersin dedi ki:

  Saksıda limon servi ağacım var. Balkonda büyük saksıda bakıyorum. Yazın ve kışın haftada kaç kere sulamam lazım internette o kadar dolaştım tam açıklamalı tatmin edecek cevabı bulamadım. Yazın sulama kışın sulama net yazmıyor.
  ***
  Haftada kaç defa diye bilgi arıyorsanız yanlış. Düzenli gün sayısı aralıklarıyla sulama yapmak bitkileri bazen öldürüyor. Yukarıda sulama kısmında yazdığım dengelere dikkat ederek yaz kış aynı şekilde devam edin.

 7. Fırat Özdeş dedi ki:

  Merhaba. Toprakta dikili limon servilerin sürgün verme ve büyüme zamanları hangi aylardır? Sağlıklı bir limon servi yılda ne kadar uzar veya genişletebilir? Benimkiler cüce tip değil.
  ***
  Sorunuz üzerine yazı içinde değişiklik yaptım. Özellikleri bölümü içinde gelişim hızı başlığı altında sorunuzun cevabı yazılı. Bu güzel soru için teşekkür ederim.

 8. Gizem A. -İstanbul dedi ki:

  Bir sitenin yönetim kurulundayım. Ortak alanlarımızda toprak kalınlığı 50-60cm olup altlarda otopark alanlarımız bulunmaktadır. Bir site sakini bahçesini ortak alandan ayırmak için 5 adet 20’şer cm aralıklarla limoni servi dikmiş. İzolasyonumuza zarar verir düşüncesiyle ağaçları söktürdüm. 7 yıl kadar önce dikilmelerine rağmen köklerin çok derine ilerlemediği anlaşılınca çok tepki aldım. Kazık kök yapısına sahip bu bitkinin kökleri zaman içinde kaç metrelere ilerler?
  ***
  Kaç metre ilerler bilmiyorum ama o kadar az derinliği olan yerlere ağaç dikmek yanlış. 20cm aralıklarla dikmiş olması daha felaket yanlış. Demek ki 7 yılda kökler o yüzden gelişememişler. Güdük kalmışlar. Size boş yere tepki göstermesinler. Çünkü o şekilde daha fazla yaşamazlardı. 7 yıl dayanmaları bile mucize gibi.

 9. Nurhan Aslan dedi ki:

  İzmir’de Ocak ayında hala yağmur yağmıyor doğru düzgün. En son 10 gün önce yağmıştı. Bahçede dikili 50 adet limon servilerime su vermem gerekiyor mu acaba? Bu aylarda ağaçların susuz kalma riski var mıdır?
  Bahçemde dikili 3 adet limon servi ağacının yerini değiştirmem gerekiyor. 1.5 sene önce dikmiştim. Boyları 2m, enleri 80cm civarında şu an. Acaba yerini değiştirirken neye dikkat etmem gerek? Kuruma ve ölme riski var mıdır?
  ***
  Özay Bulut adıyla bir soru daha yazmışsınız. İlk yazdığınız ismi esas alarak ve iki soruyu birleştirerek cevap veriyorum. Fidanları henüz yeni dikmişseniz sulama gerekebilir. Ama dediğiniz gibi 1,5 yıl geçmişse hiç gerekmez. Yer değişikliğine gelince, elinizden geldiği kadarıyla köklerine zarar vermeden ve topraklarını köklerden arındırmadan yerlerinden çıkarmaya çalışırsanız tehlike yok. Diğer durumlarda elbette risk var.

 10. Nurhan Aslan dedi ki:

  Peki ağaçların yerini değiştirmek için bu ay uygun mudur? Yoksa en uygun beklemem mi gerekiyor?
  ***
  İzmir şartlarında şimdi en uygun zamandır. En geç şubat ortasına kadar halletmeye çalışın.

 11. Nurhan Aslan dedi ki:

  Limon servileri sökerken ve yeni yerine dikerken nelere dikkat etmeliyim? Daha önce hiç ağaç sökmedim.
  ***
  Bu konuda uzun uzun açıklamalarla koca bir sayfa dolusu yazı yazmam lazım. Siz en iyisi bu işi tam anlayan birisine yaptırın. Fidanın büyüklüğüne göre belirli mesefeden tüm çevreyi kazıp yavaş yavaş altına doğru ilerlemek lazım. Bu sırada köklerin uzunluklarına göre beşte üçü kalacak, uzaklaşan beşte ikisini kesmede sakınca yok. Ama her ağacı kavak ağacı zanneden birtakım işgüzarlara iş yaptırırsanız tüm kökleri tam dipten kesecektir. Bunlara çok rastladım. Özellikle site görevlileri “ben yaparım” diye işi üstlenip daima süs ağaçlarının ve narenciyelerin ölümüne sebep olurlar. Yani ağaçların türlerine göre bambaşka özellikleri olduğunu bilen, bilgili, bilinçli kişilere iş yaptırın. Ya da ağaçların yerini değiştirmekten vazgeçin.

