Hercai menekşe, Viola x wittrockiana

Hercai menekşe bol bol ve sürekli çiçek açtığı için ve neredeyse akla gelen her renkten çiçek açan çeşitleri olduğu için en sevilen bahçe-balkon bitkilerinden biridir.

Özellikleri

Violaceae (Menekşegiller) familyasından hercai menekşe doğada bulunan Viola tricolor (üç renkli menekşe) türünün diğer menekşe türleri ile melezleştirilmesinden oluşturulmuş kalıcı hibrit bir menekşe türüdür: Viola x wittrockiana. Yani doğal bir tür gibi tohumlarından tekrar tekrar yetiştirilebilir ve nesli aynen devam eder. Soğuğa dayanıklılık farklılıkları, yaprak şekilleri ile çiçek irilikleri farklılıkları ve çiçek rengi farklılıkları açısından pek çok kültivarları türetilmiş.

Hercai menekşe hibrit olduğu için bilimsel adı  Viola x wittrockiana şeklindedir. Eskiden üç renkli doğal menekşe türünün bir varyetesi olarak kabul ediliyordu ve adı Viola tricolor var. hortensis idi. İngilizcede en yaygın adı pansy’dir.

Kullanım: Bahçe dekorasyonunda önemli yeri vardır. Park ve bahçelerin istenilen renkte çiçeklerle süslenmesinde en kolay bulunan ve en kolay yetiştirilen süs bitkileri hercai menekşelerdir. Balkon saksılarında da yetiştirilir. Ayrıca saksılarda sarkıcı olarak yetişebilecek uygun kültivarları da geliştirilmiş. Fakat yaz mevsimi şiddetli sıcak geçen yerlerde yaz aylarında park ve bahçelerde de balkonlarda da kullanılamaz.

Kış soğuklarına dayanıklılığı: Çeşitli kültivarlarına göre değişir. Genel anlamda -25C dereceye kadar dayandıkları söylenebilir. Kışın sadece hafif don olaylarının olduğu İstanbul gibi yerlerde hercai menekşeler kış boyu çiçeklidir ve kışın bir süre kar altında kalsalar bile zarar görmezler. Ağır don olayı yaşanan yerlerde ise eğer kar altında kalarak korunamazlarsa kuru ayaza dayanamazlar. Malç ile kısmen örtülerek korunmaları sağlanmalıdır.

Yetiştirilmesi, bakımı

Hercai menekşe güneşli ve yarı gölgeli yerlerde yetiştirilmeye uygundur. Koyu gölge yerlerde yetiştirilmez. Her çeşit toprakta olur. Yaz günlerinde susuz bırakmamaya gayret edin. Yaz aylarının aşırı sıcak geçtiği yerlerde yazın kururlar ama yaz sonunda hercai menekşe tohumlarını ekerek sonbahardan yaz başına kadar sürekli çiçek açmalarını sağlayabilirsiniz.

Balkon saksılarında yetiştirecekseniz 1 ölçü hazır poşet toprak (torf), 3 ölçü humuslu arazi toprağı ve 1 ölçü dişli kum karışımı yapıp saksılara doldurun. Bunda hercai menekşe çok iyi yetişir. 15 günde bir çok hafif dozajlı bitki besinini suya karıştırarak verin. Bu kadarcık bir bakım ile aylar boyunca muhteşem çiçeklenme gösterir.

Sulamayı toprak üst yüzeyinde hissedebileceğiniz kadar bir kuruma gördükçe yapın.

Çoğaltılması

Hercai menekşeler uzun ömürlü olsalar da ikinci yıldan itibaren kötüleşmeye başlarlar. Üzerlerinde oluşan tohumlardan alıp yenilerini üretseniz iyi olur. Yaz ortasından birkaç hafta sonra, yaz sıcakları dinmeye başladığı zaman tohumları ekin. İlkbaharda da ekebilirsiniz. Tohumları toprağa serpin. Sonra üzerlerini incecik bir tabaka toprak ile örtün ve ince yağmurlama gibi sulayın. Fideler yeterince büyüyünce esas yerlerine ortalama 15 cm ara ile dikin. Tohumlar çimlendikten itibaren hercai menekşeler 9 hafta ile 12 hafta arasında çiçek açmaya başlarlar.

