Dracaena fragrans

Afrika kıtasının tropikal kuşağında 600m ve daha yüksek ormanlık bölgelerin bitkisi Dracaena fragrans Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) familyasındandır. Diğer Dracaena türleri gibi iç mekân şartlarını tolere etmeleri ve çok dekoratif olmaları Dracaena fragrans bitkisinin birkaç kültivarını popüler süs bitkilerinden etmiştir. Özellikle Massangeana, Compacta, Janet Craig ve Warneckii kültivarları bütün dünyada en rağbet edilen salon – ofis bitkilerindendir. Hava temizleyici etkisi de vardır.

Dracaena fragrans salon bitkisi

Dracaena fragrans

En fazla 0C ve -1C dereceler arası kış soğuklarına birkaç saat dayanırlar. Ama yine de kışın dışarıda bırakmamalısınız. Dracaena fragrans’ı ve kültivarlarını Yucca ile karıştırır ve onun gibi soğuğa dayanıklı olduklarını sanarak kışın dışarıda tutarlar. Sonuç donarak ölümdür.

Dracaena fragrans çiçekleri oldukça güzel kokulu olup bulunduğu odayı tamamıyla güzel kolu ile doldurur. Fakat hoş kokulu çiçekleri için değil, parlak renklerde geniş, kılıç gibi uzun ve biraz kavisli güzel yaprakları için yetiştirilir. Zaten ev – ofis ortamlarında çiçek açması nadirdir.

Başlıca Dracaena fragrans kültivarları

D. fragransEn popular olanı ‘Massangeana‘dır. Yaprak ortası dipten uca kadar yeşilimsi sarı renkte olur. Janet Craig daha dar ve daha zarif yapraklıdır.  Warneckii koyu metalik yeşil yapraklarının kenarları beyazdır. Lemon Lime kültivarı koyu metalik yeşil yapraklarının kenarları fıstık yeşilidir. Limelight ise sarımsı fıstık yeşili yapraklıdır. Rengi açık tonda olan yaprakları eskidikçe daha bir yeşile dönerler. Compacta kültivarının yaprakları daha küçük, kısa ve yoğun sıklıkta gelişir. Ve bu haliyle küçük ofislere daha uygundur.

Dracaena fragrans yetiştirme ve bakım şartları

Dracaena fragrans yapraklarını yemyeşil ve sağlıklı güzel görünümlü tutmak biraz zordur. Yapraklardaki ufak tefek hasarları gayet normal karşılamalısınız. Yaprak güzelliğinin bozulmaması aşağıdaki tavsiyelere sıkıca uymanız ile mümkündür.

Işık, güneş ve esinti ihtiyacı

Koyu gölge, loş ışıklı yerlerde yapraklar gerektiği gibi serpilemez. Dar ve çirkin kalırlar. Yaz aylarında güneşin direkt gelmesi öğle saatlerinde iki üç saat sürekli olursa rengi bozar. Bu yüzden yaz boyunca güneşi ya pencere tülü ile filtreleyin ya da direkt güneşi almamasını sağlayın. Zaten çok güçlü gün ışığı yeterlidir.

Işığın güçlü olması gibi ortamın havadar olması da büyük önem taşıyor. Hava hareketlerinin hiç olmadığı kuytu dip köşelere koymayın.

Toprak ve bitki besini

Dracaena fragrans toprağının fazla tuzluluktan uzak olmasını ister. Ayrıca toprağına perlit, vermikülit ve zeolit gibi maddeler kesinlikle karıştırmayın.

Sağlıklı gelişeceği toprak karışımı: 4 ölçü salon bitkilerine özel torf toprak + 1 ölçü 2-3mm iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Bitki besini ayda 1 defa, sadece salon – ofis bitkileri için hazırlanmış olan sıvı bitki besininden, sadece en kenarlardan yavaşça dökerek verin.

