Dracaena fragrans

İç mekanlara uyumluluğu ve dekoratifliği sebebiyle Dracaena fragrans ve özellikle Massangeana, Compacta, Janet Craig ve Warneckii kültivarları bütün dünyada en rağbet edilen salon – ofis bitkilerinden olmuştur.

Afrika kıtasının tropikal kuşağında 600m ve daha yüksek ormanlık bölgelerin bitkisi Dracaena fragrans Kuşkonmazgiller (asparagaceae) familyasındandır. İç mekân şartlarını tolere edebilmeleri ve çok dekoratif olmaları Dracaena fragrans bitkisini birkaç kültivarını popüler süs bitkilerinden etmiştir. Hava temizleyici etkisi de vardır.

En fazla 0C ve -1C dereceler arası kış soğuklarına birkaç saat dayanabiliyorlar ama yine de kışın dışarıda bırakmamak tavsiye edilir. Dracaena fragrans ve kültivarları Yucca ile karıştırılır ve onun gibi soğuğa dayanıklı oldukları sanılarak kışın dışarıda tutulur. Sonuç donarak ölümdür.

Dracaena fragrans

Dracaena fragrans

Çiçekleri oldukça güzel kokulu olup bulunduğu odayı tamamıyla güzel kolu ile doldurur. Fakat hoş kokulu çiçekleri için değil, parlak renklerde geniş, kılıç gibi uzun ve biraz kavisli güzel yaprakları için yetiştirilir. Zaten ev – ofis ortamlarında çiçek açması nadir görülür.

Başlıca Dracaena fragrans kültivarları

En popular olanı ‘Massangeana’dır. Yaprak ortası dipten uca kadar yeşilimsi sarı renkte olur. Janet Craig daha dar ve daha zarif yapraklıdır.  Warneckii koyu metalik yeşil yapraklarının kenarları beyazdır. Lemon Lime kültivarı koyu metalik yeşil yapraklarının kenarları fıstık yeşilidir.  Limelight ise sarımsı fıstık yeşili yapraklıdır. Rengi açık tonda olan yaprakları eskidikçe daha bir yeşile dönerler. Compacta kültivarının yaprakları daha küçük, kısa ve yoğun sıklıkta gelişir (bu haliyle küçük ofislere daha uygundur).

Bakımı, yetiştirilmesi

Dracaena fragrans yapraklarının yemyeşil ve sağlıklı güzel görünümlü tutulması biraz zordur. Yapraklardaki ufak tefek hasarlar normal karşılanmalıdır. Yaprak güzelliğinin bozulmaması aşağıdaki tavsiyelere sıkıca uyulması ile mümkündür.

Işık, güneş ve esinti ihtiyacı

Koyu gölge, loş ışıklı yerlerde yapraklar gerektiği gibi serpilemez. Dar ve çirkin kalırlar. Güneşin direkt gelmesi öğle saatlerinde iki üç saat sürekli olursa rengi bozar. Güneş ya pencere tülü ile filtrelenmeli ya da direkt güneşi almaması sağlanmalı. Zaten çok güçlü gün ışığı yeterlidir.

Işığın güçlü olması gibi ortamın havadar olması da büyük önem taşıyor. Hava hareketlerinin hiç olmadığı kuytu dip köşelere koymayın.

Toprak ve bitki besini

Dracaena fragrans toprağının tuzluluktan uzak olmasını ister. Doğal gübrelerden sadece solucan gübresi uygundur. Bitki besini ise az ölçülerde verilmelidir. Toprağına perlit ve vermikülit gibi yapısı zamanla bozulabilen maddeler ve neleri barındırdığı belli olmayan dere kumu kesinlikle karıştırmayın.

Doğal besleyiciliği yüksek, organik maddelerce zengin, humuslu ve çok havadar toprak karışımı yapın. Örnek:  2 ölçü doğal humuslu toprak + 2 ölçü hazır poşet toprak + 1 ölçü kuvars kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Bu veya benzeri bir toprak karışımı tavsiye ederim. İlk yıl bitki besini vermeyin. İkinci yıl sadece ayda bir defa, tavsiye edilen dozajın yarısı dozajda bitki besini vermeye devam edin. Ya da bitki besini yerine ayda bir defa toprak yüzeyine bir tabaka oluşturmayacak şekilde yeterli miktarda solucan gübresi serpiştirin. Üçüncü yıl toprağını değiştirin. Aynen böyle devam ederseniz Dracaena fragransınız topraktan yana hiç sıkıntı çekmez ve güzelliği bozulmaz.

