Cymbalaria muralis, duvar cimcimesi

İklimi ve cephesi uygun yerlerde bütün yıl yeşil yapraklı bir yer örtücü bitki olarak kullanılır. Asma çardaklarının altında ve az güneş alan balkonlarda asılan saksılarda sarkıcı olarak yetiştirilir.

Cymbalaria muralis, duvar cimcimesi

Hedera yapraklı aslanağzı. Küçük çiçekleri aslanağzına, yaprakları biraz hederalara benzer. Türkçe isim olarak nakkaş sarmaşığı diyenler olmuş. Duvarlarda olduğunu düşününce güzel bir isim. Sarmaşık olarak düşünmek yanlış. Mini mini bir bitkidir. Kalker taşlarından ya da tuğlalardan örülmüş duvarlarda susuzluğa dayanıklı olarak kendiliğinden yetişme özelliği var. Yalnız susuzluğa dayanıklı diye sınıflandırılamaz. Çünkü fazla güneşli ve sıcak yerlere uygun değildir.

Cymbalaria cinsinin türleri şimdiye kadar Scrophulariaceae (sıracaotugiller) familyasından kabul ediliyordu. Son genetik araştırmalar sonucunda aslanağzı ile aynı familyadan (Plantaginaceae, sinirotugiller) olduğu anlaşılmıştır.

Cymbalaria muralis türü güney Avrupa, Avrupanın Akdeniz boyunca uzanan toprakları kökenlidir. Az güneş alan kayalıklarda kendiliğinden yayılır. Uygun yerlerdeki taş örme (bilhassa tuğla) duvarlara tohumları ulaşırsa duvarlarda gelişir serpilir. Çiçekleri eğer döllenirse tohum oluşturmak amacıyla ışıktan kaçacak yer arar. Bulabildiği deliklere girer. Böylece tohumlar çevreye dağılmadan ve hayvanlara yem olmadan oralarda çimlenir.

Nohut kadar küçük çiçekleri her yaprak yanında tek sap ucunda bir tane olarak gelişir. Yapraklar çiçeklerden biraz daha büyüktür. tırnak genişliğinde gibi. Mevsim şartları elverdiğince devamlı çiçek açar. Kışın çok fazla soğuk olmayan yerlerde bütün yıl yeşil yapraklıdır.

Uzun ömürlüdür. Ağır don olaylarına -35C dereceye kadar dayanır. Kışın ölse bile dibine gömülmüş tohumları kış üşümesinden sonra ilkbaharda çimlenir hızla büyür. Tam gölgeye uyumludur. Akdeniz ikliminde kuzey, doğu ve kuzey-doğu yönlerine bakan cepheleri sever. Yazları aşırı sıcak görülmeyen memleketlerde daha iyi yetişir (Ankara, Tokat, Erzurum). Hem sıcak hem nemli havayı pek sevmez.

Sürgünler toprak altında ve toprağa paralel uzar. Böylece yeni yeni köklenmiş guruplar oluşturur her tarafa yayılır. Bazı yerlerde istilacı olsa da mücadelesi çok kolaydır. İklimi ve cephesi uygun yerlerde bütün yıl yeşil yapraklı bir yer örtücü bitki olarak kullanılır. Asma çardaklarının altında ve az güneş alan balkonlarda asılan saksılarda sarkıcı olarak yetiştirilir.

Süzekliği iyi toprakları sever. Suyu sevse de sulama sıklığı fazla olmamalı. Toprak tamamen kuruyuncaya kadar sulanmasa da olur.

Çoğaltılması: 1) Kökten guruplar halinde ayırmayla ilkbahar başında çoğaltabilirsiniz. 2) Önceden köklenmiş sürgünlerden ayırabilirsiniz. 3) Alınan çelikler uygun olgunluktaysa köklenebilir. 4) Tohumdan yetiştirmede kış üşümesi gerekiyor. Tohumları sonbaharda ya da son don olaylarından birbuçuk iki ay önce ekmelisiniz.  Fidelerde bir defa şaşırtma yapılabilir. Fideler daha da güçlendiklerinde bir daha sökülüp yeniden dikilmeye gelmez, tutma olasılığı zayıftır.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | | |


'Cymbalaria muralis, duvar cimcimesi' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Uğur, İzmir dedi ki:

    Bir bitki ancak bu kadar güzel tarif edilir. Tebrikler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)