Bitkilerde virüsler, mantarlar

Yapraklardaki mantar (fungus) hastalıkları, bütün bünyede olabilecek virüs kaynaklı hastalıklar ve salonlarda saksılarda mantarlar ve küflenmeler niçin olur, neden kaynaklanır, hastalıklarla nasıl mücadele edilir? Problemler ve çözüm yolları birlikte aşağıda anlatılmıştır.

Konular:
⇒ Yaprak mantar (fungus) hastalıkları
⇒ Bitkilerde virüslere bağlı hastalıklar
⇒ Saksılarda çıkan mantarlar, küfler

Özet

Yapraklardaki mantar hastalıklarıyla mücadele basittir. Virüslere bağlı hastalıklar yapraklarda olabileceği gibi dallarda, ana gövdede ve kök sisteminde de olabilir. Tehlikesi büyüktür. Saksılardan çıkan mantarlar ise  örtü gibi geniş yüzey kaplamadıkça, mini mantarlar şeklinde göründükçe tamamıyla zararsızdır. Küflere dikkatli olun. Aşağıda ayrıntılı bilgileri okuyabilirsiniz.

Yapraklarda külleme, pas vb mantar hastalıkları

Yapraklarda normal dışı sararmalar, kararmalar, un veya kül serpilmiş gibi tozlanmalar, benekler, kabartılar gibi bozuluklara sebep olan mantarlar (genelde mildiyö ve külleme denen hastalıklar) bitkilerin bulundukları ortamlara ve şartlara göre baş gösterebilir. Birçok farklı mantar hastalığı yapraklarda aynı görünümü verebilir. Daha farklı görünümde zararları da olabiliyor. Tedavileri ise hemen hemen aynıdır.

Mantar (fungus) hastalıklarının sebebi ne olursa olsun ilaç kullanmak çoğu zaman işe yarar. Topas adlı ilacı kullanan herkes (özellikle külleme hastalığında) memnun. Bunun kullanımı da son derece kolay. Fakat hastalıklar çevrede hiç yoksa sadece sizin bitkileriniz varsa ilaçtan önce sebepleri öğrenip uygun çözümlere yönelmek daha iyi olur.

Potasyum eksikliği

Bitkilerin toprakta olması gereken başta potasyum olmak üzere çeşitli elementlerden yoksun kalmaları sonucunda yapraklarda gereken yapılaşmanın güçlü olamaması ve savunma mekanizmalarının çalışamaması. Çözümü ise iyi bir gübrelemedir. Fakat eğer gübrelemede sorun yoksa o zaman toprağın kimyasal dengesi bozulmuştur. Bu da başta külleme olmak üzere bazı hastalıklara yol açar. Bu durumda en iyi çözüm organik toprak düzenleyicileri ile toprağı işlemektir. Toprak düzenleyicileri saksı bitkilerine uymaz. Zararı olur. Tarlalar ve bahçeler içindir. Saksı bitkilerinizdeki toprak sorunları ile uğraşmak yerine bitkilerinizin toprağını değiştirmelisiniz.

Havasız, kuytu ortamlarda gece ıslaklığı

Geceleri esintinin olmaması, aynı zamanda yoğun hava nemliliği ve çevre ıslaklığıdır (özellikle yeterince kuvvetli rüzgar almayan kuytu bahçelerde) bitkilerin yapraklarında çeşitli mantar hastalıklarının kolayca türemelerine yol açar. Rüzgarlara açık olmayan bahçelerde sulamaları sabahları, güneş biraz yükseldiği zaman yapın. Toprak zaten yeterince nemli ise sulamayı ertesi güne bırakın. Böylece gece boyunca ortam ıslak olmaz. İlkbaharda mildiyö hastalıklarının, yazın külleme hastalıklarının biraz olsun önüne geçmede bu yöntem duruma göre gayet etkili olabiliyor.

Yanlış mevsimde toprağa taze gübre ve bitkisel artıklar yaymak

Toprağa doğal gübre ve bitkisel çürüntüler karıştıracaksanız bunların kullanılabilecek gübre haline geldiklerinden emin olun (yani fermantasyon, çürüme ve ayrışma aşamaları tamamlanmış olmalı – aynen yanmış gübrelerde olduğu gibi). Yoksa bahçenizde onların üzerinde pekçok bakteri, mantar ve küf çeşitleri türeyip bitkilere de sirayet ederler.

Yapraklarda tozların fazla birikmesi

Fazlaca biriken tozlar gece nemliliği etkisiyle bazı bakteri ve mantar çeşitlerinin türemelerine elverişli bir zemin oluşur. Az biraz tozlanma norma karşılanabilir ama az da olsa uzun süre yaprakların tozlu kalması iyi değil.