Tepe çeliği ile üretim yaz sonunda ve sonbaharda yapılabilir. Kökten ana dalların ayrılmasıyla da ilkbaharda veya sonbaharda çoğaltılabilir. Bunun için ayrılacak her parçasında kökler bulunmalıdır. Aslında bunlara gerek yok. Hercai menekşenin en kolay ve en sağlıklı üretim yolu tohum iledir.

Fotoğrafları

Yazar: Erdal Yüksel

Kategori: Bahçe / Balkon Süs Bitkileri, Menekşeler

Etiketler: | |


'Hercai menekşe, Viola x wittrockiana' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Tolga Güler dedi ki:

  Hercai menekşelerimden tohum saklamak istiyorum. Ancak tohumu çiçeğin neresinde olur ve hangi zaman diliminde almak gerekir?
  ***
  Solan çiçeklerin yerinde küçük bir tohum kapsulü oluşur. Minik bir meyve gibi. işte tohumlar onun içindedir. Kapsül iyice kuruyana kadar tohumlar olgunşalır. O zaman tohumları alabilirsiniz. Her mevsimde olabilir.

 2. Tolga Güler dedi ki:

  Cevabınız için teşekkürler. tohumdan yetiştirmek için tohumları ne kadar derine dikmek uygun olur? Ve mevsim olarak ne zaman dikmek en uygun olur?
  ***
  Tohumları toprağa 1 cm kadar gömmek yeter. İstanbul, İzmir ve Trabzon iklimi benzeri yerlerde martın son haftasından nisan sonuna kadar, Ege ve Akdeniz kıyılarında ise şubat sonunda.. Bir de yaz sonu tohum ekimi var. Bu saydığım yerlerde tohumlar eylül ortasında ekilmelidir. Böylece sonbahar ortasından itibaren sürekli çiçek açarlar. Ankara ve benzer iklimli yerlerde tohumlar sadece nisanda ekilmeli.

 3. Nuri Dikgöz dedi ki:

  İlk günleri sıcak ortamda tutarsak şubatta da ekebilir miyiz?
  ***
  Tohumları mı diyorsunuz? Uygun yeriniz varsa daha iyi. Böylece mesela istanbulda nisan ayının girmesiyle beraber don olayı riski tamamen ortadan kalkıyor. O zamana kadar fideler çiçeklenecek kadar büyümüş olurlar ve dışarıya dikebilirsiniz.

 4. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Ben ilk kez çiçek dikeceğim rengarek menekşeler istiyorum.. Bunun için camımın önüne dar uzun saksılardan aldım. aldığım tohumlar viola hercai menekşe düz sarı bıyıklı, kırmızı, beyaz ve ayrıca üzerinde menekşe tohumu yazan rengarek menekşeleri gösteren bir paket tohum aldım. Şimdi ben dört paket tohumu nasıl ekeceğim? Karıştıracak mıyım? Elimdeki tohumun hepsinimi kullanacağım. Bana nasıl dikeceğimi izah eder misiniz?
  ***
  Bence önce tohumları ayrı bir saksıya ya da genişçe bir leğene rasgele serperek ekin. Fideler biraz büyüyünce uzun saksılarınıza 10 cm ara ile dikersiniz. Renklere gelince: Ayrı renklerle özel bir amacınız yoksa hepsini karıştırın. Rasgele renk renk olur. Gerçi ayrı ekmeniz bence daha iyi. Böylece yetiştirdiğiniz fideleri esas saksılarına dikerken renk uyumlarına dikkat edersiniz.

 5. Eylül Demir, Erzurum dedi ki:

  Erzurumda yaşıyorum ve balkonumda rengarenk çiçekler olsun istiyorum. Metal saksılar aldım ama çok sıcak bir yer olmadığı için hangi çiçeklerin yetişebileceği konusunda pek fikrim yok. Şimdilik hercai menekşe ve papatya tohumu aldım. Henüz ekmedim. İlk defa ekeceğim.
  ***
  Tohumları hemen ekmelisiniz. Keşke tohum almasaydınız. Erzurumda Balkonlarda mevsimlik çiçeklerden hangisi “fide olarak” satılıyorsa onlardan alıp dikseniz daha iyi olur. Hazır fide Erzurumda daha uygun çünkü tohumların gelişmesi uzun sürer. Şimdi ve mayısta hercai menekşe, petunya, yenigine çiçeği vesaire çevrede ne fidesi satılıyorsa almanızı tavsiye ederim.