Sulama

Dinlenmiş, kloru uçmuş, tortusu çökmüş su ile sulamalısınız. Aksi takdirde klor ve sudaki çeşitli maddeler Dracaena fragrans’ın yaprak güzelliğinin bozulmasına neden olur. Yaz boyunca sık sık sulayın (toprak üst yüzeyinin ıslaklığı gittikçe). Diğer zamanlarda toprağın en üst yüzeyinde tam bir kuruma gördükçe sulayın. Yaz-kış her sulamalarda mutlaka saksı alt deliklerinden çok az bile olsa su dışarı çıkmalıdır. Az miktarda su ile sulamak toprağının zehirlenmesine, kökleri çürütmesine sebep olur. Hiçbir zaman saksı alt tabağında su birikimi beklememelidir.

Saksı

D. fragrans ve tüm Dracaena türleri köklerinin zor sığacağı kadar saksıda yetiştirilmelidir. Saksı değiştirmek gerektiğinde yeni saksı çok az farkla büyük olmalı. Saksı değiştirmeyi ilkbaharda yapın. Bu arada toprağını değiştirmeye çalışmayın. Çünkü kökleri eski toprağından ayırmak çok tehlikelidir.

Temizlik

Yapraklarını, gövdesini ve varsa dallarını haftada bir gibi bir sıklıkla ıslak bezle silerek temizleyin. Yoksa biriken tozlarla birlikte parazit böcekler de birikir ve üreyip yapraklara zarar verirler.

Su fısfıslama

Çok tavsiye ederler. Fakat yaprakların bozulmasına en çok bu etki eder. Çünkü kapalı iç mekanlarda hiç hava hareketi yoksa bu durumda yaprakların ıslanması hastalıklara neden oluyor. Onun için ortamda esinti yoksa sakın su fısfıslamayın. Onun yerine ıslatılmış ve suyu iyice sıkılmış bezle sık sık yaprakları silmek gerekiyor.

Dracaena fragrans üretim

İlkbahar ortasında eski dallarından veya olgunlaşmış tepe çeliğinden köklendirerek yeni fidanlar üretebilirsiniz. Uzun bir dalı 15 – 20cm parçalara ayırarak en az bir gün kadar açıkta bekletin. Çünkü kesik yerlerin kuruması lazım.

Köklendirmek için ⇒ köklendirme toprağı kullanın. Tek tek küçük saksılara parçaları dikip sulayın. Bulundukları yer mutlaka son derece havadar olmak zorunda. Sulamak için toprağı hafifçe eşeleyerek kontrol edin. Tamamıyla kupkuru olmuşsa sulama zamanı gelmiştir. 4-5 hafta içinde kök salmaya ve tepelerinden filizler vermeye başlarlar. 2 ay dolduğunda güzelce hazırladığınız toprak karışımıyla uygun saksılara dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Dracaena fragrans' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Muhammet, İstanbul dedi ki:

  Dracaena fragrans bitkimi 50cm boyunda iki dal halinde aldım. Gelir gelmez saksısını değiştirdim. Saksı değişirken toprağını da değişmem gerekir miydi? Sulamayı kuruluğa göre mi yoksa belirli bir gün aralığına göre mi yapmalıyım?
  ***
  Toprak değiştirmek çok sakıncalı. Kökleri eski topraktan fazla arındırırsanız o bitki mahvolur gider. Böylesi daha iyi. Sulamayı toprakta ne zaman ciddi bir kuruma görürseniz o zaman, bol bol su dökerek, saksı alt deliklerinden su dışarı çıkacak miktarda su ile yapın.

 2. Fatih C. -Samsun dedi ki:

  Gövde bölgesinde kahverengi noktalar var. Bu bir hastalık belirtisi mi?
  ***
  Görmeden bir şey diyemem ama sanmıyorum. Her ihtimale karşı fazlasıyla havadar ve biraz güneşli bir yerde tutun. Toprakta ciddi bir kuruma olmadıkça sulamayın.