Sulama

Dinlendirilmiş, kloru uçurulmuş, tortusu çöktürülmüş su ile sulamalısınız. Aksi takdirde klor ve sudaki çeşitli maddeler Dracaena fragrans’ın yaprak güzelliğinin bozulmasına neden olur. Yaz boyunca sık sık sulayın (toprak üst yüzeyinin ıslaklığı gittikçe). Diğer zamanlarda toprağın en üst yüzeyinde ciddi bir kuruma gördükçe sulayın. Hiçbir zaman saksı altında su birikimi beklememelidir. Bu durumda köklerden başlayarak bitki çürür, ölür.

Saksı

D. fragrans ve tüm Dracaena türleri köklerinin zor sığacağı kadar saksıda yetiştirilmelidir. Saksı değiştirmek gerektiğinde yeni saksı çok az farkla büyük olmalı. Saksı değiştirmeyi ilkbaharda yapın.

Temizlik

Yapraklarını, gövdesini ve varsa dallarını haftada bir gibi bir sıklıkla ıslak bezle silerek temizleyin. Yoksa biriken tozlarla birlikte parazit böcekler de birikir ve üreyip yapraklara zarar verirler.

Su fısfıslama

Dracaena fragrans yaprakları temiz tutulur ve sıcak zamanlarda yapraklarına günde bir iki defa su fısfıslanırsa çok sağlıklı kalırlar. Yaprak kalitesinin ömrü uzar. Ama bunlara önem vermezseniz yaprakların uçlarında ve kenarlarında kurumalar başlayacaktır.

Çoğaltılması

İlkbahar ortasında eski dallarından veya olgunlaşmış tepe çeliğinden çoğaltılabilir. Uzun bir dalı 15 – 20 cm parçalara ayırarak en az bir gün kadar açıkta bekletin. Çünkü kesik yerlerin kuruması lazım.

Köklendirmek için dişli kum kullanın. Tek tek küçük saksılara parçaları dikip sulayın. Bulundukları yer mutlaka son derece havadar olmak zorunda. Sulamak için kumu hafifçe eşeleyerek kontrol edin. Elinize yapışmayacak kadar ıslaklığını yitirmişse sulama zamanı gelmiştir. 4-5 hafta içinde köklenmeye ve tepelerinden filizler vermeye başlarlar. 2 ay dolduğunda güzelce hazırlanmış toprak karışımıyla uygun saksılara dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon Ofis Dekor

Etiketler: | | | |


'Dracaena fragrans' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Erdem - Antalya dedi ki:

  Draceana ciceginin yapraklanmasını arttırmak icin ne yapabilirim? Kökü gayet saglıklı saksısını yeni degiştirdim fakat yaprakları yok. Bunun icin ne yapmalıyım?
  ***
  Bu sayfada yazdıklarıma göre şartlar yerinde ise bekleyin filizlenecektir. Sabah çok erken bir iki saat güneş alırsa iyi olur.

 2. Emel - Avcılar dedi ki:

  Draceana çiçegimin kökü çürümeye başladı nasıl kurtarabilirim? Sorun fazla su değil..
  ***
  Peki sorun sizce ne olabilir? Merak ettim. Bitki besini mi verdiniz? Başka, sıfırın altında soğuğa dayanamaz ama bu da İstanbulda bu kış şimdiye kadar olmadı. Büyük bir sebep de havadar olmayan topraklar ve havadar olmayan ortamlardır.
  Eğer kökler çürüdü ise dallardan en sağlam kısımlarını kesip ayırın. Bir gün açıkta bekletin kesik kısım iyice kurusun. Sonra temiz bir toprağa dikin (toprak bitkisel liflerce zengin, havadar olmalı, sizin oralarda Bauhaus ve Koçtaş gibi yerlerden alabilirsiniz). Toprak elinizi ıslatacak derecede fazla nemli ise sulamayın, nemi azaldıkça sulayacaksınız. Güneş alan pencere önünde tutmalısınız. Yeri çok iyi havadar olmalı. Kış soğuğuna aldırmayın sık sık pencereyi açıp esinti almasını sağlayın. Kış boyunca iyi güneş alabilirse eviniz de yeterince sıcaksa bu şartlarda sanıyorum iki ay içinde filizlenir. veya daha uzun sürebilir.