 6. Naz C. -Bodrum dedi ki:

  Bu aralar yağışlar bol. Çiçeklerimi nasıl koruyacağımı bilemedim. Mesela menekşeler yağmura maruz kalırsa olumsuz sonuç alır mıyım? Bunu hiç istemiyorum.
  ***
  Korkmayın hiçbir şey olmaz. Bahçe bitkileri elbette yağmur altında kalır. Hortumla sularsınız ıslanırlar. Bir zarar görmezler.

 7. Seda, Yalova dedi ki:

  Sitenizi çok beğeniyorum bahçe çiçek konusunda bizleri aydınlattığınız için size teşekkür ediyorum. Ben de rengarenk hercai menekşe fideleri aldım ve saksılara anlattığınız şekilde diktim. Balkonumu çok güzel renklendirdiler. Yeni çiçekler verdiler. Yaklaşık bir haftadır çiçeklerde ufak böcekler oldu. Bu böcekler öldürünce kokuyorlar bilmediğim bir böcek türü anlayacağınız. Şu an çiçeklerin diplerindeki yaprakları sarardı solmaya başladılar. Bu durum beni çok üzüyor. Ne yapmam gerekiyor?
  ***
  En eski yapraklar bozulur normaldir. Yaprakların altlarını büyüteçle inceleyin bit var mı.. Bit yoksa ve yaprak bozulmaları fazla oluyorsa 15 günde bir çok hafif dozajlarda bitki besini suda karıştırıp verin iyi gelir.

 8. Tolga G. -Konya dedi ki:

  Bu sene balkonumda ekim ayında dikmiş olduğum menekşe fidelerinden harika sonuçlar aldım. Şu an hepsi coşmuş durumda çiçek veriyorlar. Bu sene kış konyada çok sert geçti -20 dereceleri gördük ama buna rağmen hercailerim ölmediler. İçeriye bile almadım. Durum böyle olunca ben de menekşe sakılarımın sayısını 6’ya çıkardım. 75 cm’lik balkon saksılarından yani yaklaşık 50 menekşe fidesi daha aldım ve diktim. Şimdi size sorularım var.
  1. Balkonum güney cepheli yazın güneş zarar verir mi?
  2.Bazı yazılarda haziran ayında menekşelerin çiçeklenme döneminin biteceği yazıyor. Yani yazın menekşelerim ölecek ve kuruyacaklar mı? Seneye yeniden mi fide dikmem lazım? yoksa aynı fideler canlanacak mı?
  3.Yazın kuzey balkona taşımamın ölmemeleri yada çiçek açmaları açısından bir yararı olur mu?
  4. Çiçeklerin dökülmesi ile ortaya çıkan tohum kapsüllerini kendisi açılıp dökülmeden koparıp sonra kurutsam olur mu? yoksa üzerinde kendinin kuruyup açılmasını mı beklemem gerekir. (kendi açılınca kayboluyorlar)
  5.Çiçek dönemi 12 aya uzatılabilir mi?
  ***
  Cevaplar: 1) Saksının ve toprağın özelliğine göre değişir. Ve elbette sulamaya dikkat etmek gerekiyor. Yazın şiddetli sıcak olan yerlerde ise menekşeler yaz sıcaklarında perişan olur bu normaldir. 2) Bütün yaz çiçekli olmaları iklime bağlı. Şiddetli yazsıcaklarını hiç sevmiyorlar. 3) Kuzeye bakan yerler güneş almadığı için özellikle çiçek açan bitkilere hiç uygun değildir ama sıcakta fazla rahatsız olan bitkilerin temmuz-ağustos aylarında kuzey cephede dinlenmeleri iyi olur. 4) Tohumlar bitkinin üzerinde kurumalı. Tohumlar olgunlaşınca altlarına tabağa benzer bir şey koyarsanız onun içine dökülürler. Çok az sayıda çiçeği tohuma bırakın yoksa bitkinin ömrünü fazlasıyla kısaltır. 5) Solmuş çiçekleri hemen keser atarsanız çiçek açmaya devam ediyor, ömürleri uzayabiliyor. Ayrıca hercai menekşeler çevreye döktüğü tohumlarla kendi kendine fide üretirler. Kendileri ölmeden yenileri gelişime başlar.