Bitki bitlerinin etkisi

Bitki bitleri ile mücadele şart. Yapraklara şu üç şekilde zarar verirler: Birincisi kendi verdikleri zarar. İkincisi taşıdıkları virüsleri bitkilere bulaştırmaları. Üçüncüsü yapraklara verdikleri tahribatlar sonucunda sızan öz su üzerinde mutlaka bakteriler ve mantarlar peyda olup kısa zamanda hastalık tüm yapraklara yayılabilir.

Bitkilerde virüs hastalıkları

Bu tip hastalıklar en çok ağaç özellikli bazı bitki türlerinin dallarında ve gövdesinde en dış tabakalarında olup dış tabakadan içeri doğru hastalık ilerleyip bitkiyi öldürür. Çözümü çok zordur. En iyisi nereye hangi tür ağaç dikecekseniz önceden o tür hakkında iyi bir araştırma yaparak hangi hastalıklara hangi şartlarda yakalanabileceklerini öğrenin. En başta tedbirli olun. Mesela güneşli ve rüzgarlı yer isteyen bir ağaç rüzgar almayan ve güneşçe de pek nasipli olmayan bir yerde her çeşit hastalığa karşı savunmasız kalır.

Köklerde hastalık yapan virüsler de var. Bunda sebep genellikle bitkinin köklerine hiç uygun olmayan toprak özelliğidir. Bir diğer sebep köklerdeki yaralanmalardır. Soğanlı ve yumrulu bitkilerin soğanlarında, yumrularında görülen virüs hastalıkları da benzer şekilde veya herhangi bir şekilde bulaşabilir ve bitkiyi genellikle kısa sürede değil uzun bir zaman sürecinde öldürürler. Tedavisi yoktur.

Yapraklara zarar veren virüsler genellikle bitki bitleriyle yapraklara bulaşır.

Saksı çiçeklerinin diplerindeki mantarlar

Bunlar aslında üçe ayrılır. ilki genellikle zararsızdır. İkinci ve üçüncü paragraflarda anlatılanlara karşı dikkatli olun.

Kolayca görünen mini şirin mantarlar

Bunların hiçbir zararı yoktur ama toprak yüzeyinde beyaz bir örtü gibi oluşum yapabilirler. O zaman bu örtü benzeri tabakayı topraktan alıp atarsınız.

Küflenmeler

Bunlar da mantarlardandır aslında. Toprağa organik maddeler katarsanız küflenme olur. Toprakta küf fazla olursa toprağın içinde hiç oksijen kalmaz ve kökler çürür. Onun için salon, ofis gibi kapalı mekanlarda saksılara kesinlikle meyve kabukları, meyve suları, süt ve bira katmayın. Ayrıca ⇒ şu sayfaya da bakabilirsiniz.

Toprakta baş gösterebilen mantar hastalıkları

Bu hastalık mantarları gözle görülemez. Bitkinin toprak altı kısmına zararlı enzimler vererek bitkiyi öldürebilirler. Bitkilerinize mutlaka o bitki türüne göre uzman tavsiyesi toprak karışımı yapmalısınız. Sulamasını ve evdeki-ofisteki konumunu da yine uzman tavsiyelerini dikkate alarak ayarlayın.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Parazitler-Hastalıklar

Etiketler:


'Bitkilerde virüsler, mantarlar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Yaklaşık 1.5 boyundaki, 2 saksı söğüt begonyamın ana gövdesinin neredeyde yarısı, beyaz, küf gibi birşeyle kaplandı. önceleri önemsememiştim ama gittikçe yayılıyor. Bu nedir ve ne yapabilirim?
  ***
  Bilemiyorum ama küf değil de doğal bir dış yüzey yaşlanması olabilir. Klorlu musluk suyu ile iyice silin ve açık havada kurumaya bırakın. Toprak kurumaya yüz tutmadıkça sulamamalısınız. Küfün sebebi durağan hava yani aslında havasızlık ve aşırı hava nemliliğidir. Esintili, az da olsa güneşli ortam her bitki için sağlıklı ortamdır.

 2. Selma - Isparta dedi ki:

  Evdeki menekşelerimin dipleri beyaz küf bağladı, göbeğinden çürümeye başladı ve tüm öteki çiçeklerimde de görülmeye başladı. Nasıl bir tedavi uygulamalıyım?
  ***
  bu şekildeki küfün sebebi evinizde esinti ve güneş olmaması. Ayrıca hiç gerekmediği halde çok fazla suluyorsunuz. Tedavisi bu yazdıklarımdır. Topraklar kurumadıkça sulamayın, odayı daima iyice havalandırın ve bitkilerin güneş görmesini sağlayın.