 3. Emel – Avcılar dedi ki:

  Bunların hiç biri değil de, 3 kökü vardı saksısı çok küçüktü ve baya da büyümüştü. Saksıyı geçen yıl sonbaharda değiştirdim. Çiçekçi bana büyük saksıya dikmemi söyledi. 50 kg saksıya diktim. Kendi saksısı 30kg’lıktı. Birkaç ay sonra kökün biri çürüdü ve şimdi birinin daha dibinden kök çürümeye başladı. Çürüyen dalın dibinden de yeni yapraklar çıkıyor. Sorun saksı diye düşünüyorum. Sizce?
  ***
  Çürüyen birinin dibinden filiz çıkıyor demişsiniz. Öyleyse dal yukardan çürümüş aşağı doğru kurumuş veya gövde içinde çürüme olmuş. Köklerde de çürüme olsaydı kesinlikle toprak fazla sıkı ve havasız diyecektim ama galiba toprağın havadarlığında sorun yok. Veya yeni filiz topraktan değil de üst kısımdan bir dalın dibinden çıkyorsa ve köklerde çürüme olduğundan eminseniz yine toprak kökleri havasızlıktan boğup çürütüyor derim.
  Şunalrı da dikkate alın: Bu bitki klorlu su sevmez. florlu toprakta zarar görür. Perlitli toprakta da zarar görebilir. Bitkinin topraktaki veya sulama suyundaki maddelerden zarar görmüş de olabilir. Önceki cevapta dediğim gibi sağlıklı topraklar gerekiyor. Size yakın bir Bauhaus var, oradan iyi bir toprak bulabilirsiniz. Sulama suyu ise iki gün dinlendirilmiş, kloru uçmuş, tortusu dibe çökmüş olmalı.

 4. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Kısa gövde altdan filiz verdi. Üst taraftan filiz vermesi için ne yapmamız lazım?
  ***
  Zamanında kötü bakım sonucu gövde zarar gördükten sonra yapacak bir şey yok. Üst kısımda hiçbir hareket yoksa kuruma sürecine girmiştir. Her bitki fotosentez yapacak kadar güneşe, rahat solunum yapacak kadar esintiye, fotosentezde gereken miktarlarda topraktaki elementlere minerallere ihtiyaç duyar. Bütün bunlar tam olmalıdır. Yoksa geri sayım başlar. Ya tamamıyla ya kısmen ölümler olur.

 5. Gokcer, Ankara dedi ki:

  Dracaena bitkim 2.5 m yüksekliğe ulaştı. Yakında tavana değecek. Coğaltmak istiyorum ama açıkçası korkuyorum, zira bu bitkinin çoğaltılmasının çok zor olduğunu duymuştum. Yaprak uçlarında kuruma olması dışında problem yok gibi. Bu konuda ne yapabilirim? Çoğaltma konusunda biraz daha detay verebilir misiniz rica etsem.
  ***
  Yaprak uçları kurumaları bu türlerde eski yapraklarda normaldir. Makasla kuru yerleri keseceksiniz. Taze yapraklarda da kuruma oluyorsa toprağın besleyiciliği yetersizdir ayda bir defa bitki besini vermelisiniz. Çoğaltma konusunu (yazımın son kısmında) yeniledim orayı okumalısınız. Ankara’da mayıs ortası uygun bir zamandır.

 6. Esra, İzmir dedi ki:

  Dracaena bitkimi yeni aldım :) verdiğiniz bakım bilgileri çok güzel ve çok faydalı. Sulamada da hata yapmak istemiyorum. her seferinde saksının altından su süzülecek kadar topragı ıslatmalı mıyım? Yoksa ne sıklıkla böyle ıslatmam gerek ve diğer zamanlarda sulama yöntemim nasıl olmalı? Bir de saksının altına nemlendirme için bahsettiğiniz şekilde taşlı su yapmak istiyorum (saksı taşların üstünde kalacak, suya değmeyecek-dikkat ettim okurken) ne kadar faydalı olur? İzmir şartlarında yaz ya da kış bu tür nemlendirme ihtiyacı var mıdır? Şimdiden çok teşekkür ederim..
  ***
  Sulama hakkında difenbahyadaki sorunuza verdiğim cevaba göre hareket edin. İzmir’in havası bu bitkilere yeterince nemlidir. Şimdi hariçten hava nemlendirme hiç gerekmez. Belki yaz ortasında aşırı sıcaklarda gerekebilir.