 3. Aslı, Ankara dedi ki:

  .. Toprağı balçık gibi olduğu için suda bekletip yeni toprağına pomzayla karıştırıp diktim. Dere kumum yoktu. Toprağı en bildik yapı marketlerin birinden aldım. … … marka torf toprak. “Mikro element katkılı
  Özel karışım bitki yerleştirme torfu. Yüksek nem oranının korunmasıyla sulama oranı azaltılmıştır.” açıklamasında bu yazıyor. Gerçekten de açıklamanın hakkını veriyor çünkü toprak kurumak bilmiyor. 20 gün olmasına rağmen hala toprağı avuçlayıp sıktığımda elim ıslanıyor. Düzelir diye bekledim. Bol bol havalandırdım ama hala ıslak. Daha önce bahsettiğim gibi sorunlu topraktan arındırmak için yordum bitkiyi. Şimdi tekrar toprak değişimi yapmalı mıyım. Bu değişim bitkiye zarar verir mi ya da tam tersi o toprakta beklemesi mi kötü olur?
  ***
  Eğer bu 20 gün zarfında bitkide kötüye gidiş olmadıysa toprak gayet iyidir. Ponza taşı da katmışsınız. Ilık hava hareketlerini uzun süre alırsa kökleri aktifleşir. Sonra da hızlı ve güzel bir gelişim başlar. Toprakta çok ciddi kuruma olmadıkça siz de sulamamaya devam edin. Zaten sağlığına kavuşması için en ciddi ihtiyaç ılık hava hareketleridir.

 4. Pınar, İzmir dedi ki:

  Dracenamın mart ayında saksı değişimini yaptım. Yapraklar yeşil ve diri fakat içe doğru kıvrıldı. 3 ay oldu hala kıvrık. Sanki çok susuz kalmış gibi. Ama toprak nemli. Sebebini çözemiyorum. Nerede hata yapmış olabilirim? Hep böyle mi kalacak? 2 Ayda 1 yeni yaprak çıkıyor. Gelişimi sizce de çok yavaş değil mi?
  ***
  Yeni yaprak çıkardığını sanıyorum. Anlattığınıza göre kökler tamamıyla çürümüş. Sebep ise saksı değiştirirken yaptığınız hatalar. Muhtemelen köklerini eski toprağından arındırmışsınızdır (bu hatayı çok kişi yapıyor ve bitkileri ölüyor). Bu yüzden yeni toprak çıplak kökleri yakıp çürütmüştür.

 5. Aslı, Ankara dedi ki:

  Merhaba daha önce bitkimi budamış ve aldığım çelikleri köklendirme toprağına dikmiştim. Dayanamayıp bugun baktım. 5 parça çelikten sadece biri köklenmiş. İkisinin dibi sanki küf gibi tüylenmişti. O tüylenmeyi temizledim. Kötü bir koku yoktu. Beklemeye devam etmeli miyim bilemedim. Bir de köklenen de köklenmeyen de yani çeliklerin hepsi üstten sürgün verdi hatta köklenmeyenler 3-4 sürgünlü. Şu an çok küçük sürgünler. Beyaz sivilce ucu gibi. Bu sürgünler işlerin yolunda gittiği hissine kapılmamı sağlıyor ama o iki çeliğin dibindeki durum da endişelendiriyor. Kalanların da dibinde küf ya da kök hiçbir şey yok. Sayenizde çok şey öğrendim aklıma takılanları o kadar net cevapladınız ki basmakalıp bilgilerle değil bir bitkinin ihtiyacı neyse o tam olarak o şekilde. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum hep varolun.
  ***
  Siz de sağ olun var olun. Köklendirme toprağı, hava akımları, sıcaklık, “toprak iyice kurumadıkça sulamamak” vesaire her şey tam ise 8 haftada yeterince köklenmiş olurlar. Bu süre zarfında elinizle dahi dokunmamalısınız. Çünkü yapraklansalar bile bu köklenmenin başladığı anlamına gelmez. Şartların uygun olması ve 8 haftanın dolması kesin gerekli.