 3. Sema Ercan dedi ki:

  Bitkilerin savunma mekanizmalarını arttırmak için çeyrek aspirini şimdiden vermeye başlasam olur mu? Direkt musluk suyunda eritsem aspirini doğru mudur?
  ***
  Yapraklarla ilgili bir şey olduğu için yaprakların biraz olsun gelişmiş olması gerekiyor. Çok körpe yapraklarda belki faydası olmayabilir. Bunda suyun saflığının önemi hakkında bilgim yok.

 4. Senem Kerem dedi ki:

  Bitki toprağında solucanlar kurtlar vardı. Demirsülfür (saçı kıbrıs) kullandım ve dün bitkilerden birinin toprağında 7-8 tane mantar ayıkladım. Sebebi ve önlemi ne olabilir acaba?
  ***
  Toprak yüzünde zaman zaman mantarlar görebilirsiniz. Son günlerde bizim salonda çiçeklerin dibinden hep mantarlar çıkıyor. Keşke büyük olsalar da yesek diyoruz. Zararı yok. Sebebi de yok. Her zaman her yerde olabilirler. İhtiyaçları nemli zemin ve nemli hava.

 5. Feraye, Marmaris dedi ki:

  Balkonda domates ve patlicanlarin ustu mantar oldu. Beyaz dalga dalga, birbirine geciyor.
  ***
  Yapraklarda külleme hastalığı. Sulamayı sabah yapın, yeri bütün gün esintili olmalı. Kapalı kuytu yerlerde esintisizlik ve yoğun hava nemi yazın gece boyu bu tip mantarları fazlaca aktifleştirir. Bu yüzden sulamayı hep sabahleyin yapın ki akşama kadar kurusun. Hastalıklı yaprakları ayıklayın. Fazla yoğun yapraklar varsa seyrekleştirin.

 6. İnci D. -Hatay dedi ki:

  Merhaba, balkonumuzda bahçemizde ektiğimiz tüm bitkilerin yaprakları beyaz beneklerle doluyor ve bitki bir süre sonra ölüyor. Sıcaktan dedik ama balkonda ektiğim nane ve maydonozlarda da aynı şeyler oluyor. Sorun nedir, ne yapabilirim?
  ***
  Yaz aylarında gece yoğun nem bu tr hastalıklara sebep olur. Anlaşılan aşırı sıklıkta suluyorsunuz. Daha az sıklıkta vew sadece sabahları sulayın. Gece ortamda ıslaklık olmamalı.

 7. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Cam kenarında saksıda biber yetiştiriyorum. Bitkimin dallarında mor lekeler var. Sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Dalların yeşil rengi gibi morluklar da aynı şekilde dalın renginden gibi görünüyorsa bu o biber çeşidinin özelliğidir. Problem yok.

 8. semiha, Batman dedi ki:

  Kauçuk çiçeğimin bazı yapraklarında çok büyük olmayan siyah noktalar var. alttaki birkaç yaprağı da çok sağlıksız görünüyor. diğerlerinden farklı sararma yok ama üzeri sanki incecik mat bir tabakayla kaplı. aynı zamanda yaprağın kenarına yakın kısımlarında da ince tabaka dediğim şey parça parça yanık gibi. rengi siyah değil. normal bir durum mu acaba?
  ***
  Evet çok eski yapraklarda normaldir. Benimkinde de üç beş yıllık eski yapraklarda aynı bozukluk biraz var.

 9. Neşe, Antalya dedi ki:

  Saksı çıçeklerimin yapraklarının gövdeyle birleştiği yerlerde pişmaniyeye benzer bir şeyler var. Ne yapmalıyım? Neden olmuş olabilir?
  ***
  Belki de o bitkinizin doğal özelliğidir. Tarifinize benzer bir probleme hiç rastlamadım. Bilmiyorum. Unlu bit olabilir.

 10. Remzi, İstanbul dedi ki:

  Organik asitlerden yapılma Biyoaktiv isminde bir ürünümüz var. Bu ürün hem bitki besleme hem de bitki korumada çok etkili. Hastalıktan çökmeye başlayan seraları bile ayağa kaldırdı. Bitki kök hastalıklarına da iyi geldi. Kullanıldığı yerlere zararlılar gelmiyorlar. Öldürücü etkisi yok.

