Dracaena fragrans

Afrika kıtasının tropikal kuşağında 600m ve daha yüksek ormanlık bölgelerin bitkisi Dracaena fragrans Kuşkonmazgiller (Asparagaceae) familyasındandır. Diğer Dracaena türleri gibi iç mekân şartlarını tolere etmeleri ve çok dekoratif olmaları Dracaena fragrans bitkisinin birkaç kültivarını popüler süs bitkilerinden etmiştir. Özellikle Massangeana, Compacta, Janet Craig ve Warneckii kültivarları bütün dünyada en rağbet edilen salon – ofis bitkilerindendir. Hava temizleyici etkisi de vardır.

En fazla 0C ve -1C dereceler arası kış soğuklarına birkaç saat dayanırlar. Ama yine de kışın dışarıda bırakmamalısınızr. Dracaena fragrans’ı ve kültivarlarını Yucca ile karıştırır ve onun gibi soğuğa dayanıklı olduklarını sanarak kışın dışarıda tutarlar. Sonuç donarak ölümdür.

Dracaena fragrans

Dracaena fragrans çiçekleri oldukça güzel kokulu olup bulunduğu odayı tamamıyla güzel kolu ile doldurur. Fakat hoş kokulu çiçekleri için değil, parlak renklerde geniş, kılıç gibi uzun ve biraz kavisli güzel yaprakları için yetiştirilir. Zaten ev – ofis ortamlarında çiçek açması nadirdir.

Başlıca Dracaena fragrans kültivarları

En popular olanı ‘Massangeana’dır. Yaprak ortası dipten uca kadar yeşilimsi sarı renkte olur. Janet Craig daha dar ve daha zarif yapraklıdır.  Warneckii koyu metalik yeşil yapraklarının kenarları beyazdır. Lemon Lime kültivarı koyu metalik yeşil yapraklarının kenarları fıstık yeşilidir. Limelight ise sarımsı fıstık yeşili yapraklıdır. Rengi açık tonda olan yaprakları eskidikçe daha bir yeşile dönerler. Compacta kültivarının yaprakları daha küçük, kısa ve yoğun sıklıkta gelişir. Ve bu haliyle küçük ofislere daha uygundur.

Dracaena fragrans yetiştirme ve bakım şartları

Dracaena fragrans yapraklarını yemyeşil ve sağlıklı güzel görünümlü tutmak biraz zordur. Yapraklardaki ufak tefek hasarları gayet normal karşılamalısınız. Yaprak güzelliğinin bozulmaması aşağıdaki tavsiyelere sıkıca uymanız ile mümkündür.

Işık, güneş ve esinti ihtiyacı

Koyu gölge, loş ışıklı yerlerde yapraklar gerektiği gibi serpilemez. Dar ve çirkin kalırlar. Yaz aylarında güneşin direkt gelmesi öğle saatlerinde iki üç saat sürekli olursa rengi bozar. Bu yüzden yaz boyunca güneşi ya pencere tülü ile filtreleyin ya da direkt güneşi almamasını sağlayın. Zaten çok güçlü gün ışığı yeterlidir.

Işığın güçlü olması gibi ortamın havadar olması da büyük önem taşıyor. Hava hareketlerinin hiç olmadığı kuytu dip köşelere koymayın.

Toprak ve bitki besini

Dracaena fragrans toprağının fazla tuzluluktan uzak olmasını ister. Ayrıca toprağına perlit, vermikülit ve zeolit gibi maddeler kesinlikle karıştırmayın.

Sağlıklı gelişeceği toprak karışımı: 4 ölçü salon bitkilerine özel torf toprak + 1 ölçü 2-3mm iri taneli dere kumu + 1 ölçü ponza taşı.

Bitki besini ayda 1 defa, sadece salon – ofis bitkileri için hazırlanmış olan sıvı bitki besininden, sadece en kenarlardan yavaşça dökerek verin.

Sulama

Dinlenmiş, kloru uçmuş, tortusu çökmüş su ile sulamalısınız. Aksi takdirde klor ve sudaki çeşitli maddeler Dracaena fragrans’ın yaprak güzelliğinin bozulmasına neden olur. Yaz boyunca sık sık sulayın (toprak üst yüzeyinin ıslaklığı gittikçe). Diğer zamanlarda toprağın en üst yüzeyinde tam bir kuruma gördükçe sulayın. Yaz-kış her sulamalarda mutlaka saksı alt deliklerinden çok az bile olsa su dışarı çıkmalıdır. Az miktarda su ile sulamak toprağının zehirlenmesine, kökleri çürütmesine sebep olur. Hiçbir zaman saksı alt tabağında su birikimi beklememelidir.