 6. Aslı, Ankara dedi ki:

  merhaba. 1 ay kadar önce bitkimden çelikler alıp köklendirme toprağına saplamıştım. Şu an tüm çelikler sürgün vermiş ve köklenmiş durumda. Biraz daha bekletip ufak bir saksıya alacağım. üçlü ve ikili dikim yapmak istiyorum. Ama kafama takılan bir konu var. Çeliği aldığım bitkinin ana gövdeleri oldukça kalın (tenis topundan biraz daha fazla). Bende olduğu uzun yıllar boyunca da hiç uzamadı. Hep yan dalları büyüdü. Bu çelikler de o ana gövde gibi nasıl kalınlaşır? Aldığım çelik 10-15cm. Kalınlığı yaklaşık 10 kuruş kadar.
  ***
  Uzun yıllardır hiç uzamadı diyorsunuz. Demek ki bulundurduğunuz yer gelişimi için pek elverişli değil. Veya doğru bakım yapamıyorsunuz. Köklendirdiğiniz çelik aynı şartlarda pek kalınlaşmaz. Gelişimi de yavaş olur. Tam pencere kenarında tutun. Direkt güneş mutlaka almalı. Neredeyse gün boyu esinti almalı. Bu şartlar öncelikli olmak üzere, güçlü ve hızlı gelişimin garanti olması için şu sayfadaki gibi gübreleme yapın: Salon bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir?

 7. Aylin Kara dedi ki:

  Yaprakları çok uzuyor ve kahverengi çatlamalar oluyor. Nedenini anlamıyorum. Büyümesinde problem yok ama yaprakları cok uzun. Aldığım zaman böyle değildi. Köke yakin daldan filiz vermeye başladı. Unu ne yapsam?
  ***
  Daha güneşli yerde tutun. Dipteki filizi kesmeyin. Bırakın büyüsün. Şu iki sayfayı okuyun ve dikkatli olun:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Toprakta köklerin yanması, zehirlenmesi, kök çürümesi

 8. Zeynep E. -Aydin dedi ki:

  Benim çiçeğimin ara yapraklarından çok tam ortadaki yaprakları siyahladı diyebilirim. Geçen yıl aldım. Yazı sorunsuz atlattık. Ama bu yaz ne yazık ki böyle bir sorun yaşadım.
  ***
  Saksıda topraklar zamanla sıkışır. Artan köklerle beraber fazla sıkışan toprakta süzdürebilirlik azalır. Tuzlaşma kökleri ve bitkiyi zehirleyecek kadar yükselir. Bundan dolayı ponza taşı tüm büyük salon bitkilerinin toprağına önceden karıştırılmış olmalıdır. Genel ölçüsü 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı. Birbirleriyle harmanlayacaksınız. Şimdi acilen bu şekilde toprak değiştirmeniz gerekiyor. Sulamaları ise toprakta ciddi kuruma görmeden yapmayın. Sulamaları az miktarda su ile kesinlikle yapmayın. Bu tip sulama bitkilerin toprağını zehirler. Şurayı okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 9. Seda, Aydın dedi ki:

  Arkadaşımın sünnetinde geldi. Çok beğendim istedim. Ama bu bitkiyi bir gece arabada bekletmişler. Bana verdiğinde üstteki bütün yaprakları kararmıştı. Yanmış gibi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Belki arabada güneşten yanmıştır. Belki fazla ısınmaktan yanmıştır. O kısımları kesin. Püfür püfür havadar yerde tutmanız lazım. Yeni filizlerle kendisini yenileyecektir.

 10. Funda, İstanbul dedi ki:

  Yıllardır büyütemediğim hep aynı boyda duran bir masengenam var. Bana kalırsa saksısı büyük geldiği için gelişmiyor ama sağlıklı. Küçük saksıya alsam olur mu acaba?
  ***
  Hayır kesinlikle çözüm olmayacaktır. Ev kadınları bitkilerini genellikle pencere-duvar köşelerinde, kenara çekilen kalın perde arkasında tutarak hava akımlarından ve güçlü ışıktan mahrum ederler. Bazı kişiler de pencereden ve hava akımlarınnan uzak yerlerde tutarlar. Hızlı ve sağlıklı gelişim için en başta gelen faktör hava akımlarıdır. Sonra çok güçlü ışık, biraz da direkt güneş ışınları. Bu iki ciddi hayati önem taşıyan şarttan sonra doğru toprak, doğru şekilde bitki besini verme faktörleri gelir.