 11. Adnan, Ankara dedi ki:

  Salon çiçeğimin yapraklarında sarı benekli noktalar oluşuyor ve yaprağı düşürüyor. Ne yapmalıyım ne önerirsiniz?
  ***
  Önce bu sayfadaki yukarda verdiğim bilgileri ve tavsiyeleri okuyun. Sonra sol kısımda bazı sayfa linkleri var. O bilgileri okuyun. Özellikle sulama hakkında.

 12. Canardam, Ankara dedi ki:

  Büyük boy areka çiçeğim çiçeğimin gövdesinde ve yapraklarında beyaz pamuk gibi birşeyler var. oğlum var bazen çiçeğin altından geçerken saçına filan bulaşıyor bu beyazlıklar. çocuğuma bir zararı olur mu?
  ***
  Ya unlu bit ya da bir tür mantar hastalığı.. Çocuğunuza zararı olmaz. Çiçeğinizi duşun altında güzelce yıkayın. Ev içinde mutlaka açık pencereye yakın yerde bulundurun ve güneş de almasını sağlayın. Böylelikle hastalıklardan koruyabilirsiniz. Ev bitkilerini sık sık yakamak temizlemek lazım. çocuk gibi titiz bakım, temizlik gerekiyor.

 13. Aşkar, İzmir dedi ki:

  Areka ve kalanşö çiçeçeklerimde yaprak ve gövdelerinde beyaz, yuvarlak 2mm çapında (mantar olduğunu tahmin ediyorum) zararlılar var. Fazla su vermiyorum ve güneş görüyorlar. Denemediğim ilaç ya da pratik bilgi kalmadı. Bu mantarları nasıl yok edebilirim?
  ***
  Mantar varsa güneşten ve esintiden rüzgardan mahrum kaldıkları içindir. Görmeden kesin bir şey söyleyemesem de onların mantar değil bir tür yaprak biti olduğunu sanıyorum. Onlara etki edebilecek ilaç bulmalısınız. O tür bitler hakkında henüz araştırma yapmadım. Yapraklara, dallara yapışık küçük kabuklu yapılar olarak görünürler. Kazıyarak çıkartabilirsiniz.

 14. Rüçhan, Bodrum dedi ki:

  Petunyalardaki yapışıklık nedendir? Sonra da bitki ölüyor. Balkonumda güneş ve esinti var. Zaman zaman çok sıcak ve nemli oluyor.
  ***
  Şimdilik kesin bilmiyorum ama zannımca hazır poşet toprakların kökleri fazla ısıtması yüzünden oluyor. Eskiden ben petunyaları normal topraklarda yetiştirirdim. Hiçbir sorun olmazdı. Ama bu poşetlerde satılan özel topraklar kökleri serin tutamıyor. Balkon bitkilerinin pek çoğuna zararı var.

 15. Merve dedi ki:

  Bahçede ……in gövde kısmında beyaz renkte kabarıklıklar var. Bu nedir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Önemli bir şey değil. Hele gerekitiği gibi gelişmişse hiç önemli değil. Kışın ölecekler zaten. Uzun ömürlü bitkilerde oluyorsa buna önem vermek lazım.

 16. Mina, İstanbul dedi ki:

  .. gövdesinin dibinde sarı şapkalı mantar çıkmış. Saksının diger taraflarında da küçük mantarcıklar var. Ne yapmam lazım?
  ***
  Onların hiçbir zararı yok. Hiçbir şey yapmayın.

 17. Kumkuatçı, Muğla dedi ki:

  Saksıda beslediğim kumkuatımın bazı dallarında yaprak kuruluğu, buruşma ve beyaz yapışkan damlalar çıkmaya başladı. Sürekli çiçek açmasına rağmen çiçekleri dökülüp meyve vermeden yeniden çiçek açıyor. Tedevisi nedir?
  ***
  Parazitler dadanmış olabilir. Büyüteçle dikkatle incelemelisiniz. Mesela örümcek bitler gözle çok zor görünecek kadar küçüktür. Daha çok yeni filizlerde ve taze yapraklarda olurlar. Bitlerin verdiği zararı mantar hastalıkları ya da bakteri hastalıkları takip eder. Ona göre vakit kaybetmeden önlem almalısınız. Çiçekleri dökülüyorsa polenleşme olmuyordur. Dışarda dursa daha iyi. Evlerde birçok sorun çıkıyor. Eğer zaten dışarda ise belki yeri esintili değil, belki çiçekleri polenleyecek böcekler çevrede yok.. El ile denemelisiniz.