 7. Serap, İstanbul dedi ki:

  Marketten 1 ay kadar önce Yucca diye aldığım bitki sanırım Draceana. İçinde bulunduğu saksı oldukça küçük onu değiştirmeli miyim? Ayrıca bugün yapraklarında böcekler olduğunu gördüm (sanırım yeşil bit) ve onları yıkadım. Bu yeterlimidir?
  ***
  Saksı değiştirmeyin. size göre küçük ama normaldir. İlkbaharda az farkla büyük bir saksıya geçirebilirsiniz. Bitler için yaptığınız yeterli olabilir. Yine de sık sık dikkatle kontrol edin.

 8. Mehmet, İstanbul dedi ki:

  Dracaena çiçeğim 23 yıllık. 3 metreye ulaştı. Bu sene onu çoğaltacaktım tabi nasıl yapılacağını bilmiyordum. Araştırdım sizin bu verdiğiniz bilgi ile yapacağım fakat buna niyetlenirken 23 yıl sonra ilk defa çiçek açtı. Mükemmel bir kokusu var. Kokusu benim dairemden dışarı çıktı. Çiçek kokusu 15 gün sürdü. Akşam saat 19,00 gibi çiçekler açıyor sabah 07,00 gibi tekrar kapanıyor, tüm apartmanı koku sarıyor. Fakat şimdi çiçekler kurudu ve çiçeğinden bal akıyor. Harika bir çiçek teşekkür ederim.

 9. Mustafa, Ankara dedi ki:

  Bitki çiçek açalı 4-5 gün oldu. Üç gündür çok keskin bir sümbül kokusu veriyor. Şu an onu solukluyorum. Akşam üzeri başlayıp sabaha kadar süren bir koku. Bu çiçek 13-14 yıldır bende; ama ilk defa çiçek açtı. Hafif pembeli beyaz kocaman bir salkım. Çiçek sapının bazı yerlerinde beyaz yapışkan bir reçine var. Değdiği yaprakları kurutuyor.

 10. Ebru, İstanbul dedi ki:

  Dün draceana warneckii türü bitkimi sularken, köklerinin saksının altından çıktığını gördüm. 3-4 haftadır da yaprak uçları hafifçe sağa sola doğru kıvrılmaya başladı. sizce bu aralar yani ekim ayında bir boy büyük saksıya almalı mıyım yoksa baharı mı bekleyeyim?
  ***
  Mayısa kadar bekleyin. Küçük saksıda sıkışması büyük saksıda boğulmasından iyidir.

 11. Alparslan, Antalya dedi ki:

  2 adet yeşil yapraklı olanlarından Dracaena aldım. Güneş ışığı görmeyen konumdalar. Çiçekler için bir sorun teşkil eder mi?
  ***
  Düz yeşil yapraklı çeşitleri güneşsiz yerlere (ama güçlü aydınlık varsa) adapte olabilirler. Fakat esas düşmanı havasız esintisiz yerlerdir. Güngüz önemli değil de özellikle geceleri serin ve havadar yer istiyor Dracaena bu türleri.

 12. Erhan S. -Bursa dedi ki:

  Dracaena çiçeğimin yaprakları sarardı ve uçları kurudu. Çözümü nedir? Nasıl gideririm bu sorunu?
  ***
  Yeni almışsanız, kışın alınan bitkiler sıck ve havasız evlere getirildiğinde ani değişiklik yüzünden bozuluyor. Eskiden beri sizdeyse bakımında veya bulunduğu yerin şartlarında sorun vardır. Bunları bilmeden yardımcı olamam. Bakımına dikkat etmelisiniz.