Saksı

D. fragrans ve tüm Dracaena türleri köklerinin zor sığacağı kadar saksıda yetiştirilmelidir. Saksı değiştirmek gerektiğinde yeni saksı çok az farkla büyük olmalı. Saksı değiştirmeyi ilkbaharda yapın. Bu arada toprağını değiştirmeye çalışmayın. Çünkü kökleri eski toprağından ayırmak çok tehlikelidir.

Temizlik

Yapraklarını, gövdesini ve varsa dallarını haftada bir gibi bir sıklıkla ıslak bezle silerek temizleyin. Yoksa biriken tozlarla birlikte parazit böcekler de birikir ve üreyip yapraklara zarar verirler.

Su fısfıslama

Çok tavsiye ederler. Fakat yaprakların bozulmasına en çok bu etki eder. Çünkü kapalı iç mekanlarda hiç hava hareketi yoksa bu durumda yaprakların ıslanması hastalıklara neden oluyor. Onun için ortamda esinti yoksa sakın su fısfıslamayın. Onun yerine ıslatılmış ve suyu iyice sıkılmış bezle sık sık yaprakları silmek gerekiyor.

Dracaena fragrans çoğaltma

İlkbahar ortasında eski dallarından veya olgunlaşmış tepe çeliğinden çoğaltılır. Uzun bir dalı 15 – 20cm parçalara ayırarak en az bir gün kadar açıkta bekletin. Çünkü kesik yerlerin kuruması lazım.

Köklendirmek için ⇒ köklendirme toprağı kullanın. Tek tek küçük saksılara parçaları dikip sulayın. Bulundukları yer mutlaka son derece havadar olmak zorunda. Sulamak için toprağı hafifçe eşeleyerek kontrol edin. Elinize yapışmayacak kadar ıslaklığını yitirmişse sulama zamanı gelmiştir. 4-5 hafta içinde kök salmaya ve tepelerinden filizler vermeye başlarlar. 2 ay dolduğunda güzelce hazırladığınız toprak karışımıyla uygun saksılara dikin.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Salon, iç mekan dekor

Etiketler: | |

'Dracaena fragrans' hakkında sorular, açıklamalar

 1. İsimsiz dedi ki:

  12 yıldır ilk defa çiçek açtı. Fakat çiçeğin altındaki küçük yaprakların altında damla şeklinde ele yapışan bal gibi sulu şeyler var. Ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçek açınca öyle oluyor. Islak bezle silin.

 2. Miray S. -Bursa dedi ki:

  Kış döneminde yazlıktan döndüğümüz için evde kaldı. Bu sene soğuğu daha fazla gördü sanırım. Bütün yaprakları öldü resmen. Yapraksız kaldı fakat uzun kökü dalı duruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Dalı canlı ise yeniden filizlenecektir. Bekleyeceksiniz. Güneşli ve havadar pencere yanında tutun.

 3. Kamuran, Antalya dedi ki:

  Bu bitkiyi balkonda direkt güneş almayacak şekilde dışarıda bakabilir miyim?
  ***
  Olur ama sıcak eve alışık ise dışarıda gece en düşük ısı ev içinden daha sıcak olmadan dışarı çıkarmayın. Çünkü ani toprak üşümesinde ciddi problemler çıkıyor. Eğer yazdan beri yavaş yavaş alışırsa gelecek yıl Antalya iklim şartlarına göre dışarıda soğuktan zarar görmez.