 18. Cansu, İstanbul dedi ki:

  Çiçeklerimin yapraklarında kepek gibi beyaz lekeler var. Bütün çiçeklerime bulaşıyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Ne tür bitkilerdir bilmeden ve lekeleri görmeden kesin bir şey diyemem. Eğer mevsimlik bitkiler ise önemli bir problem değil. Yaz bitiyor ve onların ölüm zamanı yaklaşıyor. Benim salonda açık pencere önünde duran camgüzelinde ve biberde de oldu. Sebep gözle zor görünen örümcek bitler. Biraz ihmal ettim. Yıkamayla gidiyorlar ama ilgilenemedim. Eğer bu tip bir problemse size de aynı şeyi tavsiye ederim. Bu örümcek bitlere etki eden ilaç zor bulunuyor. Diğer bitki biti ilaçları bunlara etki etmiyor. Ama yıkamayla kurtarmak mümkün.

 19. Ali, Uşak dedi ki:

  1.5kg sönmemiş kireç ve 3kg kükürt 15kg suyla 1.5 saat yavaş ateşte kaynatılıyor. Köpüklerin taşmaması ve ince köpük olunca pet şişelere sifon yardımı ile dolduruyoruz. Tenekede kalan tortuyu hemen boşaltıyoruz. Yoksa tenekeyi deler. 1/10 ölçüsünde sulandırılarak bitkilerin mantar, böcek ne varsa hepsine çaredir. İlaç yokken bu varmış. EÜ pofösörlerinden Gülleci ismini kullanan ihtiyar prf anlattı.

 20. Merve, Antalya dedi ki:

  3 tane selluka sarmaşığım var. Zamanı olmamasına rağmen ağustosta tohumdan ektim be çok güzel geliştiler. 1.5-2 m kadar oldular. Son bir haftadır alt yapraklarında nokta şeklinde kahverengi kızılımsı benekler çıkmaya başladı ve yapraklar döküldü. Yeni çıkan üst yapraklar ise çok açık yeşil renkte. Sorun ne olabilir?
  ***
  Şimdi sıcaklar azaldı hava nemi çoğaldı. Yeri pek güneşli ve havadar değilse her türlü hastalık olabilir. Güneşi, sıcağı seven bir bitkidir. Belki yaz sıcakları tamamen dindiği için bir değişim geçiriyordur. Mayıstan itibaren daha güçlü gelişir. Ya da parazitler zarar veriyor olabilir. Örümcek bitlerin bu bitkiye fazla dadandıkları söyleniyor.

 21. Dnz dedi ki:

  Evde saksıda ağustos ayından beri tohumdan yetiştirdigim 5 domates fidanım var. Birinde fazlaca, diğerlerinde çok az olmak üzere gövdede beyaz kabarcıklar oluştu. Nasıl geçer bu kabarcıklar? Nedir ne değildir merak ediyorum. Yardim ederseniz cok sevinirim. Henüz bebek gibiler. Yaşasınlar istiyorum.
  ***
  Domateslerin kalınlaşan dallarında sanki kök çıkacakmış gibi kabartılar olabilir. Bu onun doğasındandır. Hastalık filan değil. Beyaz kabarcıklar ise mantar hastalığıdır. Fazla güneş almayan domateslerde görülür. Genelde zararı olmaz ama esinti ve güneş yetersizliği devam ederse artarak çürümelere yol açarlar. Daha fazla güneş alabilmesini sağlayın.

 22. Nazan, İstanbul dedi ki:

  Bahçemi ektim fakat topraktan sarı renkli, sanki toprağa sarı boya dökülmüş gibi bir tabaka oluşuyor ve çok çabuk toprakta yayılıyor. Bu nedir ve ne yapmalıyım?
  ***
  Küfe benzer bir mantar. Bugünlerde toprak iyice kurumadıkça sulamayın ve sulamayı sabah ile öğle arasında yapın. Havalar iyice ısındığında artık olmazlar o zaman normal sulamaya devam edersiniz. Bahçeniz pek güneş ve rüzgar almıyorsa sulamaları sabah ile öğle arasında yapmalısınız.

 23. Zehra. İzmir dedi ki:

  Yaz çiçeklerinin filizlenme aşamasında saksıların üzerindeki toprak ilk önce siyahlaştı ardından beyazlaşmaya başladı. Bu arada yapraklar kuruyup dökülmeye başladı. Toprağı incelediğimde beyaz beyaz küf gibi anlayamadığım noktalar gördüm. Ne yapmalıyım?
  ***
  Yeriniz güneşli değilse rüzgarlı değilse yapılacak pek bir şey yok. İlaçlarla bile pek iyi sonuç alamazsınız zira mevsimlik çiçekler güneşi ve rüzgarı seviyor. Anlattığınız problem yerlerinin uygun olmadığını gösterir.