 13. Aynur G. -Bursa dedi ki:

  1 yıl önce düğünümde hediye olarak gelen çiçeğin internetteki araştırmalarım sonucu Dracaena olduğunu öğrendim. 4 ay kadar önce saksısını büyüttük ve gübreli toprak ile doldurduk. Son iki gündür eve girdiğimde çok yoğun bir çiçek kokusu geliyordu. Uzun bir dal şeklinde beyaz çiçekler açtığını farkettim. Zehirleyici bir etkisi var mıdır? Koku çok yoğun olduğu için çok rahatsız edici. Çiçek açan kısmı ayırırsam zarar görür mü? Görüntüsünü çok beğeniyorum.
  ***
  Halbuki çiçekleri güzel kokuludur. Herkes bayılıyor. Belki kapalı odada olunca fazla yoğun hissediliyor. Zehirleyici değil. Rahatsız oluyorsanız kesip atabilirsiniz. Bunun bitkiye herhangi bir zararı olmaz.

 14. Erol A. -Bursa dedi ki:

  Dracaena çiçeği geçen sene aldım. 40cm ve 60cm yüksekliğe getirdim. 6 numara saksıya koydum. Saksı büyük mü oldu acaba? Torflu toprak, bahçe toprağı karışık koydum. Normal mi?
  ***
  6 numara ne kadar bilmem ama saksı büyüklüğü köklerin zor sığacağı kadar olmalı her zaman. Yoksa fazla toprakta köklerin boğulup çürüme riski yüksek. Büyüyüp ağırlaştığında dik durması için toprağı sıkıştırmak gerekir. Bu sebeple de mutlaka toprak 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırılmış olmak zorunda.

 15. Erol A. -Bursa dedi ki:

  Dracaena ve yucca gibi saksı bitkilerini ihlas arıtma cihazından sulamam mahsurlu mu?
  ***
  Hiçbir mahsuru yok ama o kadar zahmete de hiç gerek yok. Sadece suyun klorunun gitmesi için en az 24 saat açıkta bekletmelisiniz.

 16. Makbule A. dedi ki:

  Dracaena bitkimiz iki dallı. 40-60 cm yaprakları aşırı sıklaştı. Birbirinin içine giriyor. Yani çok sıkı. Budayıp seyrekleştirsem mi? Nasıl budamam lazım?
  ***
  İki dalın neyini budayacaksınız? Yapraklarının sık olması doğal özelliğidir. İki dal birbirine çok yakınsa arasına uygun bir çıta veya 20cm cetvel koyarak birbirlerine uzuk olmalarını sağlayın. Bir ay kadar sonra yeni şekle alışırlar. Aradaki çıtayı, cetveli alabilirsiniz.

 17. Ceren, İstanbul dedi ki:

  8 senedir baktığım bir dracaenam var. Henüz hiç çiçek vermedi. Üç yıl önce saksısını değiştirdik bir iki boy büyük olanına geçirdik. Şimdi artık tavana değiyor. Gitgide öne yatıyor. Koltukla dengeliyoruz. Tavandan daha yüksek olduğu için boynunu bükmeye başladı. Çıta falan tutmuyor, ağır bir bitki. Askı ve iple tavana sabitlemeyi düşünüyoruz ama boyu uzadıkça sıkıntı yaşayacak. En üstte bebek yapraklar olduğu için kıyamıyorum budamaya. Budamak normal midir? Ne yapmalıyım? Tavandan iple yönlendirerek biraz asma gibi yatay gitmesini mi sağlamalı?
  ***
  İsterseniz öyle yapın ama budamanızın da hiçbir sakıncası yok. Hatta yukarda açıkladığım gibi çok parçalara bölüp her birini köklendirebilir, çoğaltabilirsiniz. En iyi zaman İstanbul iklimine göre mayıs ortasıdır.

 18. Murat ,Tekirdağ dedi ki:

  3 hafta önce Dracaena bitkisi aldım. Boyu bir metre civarı. Gövdenin 8 yerinden filizlenmeler patlamalar oluyor. Eskidn oluşmuş ve kurumuş bir yer gördüm. Dokunduğumda olduğu bölgenin altında bir parmak boşluk olduğunu farkettim. Yeni çıkanların kurumaması için sizce ne yapmalı?
  ***
  Yerinin yeterince havadar olması yeterli. Eğer güneş de alabilirse çok daha sağlıklı olarak hayatına devam eder.