 11. Berfin, Ankara dedi ki:

  İkili massengenam var son zamanlarda yaprakların altları kuruyor. Diğerlerinde de sarı lekelenmeler var. Odunsu gövdenin alt kısmında yumuşama değil de en üstü yumuşak gibi. Dalların olduğu kısım normal mi bilmiyorum. Kökleri umarım çürümeye başlamamıştır.
  ***
  Kökler çürümeye başlamamış olsa bile toprağın bozulmuş olduğu kesindir. Sebep hiç gerekmediği halde sulamak ve sulamalarda az su kullanmak. Hangi bitki türü olursa olsun saksı bitkilerini şuradaki usule göre ve toprakta çok ciddi kuruma oldukça sulayın: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 12. Galip, Kırıkkale dedi ki:

  Arkadaşımda massegna var. Bir dal alıp çoğaltmak istiyorum. Baharı beklemek zorunda mıyım? Kestiğim dalın yapraklarını keseyim mi?
  ***
  Şimdi uygun bir zaman değil ama isterseniz deneyin. Kesp aldığınız dal yapraklı ise alt kısımdaki yaprakları giderin. Sadece uç kısımda yapraklar kalsın. 4-5 gün tamamen açıkta bekletin ki kesik yer kabuk bağlasın. Sonra sadece 10 gün suda bekletin ve sonra da toprağa ekin ve sulayın.

 13. Şadiye Kurşun dedi ki:

  Kestiğimiz bir dalı birkaç yerinden kesip çoğaltabilir miyiz?
  ***
  Evet. 8cm’den daha kısa olmasınlar. Yapraklı olmaları da gerekmez.

 14. Galip dedi ki:

  Dallandırmak için ne yapabilirim? Vazelin sürmek lazım dediler. Doğru mu acaba?
  ***
  Yanlış. Dallanması için tepesini keseceksiniz. Böylece tam kesik yerin çevresinden iki veya üç yeni dal uzatır.

 15. Aynur, İstanbul dedi ki:

  İki hafta önce aldığım bitkinin yaprak uçları sararıp ve kahverengi şeklinde kurumaya başlamış. Ne yapabilirim? Yaprakların uçlarını keseyim mi?
  ***
  Kuruyan uçları elbette keseceksiniz. Salonlara yeni bitki almayı sadece sıcak yaz aylarında tavsiye ederim. Çünkü diğer zamanlarda adapte olamayıp bozuluyorlar. Bir de eğer eviniz gece gündüz sürekli kesintisiz 20C derece üstü sıcak olmuyorsa yeni alınmış olan bazı salon bitkileri köklerden başlayıp çürür gider. Ama yazın alırsanız ev içi ılık hava akımları sayesinde ev şartlarına kolayca adapte olur ve kışın bozulmazlar.

 16. Arz, İstanbul dedi ki:

  Birkaç ay önce aldığım massenega bahçede bırakıldığı için yaprakları kahverengileşerek soldu. Gövdesi henüz yumuşamamış gibi. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Kış soğuklarına hiç dayanamaz. Nasıl kurtulur bilmiyorum. Aslında asla hiçbir zaman, hatta 5 dakika havalansın diye dahi dışarıda tutmamak gerekiyor. Yaz kış sürekli salonda durması şart. Bahçelerinize salon bitkilerinden almayın. Bahçeler için Dracaena türleri değil, Yucca uygundur.