 12. Nurhan Aslan dedi ki:

  Toprakta dikili limon servilerim İzmir’de Ocak ortasında tepelerinden yukarı sürgün vermeye başladı. Ben çit olarak yana kapatmasını istiyorum. Bu ay tepeden verdiği tek dal sürgünleri kesmenin zararı olur mu? Ağaçlar 3 yaşında oldu bu ay.
  ***
  Dondurucu soğuk olma riski olduğu zamanlarda budamak tamamen ölmesine sebep olur. Onları kesmek için en azından şubat sonuna kadar beklemelisiniz.

 13. Burhan, Edremit dedi ki:

  Merhaba, Limon servilerin budanmasında ideal bir yükseklik var mıdır ? 130-140 cm yüksekliğinde budanması ağacı kurutur mu?
  ***
  Yazı içinde bu meseleyi açıklamıştım. Ona göre dikkatli olun. Kalınlaşmış, birkaç yıllık olmuş ana dalları kalın yerlerinden budamak ölmesine yol açabilir.

 14. Nurhan Aslan dedi ki:

  Daha önce bahsettiğim 3 adet limon servimin yeri değişti. Dikkatli bir şekilde köklerin 5’de 3 ü zarar görmeden taşıdık. Şu anda bu yeri değişen 3 ağacıma gübre vermem uygun olur mu güçlenmesi ve kök atabilmesi için? Koyun gübresi veya farklı bir gübre?
  ***
  Tarif ettiğim gibi tam dibinden değil biraz uzağından toprağı gübreleyebilirsiniz. Azot zengini gübreler hariç her gübre uyar.

 15. Zafer, Mersin dedi ki:

  3 tane büyük beton saksıda evin önünde açıkta selvim var. 1 tanesi yaklaşık 6-7 aydır bazı dallarında sararma var. Kahverengileşme yok. Bu bir hastalık mı? 1 tanesinde de dalları baya kahverengileşmiş yani kuruyor. Beton saksıdan dolayı olma şansı var mı? Ne öneririrsiniz? İnternette Bakır bazlımantar ilacı (cupravit ob 21) önerisi var. Ondan kullanmayı düşünüyorum. Bir de çam kudurtan diye bir gübre var onu da kullanmayı düşünüyorum. Sizin öneriniz nedir?
  ***
  Beton saksılar bitkilere uygun değil. Ancak çok yüksek alkalinli toprakla uyumlu olan bitki türlerine uygundur. Ayrıca Mersin gibi yazın şiddetli sıcak olan memleketlerde bu tip bitkiler saksıda yetiştirmeye uygun değil. Şimdi siz beton saksılarda o bahsettiğiniz gübrelerden kullansanız toprak büsbütün zehir haline gelir ve fidanlarınız kısa zamanda ölür giderler.

 16. Ramazan, Konya dedi ki:

  Geçtiğimiz aralık ayında yaklaşık 1 metre boyunda 10 adet limon servi fidanı dikmiştik. Dikerken çam gübresi diye aldığımız gübreyi çukur dibine birer avuç karıştırarak diktik. Malum kış bu sene sert geçti ve sıcaklık -12 dereceye kadar düştü. Şu an fidanlarımızın hepsi sapsarı oldu, muhtemelen ayaz aldı ve kurudu maalesef. Sizce bunun sebebi nedir ve fidanların baharda canlanma ihtimali var mıdır ya da ne yapmak gerekir? Resimle gösterme imkanı olsa resim atacaktım ama resim yükleme yok. Sizin yorumunuz nedir bu konuyla alakalı?
  ***
  Kesinlikle donup ölmüşlerdir. Yapılacak bir şey yok. Kış içinde limon servi fidanı dikmeniz o iklime hiç uygun değil. Çünkü başka yerde geliştirilmişlerdir. Hiç hazırlıksız Konya kışına aniden maruz kalması sadece öldürür. Fidanları ilkbahar başında ve tüplü fidan olarak alıp dikmeniz gerekiyor. Sadece ilkbahar başında. Böylece sonbahara kadar kökleri toprağa iyice yerleşir ve sonra yavaş yavaş önce serine sonra soğuğa adapte olur. Sonuçta kışın donup ölmezler.

 17. Nurhan Aslan dedi ki:

  Limon servi için solucan gübresi uygun mudur? Eğer uygunsa 3 yaşındaki limon servilerim için ağaç başına kaç gr veya kilo verilmelidir tabandan?
  ***
  Evet uygundur. Yukarıda gübreleme kısmında anlattığım şekilde, biraz uzaktan toprağa karıştırın. Kilo hesabı olarak bir şey diyemem. Az miktarda göz kararı uygulayın.

 18. Dilek, Balikesir dedi ki:

  Mezar başına limon servi diktik (23 Nisan’da). Sulama sıkıntısı yok. Haftada birkaç kez gidebiliyorum. Yeni diktiğim bu servinin boya vermesi için en alt dalları en erken ne zaman budayabilirim?
  ***
  Acele etmeyin. Alt dalları keserseniz büsbütün zayıf düşer. 3 yıl iyice güçlenmesi lazım. Sonra her yıl en alt dallardan azar azar kesersiniz.