 4. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Dracaena fragrans bitkimi büyük boyutta iken satın aldım. 7 ay oldu. Baya gelişti. Bir iki yaprağı sarardı. Bunun dışında yaprakların alt kısımlarındaki minik yapraklar kahverengi oldu. Halihazırdaki yapraklarında böyle bir şey yok. Sanki sert kök kısmı gibi oluyor. Bu normal mi bilemiyorum. Bir de saksı değişimi en son ne zaman oldu bilmiyoruz. Bu sene değil de seneye bir boy büyük saksıya alsam bir sorun olur mu? Çünkü gayet güzel gelişti. Bozmak istemiyorum. Çiçekçi bir çubuk vermişti. Ara sıra toprağını karıştırın yapışmasın diye ama köklerine zarar vermekten korkuyorum. Bu konuda da bilgilendirebilir misiniz?
  ***
  Çubukla karıştırmak hiç gerekmez. Alt kısımda dediğiniz kahverengi olanlar herhalde en eski yapraklardır. Bozulmaları normal. Kendiliğinden düşerler. İsterseniz makasla kesin. Bir yıl daha aynı saksıda aynı toprakta kalmasında sakınca yok. Nasıl bir toprak olduğunu bilmediğiniz için bitki esini filan vermeyin. Çünkü üreticilerin kullandıkları topraklar büyük çoğunlukla ev ortamlarında bitkileri öldürüyor. Bir de bitki besini verince tehlike daha da kesinleşir. Sulamaları yanlış yaparsanız yine aynı şey. Şurayı okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 5. Aslı, Ankara dedi ki:

  Uzun süredir benimle olan bir massengenam var. İki gövdeli ve kalın. Bitkim oldukça sağlıklı. Boyu 2 metreyi aşıyor. Bana geldiğinde tamamen budanmış, sadece iki kalın gövdesi vardı. Yıllar içinde yanlardan çıkan dalları da ince gövde gibi oldu. Sanki oradan kesip diksem genç bir massengena ağacım olacakmış gibi. Her bir yan dalı gövde gibi ve en az 1.5 metre. Ben bunu yine bana geldiği gibi iki ana gövdeyi çıplak bıraksam yeniden filizlenir mi? Bir de kestiklerimi 10-15 cm yerine direkt o boyuyla köklendirsem olur mu acaba. Aslında bitki bakımından pek anlamıyorum ama sanırım yıllar içinde birbirimize çok alıştık. Derdimi de neşemi de anlattım. Komik belki ama arkadaş gibiyiz. Zarar vermek istemiyorum.
  ***
  Bana sorarsanız planladığınız kadar kel kör kütük gibi bırakmayın. Ufak tefek budamalar yapın. Mesela çok uzun dalları kısaltın. Onlar kesik uç kısımların çevresinden yeni dallar verir. Daha güzel hale gelirler. Kestiğiniz dalları köklendirmeye gelince: Fazla uzun dalların köklenmesi çok zor olur. Köklenme başlasa bile geçici bir şeydir. Fazla dayanamazlar. Her şeyi usulüne uygun yapmamız gerekir.

 6. Meri, İzmir dedi ki:

  Ben bu çiçeği 5 yıl önce küçük bir dal halinde uygun bir saksıya diktim. 1 metre boyuna geldi. Yaprakları büyüdükçe kavisli dışa doğru uzanıyordu. Sanırım çiçeğim hastalandı. Yapraklar sönük duruyor ve yaprak uçlarında kurumaya benzer kahverengi çizgiler oluyor. Eski canlılığını, diriliğini kazandırmak için ne yapabilirim?
  ***
  Toprakta tuzlaşma çok fazla artmış. Yapraklarda cansızlaşmalar başladıysa köklerinde de çürümeler başlamıştır. Önce en uç en hassas kısımları çürür. Zamanla köklerde çürüme hızla ilerler. Şimdi acilen o topraktan çıkarın ve köklerini yıkayın. Yeni toprak hazırlayana kadar suda bekletin. Yeni toprak sade yapılı bir torf toprak (salon bitkilerine özel torf toprak) ve ponza taşı eşit ölçülerde karışık olsun. Bu karışım ile köklerin zor sığacağı küçük bir saksıya dikin ve sulayın. Dışarıda açık havada tutma imkanınız varsa daha çabuk canlanır. İki ay sonra 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı karışımıyla esas saksısına aktarın. Esas saksıya aktarırken küçük saksısından kökleri ve toprağı hiç dağıtmadan kalıp gibi çıkarmaya çalışın. Ve o şekilde büyük saksısına yeni toprak karışımı ile yerleştirin.
  Şu sayfayı mutlaka okumanızı tavsiye ederim: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 7. Aslı, Ankara dedi ki:

  Bitkim hakkında daha önce sizden bilgi almıştım. Gerekli toprak ve pomzayı sipariş ettim. Kargom gelince paketi açmadan önce güzelce budadım köklenmesi için dere kumuna sapladım. Sonra saksısını değiştirmek için söktüm bitkimi. Toprağı açtım ve birsürü kırmızı böcekle karşılaştım. Bu yüzden bahçeden geçici toprak getirdim. Onunla tekrar diktim. Ama bugün baktığımda toprak kaya gibi olmuş. Çatlamış ve ince kökleri koparmış. Sulayınca bazı yerlerinin balçık gibi olduğunu farkettim. Bu taş gibi toprağı köklerden nasıl kurtarabilirim. Su verdim ama bazı yerleri neredeyse hiç almadı suyu.hala sımsıkı köklere yapışmış durumda. Son olarak aldığım pomza taşı 1-3 mm çok ufak değil mi?
  ***
  Neredeyse toz gibi. Hiç görmedim ve duymadım. Eğer gerçekten ponza taşı ise yine de işe yarar. İnternetten alışveriş yapmak (sayısız şikayetler almışımdır) hiçbir şekilde güvenli değil. Ben şimdiye kadar hiç denemedim ile. Hiç kimseye de tavsiye etmiyorum (yakından tanıdığınız çok iyi bildiğiniz çok kişi tarafından size tavsiye edilen bir yer değilse). Salon bitkileri için arazi toprağı kullanmayın. Şimdi bir kova suda bekletin ki toprak eriyip dağılsın. Böylece kökleri kurtulur.

 8. Muhammet, İstanbul dedi ki:

  Dracaena fragrans bitkimi 50cm boyunda iki dal halinde aldım. Gelir gelmez saksısını değiştirdim. Saksı değişirken toprağını da değişmem gerekir miydi? Sulamayı kuruluğa göre mi yoksa belirli bir gün aralığına göre mi yapmalıyım?
  ***
  Toprak değiştirmek çok sakıncalı. Kökleri eski topraktan fazla arındırırsanız o bitki mahvolur gider. Böylesi daha iyi. Sulamayı toprakta ne zaman ciddi bir kuruma görürseniz o zaman, bol bol su dökerek, saksı alt deliklerinden su dışarı çıkacak miktarda su ile yapın.

 9. Fatih C. -Samsun dedi ki:

  Gövde bölgesinde kahverengi noktalar var. Bu bir hastalık belirtisi mi?
  ***
  Görmeden bir şey diyemem ama sanmıyorum. Her ihtimale karşı fazlasıyla havadar ve biraz güneşli bir yerde tutun. Toprakta ciddi bir kuruma olmadıkça sulamayın.

 10. Aslı, Ankara dedi ki:

  .. Toprağı balçık gibi olduğu için suda bekletip yeni toprağına pomzayla karıştırıp diktim. Dere kumum yoktu. Toprağı en bildik yapı marketlerin birinden aldım. … … marka torf toprak. “Mikro element katkılı
  Özel karışım bitki yerleştirme torfu. Yüksek nem oranının korunmasıyla sulama oranı azaltılmıştır.” açıklamasında bu yazıyor. Gerçekten de açıklamanın hakkını veriyor çünkü toprak kurumak bilmiyor. 20 gün olmasına rağmen hala toprağı avuçlayıp sıktığımda elim ıslanıyor. Düzelir diye bekledim. Bol bol havalandırdım ama hala ıslak. Daha önce bahsettiğim gibi sorunlu topraktan arındırmak için yordum bitkiyi. Şimdi tekrar toprak değişimi yapmalı mıyım. Bu değişim bitkiye zarar verir mi ya da tam tersi o toprakta beklemesi mi kötü olur?
  ***
  Eğer bu 20 gün zarfında bitkide kötüye gidiş olmadıysa toprak gayet iyidir. Ponza taşı da katmışsınız. Ilık hava hareketlerini uzun süre alırsa kökleri aktifleşir. Sonra da hızlı ve güzel bir gelişim başlar. Toprakta çok ciddi kuruma olmadıkça siz de sulamamaya devam edin. Zaten sağlığına kavuşması için en ciddi ihtiyaç ılık hava hareketleridir.