 24. Sibel, Eskişehir dedi ki:

  Domates dahil tohumdan birçok bitkiyi(süs bitkileri-sukulentler vs.) yetiştirmeye çalışıyorum. Yetiştirdiklerimi eşe dosta dağıtıyorum. Bir nevi hobi benim için fakat bir türlü çökerten hastalığına engel olamıyorum. Geçen yılki aynı durum bu yılda tekrarlandı. Fideler 5cm olduğunda %70-80i kesin ölüyor. Hemen bir yanındaki viyoldeki fideler ise hiçbir şey olmamış gibi büyüyor. Çökerten yüzünden olduğu kesin gibi. Fideler özel hazırlanarak satılan “Pro çimlendirme torfu” gibi toprakta. Çimlendikten sonra güneşte ve açık alanda (teras olduğu için fazla güneş geliyor o yüzden bazıları için %50 gölgelik aldım orada) yetiştiriyorum. Ekmeden toprağa ve ektikten sonra fidelenince bazı ilaçlar kullandım. Yarardan çok zarar sağladı. Sanırım dozaj ayarlamasını bir türlü yapamıyorum. Üzerindeki bilgiler ve aldığım yerdeki arkadaşlar kaba bilgiler veriyor. Sizin bu konuda tavsiyeniz var mıdır? Şunu kullan çok da kullansan zarar getirmez diyebileceğiniz gibi. Ziraatçi arkadaşlara sorduğumda bir tür mantar olduğunu tek hata olarak sulama olabileceğini söylüyorlar. Fakat üst yüzey neredeyse komple kurumadan spreyleme şeklinde suluyorum viyolleri. Yani gayet az da su veriyorum. Viyoller başka nasıl sulanır? 3-5cm fideleri alttan sulamak işe yarar mı? Kökler alta kadar ulaşmıyor daha ama.. Açık alan yerine mini bir sera yapıp kontrollü yetiştirme vs çözüm olabilir mi?
  ***
  Hiçbir ilaç tavsiye edemiyorum. Size şunu anlatayım: Bahçemin toprağı ağır killi toprak.. Daha doğrusu az topraklı ağır kilden ibaret. Buraya 7 ay önce taşındım. Şimdi bahar geleli geçen yıl toprağa atılmış veya düşmüş her tohum çimlenip çıkıyor. Benim bahçeye özel diktiğim tohumlar da güzelce büyüyor. Hiç birinde en küçük bir sorun yok. Gelişimleri mükemmel. Başarı yüzden yüz tam. Çökertmeye yakalanma riski olan aşamayı geçemeyen tek bir fide oldu o ise bahçede değil. Hazır poşet toprak kullanılmış bir sakısıda, bir süs bitkisinin yanına ektiğim tohumlardan biri fide iken tepeden başlayarak çürüdü.
  Yani, para verip satın aldığınız topraklar var ya bütün problem o. Size tavsiyem: Bir yerden (doğal arazilerden) kırmızı killi toprak alın. Bulabilirseniz mil denen kumlu topraktan alın. Ya da temiz bir kum. İkisini karıştırın. Tohumlar bunda çok iyi gelişir ve çökertme hastalığına tutulmazlar. Ayrıca çocukluğumdan beri fide yetiştirmek için asla özel fidelik toprak hazırlamamışımdır. Kesinlikle gerekli değil. Gelişim tam sağlıklı oluyor. Fideler büyüyünce gübreli toprağa dikersiniz. Ziraatçiler size sulama yüzünden demiş. Hiç sanmıyorum ama bir ihtimal, belki de öyledir. Siz viyollerinizdeki fideleri sabah ile öğle arası sulayın. Akşam sulamayın. Gece ıslaklığı (kendileri değil çevre ıslak olsa bile) rüzgarsız ortamlarda veya rüzgarsız zamanlarda mantar hastalıklarına yol açabiliyor. Bundan sonra tohumlarınızı hiçbir ilaç, gübre, besin katmadığınız sıradan gerçek toprağa ekin. Ne kadar mükemmel geliştiklerini göreceksiniz.