 19. Züleyha, İstanbul dedi ki:

  Benim Dracaena bitkimin boyu 1,5 metre civarı. Bu sene çiçek tomurcukları oluştu. Henüz açmadı. Her yerinden bal damlaları oluşmuş. Tatlı ve kıvamlı. Bildiğiniz harika bir bal. Zararlı mı acaba? Suda eritip çiçeğin toprağına mı sulamak lazım? Faydalı bir şeyse ziyan olmasın.
  ***
  Zararlı değil. Faydası hakkında bilgim yok.

 20. Fatma C. -stanbul dedi ki:

  Evime yeni gelen dracena bitkimin toprağında minik beyaz bit gibi böcek sorunu başladı. Bu saksıdaki topraklar zaten nemli olduğu için hiç su vermemiştim ama geleli bir ay oldu ve tek sefer ve çok az suladıktan sonra çıktıklarını düşünüyorum. Peki bunu nasıl yok edeceğim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Benim saksılarda da oluyor. Hiçbir zararları yok. En iyisi görmezden geleceksiniz.

 21. Timur, İstanbul dedi ki:

  Benim dracaena’yı 5 sene önce marketten almıştım. Küçücüktü. Şu an neredeyse boyuma ulaşacak. 2 senedir toprağını da değiştirmiyorum. Kışın perde kapalı neredeyse karanlıkta duruyor pencerenin yanında ve 2 haftada bir su veriyorum. Yazın ise balkona çıkartıyorum direkt güneş alıyor ve günde 2 kez suluyorum. Hani pek ilgilenmesem de devasa oldu. Yaprakları ışıl ışıl, yemyeşil..

 22. Nil, Ankara dedi ki:

  Benim dracaena bitkim 18 yaşında. Boyu 2m’ye yakın. Üç sene önce çiçek açtı. Bu sene bir ay kadar önce tekrar çiçek açtı. Kokusuna bayılıyorum. Fakat bitkimin hemen hemen bütün yaprakları sararmaya başladı. Sebebi ne olabilir?
  ***
  3-4 yılda bir toprak değiştirmek lazım. Ayda bir defa suya karıştırılan bitki besininden vermek lazım. Bunları yapmıyorsanız iyice güçten düşmüştür.

 23. Garib dedi ki:

  Benim ofiste 3 tane Dracaena çiçeği var. Kendim Azerbaycan’dan Agsu kentinten yazıyorum. Buranın kışı sert geçer. Bu kış ikisi normal geçti. Birinde kuruma gediyordu sanırım. Kurumuş yaprakları kopardım. Birkaç tane yaprak kaldı ama yeni yapraklar olmuyor. Sorun nede olabilir?
  ***
  Bu türler evlere, ofislere en uygun bitkilerdendir ama hızlı gelişim olabilmesi hava akımlarının gün boyu uzun süreli olabilmesine bağlıdır. Biraz da güneş ışınları yaprakları ısıtırsa bu iki faktör sayesinde gayet güzel gelişirler.

 24. Meryem, İstanbul dedi ki:

  İsmini şuan bu siteden öğrendiğim 15 yıllık bitkimizin çiçek açtığından bile haberimiz yoktu. 1 hafta önce tomurcuklandığını gördüm. Bazı bitkiler ölümüne yakın tohum dökermiş ya öyle bir şey sandım. Bugün dairemin önünde anlamlandıramadığım hoş bir kokuyla eve girdim. Parfüm kokusu sandım önce, sonra çiçek açmış olan bitkimize yürüdüm kokladım. Buram, buram… O heyecanla araştırmaya başladım. Buradaki yorumları okuyunca şaşkınlığım tebessüme dönüştü. Aynı şeyi başkalarının da yaşamış olması ne hoş. İyi ki paylaşmışsınız. 💓

 25. Barış, Amsterdam dedi ki:

  Dreceana bitkim yaklaşık 2,5m uzunluğunda ve çiçek açtı. Gövde kısmından 3 ayrı yerden filizlendi. Bu filizleri budama yapmam gerekir mi? Bu bitki çiçek açtıktan sonra büyümeye devam eder mi?
  ***
  Budamanız gerekmiyor. Öyle daha güzel daha zengin durur. Evet çiçek açtıktan sonra büyümesi durmaz bu konuda bir sıkıntı yok.