 11. Pınar, İzmir dedi ki:

  Dracenamın mart ayında saksı değişimini yaptım. Yapraklar yeşil ve diri fakat içe doğru kıvrıldı. 3 ay oldu hala kıvrık. Sanki çok susuz kalmış gibi. Ama toprak nemli. Sebebini çözemiyorum. Nerede hata yapmış olabilirim? Hep böyle mi kalacak? 2 Ayda 1 yeni yaprak çıkıyor. Gelişimi sizce de çok yavaş değil mi?
  ***
  Yeni yaprak çıkardığını sanıyorum. Anlattığınıza göre kökler tamamıyla çürümüş. Sebep ise saksı değiştirirken yaptığınız hatalar. Muhtemelen köklerini eski toprağından arındırmışsınızdır (bu hatayı çok kişi yapıyor ve bitkileri ölüyor). Bu yüzden yeni toprak çıplak kökleri yakıp çürütmüştür.

 12. Aslı, Ankara dedi ki:

  Merhaba daha önce bitkimi budamış ve aldığım çelikleri köklendirme toprağına dikmiştim. Dayanamayıp bugun baktım. 5 parça çelikten sadece biri köklenmiş. İkisinin dibi sanki küf gibi tüylenmişti. O tüylenmeyi temizledim. Kötü bir koku yoktu. Beklemeye devam etmeli miyim bilemedim. Bir de köklenen de köklenmeyen de yani çeliklerin hepsi üstten sürgün verdi hatta köklenmeyenler 3-4 sürgünlü. Şu an çok küçük sürgünler. Beyaz sivilce ucu gibi. Bu sürgünler işlerin yolunda gittiği hissine kapılmamı sağlıyor ama o iki çeliğin dibindeki durum da endişelendiriyor. Kalanların da dibinde küf ya da kök hiçbir şey yok. Sayenizde çok şey öğrendim aklıma takılanları o kadar net cevapladınız ki basmakalıp bilgilerle değil bir bitkinin ihtiyacı neyse o tam olarak o şekilde. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum hep varolun.
  ***
  Siz de sağ olun var olun. Köklendirme toprağı, hava akımları, sıcaklık, “toprak iyice kurumadıkça sulamamak” vesaire her şey tam ise 8 haftada yeterince köklenmiş olurlar. Bu süre zarfında elinizle dahi dokunmamalısınız. Çünkü yapraklansalar bile bu köklenmenin başladığı anlamına gelmez. Şartların uygun olması ve 8 haftanın dolması kesin gerekli.

 13. Aslı, Ankara dedi ki:

  merhaba. 1 ay kadar önce bitkimden çelikler alıp köklendirme toprağına saplamıştım. Şu an tüm çelikler sürgün vermiş ve köklenmiş durumda. Biraz daha bekletip ufak bir saksıya alacağım. üçlü ve ikili dikim yapmak istiyorum. Ama kafama takılan bir konu var. Çeliği aldığım bitkinin ana gövdeleri oldukça kalın (tenis topundan biraz daha fazla). Bende olduğu uzun yıllar boyunca da hiç uzamadı. Hep yan dalları büyüdü. Bu çelikler de o ana gövde gibi nasıl kalınlaşır? Aldığım çelik 10-15cm. Kalınlığı yaklaşık 10 kuruş kadar.
  ***
  Uzun yıllardır hiç uzamadı diyorsunuz. Demek ki bulundurduğunuz yer gelişimi için pek elverişli değil. Veya doğru bakım yapamıyorsunuz. Köklendirdiğiniz çelik aynı şartlarda pek kalınlaşmaz. Gelişimi de yavaş olur. Tam pencere kenarında tutun. Direkt güneş mutlaka almalı. Neredeyse gün boyu esinti almalı. Bu şartlar öncelikli olmak üzere, güçlü ve hızlı gelişimin garanti olması için şu sayfadaki gibi gübreleme yapın: Salon bitkilerine hayvan gübresi nasıl verilir?