 9. Seda, Yalova dedi ki:

  Menekşelere bahsettiğiniz şekilde baktım: Evet bit var. Balkonu sardılar. Açan çiçeklerin arka kısmında minicik çok var. Rengi yeşil. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sizin oralarda çiçek üreticileri çok. Onlara danışıp ilaç sorun ve tavsiye ettikleri ilaçtan kullanın. En iyisi bu.

 10. Şencan, Ankara dedi ki:

  Benim hercai menekşelerim balkonda saksıda duruyor. Çok güzel boy verdiler rengarenk çiçekler açıyorlar fakat birkaç gün önce üzerlerinde açık yeşil ve kanatlı böcekler çıkmaya başladı. Zararlıysa kimyasal ilaç kullanmadan nasıl yok edebilirim?
  ***
  Az sayıda iseler zararı yok. Küçük bir fırça ile görebildiklerinizi süpürün. Fazla ise ilaç kullanmalısınız.

 11. Selver, Osmaniye dedi ki:

  Menekşemin ciçegi kuruduktan sonra ortasındaki sey acıldı. İçinde kücük kücük birsürü tohum var. Onları eksem ne olur cicek cıkar mı?
  ***
  Evet onları ekerseniz yeni hercai menekşeleriniz olur.

 12. Nurgül, İstanbul dedi ki:

  Tohumdan hercai ekiorum çıkmıyor anlamadım. Bir hafta öncesi yine ektim yine bişey yok. Az bir tohum kaldı onu da ekicem ama bu sefer nasıl ekmeliyim? Acaba tohumlardan da kaynaklanabilir mi?
  ***
  Bir hafta bekliyor sonra çimlenmediler diye her şeyi bozuyorsanız suç sizde. Bekleyin belki bir ayda çimlenecekler. Tohumları en fazla 1cm derine gömün. Hatta gömmeyin toprak yüzeyinde belli belirsiz gömülü olsunlar. Açık havada güneşin ısıttığı bir yerde olmalılar. Yine de olmuyorsa toprak zehirlidir. Poşetlerde ucuza satılan toprakların yüzde doksandokuzu ince köklü bitkilere ve mini fidelere zarar veriyor öldürüyor.

 13. Mehmet, Afyon dedi ki:

  yaklaşık 1.5 ay önce pazardan uzun bir saksıda 4 adet hercai menekşe aldım. Çiçek açıyor ama bazılarının neşesi yok gibi. Alt yaprakları sararmaya ve bir tanesininde yaprakları kendini koyvermiş durumda. Balkondalar.
  ***
  Anlaşılan diktikleri toprak çok kuvvetsiz veya çok ucuza satılan bozuk kompost bir toprağa dikmişler. Gerçek toprakta daha iyi gelişirler. İsterseniz bitki besini verin. Balkonunuz camekanlı kapalı ise dikkat edin bunlar açık hava bitkisidir. Balkonun pencerelerini açık tutmak zorundasınız.

 14. Sinem, Antalya dedi ki:

  Menekşe tohumu diktim şu an 2-3 cm arasındalar. Pencere önünde hafif güneş ve bol ışık alıyorlar. Yanlız ben gene acele ile onları bakır bir kaseye diktim ve oksitlenme falan olur diye korkuyorum. Şimdilik durumları iyi. Ne zaman saksıya almam lazım? Açık güneşli balkon mu yoksa pencere önü mü iyidir?
  ***
  Bahçeniz yoksa her çiçeği tohumdan yetiştirmeniz yanlış. İhtiyacınız kadarını fide olarak almalısınız. Evde olmaz. Açık havada güneşte tutun. Fideleri ne zaman isterseniz ayırın başka yerlere dikin.