 19. Yağmur, İstanbul dedi ki:

  1 ay önce 3 adet 50-60 cm boyunda limon servi aldım. Bir süre kendi saksılarında kaldı. Sonra dallarının sararmaya başladığını gördüm. Saksı büyütme işlemi yaptım. Sararmış dalları budadım ama ara ara dallarda yine yeni sararmalar kurumalar olmuş saksı büyüttükten sonra da. Ne yapabilirim? Kıyamıyorum bir şey olacak diye korkuyorum. Yeni evliyim çok da bilmiyorum bitki bakmayı.
  ***
  Eğer salonda tuttuysanız sebep bu olabilir. Çünkü limon servi salonlar için değil, parklar ve bahçeler içindir. Ama eğer dışarıda tuttuğunuz halde bozuldularsa hiç normal değil. Satın aldığınız yerin hatası var demektir. Onlara durumu anlatın. Zararınızı telafi etmek zorundalar.

 20. Ramazan, Burhaniye dedi ki:

  Limoni servilerin kök gelişimi nasıl olur? Derine doğru mu yana doğru mu? Eve 3m mesafeye diktiğim servilerin köklerinin evin temeline zarar verme gibi bir riski olur mu?
  ***
  Her yöne gelişirler. Ev temellerine zararı olmaz.

 21. Serkan Ç. -Samsun dedi ki:

  Merhabalar. Ocak ayında Limon servi almıştım. Çiçekçilerde satılan küçük boyutlarda. Başlangıçta alt dallarda biraz kuruma oldu ama sonra durdu gibi. Saksı değişimi yapmadım. En uygun aylar hangileridir saksı değişimi için?
  ***
  Toprağını köklerden hiç ayırmadan saksıdan kalıp gibi çıkarıp daha büyük saksıya kalıbı bozmadan, toprak ilavesiyle yerleştirin. Bu sayede zaman önemli değil. Zaten kökleri topraktan arındırırsanız uygun zamanlarda bile genelde tutmaz, çürür giderler.

 22. Gökay dedi ki:

  Bahçemde 8 adet limon servi ağacım var. Kuruyacak ya da hastalık kapacak diye korkuyorum. Sulama kaç günde bir olmalı ve hastalık kapmaması için ne yapmalıyım?
  ***
  Sayılı gün aralıklarıyla sulama yapmak kadar zararlı bir şey yok. Toprakta kuruma oluyor mu, ölçüsü bu olmalı. Yukarıda sulama konusu yazılı. Bahçeniz fazla bitkili değilse hastalık olmaz. Hastalıkları tetikleyen şeyler: Yeterince güneş almayan bahçeler, çim alanlar, fazla sıklıkta sulama isteyen bitkilerin çok sayıda olması gibi.. Sürekli kontrol edin. Özellikle yaprak bitleri olursa onların tahribatlarını mantar hastalıkları takip edecektir.

 23. Serhan, Burhaniye dedi ki:

  30-40 cmlik limon servilerim var. Bahçede 1 ay kadar oldu alıp dikeli. Yukarıda sizin yazdığınız gibi sulama işlemlerini şimdiye kadar yaptım asla nemsiz kuru halde bırakmadım. Lakin iş icabı 1 hafta kadar yokum. Acaba hiç sulanmazlarsa ölürler mi veyahut susuzluğa ne kadar dayanırlar?
  ***
  Bir hafta sulamamaktan ötürü bir şey olmaz. Hem saksıda değiller. Bahçeye ekili olunca toprağın alt kısmı çabucak kupkuru hale gelmez. Endişelenmeyin.

 24. İsmail Y. -İzmir dedi ki:

  Bingöl’de ikibin rakıma limon selvisi evimin çitinde kulanacağım. Tutar mı?
  ***
  Hayır kışın orada kurur giderler. Belki cüce kültivarı olabilir ama onu da tavsiye etmem. Şiddetli kış soğuklarına uygun başka çit bitkileri bulmalısınız.

 25. Fethi, İnegöl dedi ki:

  Limon servi leylandi celikleme yaptım sandıkları mini sera özelliğine getirmeye çalıştım fakat diplerinde küfler oluşmaya başladı. Bulunduğu mekan güneş alan boş dükkan. Seralamaya gerek var mı nemi kontrol etsek yeterli olmaz mı? Küf yapmaması için havalandırmam mı gerekiyor ya da tamamen mi açayım üstlerini
  ***
  Yanlış yapmışsınız ki küflenme olmuş. Steril köklendirme toprağı gerekiyor. Başka türlü başarı oranı ya hiç olmaz ya da çok düşük olur. Direkt güneş almamaları gerekir. Daha kim bilir ne kadar hatalarınız vardır. Ayrıca, gereken şartları azaltmaya çalışmayın. Her şeyi dört dörtlük usulüne uygun yapmak zorundasınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.