 17. Arz, İstanbul dedi ki:

  Yaprakları çürümüş gibi görünen massenegamı budamak istiyorum. Belki kurtarabilirim. Budadığım yerleri mumlamak gerekiyor mu? Kesik yüzeylere Aloe vera jeli sürmenin iyi geleceğini okumuştum.Sizce hangi yolu izlemeliyim?
  ***
  Hiçbirini yapmayın. Kesik yerlere bir şeyler sürmek genellikle ağır çürümelere sebep oluyor. En iyi ilacı hava akımlarıdır. İlla bir şey sürecekseniz toz kükürt sürün ya da çamaşır suyu + su karışımı ile silin.

 18. Serap, İstanbul dedi ki:

  Bitki geleli 1 yılı geçti. Gözünün içine bakıyorum resmen. Ne okuyorsam yapıyorum. Ancak her geçen gün daha kötüye gidiyor sanki. 2 köklü. Biri tamamen kurudu. Kof sopası çok belli ama saksıdan çıkarmadım. Yeni yapraklar çıkarıyor ancak neredeyse geldiğinde olan tüm yapraklar düştü ve 2 haftadır sıra ile her gün bir yaprak sararıyor. Sararma olan dalın dibi siyahlaşmaya başladı. Ölmüş mü vaz mı geçmeliyim acaba?
  ***
  Nerelerden ne gibi yanlış bililer okumuşsanız o bilgilerin kurbanı olmuşsunuz. Normalde iç mekanlarda gayet dayanıklıdır. Şimdi hemen o zehir küpü haline gelmiş olan topraktan söküp köklerini yıkayın. Çürükleri kesin. Hatta köklerin çoğunu çürümemişlerse bile kesin. İki gün ev içinde açıkta bekletin. Bu sırada yukarıda anlattığım gibi doğru toprak karışımı hazırlayın. Sonra yeniden saksıya dikin ama sakın sulamayın. Yaza kadar sadece toprak tamamen kupkuru hale geldikçe, banyoda bol bol su dökerek, toprağı yıkıyarak sulayın. Bundan sonra her yerde yazılı basmakalıp sahte bilgileri okumamanızı tavsiye ederim. En doğru, tek gerçek bilgiler burada çünkü.

 19. Elif, Ankara dedi ki:

  Ben de bu bitkiye evimde bakıyorum. Acemilikle pek iyi bir toprak hazırlamamışım. Gerekli kaliteli toprak ve malzemeler aldım. Pomza taşını eklemeyi unutmuşum satın alırken onun yerine kırmızı lav taşı da denen bir tür aldım. Bazı yerlerde bunun da pomza olduğu yazıyor. Ben bunu sizin toprak tarifinizdeki pomza yerine kullanabilir miyim?
  ***
  Evet hiç fark etmez. Aynı şekilde kullanın. Renk farklılıkları, kimyasal farklılıklar toprakta önemli değil. Akvaryumlarda belki önemlidir ama o benim konum değil.

 20. Aytaç, İzmir dedi ki:

  Bitkimiz 2 köklüydü taşınma sırasında üstündeki mum eridiği için bir kökü çürüdü. Diğeri ise 1 aydır (bebeğimizin doğmasıyla) büyük çiçekler açtı. Aşırı koku saçıyor ve sürekli sıvı çıkışı oluyor. Bu normal mi kalıcı olması ekstra uygulamamız gereken bir yolu var mı?
  ***
  Çürümesinin mumun erimesiyle ilgisi yok. Bilakis mumlamak çürütücü, hastalık yapıcı faktörlerdendir. Diğer probleme gelince, eğer rahatsız oluyorsanız çiçeklerin çiçek sapını en dibinden kesip atmanız lazım.

 21. Mühterem, Batman dedi ki:

  Benim çiçeğim 3.5m boyunda tavana yetişmiş. 22 yıldır evde mükemmel şekilde besledim. Ağaç şeklini aldı. Saksı üstü 50 cm’den kesersem geri kalan kısmı nasıl yeniden köklendirebilirim?
  ***
  Kestiğiniz zaman saksıda kalan alt kısmı filizlenir ve yeni birkaç dal geliştirmeye başlar. Onda sıkıntı yok. Ama mayıs ayında kesin. Şimdi uygun bir zaman değil. Üst kısmı o şekilde köklendiremezsiniz. Yukarıda üretimi kısmında anlattığım gibi parçalara ayırmanız lazım.