 15. Yeşim, İstanbul dedi ki:

  Balkonundaki hercai menekleşerim üzerinde küçük yeşil böcekler çıkmaya başadı. Çiçekleri dökülüyor. Ne yapmam gerekir?
  ***
  1 çorba kaşığı kırmızı pul biber + 1 çorba kaşığı arap sabunu 2 bardak kaynar suya karıştırın. Tamamen soğuyana kadar bekletin. Amerikan bezi ile süzerek fısfıs şişesine doldurun. Yaprakların üstüne ve altına fısfıslayın. Böcekler ölür.

 16. Feyzi, Malatya dedi ki:

  Sitenizi devamlı takip ediyorum çokta yararlanıyorum. emeginize saglık. 1000 m2 lık alana menekşe tohumu ekmek istiyorum. önümüzdeki aylar icerisinde ekimi düsünüyorum. zamanlama ve tohum ekimi konusunda izleyecegım yol hakkında bilginize ihtiyacım var.
  ***
  Malatyada kışın açıkta hayatta kalamazlar. İlkbaharı bekleyin.

 17. Feyzi, Malatya dedi ki:

  İlginize tesekkürler. iyi ama ben tohumdan baslayıp alcak tünel icerisinde yetiştirmeyi düsünüyorum. Ta ki ekime gelene kadar örtü altında kalacak. Yetisti mi soguga dayanacagını düşünüyorum.
  ***
  Tam yetişkin olsalar bile kış soğuklarına dayanıklılıkları -12C ile -20C arasında, çeşidine göre değişir. Malatya iklimini araştırdım olur sanıyorum. Tohumlar karışık satılıyor. muhtemelen çoğunluğu kışın hayatta kalacaktır. Birkaç yıl uğraşıp kışın dondan hiç zarar görmeyenlerin tohumlarını alıp onları yetiştirerek oranın iklimine tam dayanıklı çeşitleri çoğaltabilirsiniz.

 18. Feyzi, Malatya dedi ki:

  Tesekkür ederim. Riskli bir iş olsa da imkanları kullanıp degerlendirecegim.
  ***
  Tohumları en geç ağustos başında ekin ki eylül boyunca iyice kuvvet toplayabilsinler.

 19. Nebiye, İstanbul dedi ki:

  Daha önce de size yazmıştım. Hazır satılan hercai menekşe tohumlarından 4 renk paket aldım defalarca dikktim ama bir türlü büyümediler. Sebebi ne olabilir?
  ***
  Hep aynı yerden almışsanız belki o tohumlar bozuktu fazla eskiydi. Başka bir kuvvetli ihtimal kullandığınız toprak. Poşetlerde satılan toprakların çoğu tohum çimlendirmeye uygun değildir tohumları zehirler. Hatta çiçek fidelerini bile zehirliyorlar kökler o toprakta hemen çürüyor özellikle de esintisiz yerlerde.

 20. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Hercai menekşelerim artık iyice soldu. dalları kendiliğinden kopmuş. Toparladım üzerlerindeki tohumları tekrar toprağa attım. Sonra da atmamalı, toplayıp baharda mı atmalı idim diye düşündüm. İnşallah doğru yapmışımdır.
  ***
  Ağustos sonunda ekmelisiniz. Böylece sonbahardan itibaren devamlı çiçek açarlar.

 21. Neslihan D. -Ankara dedi ki:

  Menekşe tohumlarını pet bardaklara ektim. Dışarısı çok sıcak odada tutuyorum acaba bir zararı olur mu?
  ***
  Dışarıda tutarsanız daha iyi olur. Esinti lazım. Gece gündüz sıcak farklılıklarını algılaması ve devamlı esinti önemli. Yoksa tohumlar çürüyecektir. Çimlenme olsa bile sağlıklı gelişebilmeleri mümkün değil.

 22. Bedir U. -Ankara dedi ki:

  Hercai menekşeler kışın Ankara’da yaşar mı? Sulamayı dibinden mi yoksa yukarıdan yağmurlama mı yapmak doğru?
  ***
  Çoğu çeşidi evet yaşar ama kuzey rüzgarlarını iyi alan tepelerde ve kuzeye bakan yamaçlarda sanmıyorum. Sulamayı her çeşit yapabilirsiniz. Yağmurlama sulaması yapmanız gerekirse sabah saatlerini tercih edin.