 26. Handan, İstanbul dedi ki:

  Bugün Messengena türünden bir tepe çeliği elime geçti. Ortalama bir el büyüklüğünde ufak bir çelik. Sorunum şu ki kesildiği yer biraz yanlış olmuş, yaprak göbeğine biraz yakın ve yeşil renkli taze, yani dal kısmı bir cm uzunluğunda ve sonra yaprakları başlıyor. Köklenme şansı var mıdır? Böyle soğuk bir zamanda bu kadar taze gövdeli bir tepe çeliğine nasıl davranmalıyım?
  ***
  İki üç gün açıkta bekletin suya filan koymayın. Bu sırada yapraklarda biraz pörsüme, bozulma olabilir önemli değil. Bunu yapmazsanız suya koyduğunuzda veya toprağa diktiğinizde kesik yerde çürüme başlar. Yani önce o kesik yer kuruyup sertleşecek. Sonra orta nemli toprağa dikip sulamayın. Direkt güneşin ısıtabileceği bir pencere önünde tutun. Toprak kupkuru oldukça sulayın. Bu şekilde iki hafta geçince kurtuldu demektir. Zamanla yavaş yavaş köklenir.

 27. Murat, Ankara dedi ki:

  Dreceana massengena bitkisine beş yıldır bakıyorum ve çok sağlıklı. İlk aldığım zaman birkaç dalını budadım çok pişmanım. Acaba yeni dallar vermesi için yapabileceğim bir şeyler var mı?
  ***
  Bu durumda çok zor. Aslında kesin çaresi tepe dallarını kesmenizdir. Sürekli hava hareketleri, uygun sıcaklık ve biraz da güneşin ısıtması sonucu yan dallar verir. Bir gövde, başı giderse en az üç dal uzatır. En tepeden kesmek gerekmez. Yerden yüksekliğini ne kadar uygun görürseniz oradan kesin. Mesela 40cm ile 1m arası bir boyda kalması uygundur. Kestiğiniz dalları da direkt toprağa dikerek köklendirebilirsiniz. Bu işlere başlamak için için haziran ortası uygundur. İyi filizlenme ve gür gelişim için sürekli hava sirkülasyonu ve güneş ışınlarının bitkiyi direkt olarak ısıtması lazım. Ankara’nın iklimine göre haziran ortasından ağustos ortasına kadar dışarda bırakın ya da aynı süre içerisinde devamlı açık kalan bir pencere önünde tutmalısınız. Böylece istediğinizin gerçekleşmesi kesindir diyebilirim.

 28. Sevilay Y. -Samsun dedi ki:

  Bitkilerdeki haserelere sabunlu su fisfisi cok iyi geliyor. Beyaz sabunu suda elinizle eritin. Bitkiye fisfislayin cok iyi gelirYesil yaprakli bitkilere 1 litre suya 1 yemek kasigi arap sabunu koyup karistirip fisfislamak iyi geliyor. Tecrubem.

 29. Mesut, Bursa dedi ki:

  Geçen hafta ikili Dracaena massengena iki ayrı saksıda aldım. Fakat şu an yaprak uçlarında kuruma ve sararmalar olmaya başladı. Bazı yaprakların orta yerlerinde yuvarlak şekilde çürümeler görüyorum. Pencereden bir hayli uzakta duruyorlar. İki saksıda da durum aynı. Toprak nemli olduğundan henüz hiç sulamadım. Yapraklardaki çürümelerin ve sararmaların önüne geçmek için ne yapmam gerekiyor? Yapraklarına su fısfıslamak gerekir mi?
  ***
  Hiç sulamadığınız halde böyle olmuş. Sulasaydınız daha kötü olacaklardı. Tamamıyla farklı bitkilerde bu tip problemler sonbahar – ilkbahar arasında alıp evlere getirince aynen oluyor. Sebep üreticilerin sırf kendi çıkarlarına göre hareket ederek titiz kontrollü ısı ve havalandırma sağlanan seralarda işe yarayan saçma sapan toprakları kullanmalarıdır. Sebep bu. Sera dışında o zararlı toprak yüzünden köklerde yanmalar, çürümeler başlıyor ve bu da ilkin yapraklarda etkisini gösteriyor. Bozulmayı durdurmak mümkün değil. Yapabileceğiniz şey saksılarından çıkarıp kökleri o topraktan kısmen arındırmak. Sonra dişli kum ya da ince taneli ponza taşı ile o toprağı karıştırıp bitkileri saksılarına yeniden dikmektir. Karışımı şu oranda yapın: 2 ölçü toprak + 1 ölçü kum veya ponza. Bu ise şimdilik.. Yaza doğru yeni ve sağlıklı bir toprak hazırlayıp topraklarını bununla değiştirin.