 22. Şevval, Bartın dedi ki:

  Komşumda buna benzer bir bitki 2 metreye yakın dip toprak kısmından 40-50cm yavrusunu bana hediye etti. Dipten bir kısmı köklenmiş bir kısmı da kesik gibiydi. İki gün önce direkt yeni saksıya diktim. Fakat bir gün sonra fark ettim ki yapraklarını aşağı bıraktı ve eğilmeye başladı. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Keşke en başta yazıp sorsaydınız. Acilen söküp köklerini yıkayın. Eğer kökler çürümüşse bir süre suda bekletin ve havalar iyice ısınınca saksıya dikip yaz ortasına kadar dışarıda açık havada tutun. Ama eğer şimdi kökler ilk günkü gibi sapasağlam ise şöyle yapın: Islak olmayan, ağır nemli olmayan, orta nemlilikte toprağa dikin ve sulamadan saksısıyla beraber şeffaf bir poşet içine koyup hava almayacağı şekilde bağlayın. 10 gün bekletin. Güçlü ışıklı yerde duracak. Bu sürede hem iyice canlanmış hem de kökleri toprakta aktifleşmiş hale gelir. Sonra çıkarın ve sulayın.

 23. Sinan, İstanbul dedi ki:

  Draceana fragrans bitkisi bakıyoruz. Yaprakları giderek eğildi. Uçları ve gövdesi kahverengileşti. Bu bitkiyi nasıl kurtarabiliriz?
  ***
  Kökleri çürümüştür. Gövdesi kahverengileşti diyorsunuz. Muhtemelen o da çürümüştür ve bu durumda yapacağınız bir şey yok. Kahverengileşme çürümeden dolayı değilse kurtarmak mümkün olabilir. Acilen toprağını değiştirin ve ev içinde en havadar pencere yanı neresi ise orada tutun. Pencereyi uzun süre açık bırakmalısınız ki esintilerden bolca nasiplensin. Biraz da güneş ışınlarından ısınmalı. Bu şartlar canlandırır (eğer tamamıyla ölmediyse).

 24. Yasin E. -İstanbul dedi ki:

  Bende massangeana bu üçüncü ağacım. İlk ikisini çürüttüm buna gözüm gibi bakıyorum ve güzel büyüyor. Bahar geldi çattı toprak değiştirmek için torf baktım yerli torfların hepsinde perlit var (perlit bildiğim kadarı ile zararlı). bende perlitsiz diye ithal torf ve pomza alıp karıştırdım. Bunu dün sulayınca sanki suyu çok çekiyor gibi geldi. Bu ağacı da kökleri çürütüp öldürmek istemem sizce bu torf sakıncalı olur mu? Linkleri de aşağıda paylaşıyorum siz silebilirsiniz.
  ***
  İlan linklerini boşuna yazmayın çünkü ilanlardaki iddialar ne derece doğru ve güvenli bilmiyorum. Bu şekilde bir şey anlayamam. Sade yapılı torf toprak ve ponza taşı (ne renk olursa olsun) bunlardan kullanmak lazım. Eviniz pek havadar olmuyorsa karışım oranını şöyle yapın: 2 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı.

 25. Berna, Diyarbakır dedi ki:

  Şehir değişikliği sebebiyle Dracaena fragrans çiçeğimi saksısından ayırıp getirmek zorunda kaldım. Bir gün bekletip tekrar aynı boya yakın bir saksıya diktim ama ölmek üzere. Yapraklari sarardı ve karardı. Ne yapmam gerek?
  ***
  Yeni toprak köklerini yakmış. Eğer hemen o topraktan kurtarmazsanız hızla çürüyerek ölür. Şimdi söküp köklerini yıkayın ve yeni sağlıklı toprak karışımı yapana kadar temiz suda bekletin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.