 25. Yaman, Hatay dedi ki:

  Bahçemde kuytu gölge ve ıslak bir köşede begonvil bitkisinin dibinde aynen bir kapta beyaz plastik bir madde eritip dökmüş gibi bir tabaka oluşmuş. Elle tabaka şeklinde sıyrılıp çıkarılabiliyor. Donmuş mum kıvamında. Temizlediğimi sanıyorum. Yıllardır bahçeyle uğraşırım hiç rastlamamıştım, okumamıştım. Ne olabilir, tekrarlamaması için oraya herhangi bir madde uygulamam gerekiyor mu?
  ***
  Ben de ilk defa böyle bir şey duydum. Hiçbir fikrim yok.

 26. Şeref, Adana dedi ki:

  Domates kök gövdesinde beyaz kurşuni küf var. Yaklaşık 45 gün oldu ekileli. Bu hastalık üst tepesinden sönmeye başlıyor ve 1 metrelik boyundaki domates ölüyor. Ne tavsiyelerde bulanabilirsiniz?
  ***
  İlk defa duydum. Çocukluğumdan beri domates yetiştiririm hiç rastlamadım. Ayrıca bu tür hastalıklar her yerde kesinlikle vardır ama gerekli şartlar olmazsa aktif hale geçemezler zarar verici olamazlar. Problem hakkında iki tahminim var. Biri kullandığınız gübrenin niteliği bitkilerin kof ve sağlıksız gelişimine neden olmuş olabilir. İkincisi yetiştirdiğiniz yerde gece ıslaklık ve yoğun hava nemi oluyorsa ve rüzgarlara açık bir yer değilse mantar hastalıkları oluşur. Domatesler zaten her zaman sulanmaz. Çok su isteyen bitkilerin çok yakınına da dikilmemelidir. Ancak yeri çok rüzgarlı ise sorun çıkmaz. Bir de eğer toprak fazlaca su tutucu özellikte ise derinden bellenerek ponza taşı ve kum karıştırmak gerekir.

 27. Yagmur, Antalya dedi ki:

  Merhaba. Seflora’mın saksısında toprakta sarı renkte 2 tane mantar çıkmış. Çiçeğe zarar verir mi? Koparmalı mıyım yada toprağını mı değistirmeliyim? Yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Mantarlar topraktaki çürüntüleri ayrıştırır ve içerdikleri elementleri bitkilerin köklerinin alabileceği hale getirir. Bu bakımdan zararı değil faydası vardır.

 28. Tarık, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, Domates ve biber saksı topraklarım küf kokmaya ve beyazlaşmaya başladı. Burada yetişen sebzenin sağlık açısından sakıncası var mıdır? Küflü toprakta sebze yetiştirmeye devam edebilir miyim?
  ***
  Küfler ve mantarlar eskimesi/yanması tam olgunlaşmamış gübre veya kompost çürüntü karıştırılmış topraklarda olur. Bu sayede de toprak esas verimliliğine kavuşur. Şimdi orada yetişen sebzeleri yemenizin sağlığınıza hiçbir zararı olmaz.

 29. Burak, Kocaeli dedi ki:

  Kivi bahçem var 5 yaşında, 500 ağaç. Bu sene armallia mantarının sebep olduğu kök çürüğü hastalığından 20 ağacım meyvesiyle öldü. Araştırıyorum çözümü yok gibi. En etkili çözüm sizce nedir?
  ***
  Şu an için bilmiyorum ama tavsiyem eğer doğal gübre kullanıyorsanız gübreyi alacağınız yerin güvenilir olmasına dikkat edin. Zira taze gübreler gerektiği gibi kullanılır hale getirilmezlerse ne kadar eski olursa olsun köklere büyük zarar veriyor hatta toprağın dengesini fena halde bozabiliyor. Tahminimce kivileriniz bu gibi bir sebepten dolayı zarar görmüştür. Çözüm aramadan önce ne gibi uygulamalar yaptığınızı iyi düşünüp sebebi bulursanız daha etkili çözüme kavuşabilirsiniz.

 30. Yasemin. Karabük dedi ki:

  Cam güzeli çiçeğimin yaprakları un dökülmüş gibi ama nokta nokta. Diğer çiçeklerimin yapraklarında da var. Ne yapmalıyım?
  ***
  Külleme tipi mantar hastalığı. Ziraat malzemeleri dükkanlarından Topas adlı ilacı alıp kullanabilirsiniz. Alamazsanız bitkilerinizin daha fazla güneşe ve daha fazla hava akımlarına ihiyaçları var bunu sağlamak gerekiyor.