 30. Mesut, Bursa dedi ki:

  Ilginiz icin cok tesekkur ederim. Bir ustte massengena cicegim icin soruma cevap vermissiniz. Toprak degisimi yapicam fakat nasil toprak kullanmaliyim. Humuslu toprak diye birsey goruyorum bilmedigim icin soruyorum kusura bakmayin o yuzden toprak olarak nasil bir toprak almaliyim adi herhangi birseyi varmidir. Cunku anlattiklarinizi hemen uygulamam gerektigini anladim hemen mudahale etmeliyim. Ve bunlari yaptiktan sonra yapraklarina su fisfisi yapmam gereklimi. Cok tesekkur ederim.
  ***
  Dracaena türleri için güvenilir marka hazır poşet topraklar uygundur. Ama şu an için aldığınız saksısındaki toprağı kullanabileceğinizi düşünüp ondan dolayı kum veya ponza oranını fazlaca tavsiye etmiştim. Eğer yeni toprak alacaksanız karışım şu oranlarda olmalı: 3 ölçü toprak + 1 ölçü ponza taşı. İyice karıştırın ve sonra bitkileri bu karışım toprakla dikin.

 31. Sevgi, Sakarya dedi ki:

  Merhaba Dracaena fragrans eşim hediye olarak aldı Ekim ayından beri bende fakat bu ay yapraklarında sararma uçlarında kurumalar başladı. Düzenli sulama yapıyorum bulunduğu oda aydınlık. Fakat kabı küçük. Dibinde açılmadan var diye kayınvalidem değiştirmek istedi. Bu aylarda değişmediğini internetten araştırmıştım. O da dibini çamur gibi bahçeden aldığı toprakla doldurmuş. Toprak üzerinde kuruyup katılaşmış ama alt kısımları ıslak gibi. Yanlardan filiz vermeler de var. Ne yapmalıyım bilmiyorum. Öneriniz nedir?
  ***
  Dibine koyduğunuz toprağı alıp atın. Hiç gerek yok. Düzenli sulamayın. Toprak kuruma göstermedikçe bekleyin. Mayıs ayında uygun toprak hazırlayıp yeni saksısına aktarın.

 32. Ahmet, Bursa dedi ki:

  Merhaba bu bitki icin bazi markalarin hazir topraklari var torf diye geciyor. Hatta bir tanesinin markasi verve torf toprak. Bu topraga ponza kum karisimi yapilarak toprak degisimi yapilmasi uygun olur mu? Yoksa kesinlikle humuslu toprak + hazir poset toprak + ponza ve kum karisimi mi yapmamiz gerekiyor?
  ***
  Torf adıyla satılan hazır topraklardan kullanabilirsiniz. Her marka farklı ama sağlıklı hazırlanmışsa salon bitkilerine çok uygun ve besleyicidir. Çürüntü gibi olanlar iyidir. Nadiren bazı markalar siyah iri kuma benzer özellikli çıkıyor. Onlardan kimseye tavsiye etmem. Ponza taşı mutlaka karıştırın çünkü ağır bitkilerin toprağı zamanla presleniyor ve kökler havasız kalıp çürümeye başlıyor. Bu yüzden ponza taşı şart.

 33. Betul, Edirne dedi ki:

  Ayni saksida 2 ayri fragnans agacim var. alali bir yil oldu. hic bir sorun yoktu basta. fakat 4 aydir yavas yavas yapraklar yumusadi .en az 10 yeni ve eski yaprak sararip tamamen kurudu. bitki besini verdim topragi degistirdim ama duzelmedi. ilginc olan kucuk olan agacta hic sorun olmamasi. ama buyuk tamamen mahvolmak uzere. yapraklar cok cansiz. ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Toprakta ve köklerde sorun olduğu anlaşılıyor. Ya çok fazla susuz bırakıyorsunuz ya da toprağının kurumasını hiç beklemeden sürekli suluyorsunuz. Toprağı yoklamadan sulamayın. Ciddi anlamda kuruma olduğu zaman sulayın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)