Hercai menekşe, Viola × wittrockiana

Violaceae (Menekşegiller) familyasından hercai menekşe doğada bulunan Viola tricolor (üç renkli menekşe) türünün diğer menekşe türleri ile melezleşmesinden oluşmuş kalıcı hibrit bir menekşe türüdür: Viola × wittrockiana. Yani doğal bir tür gibi tohumlarından tekrar tekrar yetişir ve nesli aynen devam eder. Soğuğa dayanıklılık farklılıkları, yaprak şekilleri ile çiçek irilikleri farklılıkları ve çiçek rengi farklılıkları açısından pek çok kültivarları türetilmiştir.

Hercai menekşe çeşitleri

Hercai menekşe hibrit olduğu için bilimsel adı  Viola × wittrockiana şeklindedir. Eskiden üç renkli doğal menekşe türünün bir varyetesi olarak kabul ediliyordu ve adı Viola tricolor var. hortensis idi. İngilizcede yaygın adı ise pansy’dir.

Özellikleri

Hercai menekşelerinin bahçe dekorasyonunda ve balkon saksılarından önemli yeri vardır. Park ve bahçeleri çeşitli renklerde çiçeklerle süslemede en kolay bulunan ve en kolay yetiştirilen süs bitkileri hercai menekşelerdir. Ayrıca saksılarda sarkıcı olarak yetişecek uygun kültivarları bile var. Fakat yaz mevsimi şiddetli sıcak geçen yerlerde yaz aylarında park ve bahçelerde de balkonlarda da yazın kurur giderler. Bozulmaları daha ilkbahar sonunda başlar.

Beyaz ve magenta iki renkli hercai menekşe

Çiçek açması süreklidir. Fakat buna rağmen mevsimlik (2-3 aylık) yetiştirilir. Zira dallar uzadıkça dağınık bir çirkin görünüm sunar. Sıcak memleketlerde serin ve soğuk aylarda, soğuk memleketlerde ise sıcak aylarda parklara ve bahçelere fideleri dikilir.

Kış soğuklarına dayanıklılığı çeşitli kültivarlarına göre değişir. Genel anlamda -25C dereceye kadar dayanırlar. Kışın sadece hafif don olaylarının olduğu İstanbul gibi yerlerde hercai menekşeler kış boyu çiçeklidir ve kışın bir süre kar altında kalsalar bile zarar görmezler. Ağır don olayı olan yerlerde ise eğer kar altında kalmazlarsa kuru ayaza dayanamazlar. Malç ile kısmen örterek korumalısınız.

Yetiştirme, bakım

Hercai menekşe güneşli ve yarı gölgeli yerlere uygundur. Koyu gölge yerlerde yetişmez. Her çeşit toprakta olur. Yaz günlerinde susuz bırakmamaya gayret edin. Yaz aylarının aşırı sıcak geçtiği yerlerde yazın kururlar ama yaz sonunda hercai menekşe tohumlarını ekerek sonbahardan yaz başına kadar sürekli çiçek açmalarını sağlayabilirsiniz.

Koyu mor renkte çiçek açan hercai menekşe

Balkon saksılarında yetiştirecekseniz 3 ölçü torf toprak + 1 ölçü humuslu arazi toprağı + 1 ölçü dişli kum karışımı yapıp saksılara doldurun. Bunda hercai menekşe çok iyi yetişir. 15 günde bir çok hafif dozajlı bitki besinini suya karıştırarak verin. Bu kadarcık bir bakım ile aylar boyunca muhteşem çiçeklenme gösterir.

Sulamayı toprak üst yüzeyinde hissedebileceğiniz kadar bir kuruma gördükçe yapın.

Hercai menekşe çoğaltma, üretim

Hercai menekşeler uzun ömürlü olsalar da ikinci yıldan itibaren kötüleşmeye başlarlar. Üzerlerinde oluşan tohumlardan alıp yenilerini üretseniz iyi olur. Yaz ortasından birkaç hafta sonra, yaz sıcakları dinmeye başladığı zaman tohumları ekin. İlkbaharda da ekebilirsiniz. Tohumları toprağa serpin. Sonra üzerlerini incecik bir tabaka toprak ile örtün ve ince yağmurlama gibi sulayın. Fideler yeterince büyüyünce esas yerlerine ortalama 15 cm ara ile dikin. Tohumlar çimlendikten itibaren hercai menekşeler 9 hafta ile 12 hafta arasında çiçek açmaya başlarlar.

Yavruağzı renk hercai menekşe

Tepe çeliği ile üretim yaz sonunda ve sonbaharda yapılabilir. Kökten ana dalları ayırarak da ilkbaharda veya sonbaharda çoğaltmak mümkündür. Bunun için her parçasında kökler bulunmalıdır. Aslında bunlara gerek yok. Hercai menekşenin en kolay ve en sağlıklı üretim yolu tohum iledir.

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri

Etiketler: | | |

'Hercai menekşe, Viola × wittrockiana' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Betül, Afyonkarahisar dedi ki:

  Hercai çiçeğimi saksısıyla kışın soğuktan korusam kapalı balkona koysam olur mu? Bahçeye dikmek istemiyorum çocuklar koparır maalesef.
  ***
  Olur diye düşünüyorum. En azından bir deneyin. Kapalı camekan balkonlarda sıcak yaz ayları haricinde sorunsuz gelişir. En ciddi problem yaprak bitlerinin fazlaca zarar verebileceği tehlikesi.

 2. Berna, İzmir dedi ki:

  Merhabalar. Geçtiğimiz hafta iki adet hercai menekşe fidesi aldım ve cam önü için olan uzun saksılara ektim. Birkaç gün iyi gitseler de birisi hemen yapraklarını saldı. Evim tamamen güney cepheli, balkon da mecburen 11:00-16:00 arası hep güneş içerisinde. Güneşten etkilenebilecekleri için balkonda bulabildiğim kısmen gölge bir yere koydum, diğer çiçek canlılığını sürdürdü. Ancak 2 gündür onun da yaprakları çok yumuşamaya başlamış.
  ***
  Sebep toprağın niteliğidir. Torf adı verilen hazır poşet toprakları balkon saksılarında kullanmamalısınız (hassas ince kökleri çoğunlukla yakıp çürütür). Hercai menekşelere ve diğer balkon bitkilerine doğal arazi toprakları en iyisidir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

Lütfen sorunuzu konu ile ilgili sayfaya yazmaya gayret edin.

Sorunuzu/Yorumunuzu yazın:

Sorunuz cevabımla birlikte 1 veya birkaç saat içinde burada görünür olacaktır. Lütfen ara sıra kontrol edin.