 31. Ceyda, İstanbul dedi ki:

  Merhaba. Kauçuk çiçeğim küflendi. Hatta alt ağaç kısmında da biraz var. Hastalıklı yaprakları da temizledim. Evimiz aydınlık ve şu an haftada 1 kere suluyorum. Ne yapabilirim?
  ***
  Bu bitkide küflenme olmaz. Demek ki evinizin şartları hiç uygun değil. Çok havadar ve mümkün olduğunca sık esintiler olması lazım. Güneş de gerekiyor. Sulamayı ise toprak biraz kurudukça yapmalısınız. Hele kış aylarında toprak kupkuru oldukça sulayın. Belirli zaman aralıklarıyla sulamak yanlıştır.

 32. Aleyna, Zonguldak dedi ki:

  Sardunyamin yapraklarinda paslanmalar ve diplerinde beyaz yapiskan pamukcuklar var. Balkonumuz gayet edintili ve topragi kurudukca sulamaya calisiyorum. Ne yapmam gerekiyor acaba?
  ***
  Bitki bitlerinin tahribatları yapraklarda öz su sızmalarına sebep olur. Bunu ise mantar hastalıkları takip eder. Pamukçuk dedikleriniz unlu bittir. Küçük bir sulu boya fırçası ya da kulak temizleme çubuğu kullanarak pamukçuklar üzerine sirke sürün. Fazla bitki varsa ve tek tek uğraşamayacaksanız bir ziraat dükkanına gidip bitki bitleri için ilaç alın.

 33. İsmail, İstanbul dedi ki:

  Öncelikle sitenizdeki yazılarınızı çok beğeniyorum ve bence bildiklerinizi çok anlaşılır ve güzel aktarıyorsunuz. Benim yazınızda belirtiğiniz gibi yeterince hava akımı olmayan , günde birkaç saat güneş alan hatta bazı bölümleri hiç güneş almayan -2. katta kuytu bir bahçem var. bir senedir burada yaşama biraz katkı sağlayabilmek adına bitkiler yetiştirmeye çalışıyorum. Tamamen gölge alana ne ektiysem hastalanıp yaprakları çürüyor. En son ortanca ve astilbe ektim korkarım onlar da hastalandılar. Siz bu tarz bir bahçeye ne ekilmesini önerirsiniz ve hastalıklardan kurtulmam için neler yapmalıyım?
  ***
  Öylesi bahçeler için mutlaka bir bitki biti ilacı ve bir de yaprak mantar hastalığı ilacı (örneğim Topas) mutlaka edinmeniz şart. Başka çaresi yok. Bitkilere gelince ortanca ve küpe çiçeği ilk aklıma gelenlerden. Gölge uyumlu süs bitkileri diye araştırırsanız pekçok tür öğrenirebilirsiniz.

 34. Deniz, Bakı dedi ki:

  Çin gülümün yarpaqlarının üzerinde beyaz toz gibi nöqteler var. Ne yapmalıyım ve bitki ileride kuruya bilirmi?
  ***
  Beyaz toz gibi noktalar, yaprakların üzerinde ise, büyük bir ihtimalle külleme veya benzeri bir mantar hastalığıdır. Sebep bulunduğu yerin havasız, güneşsiz ve çok nemli olmasıyla alakalı olabilir. Ya da toprakta potasyum eksikliği de külleme hastalığına yol açabilir. Eğer külleme hastalığı varsa uygun bir ilaç alıp kullanmalısınız. Türkiyede Topas adlı ilaç tam faydalı. Eğer hastalık değilse bitki bitleri ise o zaman ona göre ilaç araştırmanız lazım. Bir de şu sayfaya bakın: https://azbitki.com/bitler

 35. Şeyda, Kahramanmaraş dedi ki:

  Yaprak kirecini nasıl önleyebiliriz? Bana pratik bir cözüm yolu sunabilir misiniz? Fidanlık sahibiyiz. Çok sayıda çiçek ve agacımız var. Bu yüzden çözümün pratik olması gerekiyor.
  ***
  Yaprak kireci demekle neyi kastediyorsunuz? Sorunuzu buraya yazdığınıza göre bir hastalıktan bahsediyorsunuzdur sanıyorum. Külleme gibi bir hastalıksa ben topas adlı ilaçtan kullanmıştım. Tam etkili. Kullanım açısından en pratik olanı da bu.

 36. Ebru, Bodrum dedi ki:

  Merhabalar. Benim saksı bitkimin yapraklarında toz gibi beyaz küfe benzeyen bir şeyler oluştu. Ne yapmam gerekiyor acaba?
  ***
  Yazı içinde gerekli bilgi ve ilaç ismi bile var. Keşke okusaydınız. Ben sorunuzu geç gördüm.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)