 23. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Lale ve Hercai Menekşelerin açmış hallerini nasıl denk getirebilirim?
  ***
  Sonbaharda yeni fide olan hercai menekşeler hava durumuna göre kışın çiçeklenmeye başlar ve öyle devam eder. Lalelerle aynı zamanda çiçekli oluyorlar. Nitekim siz geçen yıldan biliyorsunuz.

 24. Sema E. -İstanbul dedi ki:

  Tohumdan ektiğim hercailer çimlendiler. Minicik minicik şu anda. Peki bu andan sonra onlar için ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Bir şey gerekmez. Kışın uzun süre yayış olmadığı zamanlar eğer toprak tamamıyla kurursa sulamak lazım.

 25. Gülşen Y. -İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 2 ay önce iki tane hercai menekşe aldım. Bir tanesinin yaprakları delik delik olmaya başladı. Buna ne sebep olmuş olabilir acaba böcekler mi? Yapraklarda deliklerin açılmasında bir sakınca var mı?
  ***
  Böcek, tırtıl olması kesin. Yaprakların altlarını ve toprağı kontrol edin. Zararlı canlıyı bulup atın. Yoksa yaprakları mahvetmeye devam edecek.

 26. Serhat, Adana dedi ki:

  Akdeniz ikliminde bahçeye ekilen menekşelerin ömru kaç yıldır? Uzun yıllar hiç sökmeden verim alabilir miyim?
  ***
  Bu sayfadaki hercai menekşeleri soruyorsanız genelde bir yıllıktır. Özellikle yaz sıcaklarında ölüyorlar. Daima tohumundan yenilerini üretmeniz gerekiyor.

 27. Ayşe, Sivas dedi ki:

  Hercai menekşesi dahil bahçe çiçeklerini çok seviyorum. Geçen yıl aldığım menekşeler kısır çıktı. Yani bu yıla kalmadı ve tohum da vermedi. Acaba menekşe tohumunu nereden ve nasıl temin edebilirim?
  ***
  En kolayı yeni fideler almak. Tohumdan yetiştirmek zahmetli ve de hiçbir garantisi yok. Hele hazır poşet topraklarda tohumlar çimlense bile fideler mini halleriyle yanıp çürüyor.

 28. İsimsiz dedi ki:

  Şu an elimde menekşe tohumları var. Nisan ayı tohum ekimi için çok geç olur mu?
  ***
  Hayır geç değil. Hemen ekin. Yaza kadar büyüyüp çiçek açarlar.

 29. Şule, İzmir dedi ki:

  Tohumlarımı Mart ayı sonunda saksıya diktim. Cılız fideler çıktı. Çoğu ölüyor. Saksılar balkonda. Kapalı balkona mı alsam? Veya sulamayı mı azaltsam?
  ***
  Güneş alıyorlarsa sorun olmaması gerekirdi. Galiba siz hazır poşet toprak kullandınız. Onlar tohumları ya çimlenmeden çürütüyor ya da mini fidelerin köklerini yakıyor çürütüyor.

 30. Lütfiye, Diyarbakır dedi ki:

  Yaklaşık bir buçuk ay önce tohumları ektim ve çimlendi. O kadar ince ve çoklar ki onları nasıl başka yere alacağımı bilemiyorum. Acaba ne yapmalıyım? Tek tek alıp mı başka yere alacağım. Tekrar belirteyim çok ince ve küçükler. Yaklaşık 5cm uzunluğundalar. İnce uzun yani.
  ***
  Başta düşünüp tohumları üst üste ekmeyecektiniz. Bu sebeple anormal uzun oluyorlar. Bekleyin biraz daha büyüsünler daha doğrusu kökleri biraz daha güçlensin sonra söküp ayrı ayrı dikersiniz.