 14. Aylin Kara dedi ki:

  Yaprakları çok uzuyor ve kahverengi çatlamalar oluyor. Nedenini anlamıyorum. Büyümesinde problem yok ama yaprakları cok uzun. Aldığım zaman böyle değildi. Köke yakin daldan filiz vermeye başladı. Unu ne yapsam?
  ***
  Daha güneşli yerde tutun. Dipteki filizi kesmeyin. Bırakın büyüsün. Şu iki sayfayı okuyun ve dikkatli olun:
  1- Yaygın ve öldürücü sulama hatası
  2- Toprakta köklerin yanması, zehirlenmesi, kök çürümesi

 15. Zeynep E. -Aydin dedi ki:

  Benim çiçeğimin ara yapraklarından çok tam ortadaki yaprakları siyahladı diyebilirim. Geçen yıl aldım. Yazı sorunsuz atlattık. Ama bu yaz ne yazık ki böyle bir sorun yaşadım.
  ***
  Saksıda topraklar zamanla sıkışır. Artan köklerle beraber fazla sıkışan toprakta süzdürebilirlik azalır. Tuzlaşma kökleri ve bitkiyi zehirleyecek kadar yükselir. Bundan dolayı ponza taşı tüm büyük salon bitkilerinin toprağına önceden karıştırılmış olmalıdır. Genel ölçüsü 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü ponza taşı. Birbirleriyle harmanlayacaksınız. Şimdi acilen bu şekilde toprak değiştirmeniz gerekiyor. Sulamaları ise toprakta ciddi kuruma görmeden yapmayın. Sulamaları az miktarda su ile kesinlikle yapmayın. Bu tip sulama bitkilerin toprağını zehirler. Şurayı okuyun: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 16. Seda, Aydın dedi ki:

  Arkadaşımın sünnetinde geldi. Çok beğendim istedim. Ama bu bitkiyi bir gece arabada bekletmişler. Bana verdiğinde üstteki bütün yaprakları kararmıştı. Yanmış gibi. Ne yapmalıyım?
  ***
  Belki arabada güneşten yanmıştır. Belki fazla ısınmaktan yanmıştır. O kısımları kesin. Püfür püfür havadar yerde tutmanız lazım. Yeni filizlerle kendisini yenileyecektir.

 17. Funda, İstanbul dedi ki:

  Yıllardır büyütemediğim hep aynı boyda duran bir masengenam var. Bana kalırsa saksısı büyük geldiği için gelişmiyor ama sağlıklı. Küçük saksıya alsam olur mu acaba?
  ***
  Hayır kesinlikle çözüm olmayacaktır. Ev kadınları bitkilerini genellikle pencere-duvar köşelerinde, kenara çekilen kalın perde arkasında tutarak hava akımlarından ve güçlü ışıktan mahrum ederler. Bazı kişiler de pencereden ve hava akımlarınnan uzak yerlerde tutarlar. Hızlı ve sağlıklı gelişim için en başta gelen faktör hava akımlarıdır. Sonra çok güçlü ışık, biraz da direkt güneş ışınları. Bu iki ciddi hayati önem taşıyan şarttan sonra doğru toprak, doğru şekilde bitki besini verme faktörleri gelir.

 18. Berfin, Ankara dedi ki:

  İkili massengenam var son zamanlarda yaprakların altları kuruyor. Diğerlerinde de sarı lekelenmeler var. Odunsu gövdenin alt kısmında yumuşama değil de en üstü yumuşak gibi. Dalların olduğu kısım normal mi bilmiyorum. Kökleri umarım çürümeye başlamamıştır.
  ***
  Kökler çürümeye başlamamış olsa bile toprağın bozulmuş olduğu kesindir. Sebep hiç gerekmediği halde sulamak ve sulamalarda az su kullanmak. Hangi bitki türü olursa olsun saksı bitkilerini şuradaki usule göre ve toprakta çok ciddi kuruma oldukça sulayın: Yaygın ve öldürücü sulama hatası

 19. Galip, Kırıkkale dedi ki:

  Arkadaşımda massegna var. Bir dal alıp çoğaltmak istiyorum. Baharı beklemek zorunda mıyım? Kestiğim dalın yapraklarını keseyim mi?
  ***
  Şimdi uygun bir zaman değil ama isterseniz deneyin. Kesp aldığınız dal yapraklı ise alt kısımdaki yaprakları giderin. Sadece uç kısımda yapraklar kalsın. 4-5 gün tamamen açıkta bekletin ki kesik yer kabuk bağlasın. Sonra sadece 10 gün suda bekletin ve sonra da toprağa ekin ve sulayın.

 20. Şadiye Kurşun dedi ki:

  Kestiğimiz bir dalı birkaç yerinden kesip çoğaltabilir miyiz?
  ***
  Evet. 8cm’den daha kısa olmasınlar. Yapraklı olmaları da gerekmez.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.