 31. Ayşe, Kırıkhan dedi ki:

  Kışın hercai menekşe fideleri ektim. Çok güzel çiçek açtılar. Şimdi nedense kötü oldular. Sürekli suluyorum. Sulama esnasında toprak azalınca üzerine hazır toprak ekledim. Ondan olabilir mi?
  ***
  Ondan da olabilir. Ama sürekli sulamanız çok yanlış bir şey. Bekleyin toprak kurusun. Hem kökleri deşecek şekilde sulamak kesinlikle zarar verir.

 32. Orçun, Denizli dedi ki:

  Biraz önce üç renkli,sarı ve mor hercai menekşelerimden tohum topladım ama tohumların bazıları susam renginde bazıları ise çok açık krem ve sarı renginde sizce bu tohumlar çimlenir mi? Ayrıca hemen diksem olur mu?
  ***
  Sanıyorum tohumların iyice kurumalarını beklemeden almışsınız. İyice kurumaları lazım. Eylül ayında ekin. Yaz sıcaklarını sevmiyorlar.

 33. Ayşe, İstanbul dedi ki:

  Yaklaşık 1,5 ay önce viyollere menekşe tohumu ektim. Ekimin ortaları gibiydi. Şu anda çok cılızlar. Okulumuzda sınıfta tutuyorum. Büyümeleri için ne yapmam gerekir?
  ***
  Bu zamandan itibaren artık daha fazla güneş gerekiyor. Ve çok havadar ortama ihtiyaçları var. Dışarıda güney cephe güneşli bir yerde daha sağlıklı gelişirler.

 34. Hediye, Mardin dedi ki:

  Menekşe tohumu aldım. Bu ay içerisinde eksem olur mu? Açık havada üstü açık bir şekilde mi tohumu ekeyim?
  ***
  Tohumları şimdi hemen ekseniz iyi olur. Çok hafif, belli belirsiz toprağa gömün. Açık havada güneşli yerde tutun. Toprak kupkuru kalmayacak şekilde ara sıra sulayın. Tohumlar çimlenip fideler belirince sulama sıklığını biraz azaltın.

 35. Mustafa, İstanbul dedi ki:

  Tohumlar ışık istiyor demişsiniz. Ben nedense çimlendiremedim o şekilde ama kapalı alanda karanlıkta çimleniyorlar iki hafta içinde. Bilmiyorum hangisi doğru..
  ***
  O bilgiyi yabancı kaynaklardan öğrenip o şekilde yazmışım. Aslında mesele şudur ki, tohumlar toprak yüzeyine çok hafifçe gömülmeli ki güneş ışınlarının ısıtmasından etkilensinler. Işıktan değil, ısıdan etkilenmeleri lazım. Yani tohumları hiç gömmemek doğru olmaz.

 36. Serkan, İstanbul dedi ki:

  Merhaba bir ay önce menekşe tohumu ekmiştim. Plastik bardağa üstünü örtüp fısfısla suladım çıktılar. Fakat geçen hafta tekrar ektim aynı şekilde suladım. Ama toprakta beyaz kurtçuklar vardı ben de çöpe döktüm. Acaba neden oldu bu? Hava sıcaklığı artmasından olabilir mi?
  ***
  Neden oldu bilmem ama toprakta çeşit çeşit canlılar olabiliyor. En çok da mini beyaz toprak bitleri olur. Topraktaki böceklerin genelde hiçbir zararları yoktur. Siz görebildiğiniz canlılar yüzünden çöpe atmışsınız. Göremediğiniz canlılar binlerce kat daha fazla ve yediğimiz peynirde, ekmekte her şeyde varlar. Kısaca toprakta gördüğünüz canlılar yüzünden bitkilerinizi atmayın derim. Benim çiçeklerimin topraklarında çok böcek var ve bir zararları olmuyor. Atmak veya ilaçlamak gibi herhangi bir şey yapmıyorum.

 37. Selen, Konya dedi ki:

  Merhaba ben hercai menekşe tohumu aldım. Şimdi ekmeyi düşünüyorum ama konyada havalar soğuk malum. Filizlenir mi merak ediyorum.
  ***
  Güneye bakan camlı balkon veya geniş pencereniz varsa, güneş sayesinde olabilir. Yoksa ilkbaharı bekleyin. Aslında ev içi bitkisi değildir. Konya’da açık yerde bu mevsimde yaşayabilmesi mümkün değil.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)